Financovanie počas materskej dovolenky

5. máj 2023

Ahojte mamičky, zatiaľ deti nemám, no v blízkej dobe by sme chceli. Minule sme sa s partnerom bavili o tom, ako by prebiehalo financovanie chodu domácnosti keby som ja bola na materskej, a dosť ma jeho reakcia prekvapila. Zareagoval úplne pohotovo, že veď predsa on by chodil do práce a priniesol výplatu, ja by som mala materskú a ten rozdiel medzi jeho výplatou a materskou, aby sme sa podieľali finančne rovnako by som dorovnala každý mesiac vybratím z môjho sporiaceho účtu. Nie žeby som s tým mala problém, neškrečkujem si ani nie som lakomá, len ma to zarazilo, pretože som nikdy neprepočítavala výdavky aby sme so všetkým boli presne na polovicu, v čase keď mal vyššie výdavky na svoje veci a odišli mu nájomníci z bytu som ťahala bývanie pár mesiacov len ja a ani ma nenapadlo pýtať od neho tie peniažky dodatočne alebo niečo, brala som to automaticky, že raz má lepšie obdobie jeden, raz druhý, a rovnako aj na materskej. Chvalabohu sa viem o seba postarať aj sama a partner mi nemusí platiť a kupovať nič, aj každý výlet si platíme na polovicu, proste všetko, no chýba mi taký ten pocit, že by sa o mňa vedel a hlavne chcel postarať v prípade že by sa niečo stalo, či keby som prišla o prácu, ochorela, alebo presne ako v tejto situácii s deťmi. Ako to máte vy podelene s peniazmi, čo ste doma s detmi a nepracujete?

mamina7070
5. máj 2023

no s takymto partnerom si nerob deti a uctuj mu sex kym si nenajdes niekoho normalneho

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
belllinka
5. máj 2023

Veďho postav do rovnakej situácie, najprv budeš na materskej + rodičáku ty, potom sa môžete vymeniť. Poprípade nastúp do práce po roku a rozdeľte si náklady na opatrovateľku alebo súkromnú škôlku.

zuzkazp
5. máj 2023

Manžel platí všetko okolo domu (hypo, energie, poistky..) aj stravu, plienky...ja z tých pár eur sa snažím prispieť čo to dá ale nevyžaduje to odo mňa. Idem sem tam sama na nákup, platím poistku za jedno auto (máme dve) malému oblečenie vkuse niečo treba veď deti rastú. Zobrali sme sa keď mal malý rok a pol a fungovali sme tak aj pred svadbou

amelia89
5. máj 2023

no normalne to nie je. ty do prace ist nemozes pretoze pracujes na full time doma a staras sa 24/7 o vase dieta a vasu domacnost. tam nie je priestor na diskusiu,ty nemas co dorovnavat. Ty mas svoje odmakane doma a prispievas prveho pol roka materskou a potom rodicakom. Je ine ked rodina nevychadza a zena sa potrebuje cim skor vracat do prace. Ale dovtedy by som urcite nic nedorovnavala zo svojh sporiaceho uctu. Lepsie povedane ani nechapem ze toto niekoho napadne, ty nie si dobrovolne nezamestnana lebo sa chces divat z okna, ty si doma s vasim spolocnym dietatom a je az trapne ze chlap toto povie svojej partnerke. 50-50 nefunguje cely zivot,su rozne etapy. U mna by to bolo uplne ze red flag

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
5. máj 2023

Keby mi toto chlap zadre, tak dieťa s nim neplánujem, ak by sa náhodou pošťastilo tak by malo moje meno, a od narodenia určené výživné, plus by som prala a varila len pre seba. Dúfam ze aj teraz zástava polovicu domácností. Ale veľmi by som dávala pozor aby som s. Niekym takýmto neotehotnela

mamuch321
5. máj 2023

@amelia89 amen

autor
5. máj 2023

No on ked videl ze som ostala zarazena tak mi povedal ci som si myslela ze ja budem mat naškrečkovane na sporiacom učte kde on nema pristup a on bude všetko platiť a neuspori si teda nič, tak ja neviem.

olimuc
5. máj 2023

Red flag … s takymto pristupom kazdy u seba doma a Boh u kazdeho doma, bola by to konecna. Urobis si s nim dieta, poseres si zivot. Ten Ti bude casom pocitat kolko zachodoveho papiera a kolko kociek cukru sprotrebujes. Samozrejme, ze kazdy moze mat svoje privatne peniaze ale ked je zena doma a partner vie, ze prijem je obmedzeny tak potiahne co treba … aspon pre mna by to tak malo byt…

diewcatqoo
5. máj 2023

Nedelime si vydavky, nemame moje a tvoje, ale mame nase. Mame spolocnu domacnost, dieta a financie. Ani jeden druhemu nevycita, ak si cokolvek kupi. Vacsie vydavky konzultujeme.
Ked bolo dieta male, moj prijem bol, samozrejme, o dost nizsi, ale nikdy mi nevytkol ani slovom, ze prispievam do spolocneho mensim dielom. Dieta, s ktorym som vtedy bola doma, je predsa aj jeho dieta a starala som sa nielen o dieta, ale aj celkovo o domacnost. Neviem si predstavit spolu zit, mat rozdelene financie a delit vsetko presne na polku, aby ani jeden nebol ukrateny 😳

