Ako sa dohodnúť na rodinnom rozpočte?

kvalitka
14. apr 2013

ako ste sa do svojimi polovičkami dohodli na rodinných peniazoch, kto u vas drží kasu? a ako to funguje? potrebujem to nejako poriesit, doteraz som nas zivila ja, muž platil vydavky okolo stavby domu, ale uz je postavene, uz len drobnosti dorábame, mne sa peniaze minaju a ked si chcem privyrobit pracou doma tak kmi na to frfle, ze si mam od neho pýtat. ale ja si nehcem pýtat kazdé jedno €. Dakujem za rady

traktor
14. apr 2013

mame spolocny ucet, kde chodia aj moje peniaze, aj muzova vyplata..peniaze su spolocne ..nie moje, nie jeho, ale nase, ved sme rodina.....s tych sa plati vsetko to co treba..a obcas aj to co netreba 😅 😀 😉

zuzanockamt
14. apr 2013

@kvalitka my mame kazdy svoj ucet - spolocny neplanujeme ... ja platim stravu, oblecenie pre seba a pre maleho + obcas nieco aj muzovi kupim, drogeriu, skolku malemu a miniem si pre seba, co potrebujem 🙂 a svoj mobil ... muz plati byvanie - komplet vsetko okolo toho, plati si vydavky spojene s autami a svoj mobil ... fungujeme takto uz niekolko rokov

liwka
14. apr 2013

nikto od nikoho nič nepýta- doteraz sme mali účty každý svoj- ale peniaze boli spoločné (bez ohľadu na to, kto mal aký príjem- že ja rodičovský príspevok a on plat 3-násobok môjho rodičáku). a odkedy sme si zobrali hypo- máme účet jeden (finančne menej náročné) a peniaze spoločné. ak niekto niečo chce, nepýta si povolenie...sme rodina- všetko je spoločné... 😉

janka9898
14. apr 2013

ahoj my uz sami byvame sice u svokrovcou aleako nabyte platine si pozicku+elektriku to plati muz+nejake seky
ja platim detom sporenie nam sporenie + internet +auto
a co zostava sa ztoho rozdeli na stravu a kupi sa 1-2x vacsinakup autom
ostatne sa odklada ked zostane do bud mesiaca super odlozime neskor sa z tohonieco kupi(vacsinou drevo uhlie dovolenka apod)
cize my drzime kasu spolocne kazdy ma akokeby svoje peniaze a co zostane je nase spolocne😀

henikav
14. apr 2013

U nas to funguje takto 😉
Mame jeden ucet a nan davame vsetky peniaze. Kartu z neho mame obaja, ale samozrejme keby sme vsetko riadili dvaja, bol by v tom chaos, takze vsetky platby platim ja, samozrejme o tom diskutujeme s manzelom, ked chce nieco vacsie kupit, opyta sa ma ako sme na tom s financiami, ci si to mozme dovolit hned alebo kedy... No a ja viem co kedy chce, tak mu poviem, ze na konci mesiaca si to moze kupit, alebo o dva mesiace, alebo o 2 tyzdne... Obaja vieme o vsetkych vydavkoch a tomu sa prisposobujeme.

katy2
14. apr 2013

spolocny ucet... funguje to a nemenila by som....

hori
14. apr 2013

@kvalitka ake pytat si? co si ty nejaky vypytovac? 😉 u nas to funguje tak, ze ked muz vyberie nejake peniaze z bankomatu, tak ich nenosi vsetky v penazenke, ale odlozi ich na policu do pohara... a ked potrebujem, zoberiem si... vsak ich hadam neprepijem, tolko mi zas doveruje, ze miniem (vacsinou) na to, na co treba... a tiez nerozlisujeme, moje a tvoje peniaze - to by som z toho mojho rodicaku pekne vychudla! (nie ze by sa mi nezislo) 😀 jeden spolocny ucet a kazdy kartu od neho.

kokorunecka
14. apr 2013

My máme síce každý svoj účet, ale peniaze sú spoločné.. Z mojej výplaty sa platí nájom, poistky, jasle.. Z jeho zas pôžička, výživné na deti.. Nákupy platí ten, kto má u seba kartu 😀

aadulik2110
14. apr 2013

keď sme sa vzali mali sme 2 účty, bývali sme u svokry a stavali dom - čo sa domu týkalo všetko sa platilo z hypotéky a ostatné ako išla - raz z jedného účtu, raz z druhého, po roku sme zrušili oba a vytvorili sme si jeden spoločný - veď to nie je moje, tvoje, ale naše...

