Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

peinka
15. aug 2011

@zuzula20 pozerma na datum je to uz velmi davno ale este mores ist na PN popri rodicovskom prispevku takze ti bude platit aj socialna poistovna aj urad prace. ja to obcas vyuzivam lebo byvam castejsie chora a este aj ked ti da lekar ocr ti do toho spada.

bobocka
15. aug 2011

baby vztahuje sa dnp aj na podporu v nezamestnanosti? ja zamestnana nie som a zamestnana som bola v uk pocas tehu a aj matersku som odtial poberala.akonahle mi materska skoncila,tak som ukoncila aj pracovny pomer. a teraz poberam rp na slovensku(rodila som tu a aj tu na svk zijem a nemienim sa do uk nikdy vratit) a teda ked mi skonci poberanie rp na maleho,tak neviem,ze ci mi platenie si dnp pomoze k aspon nejakej podpore,kym si pracu najdem,alebo to absolutne suvis spolu nema? dakujem

lucinka855
15. aug 2011

Ahoj dievcata, nevedela by ste mi niektora pomoct s vypoctom materskej a hlavne podat nejake info ohladom dobrovolneho pripoistenia - vyssia materska. Dva tyzdne beham po socialkach....BA-MA-BA-MA ale mam pocit ze slecny za okienkom nemaju velku chut niekomu nieco vysvetlovat a ak aj sa rozhodnu ze podaju nejaku infosku tak je to akoby citali zo zakonnika.A ked som ich poprosila aby mi to vysvetlili ako laikovy poslali ma inam....prehadzuju si ma z okienka k okienku z pobocky na centralu. Som zamestnana od 01.04.2011 v cistom mam cca 600evrikovych a planujeme s priatelom miminko. Chcela by som sa dobrovolne pripoistit ale do teraz som sa nedopatrala k vyslednej sume aku budem poberat v pripade ze sa nam zadari 😉
Ja kym nieco vybavim tak aj otehotniem aj porodim... ☹ ach jaj
Prajem Vam vsetkym krasny slnecni dnik 🙂

ivka1983
15. aug 2011

Ahoj, chcem sa spýtať, platím si DNP a keď som vybavovala papiere, stálo tam,či mám iné poistenie. Len dnes som prišla na to,že som poistená v Allianze. Je to problém?
Ďakujem za odpoveď.

monr
15. aug 2011

@bobocka dnp je dobrovoľné nemocenské poistenie, na podporu nemá žiaden vplyv, to by si si musela platiť dobrovoľné poistenie pre prípad nezamestnanosti. to je iná dávka.

bobocka
15. aug 2011

@monr dakujem za odpoved.aj som si myslela,ze to spolu suvis nema,len som si to chcela potvrdit. 🙂 skoda ale.

sandruska81
15. aug 2011

@lucinka855 podla suc.zakona na dnp doplacas rozdiel medzi 1116 a tvojou hrubou (nie cistou) mzdou a z toho 4,4%.

jenis
15. aug 2011

@lucinka855 dobrovoľné pripoistenie si môžeš platiť do výšky 1166 euro (to je maximum). Takže od tejto sumy si odpočítaj svoj hrubý plat (nie čistý) a zo zvyšku si nechaj na sociálke vypočítať výšku mesačného poplatku, ktorý musíš potom minimálne 270 dní platiť do pôrodu. Potom budeš dostávať materskú 60% zo sumy 1166 euro.
Tak som to pochopila ja. Dúfam, že správne 🙂

sandruska81
15. aug 2011

@ivka1983 to bolo asi myslene tak,ci nemas napr.poistenie v nezamertnanosti...aspon si myslim.

ivka_marek
15. aug 2011

@lucinka855 ahoj, ja so prisla na socialku, povedala som ze si chcem doplacat dobrovolne do maxima kvoli materskej(ja som SZCO). Vypisala som s tetou za okienkom papierik, vypocitala mi kolko si mam doplacat a hotovo....

ivka_marek
15. aug 2011

Caute, mam otazocku, tych 270 dní, ktoré treba byt poistený, sa pocita do nástupu na matersku ( 6 tyzdnov pred porodom),alebo do dátumu porodu? mne vychadza 270 dni asi 5 a pol tyzdna pred terminom porodu...
ak ako zivnostnicka nemusim ist oficialne 6 tyzdnov na matersku, tak by sa to dalo, ale neviem ci je to takto zo zákona alebo nie...

lucia.kl
15. aug 2011

@ivka_marek do pôrodu, ak by si nastúpila na materskú neskôr, mala by si skrátenú materskú... ale do pôrodu ti to vychádza, ak teda neporodíš skôr ako na 271 deň...

ivka_marek
15. aug 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved 😉

dzankadnc
15. aug 2011

dobry deň,
som na rodicovskej dovolenke, moja dcerka ma 11 mesiacov, predtym som bola zamestana. zacala som si platit DNP. teraz som zistila, ze cakame druhe babatko. Ako to bude s materskou dovolenkou, ak si platim DNP, dostanem nieco k rodicovskemu prispevky, alebo nie? dakujem

silvuskaa
15. aug 2011

ahojte....dnes som bola na SP a som soknuta ake neochotne osoby su za okienkami.....vypisala som formulare a kedze som musela udat sumu ktoru chcem platit tak som dala maximum....teraz som na rodicovskej dovolenke, dovolenke...urobila som dobre? Poradte mi lebo som z toho jelen 😒

gapa
15. aug 2011

@jarulda
ked podáš zmenu ktorýkolvek den v auguste, je zmena účinná od 1.9., ak podáš zmenu ktoromkolvek dni v septembri, tak je účinná od 1.10., tj. zmena je vždy účinná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny.
ak podáš zmenu v auguste od 1.9. (bez ohladu na to, že teraz platiť nemusíš), tak dalšia zmena je možná už od 1.3.2012 (samozrejme ak sa nezmení zákon).

ak nebudú zmeny a nastúpiš na očr dajmetomu 1.1.2012, tak sa bude rátaať ošetrovné z vym.základu v obd. 26.11.-31.12.2011, lebo od prihlásenia do nástupu na očr uplynulo viac ako 26týž. (v zákone o soc.poistení myslím v § 57 ods.1 písm.c) sa nehovorí o uplynutí 26týž.dnp od zmeny, ale od posledného prihlásenia)

silviabn
15. aug 2011

@lucia.kl
Ahoj Luci,mozes sa mi prosim pozriet na moj prispevok na predchadzajucej strane?
.Dakujem,Silvia

jarulda
15. aug 2011

@gapa Super este raz moc dik, tak uz len aby to nejako podstatne nezmenili od toho januara...

lucia.kl
16. aug 2011

@silviabn ahoj, áno všetko máš správne pochopené... z tým VZ zo zamestnania je to zložité, najlepšie sa spýtať mzdárky, ja som mala hrubú mzdu stále rovnaké, takže to nebolo také tažké, a ak by si si náhodou platila viac ako je max. VZ, tak môžeš požiadať o vrátenie preplatku...

lucia.kl
16. aug 2011

@dzankadnc ahoj, ak si tehotná, tak budeš 6tt pred termínom pôrodu ukončovať RD a nastupovať na novú MD - to znamená, že ak si zamestnaná a tvoj PP stále trvá, tak máš nárok na MD aj zo zamestnania v cca rovnakej výške ako si mala prvú MD čo sa DNP týka, ak budeš mať splnenú podmienku 270dní a 26tt aktívne poistenie pred nástupom na MD, tak budeš dostávať materskú aj z DNP - neviem akú čiastku, lebo neviem aký máš VZ z DNP - z neho 60%

