Je reálne predať 4-izbový byt a kúpiť garzónku a 1-izbový?

19. júl 2023

Dievčatá dobrý vecer. Viem , že ste tu veľmi zbehle aj v otázkach týkajúcich sa realít . Vlastním 4 izbový byt v Ba v novom meste . Rodičov tam mám ako vecne bremena. Tatino je už na dôchodku a odišiel na dedinu do rodičovského domu. Mamina zostala v tom veľkom byte sama . Ja mám dcéru, partner kúpil a prerobil dom ale neplánujeme spolu naďalej žiť . Dcérka má sedem mesiacov . Otázka znie - myslite že je reálne tento 4 izbový byt predať a kúpiť zan jednoizbak pre mna a dcérku a garzonku mamine ? Čo mám riešiť čo mám hľadať čo si všímať ? Pôvodný byt je čiastočne zrekonštruovaný - kuchyňa wc kupelka elektrina , úplne nová spálňa . S mamou bývať nechceme , potrebujeme svoje súkromie na tom sme sa zhodli . Za všetky tipy rady moc ďakujem

majulino
19. júl 2023

S vrecnym bremenom nepredas a ak tak pod cenu. Musíte zrušiť vrecne bremeno, nakoľko ono svieti na katastri.
Takže najprv spísať s rodičmi dohodu o zrušení vecneho bremena a vyplatení, respektíve o kúpe garsónky pre mamu. Ako to poriešiť s ocom netuším. Následne predas byt a kúpiš na čo budeš mať

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
19. júl 2023

@majulino Ahoj ďakujem to som asi nespomenula tam práve s vecným bremenom nie je problém … len som chcela vedieť či je reálne dnes v ba predať 4 izbak a kúpiť dva malé byty

autor
19. júl 2023

@monsterablue ahoj , ďakujem za reakciu . My s mamou však nemáme úplne najlepsi vzťah nechcem povedať že aa nemáme rady ale pre dobro všetkých strán je, keď spolu nežijeme ako je tomu už minimálne 10 rokov 😳 tak pre to zhaname nejaké iné možnosti

lienka.7
19. júl 2023

@autorka urcite nie. Čím menší byt, tým vyššia cena. Rozhodne by som 4izbak nepredávala.
Ako chceš byť s dcérou v 1 izbáku paneboze?
Nejaké súkromie, nic?

eliska13
19. júl 2023

Otec s tým súhlasí?Bude mame staciť garsónka?
Pri cenách v Ba si nie som istá či kúpiš 2 byty.Nikdy by som nevymenila 4 izbový byt za 2 mini a drahé na to, čo budú ponúkať.Mama bude staršia bude potrebovať pomoc..možno otec bude musieť ísť raz do Ba doktori, choroba... dcéra bude mat veľký dobrý byt.
Nepredávaj ho je to zlaté prasa na dobrom mieste.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
19. júl 2023

@eliska13 ahoj ďakujem , si veľmi zlata . Presne ako by som otca počula hovoriť , tiež nie je veľmi za to ten byt predávať . 🥺

deti95060810
19. júl 2023

však pozri realitky v ba ako idú byty...

marca12
19. júl 2023

4izbovy byt a este v takej lokalite by som urcite nepredavala. Z predaja aj tak nekupis 2 byty. Ale zase,ak potrebujes riesit bytovu otazku,je to ine. Neviem tazko sa rozhodnut.

ada12345
19. júl 2023

Popozeraj si na reality za kolko sa predavaju take byty ako mas ty v tej istej lokalite. A potom si popozeraj kolko stoja garzonky a 1izb. byty kdekolvek v BA a vies si to lahko zratat. Jedine mozno kebyze najdes niekoho - par, ktory ma 2 take male byty a chce ist do vacsieho, ze sa dohodnete na vymene plus im nieco doplatis.
Mas nieco aj usetrene, co vies doplatit alebo rodicia??

maranta_leuconeura
19. júl 2023

Nechaj si poradit v realitke, nie na MK. Ja by som tiez nepredavala. Ale zas si myslim, ze za 4i v NM dostanes dva mensie byty, len neviem ci tiez v NM

erikavesela
19. júl 2023

Nepredavaj...stanov si radsej s mamou pravidla fungovania...jedneho dna budes rada, ze si nepredala..

