Dobrovoľné nemocenské poistenie a nárok na materskú

zuzana1781
13. mar 2013

ahoj baby no zakony sa stale menia a viem ze popisane je tu otom dost ale nenasla som nic co sa hodi namna takze prosim poradte v minulom roku som zacala platit DNP od februara bolo to okolo 50EUR mesacne to mi automaticky po270 dnoch zaniklo v tejto dobe som bola na RD zo synom ta mi v july koncila a kedze som zistila ze som tehotna dala som si starostlivost o dieta do 6rokou porod mam 5.aprila na matersku som teda nastupila od polky februara chcem sa spytat kedze este mi nic neprislo ci budem mat narok na MD lebo kadeco sa popisalo ale poznam asi 4baby z okolia a tie narok na MD nemaju aj ked boli v 8mesacnej ochrannej lehote podotikam ze pred 1porodom som bola nezamestnana

lenka311
13. mar 2013

podľa tohto zákona nemáš, toto zaniklo ešte za čias Mihála... Medzeru v zákone si mohla využiť jedine túto:
http://ekonomika.sme.sk/c/6516642/dohodari-zaro...
ale toto sa dalo až od 1.1.2013
Príde Ti až rodičák po pôrode vo výške 199,10EUR /plus rodinné prídavky a pôrodné/. Dovtedy si môžeš teoreticky žiadať pomoc od sociálky /ale závisí to od toho kde robí Tvoj muž a koľko zarába 😉/ Životné minimum na 3och ľudí nakoľko už máte syna je okolo 225EUR /úplne presnú sumu neviem/

lenka311
13. mar 2013

@zuzana1781 Ešte skús skočiť na úrad sociálnych vecí a rodiny v Tvojom obvode, nájdi si tam fakt milú pracovníčku, ktorá bude mať na Teba náladu a vysvetli jej Tvoju situáciu /mne sa tak jednu podarilo zohnať na daňovom 😉 / - možno Ti nejaký nárok vzniká, ale pokiaľ si si to neplatila priamo teraz cez tehotenstvo tak myslím že nie...
Alebo ešte jedna možnosť - choď do cigánskej osady a zaziap tam, som tehotná s druhým dieťaťom - načo mám v tomto štáte nárok? By sme sa všetci divili čo sa dozvieš.... 😀 😀 😀 😀
Drž sa.. I LOVE SLOWAKIA 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎

zuzana1781
autor
13. mar 2013

no to je potesujuce ale ja som si to platila cez tehotenstvo lebo poslednu splatku som mala v oktobry tusim a tehotna som uz od jula tak neviem pride mi to cele na hlavu lebo nikto tie peniaze co poznam baby nedostla a platili to uplne zbytocne inak dik za odpoved

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 no to je potesujuce ale ja som si to platila cez tehotenstvo lebo poslednu splatku som mala v oktobry tusim a tehotna som uz od jula tak neviem pride mi to cele na hlavu lebo nikto tie peniaze co poznam baby nedostla a platili to uplne zbytocne inak dik za odpoved
Dnes o 08:44 • Odpovedz • •

zuzulica
13. mar 2013

@zuzana1781 Počkaj,počkaj som z toho zmätená,takže febr.2012si si začala platiť(určite február,lebo mne sa zdá,že do 31januára sa to dalo) a po 270dňoch ti zanikla, termín máš v apríli. Mala by si mať nárok. Ja som si tiež platila a 22.okt.mi DNP skončilo a to som bola už tehotná,takže mi začala plynúť 8.mesačná ochranná lehota a já mám termín koncom júna a nárok mám,dokonca som PN a normálne dostávam aj PN-ku z DNP.Tie baby asi nedostali,lebo boli zamestnané pred rodičovskou,tam je to problém,keď im nevíde presný termín pôrodu,tak sa im to zruší,to je nadlho. Keď zavoláš na infolinku soc.poisťovne a nadiktuješ im všetky potrebné údaje,pani ti určite bude vedieť povedať 😉

lenka311
13. mar 2013

@zuzana1781 A dostávaš teraz niečo? Lebo sa mi nezdá že vlastne si to platila do októbra a teraz od nikoho nič.... Ako Ti píše @zuzulica - mala by si byť na PN... tieto dni Ti tam totiž visia.... chápeš? Tvojou povinnosťou je si to platiť až do materskej /byť v poisťovni viac ako 270dní/ - buď ako zamestnanec alebo teda ako dobrovoľný platca... a ak si si to platila do októbra... čo tieto mesiace? chápeš?
Pozri a napíš ak tak ešte sem, sú tu právnici:
http://www.porada.sk/t207741-materska-dnp-2013-...
Ale byť Tebou uháňam sa sociálku čo najrýchlejšie...
Ale podľa toho čo viem už nárok na to nemáš /tieto mesiace - nov, dec, jan. febr, mar. Ti proste visia vo vzduchu.../

