Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cola1982
20. nov 2011

Tak po dnesnych spravach som v pomykove aj ja..Splnam podmienku 270..to uz mam davno zaplatene.Momentalne som na pn a od 1.januara hadam aj na materskej..Pridem, alebo nepridem o ´vyplacanie tej davky, ked som tam naliala tolko penazi?? 😒 Nevie mi niekto polopatisticky odpovedat? Vraj mna sa to uz netyka, ja som v suchu,ale aj tak som z toho nervozna a podrazdena.Neviem, co do toho furt vrtaju a nenechaju si napr. bud. mamicky prilepsit, ked sa da...Z tej almuzny, co by inak dostali sa predsa neda zivit dieta, ani platit uver 😠

kajuska09
20. nov 2011

@cola1982 myslim ze teba sa to netyka, pretoze si uz teraz na PN a od januara ides na matersku. Ja som na tom horsie, platim to takmer 3 roky, medzitym som mala nejake potraty a neviem kedy sa budeme moct opat snazit. Takze je dost mozne, ze ked to zrusia pridem o vsetky peniaze ☹

petraas
20. nov 2011

@cola1982
tie mamicky co splnia 270 dni do konca roka sa obavat nemusia lebo vyssiu matersku dostanu...
no hovorili ze bude vyssia materska ze to bude lepsie a nemusia to mamicky robit takymto sposobom...ale pre koho to bude lepsie???? zasa len pre tie co maju dobry plat ale take ako napr ja ze maju len minimalnu mzdu a v cistom dostanem okolo 260 eur vyplaty tak to urcite lepsie nebude...neviem preco to aj hovorili...iba ma nasrali

nuna55
20. nov 2011

@cola1982 tak to sme na tom rovnako tiež si to platím ale od roku 2010 jun a teraz som PN a od januara idem na matersku tak dufam že tu vyššiu matersku aj dostanem

zuzkadf
20. nov 2011

@cola1982 Som na tom podobne ako ty , ja DNP o týžden už budem mat splatene (270) a na metersku nastupujem koncom januára ... 🙂 ale myslím že by sme sa tým nemali zervoznovat.Nas by sa to dotknut nemalo...dúfam 🙂)))) aspom zo správ som to tak pochopila

kocica43
20. nov 2011

ubohy stat.beru nam aj to malo. preco nezrusia ich premie, a vsetky ich zbytocne vydaje? tam by sa nasli euriky.a nemuseli by nic rusit

zuzkadf
20. nov 2011

@petraas neboj mna nasrali tiež ,ak ťa to poteší 🙂 ...myslím že nás je vela ☹ už nevedia čo by od roadosti vymysleli!!!

darinkazv
20. nov 2011

@petraas nie je to ku koncu roka, ale k 31.1.2012, keďže do platnosti to má ísť k 1.2.2012. no tie, čo nebudú mať 270 dní k 31.1.2012, budú si môcť dnp doplatiť aj keď zanikne. ale len do tej doby, kedy dosiahnú 270dní. po tom termíne aj im dnp zanikne

ivetka1981
20. nov 2011

ahojte babenky..tiež potrebujem poradiť....ja tomu akosi stále nerozumiem(asi ako väčšina z Vás), DNP si platím od 1.7.2011 v tej najvyššej sume a termín pôrodu mám 5.4.2012...chcem sa opýtať,odkedy sa počíta tých 270dní,resp.ako mám vedieť,či mám alebo nemám nárok na vyplatenie vyššej materskej z titulu platenia si DNP??? 😒 😒 😒

poisonblu
20. nov 2011

@darinkazv ale ked im zanikne po tych 270 dnoch, tak ho budu moct aj cerpat? nejak tomu nerozumiem..

ja si teraz platim dnp, ale som aj zamestnana, nemam este 270 dni, tak by mi to malo pokracovat aj po 1.2....teraz ide o to, ze ak zostanem zamestnana, tak kedze rusia subeh poisteni, tak by som mala cerpat materske iba z PNP...ak by som ale zostala nezamestnana (co mi realne hrozi od 1.1.), tak co dalej? budem v case vypovede tehotna, tak ma narok na materske z PNP, zaroven budem nezamestnana, tak mam narok aj z DNP, nie? som z toho magor

renata1973
20. nov 2011

Vzali nám 66,- z rodičovského príspevku a tvrdili, že cez matersku keď si budeme platiť dobrovoľné poistenie si tie peniaze môžeme nahnať a teraz vezmú aj to. Len chcem pripomenúť výbor, ktorý tak "verne" bojoval za nás a dosiahol len pre seba. Aj taká očr keď je dieťa choré bola pomoc raz za čas popri rodičovskom a teraz mamičky smola. No nič ak nemáte možnosť pracovať popri materskej a chcete sa hlavne venovať dieťaťu tak smola v tomto štáte. Len dúfam, že aspoň poslanci budú mať rozum.

zuzkadf
20. nov 2011

@darinkazv a ked si tie baby po 1.2.ešte doplatia tie zvyšne dni tak dostanu teda ešte matersku z DNP???Pytam sa koli švagine ta si to platí už 3mesiac ale termín má až začiatkom jula...oplatí sa jej to vobec ešte?????

kocica43
20. nov 2011

@poisonblu materske dostanes aj aj. mas tam tu ochranu lehotu 8 mesiacov. na pnku mozes tak isto ist po tych 270 dni ale tam tak isto je ta ochranna lehota a to je tych 7 dni.