winona24
14. apr 2013

ja to mám podobne ako zuzanockamt .... nie sme síce manželia,ale žijeme spolu skoro 7 rokov v jednej domácnosti...každý máme svoj účet....ja platím všetky výdavky čo sa malej týka...teda škôlka ,oblečko a pod. platím si svoj mobil..snažím sa platiť všetku stravu a drogošu a veci tomu podobné....a z nákladov na domácnosť ešte net,telka a elekrika sú položky ktoré ja platím...ostatné náklady na byt tj úver a nájomné platí partner....

zewa11
14. apr 2013

máme jeden účet,čo treba ide zo spoločných penazí,čiže čo je JEHO je vlastne MOJE 😀 a zasa naopak 😒

ataner81
14. apr 2013

U nás muž zarába 2x viac ako ja ale na tom nezáleží lebo peniaze sú spoločné(aj keď nie sme manželia).Ja účet mám, muž ho nechcel a ani na spoločnom sme sa nedohodli,tak sme sa dohodli takto. Zodpovednosť za účty a všetko ohľadom financií je na mojej hlave. Robím na smeny, tak mám čas chodiť do banky alebo na poštu platiť účty. Z môjho účtu je trvalý príkaz na hypo+antik. Zvyšok je šetrenie na auto, dovolenku........ Muž účet nemá,výplatu dostáva na ruku a hneď mi ju celú odovzdá. Z nej vyplatím všetky šeky, nájom+splátka a ten zvyšok je na poličke v sklenenom pohári rozmenený na 10-20eurovky a každý si berie peniaze tak, ako potrebuje.

erikaka
14. apr 2013

my máme tiež iba jeden účet, čo sa týka bežných výdavkov na domácnosť to mám na starosti ja a väčšiu investíciu či z mojej alebo manželovej strany riešime spoločne. nič nie je jeho, nič nie je moje - všetko je naše. proste od začiatku to tak funguje samo od seba a nikdy sme sa ani jeden z nás nepozastavili ani nerozmýšlali nad tým, žeby sme to riešili inak. obom nám to vyhovuje.

zuzinabila
14. apr 2013

mame 7 uctov:}z toho 4 sporiace.manzelov prijem je stabilny,takze z neho sa platia stabilne polozky-byvanie,skolky,internet,strava atd.jeden ucet je sporiaci do buducnosti.kazde z deti ma sporiace ucty -to odkladame detom ked vyrastu na studium,ich vlastne byvanie a pod.{nehovorim,ze na to aj nasetrime,ale snaha je:}
moj prijem nie je stabilny,co je nevyhoda,pretoze kazdy mesiac moze vyzerat potom inak.ale podla vysky tohto zarobku potom kupujeme,co potrebujeme,oblecenie,vydavky na auto a pod.danovy bonus zo zamestnania ide na letnu dovolenku.

cbambu
14. apr 2013

u nas bol stale krik, ze kde su prachy?! tak sme to vyriesili po svojom..., aby sme mali prehlad a hlavne kedze obaja ovladame uctovnictvo zaviedli sme si malu evidenciu a pre nas je to super! mame spolocny ucet, z ktoreho ja platim a kupujem potraviny a manzel plati seky (hypoteka, sipo, elektrika, smeti....) ....raz do mesiaca nahadzeme do programu vydavky a hned sme si na istom... dali sme si limit kolko sa moze mesacne minut, aby zostalo aj na dovolenku.... 😀 mame prehlad kam isli peniaze ci deti, lieky, potraviny, drogeria....alebo osobne potreby ja ci manzel.... problem je len, ze zatial to vyzera tak, ze letna dovo nehrozi....kazdy mesiac sa najde nejaky vydavok, ktory nam to prekazi ☹ a neni za co 😠 MM stale tvrdi, ze mam usetrit na strave, ale neviem ako kedze kazdy den varim (panko si chodi domov na obedy a je masozravec 😀 ) nemate navod na usetrenie na strave? 😀

libka1
17. apr 2013

uctov mame plno - bezne, setriace, pre deti, atd.
financie mame spolocne, o platby sa staram ja, peniaze medzi uctami podla potreby prehadzujem, muz sa sem tam spyta aky je stav na uctoch
o velkych platbach rozhodujeme spolocne
inac mame kazdy svoju kartu k uctu aby sme mohli vyberat a nadobku kde su peniaze a stade si berieme podla potreby
tento system nam vyhovuje obom, nikdy sme sa kvoli peniazom nehadali