Dostanem úver na materskej dovolenke?

lienka1996
9. jún 2019

Ahojte, chcela by som sa spýtať, za chvíľku pôjdem na materskú a stále bývam u rodičov. S priateľom by sme si chceli vziať úver a kúpiť si dačo vlastné aby sme mali kľud a boli sami. Otázka znie, dajú nám úver keď nie sme zosobášení a ja budem na materskej a priateľ bude robiť?
Veľmi vám ďakujem.😊

lienka1996
autor
9. jún 2019

@gloria31 určite sa nájde aj dačo lacnejšie 🙂
A radšej dám 130€ na hypo ako 350€ za podnájom

laska201
9. jún 2019

@gloria31 tak to ano.my chceme uz ale refinanc tejto hypo s navysenim.resp.dat tam uvery co mame dalsich 300eur a hypo 308eur.len musime este hodnotu domu navysit o 15000eur.

beky1813
9. jún 2019

@lienka1996 130 mas len hypotéku, plus poistku hypoteky, elektrika, plyn, voda, tv+internet. To bude min. 350 a este spotrebný uver na zariadenie domu a dovyplatenie nehnuteľnosti, kedze 100% nedostanete. Plus strava, plienky, oblečenie, mobil, drogeria. To nemate sancu utiahnut

gloria31
9. jún 2019

@lienka1996 tak rýchlo hľadaj keď vybavenie hypotéky máš cca mesiac. Musíš sa prestahovat zariadit. Moc času nemáš

gloria31
9. jún 2019

@lienka1996 to máš hypo, v byte budem mat aj s energiami a netom a telkou poplatky vyše 300eur. Toto neni zábava. A ešte sme jedli my a dieťa....

vendulka80
9. jún 2019

A presťahovať sa niekam inam? Zvýšiť príjem a potom zobrat hypo? A ten dom, ktorý chcete kupit je obývateľný? Alebo budete prerábať za pochodu? Lebo potom este treba k hypo prirátať poistenie domu a poistenie hypotéky a prirátať inkaso, nedoplatky pretoze tie prvy rok budu a prerabku. Aby vam neostalo na zivot s dieťaťom 50 EUR

vendulka80
9. jún 2019

@gloria31 no veru... my sme mali za prvy rok bývania v novom dome nedoplatky 900 EUR lebo sa zmenili tarify zo stavby na dom zjednodušene povedané a som si myslela, ze sa rozplacem.

lienka1996
autor
9. jún 2019

@vendulka80 dom je zrekonštruovaný a čiastočne zariadený, nová kúpeľňa, stierky, podlaha nová, kuchynská linka na mieru, majiteľ to prerábal celé pred tým ako to dal na predaj, čiže určite keby sa to predáva neprerobene tak by za to pýtal menej a o to viac by sme platili my do prerábky

rohypnol1
9. jún 2019

@lienka1996 v akom stave je strecha? Ako je riesene kurenie? Ohrev vody? Je tam kanalizacia? Je dom zatepleny? Lebo podlaha a kuchynska linka su to najmenej. Najdrahsie na dome su opravy veci, bez ktorych sa realne zit neda - to znamena inzinierske siete. Stav kominov, rozvodov a pripojenie k verejnej sieti. Len taky vyvoz zumpy stoji desiatky eur kazdy mesiac.

lienka1996
autor
9. jún 2019

@rohypnol1 dom prešiel úplnou rekonštrukciou, čiže od základov
Určite nespraví novú fasádu a strechu nechá starú 🤦
A keď som napísala prerábal celé tak to nebude asi len polovica domu 🙂

rohypnol1
9. jún 2019

@lienka1996 aby si pochopila, ja ta nechcem znechutit. Naopak, rada pomaham ;) len toto su podstatne veci a nezda sa mi, ze si plne uvedomujes celu situaciu. Lebo 350e za podnajom nie je take hrozive cislo, ak mas dat mesacne v dome 130 za hypoteku, 20 za poistku, 10 za vodu, 130 za plyn a 40 za elektriku (to su cifry z brucha, len priklad). A popritom setrit napriklad na opravu kotla. Kym v podnajme toto neriesis, platis, nepaci sa ti, ides dalej. Prides o prijem, prestahujes sa docasne k rodicom, ziadna tragedia. Pri hypoteke a vlastnom dome taketo rozhodnutie boli financne uplne inak.... A ak je to naozaj od zakladov prerobene za takuto sumu, tak potom je to super. Len v tom pripade bude asi daleko od obcianskeho vybavenia (nutnost vlastnit auto) alebo pozor aj ine ine veci - tarchy na LV, vlastnictvo prijazdovych ciest a ine strasiaky. Ak do toho pojdete, som zvedava na kolko to ohodnoti znalec, aj to je podstatne pre hyposku. To len par praktickych veci, vidim, ze si rozhodnuta ;) tak potom drzim palce v akomkolvek rozhodnuti a situacii, do ktorej ta osud zaveje ;)