poisonblu
20. nov 2011

@kocica43 a ked zostanem zamestnana? subeh predsa nemoze byt...

darinkazv
20. nov 2011

@poisonblu ak budeš tehotná, tak ťa predsa prepustiť nemôžu. iba ak by si výpoveď dostala pred tehu ešte. v tom návrhu je to napísané, že dobrovoľne nemoc. poistená osoba, ktorej bude trvať v čase zrušenia dnp poistenie a nebude mať k31.1.2012 splenú podmienku 270dní, tak si bude môcť doplatiť dnp aj po tomto termíne, ale najdlhšie do splnenia podmienky 270dní. potom jej dnp zanikne.
@zuzkadf práve preto je tá možnosť doplatiť si tých 270 dní. aby ste mohli čerpať ešte materskú aj z dnp.

ale ja len dúfam, že to teraz už nestihnú a nech nestresujú tehotné ženy. ja budem mať k 31.1.2012 zaplatených 267dní.

janulap
20. nov 2011

baby,a moze to Mihal este zrusit?mozno to v parlamente neprejde...v spravach vraveli ze sa to tyka zamestnanych a SZCO...a co take nezamestnane?Alebo dobrovolne nezamestnane?

zuzkadf
20. nov 2011

ved to len zbytočne stresuju...mne z nich zas začne tvrdnut brucho 🙂 chvala bohu ja tých 270 dní už budem mat bud.týžden ....tak uvidíme či to vobec schvália... 😉

janka5861
20. nov 2011

@kocica43 teraz neviem ci som spravne pochopila .... ale ked dosihnem 270 dni .. tak musim ist v priebhu 7 dni na PN ?

poisonblu
20. nov 2011

@darinkazv hej, prepustit ma nemozu, ale sef ide rusit firmu a zakladat novu, takze mna uz pravdepodobne potrebovat nebude..a ak mam pravdu povedat, tak mne by len vyhovovalo, keby tam uz nepracujem, lebo je to pre mna neskutocny stres...

poisonblu
20. nov 2011

@darinkazv hm, tak po 270 dnoch mi dnp zanikne..tzn. ze po zaniku ak budem tehotna, tak som v ochrannej lehote 8 mesiacov a tym padom budem moct cerpat DNP, ak nebudem tehotna, tak som v ochrannej lehote 7 dni a DNP uz cerpat nebudem moct nikdy-jedine, ze by som sla na PN v tej ochrannej dobe

kocica43
20. nov 2011

@janka5861 no ak budeschces vyuzit tie peniazky.

janka5861
20. nov 2011

@poisonblu tak to je otras tak ja kedze nechcem momentalne otehotniet, musim aspon an tyzden ochoriet ... to je uz co toto ..... tak dakujem za objasnenie dievcata ....

andelik8
20. nov 2011

@janulap presne to ma zaujima... ja som po VS isla rovno na matersku (promovala som v 8mom mesiaci 🙂 ) a teraz sa pokusame o druhe babo. Ak zrusia DNP pre vsetkych, tak ja nemam sancu dostat ani len minimalnu matersku a zostane mi len rodicak...
spravy som nepozerala, tak neviem co presne hovorili 😖

kikuska_nr
20. nov 2011

a ak pri nastupe na MD nebude mat zena zaplatenych tych 270 dni DNP, nebude cerpat zvysenu matersku vobec, alebo ju len bude cerpat kratsie???

kikuska_nr
20. nov 2011

baby a ak zena pri nastupe na MD nebude mat zaplatenych tych 270 dni DNP, nebude cerpat zvysenu matersku vobec, alebo len kratsiu dobu?

purina12345
20. nov 2011

ahojte babenky, prosím vás pekne, som v zahraničí tak nemám nejaké info a jedine čo o tomto viem že sa to bude rušiť od januára, prosím napíšte mi koho sa to netýka, ja si to platím 2 roky a ešte ani raz som to nevyužila a tehu ešte niesom aj keď už snažilkujeme

bobocka
20. nov 2011

@darinkazv no a ako mi to pomoze ked si 270dni doplatim aj po 1.2.2012? ja budem mat 270dni 26.4.2012. ak v tom case nebudem tehotna,tak co? co ak otehotniem k maju 2012 a teda rodit budem januar-februar 2013? a co ak budem v dakom 4 mesiaci ked si 270dni doplatim? co potom? bude sa mi z toho materska ratat aj ked poslednu splatku za dnp dam prvy majovy tyzden a rodit budem dakedy v septembri? 😕

solinkarka
20. nov 2011

@kikuska_nr mne chybaju do nastupu na MD 3 dni a povedali mi ze mi ju uznaju az po porode 😉

fide
20. nov 2011

@janka5861 Nepovedia ....lebo nevedia...mamičky tuto na koniku mi vedeli lepsie poradit ako na socialke a to som tam mala znamu ktora bola ochotna ale nevedela 😎 a presne ko vravis na ich stranke aky blbec ako ja ani tlacivo nevie vypisať lebo maju jedno "neutralne a tak ta magori ze ho vypisujes na 5x.. 😀 len aby si nahodou nevyuzila vyhody...

zuzkadf
20. nov 2011

@janka5861 prečo do 7 dní na PN????