lucia.kl
16. aug 2011

@silvuskaa ahoj, ak ti PP stále trvá, tak si mohla dať VZ len ako rozdiel tvojej hrubej mzdy a max. VZ, ak si si dala max. na DNP, tak po splnení podmienok by si mohla k RD poberať max. PN aj OČR ak to plánuješ pre dalšie tehotenstvo, tak ak si zamestnaná, tak si platíš zbytočne vela- preplatok sa ti nevráti tým, že si na RD, a ani materskú nemôžeš dostať vyššiu ako je max., čiže ak si zamestnaná, odporúčam VZ znížiť, ak si nezamestaná, tak potom je správne čo si urobila...

lasto
16. aug 2011

ahoj, poraďte mi, prosím.
Som na materskej, ktorá mi končí v septembri, teda od 1. októbra prechádzam na rodičovský príspevok. Bola som zamestnaná, ale od 31.7. mám výpoveď. Čo mám robiť, keď chcem plánovať ďalšie dieťa a chcem mať vyššiu materskú. ďakujem

lucia.kl
16. aug 2011

@lasto ahoj, ak sa od januára nič nezmení, tak by bolo pre teba najlepšie začať si platiť DNP z max. VZ čo je 1116,75€ a z toho 4,4% sa platí mesačne, tým, že ti skončil PP ti stačí platiť 26tt a potom môžeš ísť na PN a budeš dostávať maximálnu pnku a potom už by si len prešla na MD. pozor DNP musí byť aktívne 26tt pred nástupom na MD - ak by si bola na PN - toto obdobie sa ráta ako trvajúce nemocenské poistenie, takže je to v pohode..
alebo potom druhá možnosť, keď zistíš že si tehotná, najneskôr do 6tt sa prihlásiť na DNP z maxima

silvuskaa
16. aug 2011

@lucia.kl ahoj, som na RD, ale pred materskou som pracovala......cize len keby pracujem tak sa vyratava ten rozdiel medzi max DNP a hrubou mzdou? Teraz vyska mojej hrubej mzdy nema na vysku DNP ziaden vplyv? Takze si to nemam znizovat?

lasto
16. aug 2011

@lucia.kl veľmi si mi pomohla,ďakujem, aspoň niekto mi to povie po lopate

lucia.kl
16. aug 2011

@silvuskaa ak ti pracovný pomer stále trvá, tak máš nárok zo zamestnania aj na druhú materskú.. takže v tom prípade znížiť... ale v prípade PN by si ju dostala len z VZ čo máš DNP

silvuskaa
16. aug 2011

@lucia.kl moc ti dakujem, velmi si mi pomohla

dusterka
16. aug 2011

Ahoj, som na rodicovskom prispevku,ktory mi v auguste konci. Som v 4. mesiaci a od novembra sa chcem vypisat na PN-ku pre zdravotne problemy. Od januara si platim DNP z max. vymeriavacieho zakladu. Niekedy v januari 2012 nastupujem na MD. Chcem sa opytat, ci mi to ovplyvni matersku? Samozrejme,ze do porodu si chcem nadalej platit DNP. Dakujem za odpoved.

kata13
16. aug 2011

ahojte, od dnes som si zacala platit DNP, kedy mozem otehotniet, aby som si to vedela uplatnit? najskor 2-3mesiace?
dakujem

silviabn
16. aug 2011

@dusterka Ak pojdes od novembra na PN-ku,tak aj poziadaj o vyplacanie PN-ky z DPO,ked si platis a ako citam aj splnas vsetky podmienky na jej vyplatenie,budes dostavat max.PN-ku a nasledne po nestupeni na MD aj max.matersku.Pocas doby na PN a MD si nebudes uz nic platit-plati to za teba stat.Ked ti bude lekar v novembri vypisovat PN,treba tak odfajknut ze si DPO,tuto zanesies do SP a na druhu PN -ze si zamestanec,tu zanesies zamestnavatelovi.