veronikaszabova
9. jún 2019

@rohypnol1 plus spotrebny uver, lebo 100% hypo nedostanu

cickamon
9. jún 2019

@lienka1996 stale mi tu nieco nesedi...taka rekonstrucia celeho domu stoji urcite viac ako 50 000 a + pozemok a zariadenie ked nechava...myslis ze chce predat so stratou? naviac baby ti tu dobre radia...len zakladna hypoteka nech ti uznaju 80% (40000) budes splacat cca 150 eur mesacne, ktomu potrebujete spotrebak na tych zvysnych 10 000 vyjde dalsich mozno aj 120 eur, poistenie hypoteky je povinne 20 eur, my mame novostavbu malicku (80m2) a voda 40 eur, elektrika 40 eur, plyn 50 eur, rtvs 5 eur, internet+tv 15eur,a nonstop nieco treba ci kosacku a benzin, veci okolo zahrady a domu, auta, naradie, vybavenie kuchyne na zaciatok kedze tiez asi vlastne nemate, len zakladne "blbotinky" ktore si ani neuvedomujes ze potrebujes ta na zaciatok vyjdu par 1000 eur (hrnce, salky, pribor, cistiace prostriedky, obliecky, zaclony, noznicky, zakladne potraviny,dekoracie a milion podobnych prkotin ktore si ani neuvedomis ze vlastne doma nemas) + bude babatko a tam uz tiez vydavky nebudu ako doteraz ze sa nejak aj z mala ustravujeme... malej kazdu sezonu ber 3-mesiace menim viac-menej cely satnik + 3-4 topanky a treba aj hracky aj mlieko, bude treba nonstop plienky, kozmetiku....tu sa setrit neda...aby to vysnivane spolocne byvanie este neskoncilo po par mesiacoch katastrofou lebo hypoteka da zabrat aj psychike hlavne chlapom co maju zadovazit dost penazi na uzivenie rodiny....zober si co ak sa nieco stane a pridete na par mesiacov o priatelov prijem? ...a ano na tvoju povodnu otazku ja som tak s manzelom brala hypoteu ze som bola na rodicaku a on prijem cca 850-900 v cistom ale my sme mali nasetrene a mame rezervu aspon na rok splacania keby sa nieco stalo...

judar
9. jún 2019

Maš také ružové okuliare jak Everest...hypoteka hypoteka hypoteka dom a dom a dom nič ine asi nevidíš...len smelo si ju zoberte ale uvidíš to že skor či neskor skončíte zle lebo to neutiahnete...z jedneho platu budete akurat tak žobroniť ....nemáte ani len čo to našetreného a aj bez hypotéky máte obaja isto dosť výdaje keď sa vám nedari šetriť

lienka1996
autor
9. jún 2019

@judar
Slušne som napísala či by mi vedel dakto poradiť a nie tu čítať tvoje nervové výlevy.. všetky ostatné mi píšu slušne len ty ako dáka primadona.. ako keby ty si sa v živote nespýtala na niečo o čom nemáš ani poňatia a určite ti niekto nepísal podobne veci.. tak si to láskavo odpusti a iróniu si nechaj 🙂

veronikaszabova
9. jún 2019

@lienka1996 netreba sa jedovat. Hovori len pravdu - z tak maleho platu to ozaj neutiahnete...

stanzi
9. jún 2019

@lienka1996 sice trochu ostro, ale judar napisala pravdu, za takychto okolnosti hypo pre vas nie je...100% nedostanete urcite, a hypo+spotrebny uver je pri takej situacii ako ta vasa cesta do pekla

laska201
9. jún 2019

Alebo to moze byt malicky domcek.Nas sused ma taky 2.5m na sirku a na dlzku 6m.a malinky pozemok.tiez to ma cele prerobene a za viac ako 50tisic by to isto nepredal.Uz pre 3 je to extremne malicke.my sme nas kupovali za 50 000 ale povodny stav a vtedy ani vecsiu hodnotu nemal.dnes ma 90tisic a potrebujeme nad 100tisic no stale mame kde rast a hlavne co prerabat.

beky1813
9. jún 2019

@lienka1996 napísala pravdu, ktorú sa ti tu snazime vysvetliť uz 3 strany, ale ty to nechceš vidiet

emmka0205
9. jún 2019

@lienka1996 skús sa porozprávať aj s rodičmi čo si oni o tom myslia. Spýtaj sa ich koľko platia za plyn, elektrinu, inkaso a prirátaj si k tomu nejakých 150 hypo a okolo 130 spotrebak. Ja z vlastnej skúsenosti viem že to nieje také jednoduché ako si to predstavujes. Dobre niekoľko mesiacov budeš mať materskú to je síce super ale potom rodičak nieje taká výhra a budeš rada keď z neho kúpiš všetko potrebné pre bábätko. Plus nedaj bože žeby ochorelo tam sú ďalšie výdavky či už na lieky. Ak je to dom mimo väčšieho mesta tak buď 2 autá alebo byť odkázaný na verejnú dopravu. Ak má dom záhradu tak aj tú bude treba udržiavať tam je ďalšia investícia. Kým tam nebývaš tak nevieš či dobre tesnia okná a dvere či všetky spotrebiče idú dobre. Potom či sú elektrické káble menené ono toho je na dome veľmi veľa. A plus netuším v akej lokalite to chceš kúpiť či sú susedia v pohode lebo ak by boli neprisposobivy alebo nejako hlučný tak to nieje žiadna výhra. Tá suma mi príde extrémne nízka tu idú neprerobene domy za 85 tisíc

lienka1996
autor
9. jún 2019

@veronikaszabova dá sa to aj pekne napísať a nie ako keby bola naj 🙂

veronikaszabova
9. jún 2019

@lienka1996 kazdy sa vyjadruje inak, ale celkovo ma pravdu.

