Hypotéka na dom

22. máj 2022

Ahojte. Chcela by som sa opýtať. Skončila som vysokú školu, s priateľom si chceme vziať hypotéku na dom. Koľko mesiacov musím pracovať, aby nám umožnili hypotéku? +ak založíme byt, zvýši sa suma, ktorú nám dajú? Ak áno, cca o koľko? Poprosím len relevantné informácie (overené).

sasa1310
22. máj 2022

ak budete brať hypotéku na kúpu domu, tak vám dajú len takú sumu akú budete mať na kúpnej zmluve toho domu. A samozrejme dôležitejší je váš príjem

autor
22. máj 2022

@sasa1310 dom chceme budovať, nie kúpiť. ale mňa hlavne zaujíma, aký čas musím pracovať, aby nám vôbec tú hypotéku umožnili. podľa platu mám vypočítané, koľko nám dajú.

aduskatt
22. máj 2022

na kúpu domu alebo na výstavbu? zakladať budete ten dom, alebo aj byt k tomu? Pracovať treba minimálne 3 mesiace - ale niektorá banka ten príjem po troch mesiacoch uzná len polovičný, niekde ho nekráti..... informácia o plate nestačí na to, aby si vedela, akú výšku hypotéky dostaneš......

alie238
22. máj 2022

@sasa1310 nie je pravda, že dajú len takú sumu, akú ona potrebuje na výstavbu. suma, ktorú banka poskytne závisí od výšky príjmu oboch partnerov

tncka
22. máj 2022

S priatelom budovat dom? Si si ista ze toto chces?

autor
22. máj 2022

@aduskatt byt zakladať k tomu

aduskatt
22. máj 2022

@alie238 a nielen od výšky príjmu..........je tam viac faktorov

sasa1310
22. máj 2022

@alie238 ak je účelová hypotéka, dostanú len takú sumu akú majú v kúpnej zmluve. Naschvál som to ešte napísala, že ak budú brať hypotéku na kúpu domu

liz_lemon
22. máj 2022

@sasa1310 to nie je pravda, my sme brali HU o 20tis viac, ako stala nehnutelnost, ale mame zalozene 2 nehnutelnosti

aduskatt
22. máj 2022

tak áno, je možné takto získať vyššiu sumu, ale toto nie je jediné kritétium.......

autor
22. máj 2022

@tncka prečo by som si nemala byť istá? vy keď si istá nie ste, nikto vám budovať dom nekáže. chceme sa vybudovať, vziať atď. nie bývať u svokrovcov, rodičov a byť niekomu na krku celý život.

betulinka1
22. máj 2022

Najprv sa s priatelom zober a potom spajajte majetok. Musis pracovat aspon 6-9 mesiacov a zmluvu musis mat na dobu neurčitú.

tncka
22. máj 2022

To je fajn ale s priatelom by som to nerobila. Urob z neho manzela a potom si budujte. Priatel uz zajtra byt nemusi,som zvedava co spravis potom.

autor
22. máj 2022

@tncka vidím, že máš asi dobré skúsenosti 😂 my sme s priateľom spolu dosť veľa rokov na to, aby sme si boli istí týmto rozhodnutím. a vziať sa vezmeme, o to sa ty báť nemusíš 😉, ale hlavne chceme, aby sme sa mali po tej svadbe kam nasťahovať a nie visieť celý život niekomu na krku 😉

aduskatt
22. máj 2022

@betulinka1 nemáš pravdu -. nemusí ani pracovať 9 mesiacov a ani zmluvu nemusí mať na dobu neurčitú.......

autor
22. máj 2022

@betulinka1 ďakujem za super odpovede, práve preto som na túto platformu písať ani nechcela, kvôli odborníkom na všetko. ja som sa pýtala na hypotéku, nie na to, s kým mám alebo nemám spájať svoj majetok. s priateľom sme spolu x rokov, nie dva mesiace. a vziať sa chceme, len chceme mať v prvom rade, kde bývať, aby sme po tej svadbe mali kde žiť. a nie bývať u svokrovcov a pod. a visieť roky niekomu na krku.

xena0
22. máj 2022

@betulinka1 nič z toho čo si napísala není pravda.... Môžu si vziať hypotéku aj pred svadbou a nemusia pracovať 6-9mesiacov závisí od banky

autor
22. máj 2022

@xena0 presne tak, toto nám bolo poradené, že hypotéku si máme práveže brať ešte pred svadbou, lebo sú lepšie ponuky.