zuzulica
13. mar 2013

@lenka311 Nie nie,ja som nepísala,že musí byť PN,že ja som PN,ale to nemá vplyv,to vôbec nevadí,nemusí byť PN. Keď si to platila do októbra a už počas zaniknutia bola tehotná,tak to normálne plynie,tá osemmesačná ochranná doba,to je ok. Ja si myslím,že bude mať nárok,ja som si to zisťovala snáď milionkrát,aj na soc.poisť,aj na ich infolinke,než som zostala tehu

moon1979
13. mar 2013

@lenka311
nepleť ju ... jej aj keď zaniklo DNP, plynie jej 8 mesačná OL ... a tým, že nie je zamestnaná, zo zamestnania jej nevznikne nový VZ, takže nárok na MD z DNP jej nezanikne aj keď je momentálne na RD ... to, že nevyužila PNku je jej problém, teda pre ňu škoda, ale tým jej nárok na MD nezaniká ... zanikol by jej jedine vtedy, ak by si predlžila DNP na neptretržité poistenie, prestala by ho po 270 dnoch platiť a nebola by ani na PN ... inak nie 🙂

lenka311
13. mar 2013

@moon1979 Tak potom je to OK a pevne verím že sa mýlim.... 😉 😉

moon1979
13. mar 2013

@lenka311
pokial autorka príspevku konala tak, ako som uviedla, tak to tak je na beton 🙂

je rozdiel, ak nastupuješ na MD v OL a si zamestnaná na RD a je rozdiel ked nastupuješ na MD z OL ale zamestnaná nie si 🙂 to treba rozlišovať ... to isté DNP, tie isté podmienky (teda čerpanie RP) ale nie je jedno, ktorá kedy porodí 🙂

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@zuzulica o ano prepac teraz som nasla ten papier poistena som bola od 18 januara 2012tych50,75centou a DP mi skoncilo automaticky teda 13.10.2012 teda po 270dnoch a na matersku nastupujem teraz od februara ale ziadne rozhodnutie mi neprislo zatial ta pani na urade mi povedala ze snad nato budem mat narok ale ze tie zakony ze si musim pockat na rozhodnutie a to je do 60dni tak ale som stoho na nervy ked pocuvam ze v okoli to neschvalili nikomu zatial

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 nie toho sa nebojim dostavam za syna tych 23euro prispevok ako opatrovanie dietata do 6 rokou lebo vsak uz som bola tehotna ked mi prva rodicovska skoncila takze ajtak by ma nezamestnali nikde tehotnu ale na PN nemusim ked to zaniklo automaticky to som sa bola informovat

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@moon1979 to stou pnkou nechapem to by plaili teda skor ako by som nabehla na matersku alebo aku to ma vyhodu no tie zakony su premna fakt spanielska dedina ako niektorym klobuk dole ze sa vtom vyznate

lenka311
13. mar 2013

@zuzana1781 Ani nie, vidíš, ja sa že vraj mýlim... a sú španielska dedina, preto som Ťa posielala do tej rómskej osady 😀 Tí nemajú ani net a jeden televízor na dedinu a vedia všeeetko..... 😎 😎
A PN by mala tú výhodu že by si dostávala peniaze okrem tých zábavných 23EUR teda.... 😉
V našom štáte sa treba pýtať a pýtať a pýtať a hlavne násjť na úradoch aj niekoho kto Ti odpovie nie odvrkne.... 😒
Ja Ti z celého srdca tú MD želám a dúfam že je to tak ako napísala @moon1979 Že si v ochrannej dobe. Zákon Mihál o DNP značne pomenil v roku 2012 a teraz ho zase zmenili v januári 2013 /dohody/...

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 no ono najst niekoho na urade kto je ochotny a nekuka potebe akoby si odnej chcel nieco extra a nie to preco tam vlastne sedi a berie plat je fakt problem cest vynimkama co sa tyka tej osady no obcas mi pride ze iba tam tieto hlupe zakony neplatia a maju aj to co mi si ani dovolit nemozeme rozpadnuta strecha ale vsak 3satelity no nie

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 no ano ten Mihal to tam poriesil nejak preto som ostala v strese a dik lebo clovek je fakt stastny ze mozno nieco troska bude na chvilku lepsie a aj to niekedy nakoniec nedopadne tak to na.... lebo tych 50 eur ked si predstavim ze som nejakej cigankedala co ma 9deti a behaju hole po dvore tak ma ide frcnut a niesom rasista ale pride mi ze cim slusnejsi clovek tym nensia sanca nieco v tomto state mat lahsie

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@zuzana1781 a ta tvoja vypoved s prace ma mrzi

lenka311
13. mar 2013

@zuzana1781 Tam sú tiež určité slučky a medzery v zákonoch a je lepšie byť teraz po RD na ÚP než si vybavovať predĺženú RD....
Choď za gynekológom, popros o vystavenie PN a zanes to na Sociálku a ak máš nárok na materskú vzniká Ti nárok i na vyplácanie PN.. Bude to 55percent z Tvojej budúcej materskej... a dúfam že sa zase nemýlim...
Ja si toho zisťujem toľko a tiež o rodinnom práce, keby som znova otehotnela a otec by drobca nechcel tak sa má u mňa po prdeli 😀 😀 😀 - teraz som zisťovala všetko o dohodách, lebo som nevedela ako postupovať, no toto čo som si pozisťovala je najlepšie riešenie /v robote som aj tak pomaly aj spávala - ranné, poobedné, nočné, soboty... / to už teraz nejde... a prácu si hádam do septembra /vtedy mi bude končiť podpora/ nejakú zoženiem.... dúfam....

