Je to bežný postup realitky?

21. mar 2024

Mamicky otazka .....ked ste kupovali dom alebo byt kedy Vam odovzdali kluce? Ideme podpisovat kupnu zmluvu a ked sme sa pytali na kluce vraj ich dostaneme az ked majitelom pride hypo na ucet. Je to bezne? Lebo vsetci sa cuduju, ze co to je za postup? Nemali by dat kluce uz pri podpise? Lebo nas realitak je nezastihnutelny. Nikdy nedvihne telefon, vyslovene ho musim uhanat. Doteraz nam nedal znalecky. Stale ma kopec roboty, dohodnut s nim stretnutie je nekonecne. Stale len cakame. Vraj nam kluce da az po velkej noci co absolutne nesuhlasime. Mame rezervaciu len do 10.4 a tlaci nas uz cas.

oblecenie99
21. mar 2024

Nám dali, ale bol to výnimočný postup. Byt už mali vyprataný a dôverovali nám, plus sa im medzitým narodilo bábätko a my sme sa chystali na dovolenku. Ale my sme napr. odovzdali kľúče od nášho o dosť neskôr (tuším 3 tyzdne od podpisu).

autor
21. mar 2024

@oblecenie99 no to si mi dovolit nemozeme. Mi potrebujeme kluce hned. