Ako najlepšie získať úver na dom, ak má príjem iba 1 z rodiny?

milujem_modu
30. jún 2019

Ahojte, chcem sa informovať, snúbenec je živnostník a ja som v máji skončila výšku, vypočitala nam poradkyna na zaklade danoveho (priatelovho), že nam dajú 95 000 eur, len potrebujeme viac, kedze chceme kúpiť novostavbu, ja som si chcela otvoriť živnosť a podnikať, no potrebujem si najst normalnu prácu, aby sme si vedeli zobrať spoločne úver, kedze nam dajú viac. Chcem sa Vás opýtať, či neviete nejaké možnosti ešte ako by nám dali viac, ak by som si otvorila len živnosť a nenašla prácu na TPP, ocino je živnostník tiež, dalo by sa urobiť aj tak, že by ma on zamestnal? Poprípade, ked si otvorim živnosť ja, žeby som zamestnala samú seba na TPP? lebo mi vraveli, že sa mám o tom informovať, preto sa pýtam, ak máte nejaké skúsenosti, budem vdacna za kazdu radu a pripomienky.

evittam
30. jún 2019

@milujem_modu Ako SZCO nemôžeš zamestnat samu seba. Nech ta zamestna otec, snubenec.

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@evittam myslíte, že to bude brať banka normálne a nie ako špekuláciu?

jonnie
30. jún 2019

bude dom pisany aj na teba? v tom pripade by som riesila dalej..ono nie je problem nabrat uvery...len co dalej

evittam
30. jún 2019

@milujem_modu No to ja uz netusim. Ale banke ide o to kolko zarabas o nic ine.

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@jonnie dom bude pisany aj na mna aj na priatela na polovicu, len neviem ako to je lepšie

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@evittam jasné dakujem 🙂

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@evittam len sa potrebujem informovať, aj ked viem, ze sa pýtam možno blbé otazky 🙂

evittam
30. jún 2019

@milujem_modu No ved si dostala informaciu

ro_manka
30. jún 2019

banke ide aj o iné veci. teraz sme vybavovali hypotéku. riešili aj ako dlho sme zamestnaní, aj či je to pomer na dobu neurčitú/určitú. príjem vypočítavajú priemer za posledného pol roka, takže ak sa aj zamestnáš teraz, tak ti to nejako extra nepomôže. výhodou dokonca je aj ak ste už zobratí. živnosť inak nie je žiadna výhra, určite je lepšie (z pohľadu banky) byť zamestnaný. môj manžel má aj tpp aj popri tom živnosť a príjem zo živnosti mu nakoniec ani neposudzovali, lebo ten príjem nemá pravidelný..

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@ro_manka dakujem pekne za info, nam to vypočítala finanč. poradkyna, zeby mu dali hned tých 95 .... eur, a rozprávala som sa s nou, lebo som mala jednu robotu, ale boli tam problemy tak som musela odísť a tiez to vypocitala, ze po 4 mesiacoch ak by som tam ostala by mi dali vyse 80 000 uver cize by sme vedeli dokopy zobrat sumu, ktorá by nam stačila.

littleslovak
30. jún 2019

A nemozete zatial byvat inde? Resp kde byvate teraz? Ledva si skoncila skolu, nemas nic odrobene, nevies este ani co bude tvoje prve zamestnnie a uz riesis uver. Nemyslim to v zlom ale je lahke sa zadlzit ale tezsie splacat 30 rokov. Jasne ze Vam poradkyna radi takto lebo zo sprostredkovania ma provizu. Ale mate zabezpecene prijmy? To by mala riesit prv, teda malo by to byt vo vasom zaujme...je jedno ci poistis zivot ci uver samotny ale riesit aj neschopnost splacat. A bude tu sumu vediet priatel splacat sam? Napriklad ked budes na materskej? A v neposlednom rade treba ma 20% svojich nasetrenych, lebo 100% hypo uz nedavaju...
Odporucam najst pracu na tpp. Pockat kym ti daju zmluvu na dobu neurcitu, co byva zvycajne po roku. Ak nemate nasetrene setrit, ak mate robit za ten cas co najvacsie financne rezervy, lebo to nie je len hypo a ze byvate. Kopec poplatkov okolo plus zariadenie (kedze pises novostavba ratam ze nezariadena ak nie nahodou aj holobyt/holodom).

veronikaszabova
30. jún 2019

@milujem_modu to, co vam vypocita fin.poradkyna , nemusi byt suma, ktoru vam banka poskytne. Treba sa spytat priamo v banke.

tanuuulka
30. jún 2019

@milujem_modu este mate moznost, ze rodicia (tvoji alebo jeho) pojdu ako solidarni spoludlznici. Ale vtedy vam hypo daju na 20 rokov. Po case, ked uz vykazete vyssie prijmy, budete moct refinancovat na 30 rokov a rodicov z toho vynechat. Alebo chodte do inej banky. My s muzom sme zivnostnici obaja a v unicredite sme dostali na stavbu domu suverenne najlepsiu hypo.

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@littleslovak jasné, rátam so všetkým našetrené mame, ja som podnikala predtým na ocina,ten si rozšíril živnosť, takze mam aj ja našetrené, len som si chcela zobrať živnosť už na seba

milujem_modu
autor
30. jún 2019

@tanuuulka ano to som sa tiez chcela informovať ohladom toho, len čo je k tomu potrebné, aby išli ako spoludlžníci rodičia? Treba tam založiť niečo ? ak mi viete poradiť ohladom toho

tanuuulka
30. jún 2019

@milujem_modu joooj to neviem... viem len ze vo vubke nam to ponukli, aby sa navysil prijem. Ale skusili sme inu banku a dobre sme urobili, v unicredite nam dali tolko, kolko sme chceli (dali by aj viac). Predpokladam, ze v danej banke vam povedia, co vsetko treba.

zic
2. júl 2019

1, nespravil by som nikomu, aby mi isiel rucit. To je brutal zavazok. Ak napriklad priatel prestane platit a ty nebudes moct, kludne mozu rovno poslat exekuciu aj na rodicov. Celkovo je rucenie ale ze uuuuplne posledna moznost
2, ano, banky nie su zivnostou zrovna nadsene, spravne poznamenala ro_manka, ze najidealnejsie je ist do nejakeho zamestnania na trvaly pracovny pomer (nie dobu urcitu)...
3, to, kolko ti teoreticky banka pozicia je lahke vyratat... Rocny cisty prijem * 8 (osem rokov, pre mladych tusim 9 rokov) minus ine dlzoby (uvery, kreditka, leasing atd)... To samozrejme neznamena, ze tolko aj dostanes a je to vlastne 100% strop.

sivana09
2. júl 2019

@milujem_modu kazda banka ma ine pravidla, ale vacsina z nich naozaj vyzaduje aby si bola 6 mesiacov zamestnana u aktualneho zamestnavatela. Lepsie povedane, aby si mala v socialnej poistovni uz odvedenych 6 platieb. Niektorym bankam este staci za posledne 3 mesiace. To, ze banka preferuje tpp pred zivnostou je blbosť, hovori sa tak iba kvoli spekulantom ktorí robia nacierno a neodvádzajú dane, tým padom im vychadza aj nizky oficialny príjem a nie je im poskytnuty dostatocne vysoky úver. V pripade zivnosti prvy rok si oslobodena od platenia socialky, cize ak si ju teraz aj otvoris, najskor by ti hypo dali o rok a pol. Jedine riesenie ak chcete hypo hned vidim v nevyhodnom dofinancovani spotrebakom alebo niečim podobným. Este rada na zaver, vzdy je lepsie ísť osobne do kazdej banky ako vyuzit sluzby poradcov, ktorych zaujima iba provizia... Preto ti neponúknu objektivne sluzby, ale len subjektivne, co je výhodnejšie pre nich

simca06022011
2. júl 2019

@milujem_modu banka bude v prvom rade brat do uvahy financie, ktore ti chodia na ucet, cize iba zamestnant sa nestaci, ale musis mat uz aj prijem (3-6 mesiacov pytali, ako kde). SZCO tiez nezdokumentujes prijem, az o rok, ked podas danove priznanie. Spoludlznik by som nikdy nikomu neostala a po mojich skusenostiach by som s "priatelom" nikdy v zivote viac ziadnu nehnutelnost na polovicu nekupovala, jedien ze uz mame svadbu na spadnutie, alebo az po tom.. aspon si usetrite papierovacky :D nam schvalili na zaklade zivnosti uver uplne v pohode, ale mali sme historiu. Danove som ani nemusela nosit, hned mali v pc prijem, socialku, ostatne uvery... a jasne, treba skusit viac bank...

zic
2. júl 2019

@sivana09 nevravim, ze preferuje banka, skor zivot to preferuje (je to jednoduchsie)... lebo ked pri zivnosti optimalizujes (co robi vela ludi, tak samozrejme nemas taky prijem...)...
A teda rozhodne by som neobehaval banky sam, ale riesil cez poradcu. Za prve uspora casu a tak isto mozu vybavit vacsie zlavy... si myslis, ze pani za okienkom nedostava proviziu? Provizia "je rovnaka", zalezi, kto ju dostane...

sivana09
2. júl 2019

@zic tvoj nazor co sa poradcu tyka. Moj je uplne iny a vcelku opodstatnene. Preto radim riesit si to sam.

milujem_modu
autor
2. júl 2019

Dakujem Vám pekne, priatelovi vypocitala poradkyna na zaklade obratov, pretoze danove mal dost nízke a mne tvrdila, že mi po 3 mesac. skusobn dobe + 1 mesiac ked budem mat uz riadnu zmluvu daju vyse 85 000 eur, preto rozmyslam nad tým, že otec je živnostník a ci by ma vedel zasmetnat na prácu administratívy na TPP, pretože si chcem aj ja založiť živnosť este popritom. Len musím zistiť ako to všetko prebieha či ma vlastne môze otec zamestnať.
@zic
@simca06022011
@sivana09

veronikaszabova
2. júl 2019

@milujem_modu banku ale nezaujimaju obraty, ale danove priznanie

simca06022011
2. júl 2019

@milujem_modu samozrejme, ze ta otec moze zamestnat

simca06022011
2. júl 2019

@veronikaszabova zaujimaju ju aj obraty, aj prijmy a vydavky, nie len DP. Moze mat milionovy obrat a danove bude nizke napr. kvoli odpisom atd... atd. To uz treba nechat na nich.

milujem_modu
autor
2. júl 2019

@veronikaszabova na základe danových obratov Vám tiež môžu dať kludne úver.

milujem_modu
autor
2. júl 2019

@simca06022011 len neviem, čo je tam potrebné a ako treba postupovať, lebo ocino je živnostník - zvárač a potrubár a rozmyslala som, či by ma mohol zamestnať ako administratívnu pracovnícku

simca06022011
2. júl 2019

@milujem_modu moze si ta zamestnat na co chce, postupuje sa ako pri kazdom inom zamestnancovi... ak by potreboval varica kavy, zamestna si varica kavy... ak potrebuje administrativnu pracovnicku, tak si ju zamestna.. je to jeho vec.

milujem_modu
autor
2. júl 2019

@simca06022011 a čo sa týka zmluvy tu si sami zhotovíme ano? blbé otazky viem len sa v tom naozaj nevyznám :/ a dosť ste mi poradili dakujem

simca06022011
2. júl 2019

@milujem_modu samozrejme, pracovnu zmluvu si formular viete stiahnut aj na nete niekde - vzor. Dohodnte podpisete, prihalsit treba zamestnavatela v SP, ZP, zda sa mi ze aj na danovy urad ako platcu preddavkov a potom aj zamestnanca... ale to uz uctovnicka riesi, cize otec si to musi vybavit