Aký máte týždenný rozpočet na stravu?

sarahh28
28. júl 2015

Zdravím zaujmalo by ma koľko mínate týždenne na stravu. Snažime sa niekde ušetriť a nakupujem kvalitné potraviny a nakoľko nám asi pribudne ešte jedno dieťa robím si starosti a snažím sa niekde ušetriť. Ak by ste mohli napísať Váš mesačny plat a ako z toho ako rodina vyžijete a ako hospodaríte pri viacpočetnej rodine. Nepýtam sa to zo zvedavosti, ale manzel si napriek dobrej kvalifikacie v zahranici a dobrej vysokej skoly neviem najst dobre platene zamestanie(znova v zahranici ale inde) Ja zatial nepracujem nakolko som na materskej, ale 2. syn zacne od Sep. chodit do skolky nakolko chceme tretie dieta teraz nie neskôr tak rozmyslam ze by som aspon cast Th pracovala dva krat do tyzdna. Th predtym boli ryzikove ku koncu kôli krcku takze neviem ci naozaj by bolo vhodne pracovat chcela by som si to moje posledne Th naozaj uzit. Ale mam starosti kôli peniazom nakolko sme ratali ze manzel si urcite najde dobre platenu pracu s jeho doterajsimi skusenostami a kvalifikaciou.... od 17. augusta ma pracu, ale stale hlada nieco este lepsie platene nakolko z tohoto rozpoctu to pôjde knap knap, knap.......
Samozrejme ma tento rozpocet zaujma pri dvoch az troch malych detoch,,,,

dakujem

jolinka
22. sep 2015

@oskvarka pohanku jeme radi aj my. Hlavne starsia dcera na nej doslova vyrastla, nechcela som jej hned davat lepok. aj sme ju volali Johanka, pohanka 😀

Ja to davam ako zavarku do zeleninovej polievky, obcas dusenu namiesto ryze k masu.

oskvarka
22. sep 2015

@vedorka ako ja si osobne myslim ze nieco zo zdravej stravy je drahsie ale podla mna voci tym rybacim konzervam mate zbytocne predsudky... z toho co pises asi najviac to maso je take ze na tom sa moc neusetri ale ja kupujem kralovske kurca alebo uprimne.. a verim ze to oprti obicajnemu z obchodu nieje o moc lepsie ale chutovo to uz citit ten rozdiel takze verim ze nieco na tom je... na hovedzie a bravcove chodim do coop tam sa mi osvedcilo najviac lebo veru domace to si nedoprajeme - ale balene mlete nekupujem dam si tam priamo pomliet co si vyberiem.. ale kupujem masa aj velmi malo lebo mame z jedalne tie obedy a tam davaju vela masa a viem ze tiez musi bit kvalitne relativne.. aj ked bio isto nebude... s orechami .. kesu a pistacie 2 krat za rok si dam ako mnamku alebo take exoticke .. ale vecsinou kupujem len mandle vlazske a lieskovce - a slnecnicu lan a sezam... tie ostatne to je skorej taky pripad ako cuzdokrajne ovocie... aj ked teda keby ze chcem minut viac na stravu a dopriat si asi tymto smerom by to bolo... osobne si myslim ale ze bez drahych cudzokrajnych orechov je moj organizmus rovnako zdravi... a vlazske orechy mame aj od nasich a uz aj mi mame dva stromceky vysadene uz maju 5 rokov skoro tak uz len par rockov a snad aj mi budeme mat...
ako ked chces drahe maso oleje a orechy to su asi tie najdrahsie zdrave potravinove polozky aj ked ja si osobne myslim ze aj maslo je zdrave... ked je v akcii snazim sa kupovat slovenske ale tak kupim aj polske... radsej ako prebalene takliaske... tak sa na zdravej strave skorej usetri... lebo ludia co minaju vela na stravu to vecsinou nevrazia do masa orechov a olejov.... so skusenosti co viem ale do horaliek, sladkosti parkov suniek a polotovarov sladenych vod alkoholu, cukroviniek a slanych vyprazanych somarin... takze ako ak si v strave dopriat nieco drahsie tak ako suhlas.. to maso a orechy a oleje.. tam uz ta kvalita moze ist tymi peniazkami... ale podla mna clovek nepotrebuje toho vela... len pravidelne neprejedat sa toho ;) mi sme doma zeleninkovy a orieskovi takze u nas su najviac orechy ako cenova zataz...

