Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

noidea
7. feb 2015

Zdravím, vie niekto poradiť s nasledujúcimi otázkami, bola by som vďačná.
Pri povinnosti podať daňové priznanie z dôvodu predaja nehnuteľnosti (FO predaj FO), nie SZČO, príjem len zo závislej činnosti a rodičovský príspevok. A teraz moje otázky:
1. podať DP typu B?
2. kód SK Nace nie je v takom prípade povinný?
3. registrácia na DÚ nie je potrebná, vypíše sa len rodné číslo?
4. rodičovský príspevok sa ako príjem do DP neuvádza?
5. prílohou DP je LEN potvrdenie od zamestnávateľa?
6. a posledná, najdlhšia.. ako to funguje so zdravotným a sociálnym poistením po podaní DP. Ako postupovať?

cokololadka
12. jan 2016

@evittam Dakujem za odpoved 👍

tajka1986
12. jan 2016

@evka64 materska nie je zdanitelny prijem. Vyziadas si potvrdenie o zdanit.prijmoch za rok 2015. Ano do 12.9.

evka64
12. jan 2016

@tajka1986 dakujem

erinke
6. mar 2018

Ahojte, skusim v tomto vlakne nech neotvaram dalsie podobne.
Onedlho budem predavat byt , resp. je uz inzerovany . Dan z predaja + do socialnej atd sa podava az na dalsi rok alebo musim ihned ?
Vypocet som si uz zistila /predajna cena - kupna - investicie do zhodnotenia bytu = danovy "zaklad"
z predaja nehnutelnosti z ktoreho sa pocita dan ... :(
Dakujem za kazdu radu, pomoc namet ako tuto polozku znizit ... :(

majusqa77
6. mar 2018

@erinke predpokladam, ze si majitel bytu menej ako 5 rokov...
dan z predaja = dan z prijmu, vysporiadava sa rocne, k 31.3. za predchadzajuci kalendarny rok, spolu s ostatnymi prijmami. socialka s tym nic nema

erinke
6. mar 2018

@majusqa77 tu som nasla ze do zdravotnej poistovne musim odviest poplatok :/ https://www.sora.sk/predaj-nehnutelnosti-a-plat...
Takze do socialnej nie ? aspon nieco :( na tych odvodoch a daniach ma riadne skasiruju :/

tinkaaa
3. feb 2019

Baby ja sa chcem opýtať nie na mňa ale mojich rodičov - predali vinicu - otec je nezamestnaný mama pracuje hodonota predaja bolo smiešnych 333eur - musia podávať z toho daň z príjmu ? aký je postup ?

majusqa77
3. feb 2019

@tinkaaa ak je otec evidovany na up, mama si moze na neho uplatnit nczd. A tam to potom treba priznat

tinkaaa
3. feb 2019

@majusqa77 je evidovaný takže potvrdenie a do daňového u mami dat kópiu kupno predajnej zmluvy?

majusqa77
3. feb 2019

@tinkaaa ja nedavam