Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
25. sep 2012

@janulap formular asi nemaju, aspon tu o nom nikto nepisal. tak si napis doma potvrdenie v nejakom zneni, ze: "potvrdzujem, ze pani ... narodena ...rodne cislo, trvalym bytom... bola dna 5.10. v ? tyzdni tehotenstva." a nech ti tam hodi razitko 😉 mozno im to ani nebude treba, ked je par dni od ukoncenia do nastupu 😉

janulap
25. sep 2012

@janka9900 dakujem,zajtra tam zavolam a ak bude treba tak este zbehnem k dr.nech to potvrdi.
Bola by som rada,ak je tu nejaka maminka,ktora taketo potvrdenie potrebovala,nech sa ozve 🙂

janka9900
25. sep 2012

@lenkaga dakujem v mene vsetkych 😉 len trosku upresnim, ze 8 mesacna ochranna lehota plati, ale aby mala mamicka narok na matersku, musela by porodit pred terminom. ale PN by mohla cerpat kedykolvek pocas 8 mesiacov
...preto je lepsie mat aktivne poistenie a nespoliehat sa, ze sa babatko vypyta na svet skor 🙂

lenkaga
25. sep 2012

@janka9900 no, len ja som o tomto nevedela vobec, preto som to sem napisala 😉 Dakujem za uplne upresnenie 🙂

janka9900
25. sep 2012

@lenkaga no ved pekne od teba, ze chces pomoct aj ostatnym mamickam, je dobre, ked tu napisu mamicky, ked nieco zistia 🙂 ... nemas zac 😉

wingsseven
25. sep 2012

@janka9900, ahoj janka, už si mi odpovedala na moje otázky začo Ti veľmi dakujem. Som ten istý prípad ako reintri, ale este sa pre istou raz spýtam. Všetko mám splnené, DNP mi končí 18.10, zatiaľ nie som tehotná, som nezamestnaná. Kedy sa mám dať na PN aby som ju mala maximálnu. Snažíme sa o bábo a chcem aj max. materskú ak by sa podarilo. Ked sa prihlásim z minima nového balíka- materskú to neovplyvní? Viem, pýtam sa niečo čo sa predomnou pýtalo už x snažiliek, ale sú to veci, ktorým nerozumiem a chybný krok sa už napraviť v tomto nedá. Dakujem za všetkých, že reaguješ na naše otázky.

janulap
26. sep 2012

@janka9900 a kedy by som mala zaniest papier vypisany na MD do SP,ked ho uz mam doma?Nastupujem toho 20.10.Nevadi,ze mi ten papier dr.vypisala vcera-25.9?Lebo do poradne idem najblizsie 25.10 a to uz budem na MD.

patulka83
26. sep 2012

@janka9900 dakujem, zmluva v praci mi skoncila pocas materskej s prvou dcerkou. A este sa chcem spytat- budem dostavat nemocenske pocas celej PN ? kedze mi poistenie konci v oktobri a na PN budem az do decembra...vdaka

patulka83
26. sep 2012

@janka9900 a este...mam odniest uz teraz na socialnu poistovnu doklad, ze som uz tehotna, ked som este len v 21.tt ?

janulap
26. sep 2012

@janka9900 volala som do SP u nas v meste a ze mi ziaden papier od dr.ze v case zaniku som bola tehu,netreba...ja neviem,co teraz 😕 Nerada by som pre jeden papier nieco zanedbala 😕

janulap
26. sep 2012

@janka9900 aj ostatne babenky.Zas som volala do SP na nemocenske.Tak ten papier,ktory dr.potvrdi,ze v case zaniku DNp je zena tehu,potrebuju hlavne tie mamicky,ktorym DNP koncilo v januari a rodit alebo nastupuju na matersku niekedy teraz.Nepotrebuju ho zeny,ktore budu v OL 15dni(ako ja)-alebo mesiac-dva a nastupuju na matersku.Tam ,ze je to hned vidno,ze v case zaniku tehu boli.

janulap
26. sep 2012

Prišla mi aj odpoved zo SP,tak ju skopirujem sem:

K výplate materskej, či už uplatnenej v rámci ochrannej lehoty alebo uplatnenej počas trvajúceho nemocenského poistenia, slúži iba doklad Žiadosť o materské. Žiadny iný doklad poistenkyňa nepredkladá k uplatneniu materskej, v prípade, ak si uplatní materské v rámci ochrannej lehoty. Z uvedeného vyplýva, že Sociálna poisťovňa nežiada od poistenkýň potvrdenie o tehotenstve v čase zániku nemocenského poistenia. Spomínaný doklad o tehotnosti je potrebné predložiť v prípade uplatnenia nemocenskej dávky z dôvodu rizikového tehotenstva, uplatnenej v rámci osemmesačnej ochrannej lehoty.

janka9900
26. sep 2012

@wingsseven ak nemas v poslednych dvoch rokoch ine ukoncene nem. poistenie, tak mozes ist na PN od 19.10.- bude max.
ked sa prihlasis na min. balik a budes PN od 19.10. do konca roka, tak na buduci rok bude PN a materska maximalna, lebo VZ za dni, ked si PN sa neberie do uvahy pri vypocte davky.
ak by si nebola PN, tak by sa davky ratali z priemeru max. do oktobra a min. za dni, kedy si nebola PN do konca roka...
tak najlepsie je byt PN aspon do konca roka, nejalepsie keby si do konca roka otehotnela 😉
ak neotehotnies, tak mozes buduci rok platit min. balik-120€ a staci otehotniet cca do maj-jun, aby si stihla nastupit na matersku do konca decembra 2013- rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej bude rok 2012.