jolinka
22. sep 2015

@oskvarka ja viem presne povedat..

prva dcera, jedine atb pri narodeni, lebo sa narodila v bezvedomi v skazenej plodovej vode /kolaps placenty ☹ /...zatym uz nikdy atb v ustach nemala 😉
druha dcera, 2,5 rocna obostranny zapal priedusiek, zjedla pol lyzice amosiklavu /polka skoncila vo vlasoch/ nato sa vysypala kvalitnou zihlavkou 8 dni, viac atb nikdy nevidela 😉

treti syn... 2x atb, raz pri nastupe do skolky , odolaval dlho ale v decembri nakoniec podlahol hromadnej viroze , druhy x, min. roku zapal ucha, tot vsjo.

stvrty syn...mal 5 mesiacov ked starsi nanho preniesol tu spominanu virozu, tak mal prve a posledne atb. dokonca min. roku nastupil do MS ako 3 rocna a NIC cely rok ani zvysena teplota, ucitelka hovorila, ze este take dieta nemala 😅 😅

jolinka
22. sep 2015

@oskvarka az ked tvoj syn zacne chodit do kolektivu, a odola skolkarskym virozam, tak potom budes vidiet jeho skutocnu odolnost a imunitu. Dovtedy velka cast deti ak ma zdravu stravu, plus dojcenie, plus dobry zaklad od rodicov...je zdrava. 😉

oskvarka
22. sep 2015

@jolinka no ako on do kolektivu deti chodi byvame na dedine takze stale tu s detami pobehuje po vonku.. a neplanujem ho do skolky tak skoro uvidime.. kolektivu ma aj tu dost, niesme moc za slovesky skolsky system :D... tak uvidme ako nam to vide lebo je to zase financne aj fizicky narocnejsie.. ale napriklad ani neseparujem nejaky somplik kaslik pri susedovych detoch aj ked na navstevu dojdu taky.. len nakazem utriet nosi nekaslat po sebe a umyt ruky a nikdy mu nic nebolo a eru tieto decka tu niekedy dojdu take ze az kukam.. hlavne ze susedka sopel po kolena a povie trochu som nachladnuta ale do skolky chodim ... no tak sa neni potom co cudovat.. ale aj doba tlaci zial ked maju hypoteku musia obaja robit tak tazko mozu byt s stale s usoplenym dietatom doma... no
moj muz je nastastie zivnostnik.. porobi si aj z domu alebo par hodiniek zajde aj do prace ked je vecia zakazka potiahne vykend... ako nezarobi ktovie kolko ale aj tak roboty teraz vela neni.. ale ked je tak sa taha a inak to berieme ako to je radsej sa venujeme sebe ako robina a malemu a uzivame si ho ... peniaze boli su aj budu ... niesme na tom nejak zle ale tak jasne ze ked citam rozpocty ci financie inych bab tu na koniku tak to sa absolutne mi nechytame... ale tak vyde nam aj na jedlo aj na dovolenku aj na kanalizaciu a vodovod a ine veci do domacnosti co stale treba na dome dorabat a aj odlozime cosi ... staci zit skromne .. a hlavne ze sme na kraji dediny mozme si hockehy do prirody zajst na vylet.. to je super zabava priroda crstvy vzduch a zadarmo... takze ja som spokojna... nic mi nechyba....

jolinka
22. sep 2015

@oskvarka ani na zapade napr. sopel ci kasel nepovazuju za chorobu co by branila pobytu v skolke ci skole 😉 😉 To len my tu na SK bezime hned po atb k lekarke a potom sa cudujeme ze dieta je v kuse na atb...lebo sa rozbehne kolecko, atb vynicia crevnu floru ktora zabezpecuje imunitu, oslabene dieta dostane dalsiu este horsiu virozu atakdalej.

