Delenie financií vo vzťahu

lolamia3
31. máj 2018

Ahojte, chcela by som sa opýtať na Vaše skúsenosti s delením financií vo vztahu. S priateľom žijeme spolu v podnájme cca 2 roky, sme zamestnaní, zarábame dobre, on približne o štvrtinu viac. (Vek po 30tke).Všetko platíme na pol, prípadne rozratavame, podľa toho, kto čo dal do košíka v obchode. Radšej by som bola, keby sme sa napríklad striedali, ale on tvrdí že chce vedieť koľko minul. Čítala som tu zopár diskusií týkajúcich sa nešťastných mamičiek na materskej, ku ktoré sa sťažujú, že takýto model u nich pretrváva, aj na MD. Pritom som narazila aj na vety typu: uz ked sme ešte randili, sama som si platila lístok do kina, nechápem, že som vtedy nevidela jeho vzťah k peniazom. Moja otázka je, či ste niekto najskôr fungovali pol na pol (presne) a po narodení dieťaťa alebo svadbe partner nemal problém sa s (jeho) financiami podeliť.

bubatko
4. jún 2018

@vroni, poukazujes tu na uplny extrem, a to som nechcela... to, ze Ti na nejaky cas vypadne prijem, este neznamena, ze si zavisla... tak som to vobec nemyslela... jasne, ze pocas materskej ci rodicovskej sa situacia docasne meni, ale to nema vplyv na celkove postavenie muza a zeny v partnerstve/manzelstve... je to len docasne; moja pointa bola v tom, ze treba mat priestor na nezavislost, aby zena nebola v krci, ze pocas materskej si musi pytat od muza peniaze, to je vsetko; ziadneho truda tolerovat a obskakovat teda nenavrhujem, samozrejme, ze kazdy sa podiela podla svojich schopnosti a moznosti, ale ak ma zena vie, ze sa dokaze postarat aj sama o seba (ak by nastal pripad nudze), tak nie je neustale v strehu a strese, ze ci jej manzel laskavo da vreckove alebo nie - to je ta zavislost/nezavislost... to, ze kazdy sa ma podielat na vsetkom (praca doma, financie, venovanie sa detom atd.) je jasne; deleniu vydavkov a nakupu inak nerozumiem vobec, ani tomu, ze moj ucet, jeho ucet... my mame ucty dva (historicky), sice na kazdeho meno zvlast, ale vsetko sa riesi spolu, obidva ucty su vnimane ako spolocne, preto sme preboha spolu, aby sme sa nedelili... ale viem, ze ak by nebodaj nieco nastalo (myslim tym nedajboze aj nejaku tragediu), tak viem byt sebestacna, nepotrebujem si to nijako dokazovat a ziadneho truda doma neobskakujem, kazdy u nas doma prispieva svojimi silami a schopnostami tak ako moze...

blairgossip
4. jún 2018

Zena by mala pracovat a mat vzdy vlastne uspory nasetrene a odlozene na ucte o ktorom muz nevie. Lebo ak sa nieco stane ( opusti ju, rozvod, umrie atd ) Tak aby mala z coho sa postavit na nohy. Poznam take ktore prestali praocvat lebo si nasli bohaca ktory ich zivil, a dopadlo to tak potom ze sa rozisli a ostala v riti.

bluka2
4. jún 2018

@blairgossip nejde ani tak o uspory, ako o schopnosť si zarobiť na seba, ak muž z hocijakeho dôvodu vypadne resp. nie je iná možnosť ako sa ho zbaviť