veronikaszabova
9. jún 2019

@lienka1996 ono fakt s tak malym platom a 3 osobami... na hypo radsej zabudni.

laska201
9. jún 2019

Aj to kurenie v dome.elektrinou brutal drahe plyn tak isto a drevo tiez z roka na rok ide hore.a tieto vseliake nove technologie vykurovania voda vzduch a pod.je tiez prvotne velmi nakladne.to by uz bola aj ina cena domu.zatial vychadza najlacnejsie drevo na zimu 500eur.

lienka1996
autor
9. jún 2019

@veronikaszabova a každý to berie inak, ja som tiež opatrná čo komu napíšem a obzvlášť keď nepoznám 🙂

judar
9. jún 2019

@lienka1996 neviem kde vidíš nejaké nervové výlevy a tu primadonu si mozes akurat tai odpustit...napísala som to normálne a narovinu nakolko ty si zjavne myslíš že dvaja s malým deckom a ešte aj so 600€ platom a chabou materskou zjavne utiahnu hypo a ešte iné veci okolo....a to ti tu nedoplo 3 strany a este ani bez diskusie...v dnešnej dome ma problem človek sám utiahnuť už len nájom z jedného platu kedže už i nájmy sú na úrovni platov akž hypoteka tiež neni sranda

3009
9. jún 2019

@lienka1996 však skús koľko ti dajú HÚ a podľa toho sa zariaď. Nebudete splácať nastúpi exekútor a predá pod cenu. Nebudete mať ani dom ani peniaze.

vendulka80
9. jún 2019

Vies, nemozes sa hnevať, tu sa nikto nechce robit mudry len je strasne vela prípadov, kedy ludia naleteli bud na akoze výhodnú ponuku a hned brali hypo a potom placu v markíze lebo klope exekútor a dom je bud neskolaudovany alebo iny zadrel. A dnes pri obrovskej nestabilite si treba rozmyslieť hlavne ak je plat 620 EUR a 3 členovia. Asi ste obaja mladi len treba sa poučiť z chýb tych druhých. Nie zo svojich. Žijete kazdy inde, este neviete ako budete spolu fungovať a uz hned skočiť na hypoteku. Potom nervy ked sa dieta narodí a plus nervy z hypo... vyjde na plienky? Nevyjde? Nie je to sranda.

laska201
9. jún 2019

Veru isli ste na to z opacneho konca.a mal byt prvy prave ten najom aby ste sa naucili spolu zit a spolu hospodarit.potom svadba,byvanie a potom deti.ono je to krasne ked nic vazne neriesite ale potom to uz bude ine,kojit nemusis to je vo hviezdach a plienkovat asi tiez nebudes styl handerne.100vku rataj pre male hoci jako.

dopolbokaodrata
9. jún 2019

@lienka1996 priateľ dostane 620, ty 230 + prídavky cca 20, to mate spolu na mesiac cca 870e, čo by nebolo až také zlé, ale nedajú vám 100% z hodnoty domu (nie kúpnej ceny, znalec ti ho môže ohodnotiť aj na 37 a tak ti hypo dajú 80% z tých 37000, napr) a na zvyšok ďalšiu pôžičku. K tomu rátaj platby za plyn (ak bude), elektrika, voda, ak sa kúri drevom ďalšia pálka, smeti si už platíte sami, net atd už je viac menej dobrovoľne. Ak by ste sa s tými povinnými platbami, tj. Hypo, spotrebný, voda a spol zmestili napr do 400e, stále vam väčšia časť ostane na živobytie. Ak by to bola suma vyššia, už by to bolo o hubu, čo ale bude aj tak. Problém je aj to ze nemáte nič nasetrene, treba mať vždy aj železnú rezervu pre prípad "keby niečo". Príde choroba, nedajbože úraz, jeden mesiac na pnke a potom sa to začne sypať. Treba si to poriadne premyslieť a zvážiť, či na to máte a asi by bolo dobre nechať si poradiť od odborníka čo ma v bankách už kontakty. Nám robil hypo a spol človek čo ozaj našiel pre nás možnosti keď sme tiež nemali v podstate nič moc. Ale tiež vás môže namočiť do platieb aj za blbosti ktoré vám netreba ale narozpráva vám opak. Treba natrafiť na niekoho, kto chce ozaj nájsť pre vás to najlepšie, a nie pre seba čo najväčšiu proviziu.