Hypotéka 200 000 eur

31. okt 2020

Ahoj vsetci. S manzelom zvazujeme kupu nehnutelnosti a zaujimal by ma Vas nazor, ci ist do takej vysokej hypoteky alebo nie. Teraz byvame v podnajme a chceme nieco vlastne. Ja 27r on 30r. Spolocny prijem mame 4000e v cistom/mesiac. Nasetrene cca 50tis eur. Potrebovali by sme hypo 200 000. Isli by ste do toho? Dajme tomu mesacne splatky hypo by boli cca 1000e. Dik za kazdy nazor.

pribinak
31. okt 2020

Áno. Máte celkom fajn príjem a pokial nemáte dieťa môžete zaplatiť aj viac.

lenuska9999
31. okt 2020

Ak máte na to postačujúci príjem prečo nie. Ak máte teda stabilnú prácu a nehrozí , že o ňu prídete.. a ak by sa aj niečo nedajbože stalo, stále sa dá nehnuteľnosť predať a vyplatiť hypotéka.. a ja si stále myslím, že je lepšie platiť hoci hypotéku, ale je tá nehnuteľnosť už vaša ( v budúcnosti budú mať aj vaše deti čo zdediť) , ako niekomu platiť celý život nájom a nikdy to nebude vase

sss112
31. okt 2020

áno

autor
31. okt 2020

Deti zatial nemame. Najblizsie 2 roky ani neplanujeme. Dovolim si tvrdit,ze pracu mame stabilnu obaja.

hipuska
31. okt 2020

Skôr sa na to pozri, že koľko rokov budeš splácať...dajú sa popr.splatky znížiť? Na také obdobie (cca 15 rokov) nikto nemôže povedať, že má stabilnú prácu. A to, že dva roky neplanujes ísť na materskú je minimum z toho, ca tá ešte čaká splácať. Prečo tak drahá nehnuteľnosť?

nely1704
31. okt 2020

Keď nekupite dnes nehnuteľnosť, ktorá stojí 200 tisíc, o 5 rokov ju kúpite za 250...

ak budeš na materskej a klesne Vám príjem na 2500 eur , zostane Vám na živobytie 1500 eur, čo niektorá 4 člennna rodina nemá taký rozpočet.... takže tak

autor
31. okt 2020

@hipuska 200tis hypo pri splatke 1000e mesacne je cca 17rokov. To mi pride ako bezna dlzka splacania hypoteky. Ja pracujem v zdravotnictve a myslim si,ze to je pomerne stabilna praca. Ale rozumiem,stat sa moze cokolvek. A k vyske nehnutelnosti-vzhladom k tomu,v akom meste zijeme,je to normalna bezna cena.

nely1704
31. okt 2020

Presne tak, je to bežná cena priemernej
nehnuteľnosti ...
a čo je to 17 rokov, keď hypotéky sa berú na 30 rokov... to zbehne jak voda

maciatkolulu
31. okt 2020

@nely1704 nevieš čo bude zajtra, nie o rok, dva a tobôž 17,ja neviem, ale podľa. Mňa sa dá kúpiť aj v ba lacnejšia nehnuteľnosť.... Ako 250000. Ja by som napríklad v dnes dobe do takej nešla, určite nie s výživou MD a neistoty, ktorá je teraz... Neviem, kde robí muž.

belllinka
31. okt 2020

@hipuska normalna cena 3-izbaku ak su z BA. A ak chcu nieco novsie, tak 200 tisic aj malo

autor
31. okt 2020

Ide o Prahu. Podotykam,ze ide o priemerny byt,nic exkluzivne. Do drahsieho sa nam moc ist nechce.

brna1989
31. okt 2020

My máme hypo 200.000, splátka 980eur.2deti, ja na rodičaku.manzel musel odísť kvôli tomu do zahraničia.co ja viem, asi nám to za to nestalo.z môjho pohľadu, keď to dnes zhodnotim, nešla by som do toho už.zvazujeme predaj.je to veľmi veľa, keď k tomu priratam náklady mesacne, poistky pre každého, manžel odvody a kopec kopec iných vydavkov.mám chorého manžela a dcérka má tiež diagnózu, ktorá mesačne potrebuje dosť peňazí.
Keď budete vidieť, že to nedávate.vzdy sa dá predať a začať znova

nely1704
31. okt 2020

@maciatkolulu samozrejme, že neviem, ale aj keď človek býva v prenájme, platiť musí tak či tak 😉 a s takymi príjmami predpokladám, že nerobia na pozíciách s minimálnymi mzdami..... nehovoriac o tom, že ceny nehnuteľností stúpajú, takže aj keď sa nedajbože dačo stane, o 10 rokov na tom len ZAROBIA....

nely1704
31. okt 2020

Plus tu pani spomenula, že deti aktuálne neplánujú, preto si myslím, že ešte dokážu dovtedy čo to usporiť a mimoriadnymi splátkami si hypo znížiť ....

hipuska
31. okt 2020

Jasne, ja som to skôr myslela tak, že ak pôjdeš na tú materskú tak budete musieť vyžiť z jedného platu po odvolaní hypo. Tiež by som do toho išla. Zajtra môže byť hocičo....naco zbytočne platiť nájom? A ste manželia?

