Dôchodok, keď človek pracuje v rôznych krajinách EÚ

11. sep 2022

Donedávna som si nejako naivne myslela, že budem mať dôchodok vyplácaný z každej krajiny EÚ, v ktorej som pracovala alebo že sa to nejako spočíta dokopy. Potom to zistenie, že to nie je tak ľahké 😂 vedeli by ste mi to niekto v pár vetách objasniť, oplatí sa teda pracovať čo najdlhšie v jednej krajine, aby človek mal schopný dôchodok? A najmenej sa oplatí povedzme pracovať 5 rokov na Slovensku, 5 rokov v Rakúsku, 5 rokov v Nemecku, 5 rokov v Španielsku, atď. až do dôchodku?

stellarstar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stellarstar
11. sep 2022

Stačí pár hashtagov zadať do Google a nájdeš sama odpoveď pokiaľ čakáš tu na odpoveď.

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/reti...

mogaa
11. sep 2022

Každý štát má iné podmienky na nárok na dôchodok...na Slovensku musíš mať odrobených minimálne 15rokov a dosiahnť výšku minimálneho dôchodku, pokiaľ budeš mať síce 15rokov odrobených, ale výška min.dôchodku bude nižšia, tak nárok stále nemáš.....v Rakúsku je to myslím odrobených min.5rokov, napr.v Anglicku musíš mať odrobených tiež 15rokov.....ak máš všade odrobených menej rokov, čiže nemáš nárok z danej krajiny poberať dôchodok, tak doba sa ti zaratáva do doby na Slovensku, ale už nie VZ ale len odrobená doba....

autor
11. sep 2022

@mogaa bohužiaľ čítam 15 rokov v Rakúsku. 5 by som mala, uz som sa skoro tešila.
Takže je to v podstate tak, ako to chápem po novom. Najvýhodnejšie v jednom štáte pracovať z tohto hľadiska

autor
11. sep 2022

@stellarstar perfektny link, ďakujem. Ja som googlila, ale nie v slovenčine a také dobré zhrnutie s príkladmi som fakt nevidela.
@mogaa 5 rokov v Nemecku. Nakoniec aj tak teda dobré správy pre mňa

tivina
10. dec 2023

Ahojte.Vie mi tu niekto poradiť?Kolko sa vypláca starobných dôchodkov z Rakuska ?Je ich 12 alebo 14 krát do roka?Tie dva su jeden 1.máj tzv.dovolenkový a1.november vianočný?Kolko rokov až vyplácajú 14 krát do roka .Je to,tak stále?Vdaka za pomoc