Je možné predať dom, keď tam má niekto doživotné bývanie?

27. nov 2022

Ahojte, chcem sa spytat ci je teoreticky mozne predat dom kde ma niekto dozivotne byvanie ale nie je majitel resp. daroval dom podmpodmienkou dozivotneho byvanie. Viem ze o takuto nejnutelnost by bol maly zaujem kvoli tarche ale ci sa da vobec predat. Dakujem

katus226
27. nov 2022

@mimikas nesudim, len som si nevedela predstaviť, ako taka situácia moze vzniknut. Pri demencii nemoze rodina riesit zbavenie svojprávnosti?

qetka
27. nov 2022

takato nehnutelnost sa samozrejme predat da. Banka na nu neda uver, cize v hotovosti.
Ten, co ma pravo dozivotneho byvani s tym suhladit nemusi.
Otazka je, kto bude platit energie a najom.
Ja som taky inzerat videla pred rokom. Predavali 3-izbovy byt v Petrzalke s dozivotnym bremenom na byvanie starsieho pana. Za 40 000 Eur. Minuly rok. Stoji to za uvahu, ako investicia urcite. Neviem ako boli osetrene tie poplatky. Co sa stane, ked ten co tam byva nebude platit. Viem, ze tam bolo napisane, ze vsetko vysvetlia v realitke. Ten inzerat som uz potom nenasla. Cize bud niekto kupil, alebo sa na to vykaslali.

benit
27. nov 2022

Autorka,
Ked ma bremeno 60rokov, to znamena, ze tu moze zit este dalsich 15-20- 25rokov? To kto si toto zoberie ako investiciu?
Vzi sa do situacie z opacnej strany? Ty by si to kupila?

miriamamama
27. nov 2022

Osoba ktora tam ma dozivotne bremeno- dozivotne pravo uzivania pokial suhlasi a podpise zrusenie tohto bremena. je to ok

euka210
27. nov 2022

Nie, neda sa.
Na manzela bol prepisany dom svokrovcov s tym, ze maju tam dozivotne pravo na byvanie.

mimikas
27. nov 2022

@katus226 človek by povedal že áno, ale to už musíš byť úplne mimo aby to tu prešlo. A aj keď zbavia svojpravnosti, neznamená to, že automaticky sa to dá vymazať. Tam idú ďalšie právne úkony a kopec ďalších veci. Riešili sme to ani pred rokom, jedine nám ostalo proste ten byt živiť až kým to právo bude bezpredmetné.

dilino
27. nov 2022

Moji známy tak za hotovosť kúpili dom bez toho aby zistili že niekto tam ma doživotne užívacie právo. Chceli nazad aj peniaze ale už sa to nedalo a súdiť to by bolo na dlhú dobu medzi tým jeden s tých synov náhle zomrel. Synovia tak predali dom a ich staručká 82 ročná takmer slepá zlé počula a ťažko chodila mama tam mala doživotne užívacie právo. Bola v nemocnici synovia jej dali podpísať nejaké papiere a dom predali ked im vyplatili moji známy peniaze až neskôr sa zistilo že je ťarcha. Ako to ty synovia urobili neviem. Ked pani prišla z nemocnice už tam niekto býval. No vyhodiť ju nemohli lebo mala veľa rokov a bola už aj chorá tak nič iné im neostávalo len ju doopatrovať. Takže TY len tak vyhodiť alebo predať dom nemôžeš. Píšeš že má 60 rokov. Nad 60 je chránená osoba takže ľahké to mať nebudeš. Aj ked neviem aké dlhý robil tak len tak to predať nemôžeš. A zbaviť svojprávnosti to je veľmi dôležitý úkon to musí ísť cez súd. A tam musíš uviesť aj prečo ho chceš zbaviť svojprávnosti. Povieš že robil dlhý to ho nezbavia neboj sa. To by musel byť veľmi veľký dôvod na to aby sa to stálo. Môjho priateľa otec hrá automaty od roku 1990 a prehral toľko a zadlžil sa tak že katastrofa a nikto ho nezbavil svojprávnosti. A aj keby ho zbavili svojprávnosti neznamená že ta nehnuteľnosť sa dá predať. Je to všetko na dlhú trať.

