Delenie financií vo vzťahu

lolamia3
31. máj 2018

Ahojte, chcela by som sa opýtať na Vaše skúsenosti s delením financií vo vztahu. S priateľom žijeme spolu v podnájme cca 2 roky, sme zamestnaní, zarábame dobre, on približne o štvrtinu viac. (Vek po 30tke).Všetko platíme na pol, prípadne rozratavame, podľa toho, kto čo dal do košíka v obchode. Radšej by som bola, keby sme sa napríklad striedali, ale on tvrdí že chce vedieť koľko minul. Čítala som tu zopár diskusií týkajúcich sa nešťastných mamičiek na materskej, ku ktoré sa sťažujú, že takýto model u nich pretrváva, aj na MD. Pritom som narazila aj na vety typu: uz ked sme ešte randili, sama som si platila lístok do kina, nechápem, že som vtedy nevidela jeho vzťah k peniazom. Moja otázka je, či ste niekto najskôr fungovali pol na pol (presne) a po narodení dieťaťa alebo svadbe partner nemal problém sa s (jeho) financiami podeliť.

beky1813
31. máj 2018

Kazdy zaplatil svoju cas najmu, vybrali sme peniaze na stravu na cely mesiac, kazdy rovny dielom, ostatne sme kupovali zo svojho, kino, vecera raz jeden, raz druhy. Ked sme kupili byt na hypoteku, zriadili sme si len jeden ucet, este sme neboli manzelia a ani dieta na ceste nebolo

lilyianka
31. máj 2018

@lolamia3 my sme spolu začali bývať asi po 2m ...moj vtedy ešte priateľ zarobil 4x viac ako ja a teda všetko platil on, myslím ako nájom plus náklady na byt...o niečo neskôr som už hospodárila so všetkými peniazmi a tak je tomu doteraz...uz sme manželia, máme dom, jeden účet kde som disponent aj ja a ja som si ešte nechala aj svoj účet.. .samozrejme muž má tiež peniaze prip.ked potrebuje buď mi povie a vyberiem alebo mu dám kartu...a nedelili sme to su moje a to tvoje peniaze keďže rozdiel vo výplatách bol znacny

pininka
31. máj 2018

Urcite to pol na pol nemoze fungovat ked je zena na materskej. My nemame spolocny ucet, ale tym ze muz robi a zaraba neporovnatelne viac ako ja, kedze mam len rodicovsky, tak vacsinu plati on. Ja platim detom skolu, stravu a ked im treba daco na oblecenie, mensej sumy. A tak isto ked chcem nieco na seba, kupujem to za vlastne. Ale zeby sme si niekedy vyratavali to nie. Na druhej strane si myslim,ze sa tvoj priatel stavia k tomu zodpovedne a spravodlivo,ked chce vediet kolko minul a idete zatial na polku. Ja by som sa ho na rovinu opytala ako si to predstavuje ak by ste mali dieta. Na vsetkom sa treba dohodnut a financie su prva vec.

ukulela
31. máj 2018

@lolamia3 u nas v casoch spoluzitia v podnajme - najom na polovice, strava ja tretinu, on dve. sam navrhol s dovodom, ze on zje urcite viac. robili sme to tak, ze stravu som kupovala len ja a bud sme mali penazenku (on dal 200 a ja 100 a kupovalo sa do vyprazdnenia) .. alebo som odkladala blocky a raz za cas zratala a on mi vyplatil dve tretiny sumy. ked sme uz riesili spolocnu nehnutelnost, mali sme kazdy svoj ucet a jeden spolocny, na svojom sme si z vyplaty nechali vreckove dohodnute (tusim po 200) a zvysok sup na spolocny a z toho slo vsetko bez rozdielu. na materskej na spolocny posielal prachy len on a ja som len cerpala. teraz ja taham stravu a beznu reziu, on stavbu, auta, inkaso, net, z mojho uctu ide stavebko, z jeho hypo ... moj chcel tiez vediet, kolko na co minieme, ale nikdy nemal problem bud s delbou ,alebo s prevzatim vyssich nakladov. ked sme fungovali v rezime spolocnej penazenky / uctu, tak sam ako prvy povedal, ze je uplne samozrejme, ze budu obdobia, ked bude tahat on.

ivka27101
31. máj 2018

My sme mali zo začiatku stravu pol na pol a nájom platil on (byt mal skôr ako sme sa spoznali a nechcel odo mna peniaze na nájom) a teraz mame pred svadbou a dohodli sme sa ze výdavky na byt platí on a ja zasa stravu ale stane sa ze aj on platí a vôbec to neriešime ked potrebuje peniaze a nema mu dám ja a zasa naopak. Berieme to tak ze sú to naše peniaze.