Pobyt na ihrisku medzi detmi nie je to iste ako skolka, ja som tiez neskryvala svoje pod sklenny zvon 😅 😅 ale samozrejme i to je dobre na posilnenie im. systemu, ten musi prist do styku s virozami, v malov veku inak nedozreje.

Ja som bola doma, tak s kaslom ci malym soplom ostavali doma, ale k lekarke sme hned nebezali, ak som videla ze nie je vysoka teplota a po 3 dnoch uz choroba ide dole z kopca 😉 tak sme to len preliecili doma. a rozbehli sme dobre kolecko...takmer ziadne atb, neporusena flora, dobra imunita 😉 a tiez je dobre nechat dieta trosku poteplotovat /ak nema febril. krce ci ine problemy/, tym nemyslim vysoke horucky, ale proste zrazat 37,5 neustalym dopovanim antipyretik je skor na skodu, teplota je aj uzitocna, ak to samozrejme nie je prehnane. Zas tu nechcem propagovat trapenie deti vysokymi horuckami 😨

oskvarka
22. sep 2015

@jolinka no to ako ja tiez 37,5 to nepovazujem za chorobu.. z oho sa treba vyspinkat a uvidi sa.. no nie ln na ihrisku.. take tu vlastne ani nemame ... skorej decka spolu behaju vonku alebo ideme do susedov tam sa splu hraju aj 7 deti roznych skolkarskych vekov naraz alebo ku nam dojdu a tak ... alebo ideme ku svagrovcom ty su zase nachilnejsi dvaja chalani.. bytovkaci ale tak mali sa s nimi vyhra hlavne ked maju doma pomali hrackarstvo... ... myslim ze z virozami do styku pride takto lahko, nepotrebuje na to ani skolku ;)
nasmu som dala paralen len raz.. po prvom ockovani ked mi sestricka povedala ze mam dat ale potom som si o tom nastudovala a uz nikdy som taku blbost nespravila... a este mal nejake ATB kvapky do oka ako drobec lebo sa narodil s upchatym kanalikom... ale to len raz... preslo to nakoniec aj tak same nejako po 4 mesiacoch

kliv
24. sep 2015

@oskvarka ahoj, zaujal ma Tvoj príspevok ohľadom mletia na mlynčeku na kávu. Máš s tým skúsenosti? Ak áno, s akým mlynčekom. Ja sama som celiatička a synovi sa tiež snažím variť zdravšie, tak by sa nám to hodilo 🙂 Čo sa na ňom dá v pohode pomlieť? Pohánka, ľan, špalda? Vďaka za info.

oskvarka
25. sep 2015

@kliv mi mame taky ktory nikdy na kavu pouzivany nebol... mleli sme na nom vzdy len mak raz som skusala orechy ale to je moc mastne sa mi to tam prilepilo... mm chcel namliet nieco celiaticke,... mame aj mlyncek na obylie ktory by mal zvladnut vsetko aj ryzu a strukoviny ale hlavne mm ho nechcel precistovat aby bol na 100 percent celiaticky lebo na nom vela mlel spaldu... tak si povedal ze potrebuje alternativu na mletie celiatickych veci.... inak ako rozdiel je len v tom ze ten na obilie z mlinskymi kamenami stal asi 400 ecok alebo tak nejak... uz si nepametam ale mm ho kupil na bazari .. a pomelie tada rychlejssie a pohodlnejsie... a je to aj trochu rovnomernejsie... z toho kavomlynka tam sem tam nejaky veci kusok je..
mm chcel aj niekde kupovat novy podobny ako mame svagrovcom na vianoce tak sa ho doma mozem opytat na link.... nemleli sme na nom este ryzu to mi pride tvrde spaldu neviem ci mm skusal ale typujem ze skorej nie lebo nechce tam zaniest lepkovu vec.. takze melie vecsinou len pseno a pohanku... inak melie na tom ten mak, a lanove semienka a aj taku zmesku lan sezam slnecnica... ked chces mat muku jemnejsiu bez tych kuskov staci presitkovat... ale do palaciniek je uplne dobra aj takato... inak mozno by aj ta spalda isla ta zas tak tvrda nieje... neviem vyskusaj... ale ta zase obsahuje lepok... ono ako kava je tiez tvrda a je to na kavu tak mozno pohoda.... a inak pohanku a pseno objednava mm v Helpful.sk tam je vyborna cena ... pohanku sme skusali len raz zatial tam kupit a je to ta svetla teda mechanicky lupana... tu mam radsej a je vraj aj zdravsia....

