Asi nevieme hospodáriť

27. okt 2022

Muž zarobí 1600€ v čistom, ja mám RP 380€ plus prídavky. Sme v podnájme, lebo hypo nám nedajú. (neriešte prečo). Všetko ide hore, aj nám nájom.
Príjem dokopy 2000€
Vydavky
600€ nájom
180€ výživné bývalej
40€ poistka
80€ mobily
20€ internet
60€ tankovanie
600€ strava (v tom je aj strava v práci)
100€ plienky a mlieko
Zostáva nám minimum, niekedy som odložil a teraz sa nedá, to čo zvýši, vždy niečo vypadne, teraz som musel meniť výfuk na aute, 160€, treba mi svetlá, no nezvýši sa nič. A kde to ešte zážitky, výlety. Ako to máte vy? Viem, že dokážete odložiť aj 300€ niektorí, no asi nemáte také výdavky. A nájom asi tiež nie. 🙄

medyna
27. okt 2022

pre dvoch za mi zdá 80,00 € za mobily dosť veľa, ale zase tankovanie málo ...

zooeynka
27. okt 2022

Mobily za 80? 🙂

autor
27. okt 2022

@medyna máme paušál s 2 mobilmi, a preto taký vysoký, lebo manžel robí mimo eu tak si doplácal službu. A dobíjam v tom aj dcére kredit za 10€

majulino
27. okt 2022

600€ na stravu? To máte každý deň lososa a steak? Pre 5 členmi rodinu, všetci sa stravujeme doma mi to vychádza na 400€. Má sme často mäso, ale aj ovocie a zeleninu si doprajeme. Dokonca aj na kávu/pohárik raz týždenne ide buď manžel alebo ja ( to máme cca 50€ navyse k tým 400€)

medyna
27. okt 2022

nechápem teraz, koľko Vás vlastne je ... plienky, dcére mobil ....

mladenca
27. okt 2022

Fuha, 80€ mobil, to je celkom palka, to si ani predstavit neviem tolko platit.

sissy27
27. okt 2022

600€ za stravu pre koho, keď muž je v zahraničí? 80€ za mobily pre dvoch je tiež sakra veľa.

autor
27. okt 2022

@majulino manžel pracuje mimo eu, je v tom zahrnuté aj jeho strava, stravuje sa sám. Ja mám pre 4 členov 300€ a on sám 300€.

autor
27. okt 2022

@medyna 2male deti, 1 staršia už stredoškoláčka, ja a manžel

zooeynka
27. okt 2022

Zrejme kym nepojdes do prace tak vela neusetrite ked mate taketo vydavky. Mobil za 40€ nemam ani ja, nechapem naco vam je, ked hovory v ramci viber alebo whats App su zadarmo. Ale budiz.

medyna
27. okt 2022

teraz to už vidím inak, keď je Vás vlastne 5 členov .....strava je OK, manžel v zahraničí preje sám toľko ako vy 4 ... no neviem. Ťažko šetriť, po troške si vždy odložiť, aby boli zadné vrátka .

evkamotka
27. okt 2022

Pozri si pausaly od 4ky

andrea_82
27. okt 2022

Všetky výdavky a ceny išli brutálne hore. Z 2000 € vlastne živíte 6 ľudí, keď rátam aj výživné bývalej. Manžel na 4 deti zarobí 1600 €, to nie je veľa.

1angelika
27. okt 2022

neviem kto dnes ušetrí na materskej, šetriť treba predtým keď sú dva príjmy aby bolo z čoho potom čerpať keď sa niečo vyskytne. Teraz vydržte a keď budeš mať aj ty výplatu tak to bude lepšie...tie mobily by som skresala , inak veľmi nemáš kde..a nájom 600 je aj s energiami?

