Je možné predať dom, keď tam má niekto doživotné bývanie?

27. nov 2022

Ahojte, chcem sa spytat ci je teoreticky mozne predat dom kde ma niekto dozivotne byvanie ale nie je majitel resp. daroval dom podmpodmienkou dozivotneho byvanie. Viem ze o takuto nejnutelnost by bol maly zaujem kvoli tarche ale ci sa da vobec predat. Dakujem

mk1111111111
29. nov 2022

A naco by bolo to vecne bremeno, ked by si ho tam nemusela pustit? Ved na to je, aby tam v klude dozil

zuzana76
29. nov 2022

@katus226 Na samote u lesa

lilope
29. nov 2022

@autor prepáč, ale asi nerozumieš čo znamená právo dožitia v nehnuteľnosti. Buď si podmienky pri práve dožitia nájdi na internete alebo si nájdi niekoho kto ti to vysvetlí. Ty ako majiteľ nehnuteľnosti nemáš žiadne právo tohto človeka s právom dožitia nepustiť do nehnuteľnosti, nemôžeš odhlásiť energie, ani nijako inak sa ho snažiť stadiaľ vyštvať. Ty nemôžeš bez jeho vedomia ani do nehnuteľnosti vstupovať. Keby si mi také niečo chcel/pokúšal sa urobiť, okamžite by som podala návrh na neodkladné opatrenie na súd, ktorý by ti prikázal mi vstup do nehnuteľnosti umožniť a ešte by som na teba zároveň podala žalobu za porušenie mojich práv.

menhart
30. nov 2022

@vevesh ak darca zomrel, a bol zároveň oprávnený z vecného bremena, Kataster to nemá odkiaľ vedieť, takže treba požiadať o výmaz vecného bremena zmenovou listinou. Ako prílohu by som dal úmrtný list...
Vecné bremeno dožitia sa vzťahuje na konkrétne osoby, takže by bolo dobré vidieť LV. Ak súrodenec darcu nemá zriadené vecné bremeno dožitia, tak niet čo riešiť...

menhart
30. nov 2022

@qetka ja predávam nehnuteľnosti iba 22 rokov a pár krát som riešil takéto prípady 😉... ale nikto si za svoje peniaze neželal mať v nehnuteľnosti "nájomníka"...

menhart
30. nov 2022

@panelacikova práve preto sa pýta, keď jej to nie je jasné 😉...

qetka
30. nov 2022

@menhart to chapem, ze nikto si nezela. Ale tiez pochop, ze keby mi davali za 10000 byt v Ba aj s tarchou dozitia 100 rocnej babicky, tak ho kupim a necham ju dozit. Aj energie by som jej platila 😉

vevesh
30. nov 2022

@menhart chapem, ak ide o rodica a dieta a to je situacia, ktoru tu vsetci popisuju (lebo je najstandardnejsia). Ale v situacii, ze darca zomrel a pravo dozitia ma 3 osoba, ktora nema nic spolocne s obdarovanym a sucasnym majitelom nehnutelnosti, ako je mozne toto (takuto tarchu) vymazat z nehnutelnosti? Ako tam umrtny list nepomoze, kedze tarcha je zapisana a darca nemoze zrusit tarchu a takisto ten, ktory ma pravo dozitia sa bremena tiez nevzda len tak...

menhart
1. dec 2022

@vevesh tak to je potom problém ... neviem, koľko má 3. osoba rokov, ale dalo by sa to ešte urobiť tak, že nájsť kupujúceho, ktorý by mal hotovosť a ťarchu akceptoval - istotne by sa to muselo zohľadniť v cene... alebo dať 3. osobe odstupné, aby súhlasila s výmazom ťarchy...