Hypotéka nad 160 000 eur a čistý príjem jedného okolo 2000 eur

hajajajka
3. aug 2019

Ahojte,

zaujímali by ma názory tych, ktorí si vzali hypotéku zhruba 160 000 - 180 000 eur na 30 rokov, pricom jeden z partnerov mal čistý príjem od 1 800 do 2 000 eur mesačne (druhého nerátam, keďže tam na par rokov vychádza materské, potom rodičovské atd) a mate 2 a viac detí.

Konkrétne by som chcela vedieť, či ste takúto vysokú hypotéku neolutovali, či viete "fungovať" síce nie nadštandardne, ale ani "netriete biedu", či ste neolutovali kúpu domu (ak to bol Vás prípad, že ste chceli vymeniť byť za dom) atď.

Ďakujem veľmi pekne za praktické postrehy 🙂

simca06022011
4. aug 2019

Ja mám 200t, splátka cca 750 eur, celkovo náklady fixné na byvanie mám so splátkou 1100eur k tomu ešte všetko ostatné treba prirátať... Tak si porataj koľko vám treba na živobytie . Fakt je že okrem kupy"domu", treba ten dom aj zariadiť a to sú iné cisla. Čiže napr u nás ešte stále nie su skrine 😂

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bsp39
4. aug 2019

@laska201 Tvoj brat asi slabo maká, ak stavia už 10 rokov. Ak chce ešte 100 000 e prestávať, koľko rokov mu to bude ešte trvať? 😀

laska201
4. aug 2019

@bsp39 tak snad do 50tky to da.

bsp39
4. aug 2019

@laska201 podľa toho, koľko rokov má dnes 😀

laska201
4. aug 2019

@bsp39 40

kofollka242
4. aug 2019

@hajajajka kamoska tolko brala, plat mala v tom case okolo 1600eur a hypoteku ma 680=720 nie som si ista, samozrejme ma manzela ktory ma nadstandardny prijmem ale brala ju sama na seba v tom case a nelutovala...

eliska13
4. aug 2019

@laska201 a môže začať opravovať čo sa dovtedy pokazí😉

bsp39
4. aug 2019

@laska201 to už bude stavať 20 rokov. Ak bude mať hodnotu 400 000 e, ale nie trhovú, lebo už bude morálne zastaralý.

laska201
4. aug 2019

Baby tiez nechapeme na co mu je taka hacienda uz to za tie prachy nepreda aj keby co bolo.ale chcel plne sebestacny nezavisly dom od vsetkeho.ale tiez ho to uz nebavi robit prec a zo zivota nemat nic.len robit stavat a robit a stavat.

mimer
4. aug 2019

@marketa1111 ahoj to mate dost..my tiez 60tis a splatka 214e aj to sa mi zda vela 🤷‍♀️

tomsta003
4. aug 2019

@bevina ako nehnevaj, ale neverim ze tolko usetris matematika nepusti ,inak povedat ze 1200 je slusny prijem tak nieje ,lebo to je na hrane pri takom uvere

bsp39
4. aug 2019

@tomsta003 tiež som si to myslela. K tomu 3 deti.

tomsta003
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tomsta003
4. aug 2019

@bsp39 nechcem tu nikoho urazat ,ale tomu neverim ,inak take bajky milujem

marketa1111
4. aug 2019

@erikavesela to vieme všetci. No na hlavu pre to , lebo nie vždy výplaty sú vyššie od lokality pomerne k zvýšeným cenám nehnuteľností

nerko
6. aug 2019

@hajajajka Osobne skusenosti nemam. Z mojho okolia poznam viacero ludi s este vyssou hypotekou. Ale pracuju obaja manzelia, respektive podnikaju. Mas to dost na tesno, vyzit sa z toho da. Problem vidim pri neocakavanych vydajoch. Do domu, zahrady treba stale investovat, pripadne zdravotne problemy atd.... Mat aspon nejaku hotovost bokom, keby bolo treba. Oporu v niekom z rodiny, ak by bolo nutne pozicat.
Vo firme som riesila mnoho exekucii. A preto som si povedala, ze cestou uveru nepojdem. Odisla som do zahranicia pracovat, setrila kazde euro. A az ked bolo za co kupili sme s muzom byt. Mam radsej pocit slobody, ako noz na krku 30 rokov. Moji surodenci aj vsetky blizke kamosky maju uvery. Na stastie vsetci pracuju a nemaju problemy splacat. A keby bolo treba na isty cas pozicat, tak stojime pri sebe.