janka9900
26. sep 2012

@janulap tak super, ze potvrdenie netreba 😉 nevadi, ze ti ziadost vypisala uz teraz, hlavne, ze mas datum nastupu presne 6 tyzdnov pred terminom 😉 je jedno, kedy im ziadost zanesies. mozes im ho zaniest, ked ides aj na UP, ak to mas po ceste 😉

janka9900
26. sep 2012

@patulka83 ano, mas splnene podmienky, mas narok na nemocenske pocas celej PN az do materskej, matersku to neovplyvni 😉
na socialku nemusis nosit nijake potvrdenie, ked poistnie trva a si uz PN. trebalo by ho iba vtedy, ak zrusis PN s chrbticou a pojdes na novu PN po zaniku poistenia v ochrannej lehote.

patulka83
26. sep 2012

@janka9900 si ma potesila 😉 dakujem pekne

wingsseven
26. sep 2012

@janka9900, janka a keby nastúpim na PN napríklad už 1.10 (čiže ešte počas trvania starého DNP) ? menilo by sa niečo natom? Ci je to jedno či nastúpim b OL 7 dní alebo ešte v čase trvania... Dakujem 😉

annanatalia
26. sep 2012

@janka9900 Janka velmi ta prosim o radu vzhladom na to ze mi o chvilu konci DNP.Pisala som aj gape ale zatial som nedostala odpoved.V JAN.som si nanovo zalozila dnp este po starom, som tehu a na pnke. pnku mi vyplacaju z maxima, myslim si ze aj materske bude z max.Termin porodu mam 6 a 8 MARCA 2013, KEDY MAM ZIADAT O MATERSKE? docitala som sa tu ze presne 6tyzdnov, to co znamena ze ani o den menej ani viac?A este mam na teba otazku.DNPmi konci 8.okt2012 ma pre mna nejaky vyznam pokracovat dalej v tom novom baliku, kedze pocas pn si neplatim dnp a marodovat budem az do nastupu na matersku co ja niekedy v jan.2013 a potom mam materske co by som si vlastne tiez nemusela platit.D ufam ze sa s toho vysomaris 🙂 dakujem

helloukitty
26. sep 2012

@janka9900 super,a nevies ci na to potvrdenie je specialny formular alebo tak?resp.oni teda potrebuju potvrdenie,ze som bola tehotna v case zaniku?
a dakujem ti velmi pekne 🙂 🙂 🙂

moon1979
26. sep 2012

@annanatalia
ak si uzatvoris balik poistenia den pred skoncenim DNP budes mat poistenie povazovane za nepretrzite a potom nemusis riesit dilemu, kedy nastupit na MD 🙂 poistenie samozrejme pocas PN neplatis, ale stale ti trva 🙂 a plynule prejdes z PN na MD ...

helloukitty
26. sep 2012

@janka9900 uz som to tu nasla 😀 ale predsa este ma napadlo,ze ked mam termin 3.2.2013 a porodila by som neskor,to uz nemam narok na max.matersku?

annanatalia
26. sep 2012

@moon1979 takze ked mi konci osmeho okt. tak sa mam z noveho balika prihlasit siedmeho?To sa moze?A to co presne znamena ten novy balik , ja si platim teraz iba to nem a to z maxima?Dakujem

moon1979
26. sep 2012

@annanatalia
ak ti končí 8.10. tak jeden den vopred t.j. 7.10. nabehneš do SP a povieš im, že chceš sa pripoistiť z balíka poistenia t.j. okrem nemocenského aj dôchodkové a v nezamestnanosti tak, aby si mala nepretrzite poistenie. takze neukoncit stare ale automaticky prejst na balik ...
mas aj druhu moznost uz sa nepoistovat, potom ti plynie 8 mesacna ochranna lehota ale vtedy musis mysliet na to, ze na matersku musis nastupit presne 6tt pred predpokladanym terminom pôrodu

annanatalia
26. sep 2012

Ak by som si dala ten balik, tak ho neplati pocas pn ale akoto bude pocas materskej ? Ja pojdem z pn rovno do materskej T.j. koniec januara 2013?Lebo viem ze sa to neplatilo ani pocas materskej, teraz neviem ako to je.Takze tie dni poistenia by som mala az niekedy do septembra 2013 ked mi skonci materska?Prepac ze tak zlozito pisem ale som s toho jelen. 🙂

moon1979
26. sep 2012

@annanatalia ani pocas MD sa poistne neplati, platit by si musela, keby si si ho ponechala aktivne aj pocas cerpania rodicovskej ...

annanatalia
26. sep 2012

Pytam sa preto Ze ci sa mi to oplati lebo ak vsetko dobre dopadne, ak porodim vycerpam matersku ci budem mat narok na nejaku pnku? caka ma potom operacia tak vlastne koli tomu sa pytam ale to je az buduci rok.

katey
26. sep 2012

ahojte, chcem sa spytat, neviete mi niektora poradit, aku asi budem mat matersku, ked som si 170 dni platila z maxima a 100 z minima? som SZCO takze ine platby za mna nesli

moon1979
26. sep 2012

@katey zrejme sa bude brať do úvahy priemer

katey
26. sep 2012

@moon1979 ale suma by sa mala skor prikllonit k tej vyssej ako nizsej, ze? mi to tak vychadza ked orzmyslam jednoduchym rozumom 🙂

moon1979
26. sep 2012

@katey tak logika hovorí, že keď vo väčšom pomere platíš vyššiu sumu dlhší čas ako tú nižšiu sumu, tak aj pri vypočítaní priemeru bude suma vyššia ako nižšia 🙂