dadus_ka
31. máj 2018

@lolamia3 ahoj, my sme boli pol na pol a po svadbe sme zalozili jeden ucet kde nam chodia vyplaty a prava na nejo mame obaja aj obaja mame karty, mame tam nastavene trvale prikazy na hypoteku energie telefon internet a ostatné veci, urcili sme si vreckove ktore si kazdy vyuziva podla svojho a ostatne vyuzivame na potraviny a potreby v domacnosti no a co ostatne usetrime do dalsieho mesiaca... Nam to takto vyhovuje 😊

viskupovaandrea
31. máj 2018

Mame jeden ucet kde chodia vsetky peniaze teda spolocny ucet a teda vsetko sa plati zo spolocneho uctu. ❤

marseillefan
31. máj 2018

My sme išli pol na pol keď sme žili v zahraničí. Bol to môj nápad. Boli sme študenti a vedel som, že tam bude všetko drahé. Tak aby nás nerozdelili peniaze, začali sme si viesť "účtovníctvo" a podľa toho kto čo platil, sme si potom doplácali, aby to bolo pol na pol. Teraz sme už manželia a neriešime, kto čo platí. Všetko je spoločné.

papa2
31. máj 2018

U nas to bolo tak,ze po troch mesiacoch chodenia sa naskytlo spolocne byvanie,vsetko pol na pol,kazdy svoj ucet..potom som prisla o pracu,tak tahal vsetko asi 4 mes. on...teraz uz ako manzelia mame spolocny ucet,vydavky,vylety,domacnost,deti....vsetko ide z toho,on pracuje,ja na rd....podla mna je to ok,aj ked zarobi viac,su to nase peniaze...tak isto by som to brala ja,ak by som zarabala viac

sense
31. máj 2018

Mali sme oddelene ucty, a ajj ako manzelia mame oddelene ucty, vydavky platime zhruba na polovicu, (on najom a koncesionarske poplatky, ja zvysok) ...ale nikdy sme to nerozdelovali ze este aj v kosiku nakup moje a tvoje....mali sme to aj pocas materskej, kedze moja materska bola taka ako jeho plat, po materskej som sla do prace na ciastocny uvazok, nezijeme na svk a tu nic ako rodicak nie je...

ono ked sme spolu byvali ja som navrhla spolocny ucet , on nechcel ze tym ze uz raz mal so zenou spolocny ucet a nerobilo to doprodu, priznam najprv som bola sklamana...ale rozdychala som to a ked po svadbe chcel on spolocny ucet tak som nevidela uz dovod ja, kedze to takto dobre funguje...naco sii minie on zvysne peniaze je jeho vec a naco ja moja vec...

rajna
31. máj 2018

ucet mame obaja vlastny. On plati najom ja a vsetko ostatne a ja hypoteku. Stravu podla toho kto ide do obchodu. Neriesime urcite pol na pol by ma asi porazilo. Proste kto ide ten plati. A ked jeden je na tom zle tak plati druhy. Niesme manzelia ale zijeme spoly uz 8 rokov a mame dcerku. Nikdy sme neriesili financie takto ved sme rodina tak su spolocne.

deti95060810
31. máj 2018

ja poznám ešte horší prípad...kolega chodil na dovolenky a mm ktorá bola na MD nechal doma so slovami však nech si našetrí - potom môže ísť... Nato že mal VŠ mi pripadal ak idiot...

dai
31. máj 2018

@lolamia3 ahoj. My sme fungovali pol na pol ale nie az tak ako ty pises - delili sme si najom a nakupy - zarabali sme priblizne rovnako... prvy byt sme kupovali do podieloveho vlastnictva ako partneri - tu ale som povedala muzovi ze dotoho pojdem len ak to stale pojde 50 na 50 aj ked on dal cca. 70% a ja len 30 - suhlasil kedze sme sa chceli brat a v manzelstve by sme mali bsm... druhy byt sme uz kupovali do bsm...
Kazdy mame nadalej svoj ucet, muz zaraba nasobne viac ako ja vacsinou ale ja zarabam dost na pohodovy zivot ( niekolkonasobok priemernej mzdy ) - tym padom som sa nikdy necitila nejak pritlacena k muru... mame 3 deti, teraz som na materskej - ta je cca. 1400 euro, stale z nej platim hypo ale zvysne vydavky plati muz... buduci mesiac stopujem hypo a vsetko prebera muz kedze idem na rodicovsku plus peniaze prevadza aj na moj ucet aby som nemusela vypytovat, rodicovsku sme vzdy vnimali len ako nejake kvazi vreckove. Ja neviem kolko presne moj muz zaraba ale aktualne financuje vsetky velke vydavky od dovoleniek po auta... k tomuto stavu sme sa ale od obdobia 50 na 50 prepracovali cez mnozstva rozhovorov - keby neviem ako sa zachova cez moju matersku tak s nim dieta neplanujem.