elevated
9. aug 2019

My s manzelom mame obaja okolo 2500 v cistom a mame hypo na 300 tisic. Nehovorim, ze mi obcas nie je nevolno z tej sumy, ale mame zivotne poistenie, vzdy to mozme predat a ceny bytov este nejaku dobu porastu. Vek mame lahko nad 30.

elementissa
10. aug 2019

Výdavky na bývanie by nemali presiahnuť 30% príjmu domácnosti. Pri príjme 1800€ je v poriadku nehnuteľnosť v hodnote 162 000. Ale na takú nedostaneš hypotéku v hodnote 160 000, 34 000 potrebuješ vlastných prostriedkov, hypotéky sú legislatívne obmedzené na LTV 80, LTV 90 je výnimka, ktorú môže banka udeliť na základe bonity klienta a svojich interných podmienok.
Takže ak máš hypotéku 160 000, tak príjem 1800-2000 nie je optimálny. Co to znamená? Ze na dôchodku budeš živorit, rezervu nebudeš mať dostatočnú a k strednodobym cieľom sa ani nedostaneš. Otázna je aj spotreba domácnosti, ta by mala byt max. 40% príjmu rodiny. Ak je to viac, tak pravdepodobne každú ďalšiu vec, ktorú budeš potrebovať budeš riešiť spotrebakom alebo nebankovkou, nakupom na splátky a podobnými hlúposťami. Slováci si radi doprajú to, na čo nemajú. To je taka naša národná choroba

bsp39
10. aug 2019

@elevated to kde a akú nehnuteľnosť máš za 300 000 e?

eliska13
10. aug 2019

@tomsta003 a potom sa dozvies,, že mäso, zeleninu majú od rodičov, deťom kupujú svokrovci a pod....

liz_lemon
10. aug 2019

@bsp39 v BA je to bezna cena za vacsi byt, starsi dom

tomsta003
10. aug 2019

@eliska13 presne tak

elevated
10. aug 2019

@bsp39 4izbovy mezonet v sirsom centre BA s dvoma garazami. Zvysok platime zo svojho. Je to drahsie nez sme planovali, ale zistili sme po prepoctoch, ze to dame. Ale je to desiva suma, to hej.

erikavesela
10. aug 2019

@bsp39 v ba je to bezna suma...kopec nasich znamych..vratane nas ma nehnutelnosti drahsiu..my sme napr.do vystavby dali omnoho viac...

elevated
10. aug 2019

@erikavesela Suhlas, ked chce rodina vacsi 4izbak v dobrej lokalite pri centre s terasou a parkovanim tak pod 400 tisic je celkom tazke najst. O rodinnych domoch ani nehovorim.

erikavesela
10. aug 2019

@elevated ano...presne tak to je.. ba je zial draha...

liz_lemon
10. aug 2019

@elevated podla mna je to nemozne 🙂

angelinja
11. aug 2019

@mateson z tych reci prosom ta..cim vuac spoznavam ludi alebo citam na nete vychadzaju mi veci ze silne reci ako vzdy mali slovaci...zo skusenosti viem ze ludia zavidia aj nis medz oicami a preto mudri ludia sa co??nechvastaju nerozpravaju susedom nedavaju fotky na fb a pid blbosti..najviac sa smejem ked vidim super jeepovske auto v petrzalke ludia hlavne ze v trojizbaku..a keby vstupim do bytu tak babka to ma vkusnejsie.hlavne ze zvonku ludia vudia ze maju jeep.je to trapne.a ano samozrejme narodeni bratislavcania domaci . bytiky a peniaze a rajciny od babiek.deticky strazi dedko z ruzinova atd atd..to sa potom gazduje.bez opatrovateliek bez nakupov bez ponahlania sa z roboty sak dedko zbehne atd atd ano aj tri deti a s domom na okolo s takymi podmienkami

bsp39
13. aug 2019

To teda máte poniektorí odvahu, byt za 300 000, dom za ešte viac. To asi ešte vaše deti budú toto splácať. Nebojíte sa choroby, straty zamestnania, nepredvídaných udalosti? Že vám banka zoberie nehnuteľnosť a ostanete bez strechy nad hlavou?