Dá sa na úver ručiť spoluvlastníckym podielom na dome?

nina2012
25. máj 2013

🙂

kattrin5
25. máj 2013

Nie neda...

jannas
25. máj 2013

Ručiť sa dá iba celou nehnuteľnosťou, to znamená, že so záložným právom musia súhlasiť všetci vlastníci nehnuteľnosti.

franovka
31. máj 2013

Jannas ma pravdu, rucit musis celou nehnutelnostou a majitelia musia s tym suhlasit. NIe je podmienkou, aby si vlastnila vsetko sama.

martini
31. máj 2013

začnem od začiatku - nenapísala si o aké spoluvlastníctvo ide, či o podielové alebo bezpodielové (manželia). Ak ide o BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov), kde je tvoj podiel je 1/1 by musela byť založená celá nehnuteľnosť a vtedy skutočne platí, že aj manžel musí s tým súhlasiť a teda sa vlastne fakticky nedá ručiť iba "tvojím podielom", lebo tam žiaden podieľ vlastné nie je a laicky povedané každý vlastníte všetko a to spoločne. Ak však máš na mysli podielové spoluvlastníctvo, tak by sa to teoreticky dalo, nič tomu v zásade nebráni, teda právne nie. Kataster by zapísal, že záložné právo sa viaže len na časť nehnuteľnosti a to k tvojmu podielu. Ale s veľkou pravdepodobnosťou to banka nebude akceptovať a teda ti úver na základe takéhoto ručenia neposkytne a to z čisto jednoduchého dôvodu - banka by nemala v prípade nesplácania úveru istotu, že tvoj podiel niekto v dražbe kúpi a banka sa dostane v svojím peniazom (kto by kúpil napr. tretinu domu? ak zohladníš, že to nie je vyčlenená tretina domu stavebne oddelenej časti určená a rozdelená znaleckým posudkom aj v liste vlastníctva). Jedine, že by ostatní podieloví spoluvlastníci súhlasili so zaťažením celej nehnuteľnosti a dali ti na to súhlas a vtedy by banka nemala námietky, lebo by v prípade potreby mohla predať celú nehnuteľnosť, lebo celá nehnuteľnosť bola vlastne zálohom. Ale to by už nebolo ručenie tvojím podielom... Uf, chcela som ti to tak komplexnejšie napísať a hádam som to napísala zrozumiteľne 🙂