simoncik
19. júl 2023

Nemoze sa otec vratit k mame a ty do domu,alebo mama k otcovi.no 4 izbaku by som sa nevzdala.takehoto majetku sa ludia zbavuju len ak inej moznosti niet.no som si ista,ze v 1 izbaku spokojna nebudes.hlavne az bude dcera rast.mate nejake zvlaztne vzrahy v rodine,ak ka,dy byva sam

monika2503s
19. júl 2023

Urcite by som 4izbak v BA nepredavala v tejto hospodarskej situacii. Ak situacia dovoluje pockat, teda..

triss83
19. júl 2023

Predpokladám, že tento byt si dostala ako dar od rodičov, preto je tam bremeno dožitia. Rodičia ti ho darovali, chcú tam dožiť, tak rešpektuj ich rozhodnutie.

avonladyba
19. júl 2023

Ak nechceš byvat s mamou, ešte je možnosť, že mama bude obývať 1-2 izby v 4izbaku, a ďalšiu izbu/dve prenajme. Mame bude veselšie, a z tých peňazí, čo by boli do plusu + nejaký doplatok by si si ty prenajala iný byt, možno 2 izbový, kým sa teda nezbavis vecného bremena.

vanilkovazmrzka
19. júl 2023

Pripada mi hlupe vymienat komfortny 4 izbak za dve kutice… preco nechces zit v tom velkom byte spolocne s mamou? Budete tam mat kazda svoj priestor a este aj dcerka vlastnu izbu.

olimuc
20. júl 2023

Ten by je asi zdedeny, tak tam nie je hypo … nemozes zobrat hypo na nieco mini - s tym, ze zalozis 4 izbak? Ked nebudes mini byt potrebovat tak predas alebo prenajmes. Ano su to peniaze ale aj zhodnotene

salome123
20. júl 2023

nemozes kupit mame garzonku v inom meste?

basska_b
20. júl 2023

Podla mna sa ti takato vymena nepodari, to by ten 4izbak musel byt v novostavbe a kupis za to 2 byty v takom stave, ze sa furt bude daco kazit...
Mamina nechce ist za otcom na dedinu, ci ani oni sa nevedia zniest?

zuzanka.zuzu
20. júl 2023

@maranta_leuconeura realitka určite objektívne poradí, keď im do kancelárie príde niekto u koho uvidia 3x províziu 😉

luliu
20. júl 2023

@salome123 super rada, niekto celý život žije v Ba, má tu kamošky, život a kúpim mi byt na východe, lebo je to lacnejšie. Trošku aj na rodiča treba myslieť

Je nereálne kúpiť 2 byty malé za 4 izb. bez doplatku

martinkatinka
20. júl 2023

Podla mna nie.

danusskaaa
20. júl 2023

Známa mala podobný problém (ale nie v BA) vyriešila to tak, že "vymenila" 4 izbový byt za 2 izbový s doplatkom. Za doplatok + časť zobrala hypotéku kupila druhý 2 izbový . Ona má jeden, v druhom žijú rodičia. Vyhovuje im to. Ale bez hypo by tl nedala, cena 2 bytov (aj keď menších) bola vyššia ( a teda pozera aj doslova schátraniny).

lucilaines
20. júl 2023

Nerozumiem tymto komentarom tu. Autorka asi zvazila vsetky moznosti, takze rady typu nech ide otec zit k mame, prestahuj mamu do ineho mesta alebo zober si hypoteku ked je na materskej naozaj nic neriesia. Kazdopadne k veci autorka, normalne som si dala tu namahu a otvorila nehnutelnosti, co teda odporucam urobit aj tebe a ano, je to uplne realne. Podla vsetkeho stvorizbak v Novom Meste vies predat za cca 350 tisic, jednozbak kupit za cca 150 a garsonku do 100 tisic. Takze ak sa spravne nastavi cena a nasledne budes pozerat nehnutelnosti v tvojom rozpocte, myslim, ze to je uplne realne. Dokonca si na rozdiel asi od vsetkych tu myslim, ze to je dobry napad. Na co by ti bol stvorizbak, ked si sama s dietatom. Tak isto na co by bol mame samotnej. Spolu zit nechcete, tak naco sa do toho nutit a komplikovat si zivot. Ak je velky byt tvoj, predas, kupis dva male, tak mas nateraz situaciu poriesenu na minimalne 5-6 rokov, do takeho veku dietata s nim vies zit sama v jednouzbaku s uplnym prehladom. Ak niekoho stretnes, vratis sa do prace a situacia sa vyvinie inak, vies zase byt predat a brat hypo alebo prenajimat a ist k pripadnemu priatelovi. Omnoho lahsie sa prenajima jednoizbak ako stvorizbak. Zaroven ak raz mama uz nebude, opat ti zostane dalsi byt, ktory mozes dat do prenajmu a mat dalsi prijem. Celkovo nerozumiem tej logike tu, ze ti na jednej strane hovoria, ze cena dvoch malych bytov je vyssia ako jedneho velkeho a zaroven, nepustaj zlatu banu velky byt. Dva male byty budu mat velmipodobnu hodnotu majetku a zaroven ak opat ceny nehnutelnosti narastu, o par rokov v konecnom dosledku mozno este vyssiu ako by mal ten stvorizbak.