vroni
4. jún 2018

@bubatko, mala som na mysli, ze v zatazovej situacii (akou materska nepochybne je) sa ten chatakter ci necharakter muza prejavi. A ze mne by alarm hucal uz davno pred tym, ja by som lakomca nezniesla ani sekundu. A ze muz musi mat aj nejaky ten charakter a zasady a nie byt len kosela vo vetre. Dieta moze byt dlhodobo chore, postihnute, odkazane na opateru, su jednoducho situacie, kde si tu nezavislost dovolit nemozes a je dobre, ak v tom nie si sama. Ale priznavam, ze nerozumiem ani zenam, ktore zostavaju roky rokuce doma, aj ked su uz deti velke, lebo muz ich uzivi. Neodsudzujem ich, len im nerozumiem. Ale zase ich chapem viac, nez zeny, ktore sa rutia do prace rovno z porodnice, lebo oni “nebudu zavisle od chlapa“ (co je casto len eufemizmus pre fakt, ze maju doma lakomeho zmrda, ktory sa proste starat nebude alebo len s horou blbych kecov)

bubatko
4. jún 2018

@vroni, suhlas, takto som to myslela... su dva extremy - 1) zena zostava roky rokuce doma a potom ak sa muz prejavi ako lakomec, tak je bohuzial odkazana na almuznu od neho a je stresovana, lebo nevie ako z toho von alebo 2) zena, co si dokazuje nezavislost tym, ze sa snazi vsetko tahat, a to najcastejsie preto, ze ma bohuzial doma neschopneho muza; ak su obaja normalne schopni, tak materska/rodicovska nemoze predstavovat ziadny extremny vypadok zo systemu fungovania, ak predstavuje, tak je niekde chyba...

bubatko
4. jún 2018

a mat ucet, o ktorom by manzel nevedel, by ma mrzelo... s tym sa moc nestotoznujem (ale zas neviem ake moze mat niekto na to dovody, pre mna by to bol mentalny problem tajit nieco take)

viera27
4. jún 2018

@blairgossip tak s tymto sa veru ani ja nestotoznujem. To co je za system zatajovat peniaze pred partnerom? Navyse pri rozvode moze dat navrh na vykonanie dopytu na vsetky SR banky a potom bude problem.

codal
4. jún 2018

@lolamia3 od té doby,co spolu bydlíme (začali jsme spolu bydlet po půl roce) máme společnou kasu a oba jsme to tak brali automaticky,vlastně jsem to ani nikdy nijak zvlášť neřešili, prostě to přirozené vyplynulo, o to to bylo jednodušší. Neumí si představit,že v páru jedu půl na půl, když každý vydělává jinak, že jednomu nezbude nic a druhý si dal veselé užívá a bere to tak, že máš holt víc vydělávat. A v mateřství tohle prostě fungovat nemůže, pokud nepracujes a pobiras jen mateřskou. A prosit o každou korunu je dost ponižující.. kór v manželství mají oba nárok na stejný standart (nebo když máte spolu dítě).. netvrdím,že společně finance jsou jediné řešení ve společné domácnosti, každopádně by s řešením měli být spokojeni oba a ani jeden by neměl "strádat"...

warholette
4. jún 2018

Neviem si predstavit zit s niekym a mat takto oddelene ucty a vydavky, ze si este ratame, co kto dal do kosika. A doma je to ako? Periete si kazdy osve a pouzivate vlastne prasky na pranie? Riad si po sebe tiez umyva kazdy sam? Zehlis len svoje oblecenie? Kupelku kto zmyva, kto vysava? Kazdy len po sebe, alebo sa o to delite? Alebo to robis len ty a zadarmo...