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
amelia89
5. máj 2023

vies toto je problem ked dvaja nie su manzelia,nemaju nejake “spolocne uspory” a kazdy “skreckuje na seba”. My sme s muzom setrili na svadbu spolu,potom sa vzali, potom mali deti - a tie vydavky su spolocne. Plati vela on,platim kadeco ja,sporime spolu,miname spolu, doprajeme si spolu, nekonzultujeme ci si kupim knizku,zaplatim dentalnu,detom oblecko. Prediskutujeme trebars autosedacku za 500€ a pod.. ale su to nase peniaze, spolu minane a spolu “naskeeckovane”. Toto je velmi dolezita tema,dajte su to dokopy kym mate deti lebo to je jeden velky lievik na peniaze a budu vznikat nezhody

tersanas
5. máj 2023

Tento prístup sa mi veľmi nepáči, dobre, že vieš na čom si, a už bude na tebe, ako sa zachovas. Ale to, že tebe klesne príjem (že budeš na MD a RD) nebude iba tvoja vina, resp iba tvoje rozhodnutie, ale spoločné a partner by sa na tom mal spolupodieľať. Rozhodne by som nevyberala peniaze zo sporenia na bežné fungovanie domácnosti, iba na neočakávané vyššie výdavky. Dieťa je spoločné a nemal by ťa za to trestať, ty budeš vychovávať vaše dieťa. držím ti palce..

autor
5. máj 2023

Sme spolu 3 roky a hoci som videla že nie je typ čo by mi len tak niečo kupil sam od seba (mimo sviatkov), resp. že ak zaplati večeru on tak sa očakava že ďalsiu hned ja alebo na striedačku. Moja kamosky sa vzdy divili ze si stale kazdy vylet platim svoju polovicu sama, ja som sa nad tym nikdy nezamyslala lebo vsak viem si zaplatit aj sama a fungovali sme. Az kym mi nepovedal ze ide zobrat na vylet mamu (pracujucu) a ze vsetko teda bude platit on, vtedy som sa prvykrat tak zhacila ze teda pekne ze ide mamu vziat na vylet a zaplati, preco nie, ved urcite ho bravali aj rodicia a platili za neho kade čo, ale prečo teda aspon na jeden vylet z 20 nevzal aj mna, a to sme teda nehovorili o extremnych polozkach, kludne aj ubytko za 50€ na noc sme si delili tak ze ak zaplatil ubytko tak sa automaticky ocakavalo ze ja natankujem do auta a pod. Teraz mi to ale zacina vrtat v hlave lebo by som tak zit nechcela

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
5. máj 2023

@tersanas ano ja som bola tiez toho nazoru, su to peniazky co som nasetrila za roky, nesetrila som si tak ze on platil byvanie a ja som si odkladala to co som nemusela minut alebo pod. Ani to nemam odlozene ako peniaze za ktore pojdem sama precestovat svet, alebo na plastiku alebo tak, ale ze keby sa nieco vazne stalo, alebo keby sme v buducnosti chceli vacsi byt/dom, tak nech je aj nejaka hotovost.

autor
5. máj 2023

@mamula20 ten moj je prave rad ak nieco zaplatim ja, ci ked nieco objednam na veceru alebo zaplatim kavu s kolacikom, je rad ze usetril.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1608
5. máj 2023

No je to prinajmenšom divný prístup. Ja som nastúpila na materskú 20teho apríla, predtým som bola cca pol roka PN a manžel mi automaticky začal dávať na domácnosť o pár stovák viac. Nemusela som ani pýtať, jednoducho poslal sám od seba lebo vedel, že môj príjem je teraz značne menší. Takže s takýmto niečím by som ja osobne nesúhlasila, veď keď raz spolu žijeme, tak sa ťaháme navzájom (ja som tiež pred pár rokmi ťahala domácnosť prakticky sama, lebo manžel prišiel nečakane o prácu a zostal cca 4 mesiace doma). Pomáhať si navzájom je podľa mňa to, o čo by malo vo vzťahu ísť. Plus, keď už budete mať dieťa, tak to bude aj jeho dieťa. Tak ako môže takto vydelovať?