oskvarka
25. sep 2015

@kliv a este teda moja skusenost ked som robila tie palaciky 3 krat som ho naplnila asi po 30 sekundach stlacenia uz clovek vidi ze konzistencia je ina nevydava to uz ani ten klasicky rachot drtenia... a mala som 300 gramov muky.... a inak aj halusticky domace k masku z tejto kombinacie robievam ze pseno pohanka + ryzova muka + vajicko... cista pohankaje na mna moc vyrazna.. a ked je sladke ako palacinky tam sa zase hodi aj kukuricova muka...
lebo podla mna kupovat tie school ci ako sa to vola muky to je desne drahe a tych somarin co je tam napridavanych to je des....

kliv
25. sep 2015

@oskvarka jej, dakujem za odpoved. Len mi nie je jasne, ci si teraz pisala o mlynceku na kavu alebobobilie ;) Na oblilie je prilis drahy, to sa mi neoplati pre drobca a pre mna. Manzel toho vela zo zdravej muky nepoje 🙂

oskvarka
25. sep 2015

@kliv o tom na kavu som pisala .. ten na obilie ti zmelie aj 2 kilo obilia na pockanie bez presypania ale ako pises ak nieje dopit tak sa to fakt neoplati... ktovie ci by sme aj mi do neho isli keby sme vedeli ze to na tom kavomlynlku ide tak v pohode... aj ked teda mm ho kupil z bazara za polovicnu cenu a chcel to aj koli tomu ze v kavomlynku sa ti ta muka asi trochu zahrieva pri mlynskych kamenoch by sa mala menej... ale mne sa to zas az tak nezda :D... mm jeden cas totiz piekol chlieb pravidelne a ho to zaujalo ze z domacej muky je lepsi... teraz ako dal tu celiaticku dietu tak prestal piect tak sme robili len cestoviny... a teraz mu zistili tu histaminovu intoleranciu takze by sa mal vyhybat kvasniciam, a kvasku tak neviem ci sa este niekedy k peceniu chleba vrati... mne sa s tym piplat nechce ale keby ze mam pekarnicku mozno sa premozem ale v rure ma to nebavi... ale mm nechce no uvidm ... mozno poziciam od svagrovcov oni maju a nepouzivaju a budem robit pokusy.... 🙂 len musim zohnat zase kvasok lebo nam umrel :D

kliv
25. sep 2015

@oskvarka Suoer, uz som napisala Jeziskovi ten mlyncek na kavu. ;) Inak staci s kapacitou 75g na kavu?

jonki
25. sep 2015

pred par tyzdnami tu bola podobna debata v niektorej tesco teme...tam jedna zienka tvrdila ze dvojclenna rodina, minu na jedlo 16€/tyzden/2dospele osoby. ..na jedle nesetria, ze im to tak vychadza len preto ze nekupuju somariny a nakupuju podla akcii. Nemaju ziadne zdroje v zmysle domacich produktov-zelenina, vajicka, maso-vsetko co jedia kupuju.
Odvtedy rozmyslam kde miniem ten rozdiel.

oskvarka
26. sep 2015

@kliv https://www.mall.sk/mlynceky-kavu/bosch-mkm-600... tento teray kupoval mm vcera akurat objednaval lebo do nedele maju este aj postovne zadarmo.. netusim aku mame mi kapacitu ale mame ho poyicany od svokri chceme jej ho vratit.. je to taky starsi.. moyno aj 15 rocny co mame teraz... tak dufam ze tento bude fungovat
kukam ye tento co som objednala ma presne taku kapacitu.. asi aj mi mame taku.. ja ho asi trochu prepchaavam ked na 3 krat mam 100 gramov :D

sono2
26. sep 2015

@jonki možno zabudla nulu napisat 😀 že 16 euro možno si to jedlo kreslia veď to sa nedá.