janci05
31. máj 2018

My sme pred manzelstvom v spolocnej domacnosti nezi!i. Chodili sme spolu, ale az po sobasi sme sa nastahovali do spol. domacnosti. Odvtedy je len jeden ucet a ja som ta, ktora s nim "hlavne" disponuje. To ci som ja bola na materskej alebo bez prace sme neriesili. Peniaze su spolocne a nikdy sme ich nedeli na "moje a tvoje".

janci05
31. máj 2018

*nedelili

dankovicova
31. máj 2018

Tak sa ho spýtaj ako si to on predstavuje potom, možno ti povie, že ptoom to už budete riešiť inak alebo ti povie, že ho to zaujímať nebude a proste pôjdete na polovicu ale to my nemôžeme vedieť ako sa bude správať

chobotnicka16
31. máj 2018

No my to máme s mojim mužom tak, že všetko pol na pol.. S bývalým som toto vobec neriešila, šlo to spontánne a peniaze boli druhoradé.. Ale s terajším mužom, sme spolu 3roky a teraz sa nám narodila dcéra, kôli tomu sme sa aj zosobášili, je to z jeho strany dosť stresujúce.. Príde mi to tak, akoby mal paranoju, že som s nim len koli peniazom a paradoxne mi nikdy nemusel dať ani cent. Žijeme v zahraničí a obaja dobre zarabame. No ja som teraz na materskej, ktora trva len 5mesiacov a potom podpora len osem. Platím naďalej polku nájmu aj benzín keď niekam ideme uplne všetko.. Už sa bojím, čo pride ked mi skknci sociálna pomoc.. Je to naozaj nepríjemné keď žijete s niekym komu dôverujete a už ste rodina, a neustále je tam stres kôli peniazom.. Nechápem to... 😏😶

tamvtme
31. máj 2018

@lolamia3 rozratavate kto dal.co do kosika?coze??? My sme sice.manzelia ale aj ked sme este neboli a "len" spolu žili, takto.sme to nehrotili...kazdy ma svoj ucet, svoju vyplatu, kazdy plati niečo, on hypoteku, ja elektrinu, vodu, plyn, nakupy v potrravinach vacsinou ja ale ked nemam tak platim jeho kartou (mam kartu k jeho uctu pre pripad núdze kedze zaraba vyrazne viac ako ja) a nikdy sme si nic a.financiami nevyhadzovali na oci

vroni
31. máj 2018

My sme pol na pol nesli nikdy. Najprv sme zili kazdy vo svojom a platili si svoje, dovolenky som platila ja (mala som agentske zlavy), vydavky na nich chlap, ale nikdy sme si nezratali, koho to stoji viac. Potom som sa nastahovala k nemu. Jeho dom, jeho vydavky, neplatila som nic, obcas som nakupila stravu, ale inak tahal vsetko muz. Potom sa zrutila jeho robota, do toho este ine problemy, dom predal, nastahovali sme sa do bytu, tahala som ja. Do toho dieta, tahal nas moj sef (v zivote mu to nezabudnem. Zachranil nam vtedy kozu, doslova a do pismena). A potom sa chlap znovu postavil na nohy a odvtedy taha on. Moja vyplata/materska/co prave zarobim je moje vreckove, ani pocut, ze by som nieco “spolocne“ mala financovat ja. Tak z toho platim drobne prijemnosti zivota - spravidla pre oboch alebo vsetkych. Ucet mame len jeden - moj. Moj muz vie peniaze zarobit, ale nevie s nimi narabat (hovori on. A ma pravdu 😀 ) Ma svoj poducet s kartou, tam si santi, ako mu konto dovoli, ale inak mam pod palcom vsetko ja.

dai
31. máj 2018

@chobotnicka16 ako s nim mozes byt ked nevies co bude? Ja od kedy som na materskej tak som auto netankovala , ak zaraba muz dobre tak hadam moze taketo veci financovat a umoznit zene starat sa o spolocne dieta...

lolamia3
autor
31. máj 2018

@tamvtme práve toto počítanie má trápi, rada som mu kupovala darčeky len tak, oblečenie, mám radosť keď kúpim niečo do domácnosti, len si spomeniem na toto 50/50 tak ma aj prejde chuť.

lolamia3
autor
31. máj 2018

@chobotnicka16 nerozprávali ste sa o tom čo bude na materskej este predtým?
Môj tvrdí, že materská je úplne iná situácia a ráta s tým. Len nejak neviem, či tomu môžem veriť, keď má človek raz niečo v povahe...