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
may555
5. máj 2023

Tu dam jedinu radu a zober si ju k srdcu..ekonomicke zavazky z manzelstva nie su, deti nie su...o to lahsia situacia..utekaj od takeho chlapa..cim rychlejsie tym lepsie, stihol sa vyfarbit vcas..lepsie to uz nebud nikdy..ja teda tiez mam muza, ktory nie je z tych dzentlmenov z filmov, nikdy ma neobdarovaval darcekmi, nekupi pomaly ani na narodeniny 😂 ale toto je silna kava..uz len to ze vylety mate takto zavedene, to ti nie je dostatocnym varovanim?? Nech mas akekolvek citove zavazky voci nemu, odloz city bokom, pouzi rozum a neskor sa rozumu podakujes..toto by pre mna bolo vrcholne neakceptovatelne, a to som tiez financne sebestacna...som zhnusena z takychto chlapov co toto dokazu vypustit z huby..utekaj a rodinu s nim ani nezakladaj, budes to s vysokou pravdepodobnostou v buducnosti lutovat

tersanas
5. máj 2023

Mne príde, že chlap to bude ohýbať, ako mu to bude vyhovovať. Keď budeš na MD a RD tak rovnocennost, a keď dáš dieťa skôr do jaslí, aby si mohla pracovať, alebo nedajbože tie tri roky doma zvládneš s týmto prístupom, dieťa pôjde do škôlky a ty do práce a bude treba sa už aktívne zapájať, platiť jasle, škôlku, vyzdvihovať dieťa, zabezpečovať aj chod domácnosti, už mu nebude vyhovovať rovnocennost, ty budeš bývať na ocr a zas nižšia výplata a budeš to vykrývať zase zo sporiaceho. No fuj, takýto prístup z jeho strany je veľmi špekulatívny, chcem dieťa, ale nechcem, aby mi klesom môj finančný štandard, na aký som zvyknutý.

panonia
5. máj 2023

No mne by sa to nepáčilo teda. Môj muž plati všetko, a aj tak to je jedno lebo mame spoločné peniaze aj keď ma každý svoj účet... Ja v podstate skoro celu materskú ušetrím.

guiseppinka
5. máj 2023

Uplne suhlasim so @sense. Asi by som si dieta nerobila s takym clovekom... Ked sme sa dali s chlapom dokopy, ja som bola studentka s brigadou, on uz daaaavno zarobkovo cinny, ked sme sli na pivo alebo niekam, tak som nikdy nemohla platit ja, dokonca aj jeho kamosi ma brali ako studentku a nedovolili mi nic... Obcas som sa revansovala tak, ze som sla na bar, objednala, zaplatila a nechala im poslat pivo😂 ale toto je dost smutne...

nikyball
5. máj 2023

Tak toto urcite nebude rodinny typ, ale pekny chuj. Naco s takymto clovekom zakladat rodinu zbytocne. Ale toto ja asi nikdy nepochopim, zgrlosi ma vzdy odpudzovali. Ked milujes chces dat tomu cloveku vsetko, postarat sa o neho a podobne. Tento bude chciet mat akurat tak pravidelny sex,fullservis a rodinu len na ukazovanie sa.
Tento nema chrbtovu kost, ozajstny chlap vezme zenu na vylet, veceru a necaka ,ze polovicu si zacvaka. Vekom sa to bude u neho zhorsovat a bude vam aj rozky davat na pridel.

viestta
5. máj 2023

Mame spoločnú domácnosť, spoločne dieťa a aj spoločné peniaze, z ktorých hradíme všetko. Moja aj jeho rezerva z minulosti je záležitosť ktorú si každý rieši sam. A máme aj spoločnú rezervu. Keď som brala len rodicák, tiež sme mali spoločné peniaze, len ich bolo menej

kaitlin3
5. máj 2023

Pozri máš parádnu výhodu oproti obrovskému množstvu iných žien tu na koniku, čo sú na materskej/rodičovskej a zakladajú tu diskusie ako ich partner/manžel vydeľuje/nedáva alebo dava veľmi máličko zo svojho platu a oni musia z rodičovskej riešiť seba a deti, ako oni rozmýšľajú čo a či kúpia, sebe absolútne nič len aby deti mali čo jesť a ich drahy si na vlastnom úcte zgrli peniažky a počíta každé jedno euro čo ženy minú. To je presne tvoj chlap.
Ty môžeš toho chlapa už teraz kopnúť do zadku a nerobiť si s ním deti, takze super 👍

pandorra
5. máj 2023

Pre mňa red flag. Nehnevaj sa, ale tvoj priateľ je lakomec a ešte sa to zhorší v manželstve a pri deťoch. Vyžiť zo 400 eur v dnešnej dobe nie je sranda a prečo by si to mala robiť? Nezabúdaj na časté OČR aj po návrate do práce, nedostatok materských škôlok a iné problémy. Ja by som to s ním neriskovala. Prečítaj si pár tém tuto na modrom koníkovi a sama sa rozhodni.