janoh9
31. okt 2020

s takym prijmom ok podla mna 🙂

nely1704
31. okt 2020

@hipuska druhá veta v príspevku je, že sú manželia 🙂

autor
31. okt 2020

Materskej sa moc nebojim,ta bude asi slusna. Pocas rodicovskeho planujem obcas sluzit,hlavne preto, aby som nevypadla vedomostne, takze aj pocas rodicaku budem mat nejaky prijem. Ale to je hudba buducnosti, kedy sa podari dieta. Teraz platime najom 650e, takze zas taky rozdiel oproti splatke hypo to nebude.

deti95060810
31. okt 2020

200 tis. je suma vysoká... nedá sa niečo lacnejšie? ideálne by bolo pol na pol....

brna1989
31. okt 2020

No len v nájme už máš zarátané aj náklady, čo v hypotéke nie.plus na dome máš stále niečo ,čo sa ti poserie, treba dokúpiť , tie položky sú neporovnateľne vyššie ,ako je to na byte, kde si vynesieš smeti, upraces a umyjes okná.na dome ,čo sa týka ,aj tej práce je o niečo viac ,či vnútri, či vonku.ale je to len môj pohľad, ktorý sa mi utvrdil.ze určite chcem ísť naspäť do bytu, či už z finančného hladiska alebo časového.kazdy na mňa pozrie,že to som ešte nepočul, že niekto chce ísť z domu naspäť do bytu 🤣🤣 a veru hej

nely1704
31. okt 2020

@brna1989 ale veď autorka spomína, že si idú kúpiť byt, nie dom....🙈

brna1989
31. okt 2020

@nely1704 ahaaa, tak prepáčte za môj výlev 😄😄😄

nely1704
31. okt 2020

@brna1989 🤭🤭🤭

ssandyy
31. okt 2020

Určite do toho choďte! Určite lepšie ako niekomu platiť aby sa mal dobre. Máte krásne príjmy, máte na to. Ja nemám viac čo dodať. Teraz sú aj nízke úroky... A stat sa môže aj zajtra niečo. Keby som tak mala ja rozmýšľať čo bude o rok, 2 a bála sa niečoho čo ani neviem co pride, alebo čo ma čaká 🤦‍♀️ my sme kupili pozemok dom a nelutujeeeeem...nikdy viac nájom 😁

lavender21
31. okt 2020

My ideme aktuálne kúpiť za 200.000 a sme na tom s príjmami horšie... Podľa mňa je lepšie si hypotéku nastaviť na 30 rokov a odkladať čosi bokom a predčasne ju splatiť ako si nastaviť veľmi vysoké splátky. Ak máte stabilnú prácu, tak by som sa toho nebála. My sme tiež neďaleko Prahy, platíme nájom 615€ a hypotéka nás vyjde asi o 40€ viac a ideme do väčšieho bytu. Neváhala by som vôbec a teraz sú v ČR ideálne podmienky čo sa úrokov týka 🙂

marca12
31. okt 2020

Urcite lepsie ako platit najom. Treba len zvazit,ci aj pri jednom prijme utiahnete hypoteku. Ale zas predat sa da vzdy,ked uz by bolo najhorsie. Pokial mate stabilnu pracu,cim skor ist do hypoteky,aby ste cim skor splatili. S vasim prijmom a usporami by som nevahala a uz davno mala svoje byvanie.

amelie2017
31. okt 2020

Jasne, ze by som isla. Pri vasich prijmoch je 200 000 hypo to iste ako pri platoch 1500 80 000 a to uz je minimalna suma pri 3 izbaku v zapadakove. My sme platili najom 850 plus energie, cize 1000€, nik nam nedal hypo (docasne zmluvy), ale nazujimalo ich, ze popri tom najme usetrime dalsich 1000€, aj ked hypo, o ktoru sme ziadi bola 560 splatka....

sivana09
31. okt 2020

celkom v pohode.. ja by som sice dala na 30 rokov a splatila vzdy mimoriadne splatky bez poplatku, nikto vam nebrani splatit hypoteku predcasne, takze celkom zbytocne v mladom veku davat na kratsiu dobu ako 30rokov

kitycat
31. okt 2020

Kde v Prahe? Mozes aj do spravy napisat. Tiez som tu a tiez sme prave kupili

qetka
1. nov 2020

Myslim, ze s prijmom ste v pohode. Odporuca sa ale brat si hypo na dlhsie, setrit si niekde, kde je vacsi urok a potom predcasne splatit. Ak si ju vezmete trebars na 20 rokov, tak keby si isla na MD, tak si ju teoreticky v case fixcie viete zmenit - predlzit na 30 rokov. Neviem, ale, ako je to v Cechcach, tam su asi teosku ine pravidla a podminky pri splacani. Pripadne si ju dat na 30 rokov a splacat mesacne - kym sa da - viac (tak ako keby ste splacali tu na 20 rokov). Inak urcite kupte, lebo ceny asi dole nepojdu a skor, ci neskor to budete musiet riesit. A cin skor, tym lepsie. Ceny rastu a vas vek tiez 🙂