medyna
27. okt 2022

@andrea_82 veru, je to málo ... hlavne práca v zahraničí mimo EU za taký plat ... snáď sa mu to oplatí

petamich
27. okt 2022

nie z tohto prijmu a vydavkov sa podla mna setrit neda a uz vobec nie, ked mate vlastne styri deti a ty si na rodicaku - nepises ake stare je dieta, s ktorym si na rodicaku a ci je cesta ist do prace, pripadne dcera ak je stredoskolacka by mohla prispiet do spolocnej kasy, ja som brigadovala celu strednu, kedze mamina bola na podpore a bolo treba prispievat 🤷‍♀️

ak je manzel niekde v zahranici na jednom mieste a nie je zrovna kamionista, co chodi kade tade, mozno by bol dobry napad pausal na mobil odtial, tam vidim cestu na kusok optimalizacie, lebo 80€ je dost vela mesacne a ostatne, nie tam velmi nevidim, kde by si mohla usetrit

doriiis
27. okt 2022

@evkamotka ...4 ka má síce lacné paušály ale zle pokrytie siete,čo sa týka dat a signálu.

cocolino234
27. okt 2022

@autorka takže vám po zaplatení výdavkov ostane okolo 300€ a neviete z nich ušetriť aj keby máte každý mesiac mimoriadne výdavky v hodnote 200€? čo teda rozhodne každý mesiac nemáte, takže čo sa deje s tými zvyšnými peniazmi ak nekončia na sporiacom účte? a ak na sporiacom účte končia a chceš sporiť viac, tak kým sa nezamestnáš to moc nezmeníte. A muž teda nie je doma keďže robí mimo eu? a to v takej diaľke robí LEN za 1600€? 😳😳😳

sissy27
27. okt 2022

@medyna zrejme v zahraničí sú iné ceny ako na svk...

na strave ťažko ušetríš, je vás dosť. 80€ za mobily je ale veľa, veď hovory vieš mať prakticky zadarmo cez wifi (predpokladám, že doma máte a aj manžel v zahraničí). Neviem čo z toho sú paušály a čo splátky za telefón, ale tak asi sa treba nabudúce uskromniť so značkou telefónu, resp. pozrieť, či ich klasicky z obchodu neviete mať lacnejšie.
Máte jeden príjem pre 5 ľudí plus výživné. Tu ma trošku zaráža, že manžel pracuje v zahraničí, mimo EU a má len 1600€ ? Za tie peniaze by našiel prácu aj doma, ušetril by za cesty, aj za stravu...
Pri týchto príjmoch a takom počte vyživovaných osôb naozaj ťažko šetriť.
@petamich tak toto by bola podľa mňa drzosť požadovať od stredoškoláčky, aby suplovala rodičov a prispievala finančne na chod domácnosti.. nie ona si spravila 4 deti a zostala na rodičáku...

petamich
27. okt 2022

@sissy27 tak pre mna to bolo normalne, ze som pomohla 🤷‍♀️ chodila som na hotelku, brigadovala na recepcii hotela a mame sa lahsie dychalo, to uz si kazdy musi zvazit, neviem ci sa mozeme bavit o drzosti, ked u nas nebolo na chleba ale ano chapem ako to myslis

1angelika
27. okt 2022

@sissy27 prečo drzosť, veď nie aby pracovala a platila stravu a podobne, možno len pre seba na svoje potreby, koníčky..ja som tiež brigádovala od 16 rokov a viem aspoň teraz hospodáriť s peniazmi..nie je to vôbec na škodu pre mladých, aspoň vidia koľko musia pracovať, koľko málo za to dostanú a ako rýchlo sa to minie..

lilope
27. okt 2022

@autorka 300€ mesačne vám zostane. Tak si 200€ vždy odložte na nečakané výdaje a 100€ si nechajte na zážitky. Chodíte tak často do kina, do divadla alebo neviem ešte kam? Výlety sa dajú podnikať aj v okolí za minimum. Keď máte obmedzený rozpočet, tak sa musíte s výletami uskromniť a rozmýšľať hospodárnejšie. Nejakú rezervu si určite budujte, lebo keď vás niečo prekvapí, čo urobíte?