judar
27. nov 2022

Predat sa za istych podmienok da ale kupit taky dom ako investicia je absolutny nezmysel a obrovske riziko lebo ak ten co tam ma to dozivotne pravo a vlastni cast toho domu a dajme tomu za ma nejake tarchy alebo lepsie povedane narobi si tarchy dlhy doslova v tisicoch priblizne k podielu domu ci sa dostane do inych problemov ....tak to uz je iny masaker a este ktomu aj na sudne vselijake opletacky nez vidina nejakej skvelej investicie

autor
27. nov 2022

@judar tak ale ked kupujuci bude vedet ze tam je tarcha a kupi to tak by som nemal mat problem nie? A exekutor predsa nemoze siahnut po nejnutelnosti ani do nej vojst ked neplatca neni majitel len tam ma dozivotne nie? Este by sa to dalo dat do prenajmu ukrajincom teoreticky alebo dat to do prenajmu socialne slabsim rodinam mat z toho nejaky prijem

qetka
27. nov 2022

ked to kupujuci kupi s tarchou, ktora bude aj v zmluve, tak problem nema byt aky. Ale poplatky za vodu, elektriku budu koho nedoplatok? Na koho to bude pisane? Majitel to bude platit? Idealne je, spytat sa pravnika, ako sa to da osetrit. Ako sa da osetrit to, aby sa dotycny podielal na nakladoch a co sa da spracit s tym, ak prispievat nebude ;)

sara07
27. nov 2022

ano dá sa , úplne kludne sa dá , je to síce hyenizmus najhrubšieho zrna ale robí sa to
novy majitel urobí také peklo že vecné bremono nie je , dom ešte ale robia to aj s bytom a tam to teda dá málokto

morgane1975
27. nov 2022

@katus226 áno v zahraničí je to úplne bežne. Veľa mladých rodín sa ma možnosť takto dostať k cenovo dostupnej nehnuteľnosti. Podľa mňa je to možné aj na Slovensku. Cena je samozrejme o dosť nižšia ako bez bremena. A za hyenizmus to nikto nepovažuje vonku.

vevesh
27. nov 2022

@morgane1975 tak take bezne to nie je ani v zahranici, jedine ak investicia pre vlastne deti (ze dovtedy dana osoba zomrie a deti dorastu🙈). Toto je velmi problematicke a vzdy zalezi aj od typu tarchy. Napriklad susedovci mali take, ze dana obyvatelka tam mala dozivotne pravo byvat zadarmo a bez znasania nakladov uzivania (cize neplatila najom, elektriku, plyn, zahradnika, opravy domu nic). Naklady mala znasat nevlastna dcera, ktora dany dom zdedila.🥴🥴

elizita
27. nov 2022

Áno,dá. My sme kúpili prvý byt tak,že stará mama majiteľky tam mala právo dožitia. Všetko sa spísalo u notára tak,že sme kúpili byt bez bremena.

lilope
27. nov 2022

Videla som v Občan za dverami, že takýmto spôsobom predali vnučky chatku, v ktorej mala ich babka právo doživotného bývania. Majitelia začali chodiť na pozemok, chceli od babky, aby sa dohodli na užívaní chatky cez letné obdobie a doslova ju chceli odtiaľ vyštvať. Absurdné, že je možné za takýchto podmienok predať nehnuteľnosť, ale je.

menhart
27. nov 2022

Zdravím Vás, je možné predať ten dom, ale kúpnu zmluvu musí podpísať nielen predávajúci ako povinný z vecného bremena, ale aj darca ako oprávnený z vecného bremena. Oba podpisy musia byť notársky overené. Bez podpisu darcu sa dom predať nedá...

qetka
28. nov 2022

@menhart
ale ty riesis uplne iny pripad. Tu riess, darovaciu zmluvu so zriadenim vecneho bremena.
Tento pripad je, ze majitel chce predat dom s uz zriadenym vecnym bremenom.

panelacikova
28. nov 2022

@menhart asi ste sa pomýlili. tak predávajúci či darca? kupujúci či obdarovaný??? vymenovali ste dvomi spôsobmi jednu stranu a druhá vám kdesi unikla.... viem, čo ste tým chceli asi napísať, ale autor v tom môže mať chaos 😀

panelacikova
28. nov 2022

@qetka nie, ona rieši to, že to už úplne doplietla.... pretože máme predávajúci-kupujúci a darca-obdarovaný

kvetinka75
28. nov 2022

@klarissa25 či áno alebo nie ale neviem si prestaviať, kto by kúpil dom aj s nájomníkom. Ja by som do toho určite nešla

kvetinka75
28. nov 2022

autorka najlepšie spravíš, keď sa pôjdeš poradiť k právnikovi, predsa len, tu asi nebude nikto s adekvátnym vzdelaním aby ti na 100% poradil. Príp. sa poradiť, aké kroky podniknúť, aby k tomu nedošlo

menhart
28. nov 2022

@qetka riešim presne tento prípad 😉...

Napísal som stručne odpoveď, ale teraz to rozpíšem podrobnejšie. Odpoveď na otázku má 2 časti:

1. rodič vlastní dom a daruje ho svojmu dieťaťu darovacou zmluvou, v ktorej si stanoví vecné bremeno dožitia, aby nezostal na ulici. Takže na jednej strane je darca-oprávnený z vecného bremena (rodič) a na druhej strane obdarovaný-povinný z vecného bremena (dieťa). Vkladom do Katastra sa na liste vlastníka stane vlastníkom obdarovaný (dieťa) so zapísanou ťarchou vecného bremena dožitia v prospech rodiča.