katuska2709
26. sep 2015

@jonki ja som zase rátala, že keby som nakupovala len sebe a mužovi a nakupovala bez neho (kedže on kupuje sprostosti 😀 ), tak by nás to malo vychádzať tak 30 eur mesačne. Nakúpila som jedlo na 3 mäsité jedlá za nejakých 18 eur a jedno jedlo bolo viac ako jeden obed. Robila som čínu - 0,8kg kuracích pŕs, pór, 1kg papriky, ryža... Kúpila som mleté mäso 1kg na bolonské špagety a chilli con carne... 1/4 šla do špagiet a 3/4 na chilli... Čiže som ďalej kúpila 2x konzervu fazulí, 1x konzervu kukurice na chilli, pretlaky, (paradajky sme doma mali, jedine to), špagety, syr, a len tak na doma som kúpila 2x mlieko, 4x jogurty, chleba, 10 rožkov, ochutenú baldovskú za 33 centov... sama sa čudujem, že mi to tak vyšlo 😀 Chilli bol plný stredne veľký hrniec, číny bol plný wok... To by bolo jedlo aj na týždeň pre 2 ľudí, len som v tom nákupe nemala veci ako šunka, mlieka isto by sme potrebovali viac a pod. preto rátam cca 30 eur...

Ale hold nevarím pre 2 ľudí, ale pre 5 :D Takže to týždeň nevydržalo...

Včera sme šli s mužom do obchodu s tým, že nič bližšie určené sme nepotrebovali a s ním nakupovať je katastrofa, mám nakúpené sprostosti za 20 eur ako sladkosti, sladké vody a podobne 😀

kliv
26. sep 2015

@oskvarka 🙂 presne tento a odtial mam vo vyhlade. Dakujem za pomoc, uz sa neviem dockat kedy budem mliet ... ono ta muka vyjde o dost lacnejsie.

jonki
26. sep 2015

@katuska2709 do dobre ale ved 30€ pre dve osoby, pokial sa vari zo zakladnych surovin a neje sa kazdy den maso sa v pohode da(pokial clovek obeduje v robote doma varene jedlo)...jasne nemozes mat ulet ako tbone steaky, morske plody, drahe druhy ryb. Ale dlhodobo to podla mna nejde, lebo chces aj nejaku speci vec kupit a pochutit si. My ulietavame na syroch napr. To v pohode jedna navsteva v metre a len na syry ide 20€.
Ja som tam vtedy tej pani napisala, ze keby hovori o 16€/osoba/tyzden tak mi to pride vcelku realne...ale nie pre dvoch dospelych. Tam to niekto preratal ze je to na den 1,15€ pre jedneho.....a teda len dotovana strava co platim v skolke dcerke je 1,19 a kde su ranajky a vecera?

katuska2709
26. sep 2015

@jonki no, 16€/deň aj mne príde trochu prehnané. Ale ako som písala, vyšli mi z toho 3 mäsité jedla 🙂 A také že každé bolo na 2 dni. Ale je pravda, že som v tom nákupe nemala všetky položky, ktoré by mali byť v chladničke, preto som sumu navýšila na 30€ . Ale 16€ na týždeň aj mne príde ako nereálna suma pre 2 osoby.

radsej_knihu
27. sep 2015

Ja prezerem mesacne bez problemov 350 EUR aj sama 🙂 Ale je pravda ze vela z toho su restauracie, prakticky doma nevarim.

sandra551
28. sep 2015

@radsej_knihu Inak ja detto... A to mám obedy v práci 100% hradené a aj nápoje... Kebyže nie to tak aj viac ako 350 - 400 len ja 😅 A to som malá a nezjem veľa 😅