bodka70
4. jún 2018

Problém s mužmi - lakomcami je ten, že oni chcú "spravodlivosť", ale len pre seba - t.j. vidia len to svoje, svoj prínos, pričom prínos toho druhého, ktorý často nie je priamo vyjadrený v peniazoch, nevidia. Takíto muži majú potom problém "darovať" z akože svojich peňazí vlastnej žene či dieťaťu-deťom.
Lebo ak sa má "spravodlivo" deliť, tak potom všetko. Ak je žena na rodičovskom príspevku, tak to nie je jej plat za starostlivosť o dieťa, ale malý príspevok štátu pre rodinu ako takú. Dieťa má 2 rodičov a teda bez debaty je spoločné. Ak teda muž chce "spravodlivosť" typu pol na pol, t.j. výdavky si delíme na polovicu, prípadne čo zarobím je moje a čo zarobíš ty, je tvoje, tak by sa to malo týkať aj detí. Takže "spravodlivé" by bolo, ak by pol tehotenstva odnosil dieťa muž, polku odrodil, polku dojčil ho, v noci k nemu stával polovicu času, cez deň si odrobil v práci dajme tomu 8 hodín a to isté by umožnil aj svojej žene, resp. ona jemu. Samozrejme, vo zvyšný čas, keď by neboli v práci či nestriedali sa v noci pri dieťati, by obaja na polovicu sa starali o domácnosť a dieťa (deti) a rovnako platili jeho výdavky. Takto "spravodlivo" sa to samozrejme nedá zrealizovať, už len kvôli fyzickým danostiam ženy a muža a pochybujem, že by, ak by to malo byť ozaj spravodlivé, takýto muž po akurát tejto spravodlivosti túžil 😀.
V rodine má hlavne panovať porozumenie a úcta pre prácu a prínos partnera, je jedno, čo kto robí, obaja majú robiť to, čo je v danom čase pre rodinu najlepšie a najvýhodnejšie. Niektorí muži to tak nejako intuitívne cítia, ako to má byť správne, iní sa to musia naučiť či je nutné zopár rozhovorov na túto tému. Kategória sebcov, ktorí odmietajú toto pochopiť a chcú ťahať stále za ten "dlhší" koniec, nie sú vhodní na partnerský život.

jamika27
4. jún 2018

@lolamia3 ahoj, nečítala som príspevky, nedá mi nezareagovať... Každý sme iný, ale cítim z teba, že aj ty cítiš, že to nie je normálne a neviem si taký model predstaviť. Je jedno na akej finančnej úrovni ste (tí ktorí zarábajú menej, majú nižšie nároky, ale tiež sa podľa mňa takto nepodielujú), ale toto delenie je choré. Poviem ti u nás: Manžel vtedy ešte priateľ sa nasťahoval do môjho bytu, ktorý som splácala a platila všetky výdavky spojené s nákladmi na byt. (on mal dom, ale bývali sme u mňa)Vedel aké mám náklady, ale neriešili sme nič pol na pol. od začiatku to odchádzalo z môjho účtu, nejak sme to neriešili. Nejak automaticky začal kupovať stravu. Keď mi pochýbalo dal mi peniaze. Všetko ostatné platil on. V reštaurácii, kiná, dovolenky a to sme chodili dosť spolu kade tade. Vždy keď som niečo chcela tak mi kúpil. Aj keď to vyzerá že som platila viac ja ... opak je pravdou. Oveľa viac toho minul on. Po svadbe sme si prerobili dom, ktorý je spoločný všetko odchádza z účtu manželovi, on má oveľa vyšší príjem. Keď som mala priateľa pred manželom, ešte sme nikde nebývali spoločne, ale automaticky všetko platil on. Všade! Tým nechcem povedať, že som sa nechala vydržiavať, že to je tak všade ideálne, a stalo sa že sem tam nemal peniaze, tak som zaplatila ja, ale 80% priateľ.

proste podľa mňa to u vás nie je ok

blairgossip
4. jún 2018

@viera27 a preco by to mal byt problem? ved zena si kludne moze odkladat aj na vkladnu knizku ;)

laska201
4. jún 2018

@blairgossip hm pri rozvode sa aj vkladna knizka deli na polovicku.Jedine ak by mala niekde v ponozke peniaze zasite.Takych bolo co to skusali.Dokonca aj vyber sa da zistit ak by bol niektori z manzelov taky vychcany.A musi tak ci tak vyplacat.Presne ako s pozickami aj ked druhy z toho nevidi ani euro.

maminuska
4. jún 2018

@jamika27 myslím že si si v tomto vyberala správnych mužov.
Môj manžel platil počas chodenia všetko , fakt všetko . Nebývali sme však spolu. Po svadbe , obidvaja pracujeme , máme zhruba rovnaké príjmy , napriek tomu 90 % nákladov odchádza z účtu manžela . A ešte mi posiela peniaze aby som mala len tak . Áno som vydržiavaná 🙂 , manžel si ma natoľko cení , že je ochotný obetovať svoje zdroje a moje mi ponechať.
Preto nerozumiem čo sa zmrdkov si to beriete, lebo ak by po mne chcel ešte len priateľ aby som sa podieľala pol na pol na všetkom tak ho pošlem s prepáčením do prdele.