lalala94
22. máj 2022

@autorka, neviem ako to je oficiálne, nie som finančná poradkyňa, ale z mojich skúseností, banka od nás vždy požadovala príjem 6 mesiacov dozadu (čiže aspoň tých 6 mesiacov sme pracovať museli). Zmluvu na dobu neurčitú mať nemusíš, keď sme riešili prvú hypotéku ani ja som nemala. Dôležité je, nebyť v skúšobnej dobe alebo vo výpovednej. Internetové expertky na vzťahy si nevšímaj. My sme tiež vyriešili bytovú otázku pred svadbou (asi to mnohé prekvapí, ale na LVčko sa vedia zapísať dve osoby a každý môže mať svoju polovicu aj bez manželstva 😀 ).

alie238
22. máj 2022

nič si z toho nerob, tu sa vždy nájdu ľudia, ktorí sa veľmi nudia a ich životným poslaním je len znepríjemňovať deň. keď si chce brať s priateľom hypotéku, tak nie sú spolu určite dva týždne. a vôbec sa nepýtala na vaše názory v tejto sfére, len na informácie ohľadom hypotéky. tieto komentáre odrážajú pravdepodobne len vaše skúsenosti. a je to pravda, že pre nezosobášených sú lepšie ponuky. aj my ako banka odporúčame partnerom brať hypotéku pred uzavretím manželstva. a tak ako slečna píše, je to znakom vyspelosti, pred svadbou si najprv zabezpečiť bývanie 🙂 či sa zoberú a budú bývať kde? pod mostom? 🙂

aduskatt
22. máj 2022

@lalala94 nemusí byť ani 6 mesiacov zamestnaná

valeria_h
22. máj 2022

Baby ste si isté, že nemusí mať zmluvu na neurčito?

autor
22. máj 2022

@lalala94 ďakujem za info, presne na to som sa pýtala, tiež som počula, že 6 mesiacov, ale niekto vravel, že stačia aj tri 🙂 no odobrníčky na vzťahy neriešim, väčšinou sú to tie, ktoré tie vzťahy v poriadke poväčšine nemajú :D a myslím si, že je normálne si prvé zabezpečiť, kam sa po tej svadbe nasťahovať :D ale niekto dopredu asi neuvažuje :D zoberieme sa a bývať budeme v kríkoch 🙂 alebo bývať u svokrovcov, ako niektorí a potom vypisovať na modrý koník, aké je to zlé.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aduskatt
22. máj 2022

@valeria_h áno som si istá, robím 14 rokov v tejto oblasti mám za sebou hromadu hypoték

pukina
22. máj 2022

@aduskatt my sme riesili hypo 2 roky dozadu a tiez nam povedala poradkyna, ze by mal byt prijem aspon 6 mesiacov. 3 mesiace su ok pri spotrebnom uvere, pri hypo je odporucenych 6 mesiacov. A ono aj ta doba urcita v zmluve vie narobit sarapatu. Nam kvoli tomu v jednej banke hypo zamietli, lebo muz mal dobu urcitu a potom sme zmenili hlavneho ziadatela na mna a uz problem nebol. Cize aspon jeden ak ma zmluvu na neurcito je to velka vyhoda. Aj ked je pravda ze sme ziadali v najhorsom stadiu covidu, tak sa asi chytali kazdej jednej veci, ktora by mohla co i len trochu pre nich skomplikovat splacanie, aj napriek tomu, ze sme mali spolocne dost vysoky prijem.

@autorka, to este keby tieto odbornicky vedeli, ze mate aj sex pred svadbou 😂😂 my sme byt kupovali tiez pred svadbou a cuduj sa svete nijak nas to nepoznacilo 😱

aduskatt
22. máj 2022

@pukina sú banky, kde aj 3 mesiace sú OK pri hypotéke. Hádať sa tu ale nebudem...a tiež netvrdím, že dobu určitú akceptuje každá banka, tak ako ani 3 mesiace neakceptuje úplne každá, ale sú také, ktorým to nevadí

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
22. máj 2022

@aduskatt a od čoho ešte závisí výška hypotéky? písali ste, že nielen od výšky príjmu. takže stačia tie tri mesiace?

aduskatt
22. máj 2022

@mamula20 - autorka chcela info, odo mňa dostala na základe mojich skúseností a vedomostí info, ktoré jej viem dať bez iných info a ako s nimi naloží je na nej🙂