kacena4
20. júl 2023

za mna nekupis za predaj 4i 2 male byty. vcera sim akurat pozerala ceny. jedine niekde mimo v zapadakove ale za mna aj tak by si musela doplacat.
radsej di spravte v 4izb. 2 kuchyne a majte samostatne fungovanie. drzim palceky v rozhodovani

lucik194
20. júl 2023

to co chces urobiť je najvacsia blbost
4 izbovy nikdy nepredas aby si za neho mala dva jednoizbaky

plus dobre byty s lokalitou proste v BA nie su

za teba - zostat byvat v 4 izbovom

kupit jeden jednoizbovy a tam nech byva mama a budes ho splácať, rodicim tam nechat vecne bremeno, byt bude tvoj a budes hypoteku platit ty, oni len najom

maranta_leuconeura
20. júl 2023

@lucilaines ci ho preda za 350 je otazne, co som pozrela ja, skor mi vyslo, ze istych ma tak 250 narychlo, mozno podla stavu viac, ale je to starsi byt a v akom stave je rekonstrukcia (reko spred 15 rokov nie je reko) netusime. Chcelo by to dat si spravit posudok. Ale suhlasim s tym, ze sa z toho daju dva dalsie byty kupit, v okrajovych castiach BA urcite.

lucilaines
20. júl 2023

Nechcem sa nikoho dotknut ale v tejto diskusii sa krasne ukazuje aka slaba je financna gramotnost. Navrhy ako dve kuchyne v 4 izbovom panelaku a podobne su uplne odtrhnute od reality. Ked raz nechce byvat s mamou s malym babom co uplne chapem, dve kuchyne to nevyriesia a bude sa len trapit. Odhliadnuc od toho, ze taky byt je potom nepredajny a takisto, ze je to velka invsticia. Tiez rady, zober si hypoteku a kup jednoizbak pre mamu. Ako ho kupi, ked nema nasetrenych 20% a hlavne ked jej nikto neda hypoteku, kedze je na materskej? A zaroven na co by byvala v 4 izbaku a platila zbytocne velke naklady na taky byt? To vobec nedava ekonomicky zmysel. A tiez rozmyslanie do buducna. Ked by teda aj nejako s mamou zostali byvat spolu no dobre. Budu takto byvat cely zivot? O 5-6 rokov jej to moze uz maximalne liezt na nervy a bude sa chciet osamostatnit. Lenze nebude mat ako, pretoze mama bude stale v 4izbaku a ona aj keby uz dostala ako pracujuca hypo na nieco vlastne, tak nebude mat ziadne nasetrene prostriedky vlastne. Ak teraz preda a kupi dva, o par rokov moze ten svoj jednoizbak predat, peniaze pouzit spolu s hypotekou na kupu vacsieho (nap trojizbaku) pre seba. Po mame zdedi garsonku. V konecnom dosledku by mohla vlastnit nakoniec garsonku , z ktorej jej moze ist pasivny prijem a zaroven trojizbak, ktory bude dostatocny pre nu a dieta a hodnotu majetku si zvysi oproti terajsiemu stavu. Autorka naozaj si zavolaj realitku, dobre popozeraj inzeraty, pohladaj byty v podobnej vymere a stave ako je vas, nech mas aky taky odhad a urob si obraz sama. Ale myslim, ze so spolupracou realitky tento tvoj plan je absolutne realny a nakoniec aj najlepsi kompromis z ekonomickeho hladiska aj hladiska kvality zivota pre vsetkych zucastnenych v tvojej situacii.