chobotnicka16
31. máj 2018

@dai čo mám byť sama? To tu nemám šancu... Hádam ma nevyhodi na ulicu keď mi dôjdu úspory... Nemám tu nikoho ani rodinu... A dcéra potrebuje otca... Možno potrebuje čas aby mu trklo v hlave že sme jeden celok. Nikdy predtým s nikým nežil len s mamou býval.. Tam je asi pes zakopaný 😂😂😂

lienka737
31. máj 2018

@lolamia3 nemohla by som tak zit. Všetko máme od začiatku spolu.

chobotnicka16
31. máj 2018

@lolamia3 veď to, že on bol plný rečí typu "veď rodina, jedna kasa atď " ešte pred svadbou, ale ešte ma o tom nepresvedčil... Aj mi hrozilo že nedostanem dávky a bol obrovský cirkus koli tomu.. Aj som mu vtedy povedala že ak mám obavy s ním rátať do budúcna, radšej sa rozidme a pojdem k mojej rodine.. Potom plakal že nie veď on by ma v štichu nenechal,,, ale zatiaľ kym platím, je kľud.. Príde mi úplný Žid čo sa týka peňazí, žiaľ je to taká povaha, môžem len dúfať že ked ostanem bez peňazí, nebude mi zapisovať dlhy s tym že keď začnem robiť mu budem musieť splácať... 😏

sweetdreams
31. máj 2018

my mame jeden spolocny ucet, kam chodia vsetky prijmy a vsetky vydavky, bez ohladu na to, kto ma kedy aku vyplatu. iny model si ani neviem predstavit.

chobotnicka16
31. máj 2018

A ja mám ešte k tomu väčšie vydavky čo sa tyka nakupov. Raz za týždeň robime väčší nakup pol na pol. Ale čo nakupujem cet týždeň všetko platím ja, pretože on sa stravuje v práci nie doma, čiže ani si neskúšam od neho pýtať...

emakiki
31. máj 2018

Tiez mame vsetko spolocne, jeden ucet, co je moje je nase, co je jeho je nase. Neviem si to predstavit, takto žiť ze vsetko pol na pol. Ale zase zalezi od veku v akom ste, co planujete, ci byvate vo svojom alebo v podnajme a tak. Musis sa s nim porozprávať pred tym ako sa vezmete alebo zarobite na babo. Lebo potom to uz bude neskoro riesit. Opytaj sa ho ako si to predstavuje v buducnosti, lebo mozes byt velmi sklamana. My ho nepozname, nevieme ako sa zachova.

evkaturek
31. máj 2018

U nás je tak isto jeden účet spoločný kde chodí jeho výplata a moj rodičák a všetko sa platí z toho dokopy účty nákupy a keď deťom treba nám hocičo samozrejme sa vždy o všetkom porozprávame.. a každý čo potrebuje a vyjde nám si kúpi pre seba robíme kompromisy

tahivka
31. máj 2018

My sme nikdy neriešili financie a hospodárenie, všetko sa deje tak nejak automaticky. Keď sme sa spoznali, mali sme každý svoj byt i svoje účty. Každý si platil ten svoj a ostatné výdavky raz on, raz ja. Po svadbe to tak je doteraz, bývame spolu v mojom byte, účty mame každý osobitne plus sme si potom vytvorili jeden spoločný, šetriaci. On si platí zo svojho byt, hypo, auto, mobil... A ja z môjho zas ten môj. Položky typu strava a drogerka v drvivej väčšine platí on, ja zas platím oblecko nám i deťom. TV a net platí on. Momentálne som 5-ty rok na materskej, môj príjem je rodičak a prídavky, ale mm mi mesačne zo svojej výplaty presunie 300e. Co z toho miniem, je len a len na mne. Drobnosti neriešime, kúpi ten, kto má na účte viac, väčšie položky typu nábytok, elektrospotrebiče... prekonzultujeme a peniaze spájame. Mam to šťastie, že mm nie je rozhadzovacny typ, na sebe šetrí, nám dopraje. Ani jeden z nás nikdy neriešil, že kto platí viac a kto menej, ja to ani teraz neviem odhadnúť. Takto nám to funguje 7 rokov, ani jediný raz sme sa kvôli peniazom nehadali. Pritom ich nemáme nazvyš, no akosi pre nás nie sú až tak podstatne-co nám treba, vieme zaplatiť a kúpiť a to nám bohato stačí. Teda u nás je asi ten systém pol na pol a funguje bez problémov. A keď sme s ním zvládli aj moju materskú, myslím, že po mojom návrate do prace to bude este lepšie.