2. dieťa sa rozhodne predať dom. Nestretol som sa s tým, že by niekto kúpil dom s takouto "ťarchou", ani žiadna banka nedá kupujúcemu naň úver.
Ak vlastník (dieťa, obdarovaný, povinný z vecného bremena) chce predať dom, tak ho musí odťažiť. Robí sa to tak, že:
a) musí s predajom súhlasiť aj rodič (darca, oprávnený z vecného bremena)
b) je účastníkom konania
c) musí taktiež podpísať kúpnu zmluvu ako vlastník, pričom oba ich podpisy musia byť overené notárom (matrikou).
Tak sa môže dom predať 😉...

Samozrejme - každý obchodný prípad je individuálny, a preto sa nedajú len tak stiahnuť nejaké zmluvy z internetu..

Ak by bolo niečo nejasné, kľudne sa pýtajte 😉...

menhart
28. nov 2022

@panelacikova tak podrobnejšie 😉...

Napísal som stručne odpoveď, ale teraz to rozpíšem podrobnejšie. Odpoveď na otázku má 2 časti:

1. rodič vlastní dom a daruje ho svojmu dieťaťu darovacou zmluvou, v ktorej si stanoví vecné bremeno dožitia, aby nezostal na ulici. Takže na jednej strane je darca-oprávnený z vecného bremena (rodič) a na druhej strane obdarovaný-povinný z vecného bremena (dieťa). Vkladom do Katastra sa na liste vlastníka stane vlastníkom obdarovaný (dieťa) so zapísanou ťarchou vecného bremena dožitia v prospech rodiča.

2. dieťa sa rozhodne predať dom. Nestretol som sa s tým, že by niekto kúpil dom s takouto "ťarchou", ani žiadna banka nedá kupujúcemu naň úver.
Ak vlastník (dieťa, obdarovaný, povinný z vecného bremena) chce predať dom, tak ho musí odťažiť. Robí sa to tak, že:
a) musí s predajom súhlasiť aj rodič (darca, oprávnený z vecného bremena)
b) je účastníkom konania
c) musí taktiež podpísať kúpnu zmluvu ako vlastník, pričom oba ich podpisy musia byť overené notárom (matrikou).
Tak sa môže dom predať 😉...

Samozrejme - každý obchodný prípad je individuálny, a preto sa nedajú len tak stiahnuť nejaké zmluvy z internetu..

Ak by bolo niečo nejasné, kľudne sa pýtajte 😉...

sofia1979
29. nov 2022

Nie

panelacikova
29. nov 2022

@menhart toto jasné bolo, toto: "Zdravím Vás, je možné predať ten dom, ale kúpnu zmluvu musí podpísať nielen predávajúci ako povinný z vecného bremena, ale aj darca ako oprávnený z vecného bremena. Oba podpisy musia byť notársky overené. Bez podpisu darcu sa dom predať nedá..." jasné teda nebolo vôbec. obzvlášť, ak autorka vôbec netuší, ako sa "v tom" chodí....
tiež ak bude niečo nejasné v mojej odpovedi, som ochotná to ešte vysvetliť... 😉

vevesh
29. nov 2022

@menhart
@panelacukova teorericky- ak som spravne vyrozumela z textu autorky, darca uz nezije, je len vlastnik (asi dieta darcu) a tarcha v podobe surodenca darcu. Ako sa da odtazit toto?

qetka
29. nov 2022

@menhart prvy bod je jasny, toto maju za sebou.
druhy bod, ale nie je uplna pravda. Dom sa da predat aj s vecnym bremenom. Banka na neho uver neda, ale v hotovosti sa predat da. A podpis osoby, ktora ma pravo dozitia k tomu nepotrebuje. A tiez povodny darca a osoba, ktora ma pravo dozitia nemusi byt ta ista osoba ;)
Ak by sa rozhodli dom odtazit, tak to samozrejme musi u notara podpisa osoba, ktora ma pravo dozitia. Ale ta to v tomto pripade asi nepodpise.

vevesh
29. nov 2022

@qetka v nemecku napriklad daju aj hypoteku na takuto nehnutelnost, ak je investicna - je to vec kupujuceho, ci tam ma podnajomnika zadarmo alebo s najomnym...

autor
29. nov 2022

@vevesh este sa chcem spytat co mi hrozi ak by som osobu co ma pravo dozitia nepustil do pribytku? A mozem ako majitel nehnutelnosti podhlasovat energie?

vevesh
29. nov 2022

Nie som pravnik, ale co som ja zazila, tak do pribytku danu osobu pustit musis. Co sa tyka energii, je to podla toho, ci je nejako osetrene platenie energii v nejakom prislusnom dokumente. Ak nie je, tak ako vlastnik mozes vsetko odhlasit. Ale aku pravnu dohru to moze mat/nemusi mat, ti povie iba pravnik...