cocolino234
27. okt 2022

@petamich súhlasím určite, keďže nebolo ani na chleba ale v tomto prípade by som od dcéry nikdy nič take nežiadala, keďže ona je už na sš a ja som sa rozhodla pri skoro dospelej dcére urobiť si ďalšie deti. Skôr mi je divné prečo muž zarába tak málo v zahraničí. 🤔
@1angelika lenže oni na tie potreby majú, mne príde hlúpe, aby si dievča platilo všetko len za to, že mama sa rozhodla mať ďalšie deti. Je iné platiť si kino, kofolky a podobne zo svojho, na to nech ide na brigádu alebo nech to obetuje a bude mať viac voľného času ale potreby napr. do školy, spodné prádlo? to v žiadnom prípade.

dilino
27. okt 2022

za paušál platiť mesačné 80 eur veľa preveľa. Tam sa dá ušetriť. Ostatok nič. Len taký postreh TY a deti 3 vy na mesiac prejete 300 eur. Muž sám 300 eur. A tých 600 eur aj jedlo v práci je čo a pre koho. Ved píšeš že TY s detmi mate 300 eur na mesiac. Muž sám že preje toľko tak ako 600 eur aj obedy v práci stratila som sa v tom. Máš čo robiť aby si pre seba a 3 deti na mesiac navarila za 300 eur. A muž sám toľko preje to nejako veľa ked sám a TY musíš s takej sumy uživiť 4 ľudí celý mesiac .A najstaršia dcéra TI má prispievať ked chodí ešte do školy.Keby že býva doma a pracuje má plát 500 eur pochopím niečo dať musí ale nei že dcéra má prispievať zo SS.Nechápem.

1angelika
27. okt 2022

@cocolino234 joj už za slovíčka ma chytaj. Potreby som nemyslela do školy, oblečenie , obuv atď ale to čo si napísala ty. Ja keď som chcela niečo čo len chcem a nemusím mať tak som si to musela zaplatiť sama a tu som.

sissy27
27. okt 2022

@petamich ak by to bolo kvôli zlému zdravotnému stavu rodičov, tak beriem. Ale neexist aby decko prispievalo na domácnosť, lebo otecko spravil 4 deti, ktoré teraz nevie uživiť.
@1angelika padol návrh, aby brigádovala a prispievala do spoločnej kasy - teda na stravu, nájom, atď. Neexist, aby toto niekto požadoval od neplnoletého decka. Jedna vec je zarobiť si na svoje roztopaše, to beriem. Ale že otecko si spraví 4 deti, mamička na RD a dcéra školáčka nech ide zarábať?? Čo keby tak mamička opustila komfort rodičovskej dovolenky a išla pracovať na polovičný úväzok, keď už sa rozhodla mať tri deti?
@cocolino234 300€ mesačne pri 3 deťoch odíde ani nevieš ako - nikde tam nemá započítané náklady na hygienu, drogériu, sem tam treba určite nejaké kvapky do nosa alebo paralen, poplatky do školy, školské pomôcky, občas aj nejaké zimné topánky či bundu niektorému dieťaťu (aj keď len za 5€ z bazáru, ale ono sa to nazbiera).

pinkgirl
27. okt 2022

Treba vydržať - je to prechodné obdobie kedy si príjem musíš starostlivo rozdeliť na výdavky. Ak to ale fakt nevychádza a potrebujete viac €, tak sa vráť do práce a dieťa daj do zariadenia.

1angelika
27. okt 2022

@sissy27 áno súhlasím, keď si nemôžem dovoliť byť na RD tak idem do práce skôr.

dadis
27. okt 2022

Myslim si, osobne, ze hospodarit vies. Najomne nemas vysoke (s hypotekou by si na tom bola podobne alebo horsie). Suhlasim s babami, ze tych 1600 nie je velky zarobok, ak pracuje v zahranici a aj minie dvojnasobok na stravu, nez tu na SK..este ak by pracoval v sk firme a mal by diety, tak ok, ale ten plat je na zahranicie velmi nizky. Nevie si najst adekvatnu pracu na SK? Ty mozes potom do prace, deti do skolok a bude sa vam lahsie dychat.

deti95060810
27. okt 2022

manžel preje 300e/mesiac? nech sa troška krotí... sa mi vidí veľa