jana_eyre
4. jún 2018

my s mojim teraz uz muzom sme spolu zacali zit po prvom rande pred 13timi rokmi.. ja som mala.21, on 23, byt bol moj, obaja sme zarabali, on ale viac tak ako to je aj doteraz.. od zaciatku sme sa v nicom nedohadovali, prosto sme zili - nieco platil on, nieco ja - ako to prislo, peniaze sme povazovali za spolocne, tak je to doteraz, aj ked ja uz 6r nezrabam, lebo sa staram o nase tri deti, stale som na RD.. dohadujeme sa len o velkych vydavkoch, bezne neriesime - co kto potrebuje si kupi, doberujeme si navzajom, ze peniaze neminame na nepotrebne veci a tak to bolo od zaciatku.. (aj ked teda musim doplnit, ze kvoli jeho dlhom co si narobil ked sme spolu este neboli sme dodnes viac zadlzeni, ale poucil sa a dodnes uz nepochybil po tejto stranke)

majkeel
5. jún 2018

@maminuska No. Len ci bude manzel takyto velkorysy, ak sa rozidete (kazde druhe manzelstvo dnes konci rozvodom). Mas fajn manzelstvo, staci hadka, ta sa nabali a o 3 mesiace byvas sama a rozmyslas, wtf sa vlastne stalo.
Bude mat novu partnerku, novy zivot a uz nebude vsetky svoje zdroje pchat Tebe. Potom bude asi zo "super" chlapa tiez zmrdko len preto, ze chce tiez zit zivot aj po Tebe? Ani do prdele ho nebudes musiet posielat, pojde sam, ...
Najviac ma pobavia reci, jej mam skveleho chlapa, vsetky prachy mi dava. No skvely je, lebo splna hlavnu poziadavku - dava vsetky peniaze, vsetko plati. Stretnes dotycnu o par rokov, haj. posiela mi 100 eur na dieta a vsetko plati druhej. 😉

dai
5. jún 2018

@maminuska hm... nerozumiem ani takymto vztahom:-/ preco ti vsetko plati? Preco ti posiela peniaze? Ty co robis s tymi akoze tvojimi peniazmi? Ked jemu je prednejsie tvoje zdravie, tebe nevadi ze on sa obetuje? Lubis ho vobec?

vroni
5. jún 2018

@dai, ja tomu rozumiem tak, ze muz plati vsetky bezne vydavky: hypo, najom, energie, auta, stravu atd. Zenin prijem ostava na narazove plusy (podla financnej situacie - extra dovolenka, lepsie auto, drahsie veci - co sa ako komu paci) Nepredpokladam, ze chlap maka do roztrhania tela 25 hodin denne, aby si zena mohla kupit tristoprvy par topanok za tisic euro....

maminuska
5. jún 2018

@dai môj muž sa neobetuje. Robí to pretože chce . Posiela mi peniaze lebo chce aby somdá mala s deťmi dobre. A nie nemilujem ho a mám ho iba na peniaze to si chcela počuť? Existují aj muži ktorým záleží na tom aby rodinu zabezpečovali oni. A za to si ho nesmierne vážim.

maminuska
5. jún 2018

@vroni presne tak.

dai
5. jún 2018

@vroni tak ale potom je jej prispevok o nicom lebo ide o normalne delenie vydavkov ako vo vacsine inych rodin...
@maminuska ty ale pises ze zarabas rovnako ako on... tak ma len zaujima co robis potom s tvojimi peniazmi ked neminas podla tvojho prispevku nic...