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 no to uz mi nevystavia ked mi uz dala papier na MD asi nie??ja uz som teraz vlastne od konca februara na MD len este mi nepovedali ci mi ju teda vobec schvaluju

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 stou pracou je to des

moon1979
13. mar 2013

@lenka311
@zuzana1781
mala si dve možnosti riešenia
1. nechať zaniknúť DNP riadne zo zákona a hneď na druhý deň ísť na PN, čo nie je 55% z budúcej materskej ako ti písala lenka311 ale 55% z VZ z akého si si platila DNP, čo podľa platby vidím, že si si platila z maxima, takže PNku by si poberala maximálnu cca 650Eur ...
2. druhá možnosť bola deň pred zánikom DNP ísť na SP a uzavrieť balík poistenia, čím by si si zabezpečila nepretržité poistenie a DNP by ti automaticky zo zákona nezaniklo ... zaplatila by si jeden deň z celého balíka a potom by si išla na PN ... takisto by si ju mala vyplácanú z maxima ... ale s tým rozdielom, že DNP by ti stále trvalo, no počas PN by si nemala povinnosť si ho platiť ... takže by si mohla PNku čerpať až do nástupu na MD a takisto ani počas MD by si si nemusela DNP platiť, lebo si od toho oslobodená a takto by ti DNP bez platenia trvalo celkom slušnú dobu 🙂
ísť na PN je už neskoro, kedže ako píšeš, už by si mala byť na MD ...

lenka311
13. mar 2013

@zuzana1781 Aha tak to nie, ak už máš 6týždňov pred pôrodom dostaneš už MD.... teda fakt dúfam... 😉
PN sa dala uplatniť predtým - od novembra si mala marodovať až do nástupu na MD... hm to je tá neznalosť zákonov... a spätne sa to nikdy vybaviť nedá... nech ste všetci zdraví, to je aj tak najdôležitejšie 😉

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 jasne aspon nech to schvalia teraz na ako dlho je MD ??no je to sila vzdy lepsie 650 eur ako 23co dostavam hiiiiiiiii no ale co uz fakt je to sila to by ma popravde ani nenapadlo

lenka311
13. mar 2013

@moon1979 Uf, to prišla o peknú pálku, lebo človek nevie.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😒 😒 😒 😒

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@moon1979 dakujem za info no skoda sprosta som ze som si to skor neoverila ci nejde este nieco vymysliet ale vsak materstvo nieje iba otom takze budem zada ak to schvalia aspon teraz na 6 mesiacov ci ako je MD DLHO no cloveka to ani nenapadne ake veci sa daju vyuzit a aby niekto na urade poradil naco

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@lenka311 no to ano nech je hlavne babo zdrave kus to mrzi ale vsak kolke baby nedostanu vobec nic podla toho zakona co narobim

moon1979
13. mar 2013

@zuzana1781
MD je 65% z VZ z akého si si platila, u teba maximálna t.j. niečo okolo 750 Eur mesačne po dobu 34tt ...
nevidím dôvod, ak si nezamlčala žiadne okolnosti, o ktorých neviem, prečo by si nemala mať nárok na MD ... v čase zániku DNP si už bola tehotná, takže ti plynula 8 mesačná ochranná lehota počas ktorej si musela nastúpiť na MD, aby ti vznikol nárok na dávku v maximálnej sume

mariettka27
13. mar 2013

@moon1979 ahoj,prosím ťa,môžeš poradiť aj mne?vidím,že sa vyznáš 🙂
som zamestnaná a DNP som platila od konca januára 2012 do 26.10.2012,od konca októbra som pn zo zamestnania aj z DNP ...tehotná som od augusta,čiže na materskú budem nastupovať v OL...je rozhodujúci aj dátum nástupu na materskú alebo dátum pôrodu pre priznanie materského z DNP?môžem prejsť plynule z pn na materskú?

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@moon1979 no tak neviem o nicom co by som este napisala a zmenilo by to tak dufam ze to dopadne ale NP ajtak ked som bola zdrava by mi nedali nie??tak je to jedno a ak dostanem aspon za tych 34tt tak budem stastna jak blcha ked vidim ze niektorim sa nevrati ani to co daali kazdy mesiac

moon1979
13. mar 2013

@mariettka27
musíš nastúpiť presne 6tt pred PTP a nesmie ti vzniknúť nové povinné poistenie, inak by ti zanikol nárok na MD z DNP ...