alexia11
5. jún 2018

@dai ale míňa...ako typická vydržiavaná ženuška, na handry, kaderníctva, soláriá, manikúry, pedikúry, fitká a pod. Ostatné ako je chod domácnosti, nákupy, poplatky, potreby detí...financuje predsa manžel. 🙂

maminuska
5. jún 2018

@dai odkladáme sebe a deťom presne pre take prípady ako opísal kolega , opakovane investujem do svojej firmy, kde keď nie som na materskej pracujem v plnom nasadení.

vroni
5. jún 2018

@dai, nie je o nicom. Hovori o tom, ze domacnost a rodinu financuje manzel. Ona pracuje (asi preto, lebo ju to naplna), ale “jej“ peniaze su bonus navyse, nie na chlieb a mlieko. Je to celkom iny sposob delby ako spolocne peniaze. A rozhodne lepsi ako pol na pol. Len si vyzaduje partnerov, doveru a ani jeden memoze byt ani lakomec ani rozhadzovacny maniak.
@alexia11, ze sa ti @maminuska tak intimne zdoverila..... to tu ona nezvykne... Alebo ti skor typicky konikovsky kvapka jed z klavesnice? Poznam zopar vydrziavanych babik (aj byvalych, je to obvykle kratka kariera), ani jedna nema viac nez dve deti a nepracuje.

wieruska1
5. jún 2018

Pozrite, to co je pre niekoho normalne, je pre ineho extrem a naopak. Dolezite je aby to partnerom vyhovovalo a obaja boli spokojni, lebo v momente ked ten jeden sa citi ukrivdene je to problem. Moj chudak muz vsetko plati. V podstate odovzda celu vyplatu, lebo jedine co di kupi pre seba su cigarety ..... co robim so svojou vxplatou ja? Vselico, ale nechodim ani ku kadernikovi, ani do fitka a ani na nechty. Dokonca ani drahe handry nekupujem. Ideme za ne na dovolenky, kupime lepsie auto, alebo ja neviem nie je to jedno? Kazdopadne urcite nemusim muzovi platit polku pizze a o tom to je. Aby ked jeden vypadne pomohol druhy a to sa bohuzial neda ak aj rychlovarnu konvicu kupujeme podielovompodla toho kto si castejsie zalieva caj.

maminuska
5. jún 2018

@alexia11 presne tak. Moje fitko je beh na Súd daňový úrad a políciu, posilňujem s 7,5 kg závažím denno denne keď ho dvíham na kŕmenie. , ukladám na spanie , kávu pijem s klientami v kancelárii, kozmetika a kaderník je samozrejmosťou ,ask u teba nie , tak sa niekde stala chyba. Ale inak bolo by fajn to čo pises.

jamika27
5. jún 2018

@vroni @dai ... sú rozne extrémy žien, ktoré sa nechajú vydržiavať, ale to je o inom téma a každému ako vyhovuje. Ak to chlapovi nevyhovuje, tak nech to rieši. Nám to môže byť jedno.

Samozrejme normálny model rodiny je hospodárenie s peniazmi spoločne, ale čo tu píše autorka je na hlavu postavené ... vypočítavanie a delenie pol na pol. A evidentne jej to nevyhovuje preto to rieši, tak dostáva rôzne odpovede a rôzne modely nakladania s peniazmi ako to funguje inde. Aj u nás manžel väčšinu platí. Ja financujem deti a zvyšok, ale je to 30% z toho čo platí manžel. Je pravda, že míňam viac. Ale keby si to nemôžme dovoliť tak inak hospodárim, ale určite by sme sa nešli deliť fifty fifty ...

viera27
5. jún 2018

Paneboze, tu riesite ako zije @maminuska. Ja to mam velmi obdobne. Si tiez uvedomte, ze tu sa asi nebavime o prijme, kedy treba riesit kazde euro. Ale o prijmoch kedy si moze dovolit partner zaplatit uplne vsetko a este mu aj dost ostane 😃.
A havne zeny, ulohou manzelky je minut tolko, aby neostalo na milenky!!!!😝

meca
26. apr 2023

@chobotnicka16 to iste mam aj ja, ale dieťa nemáme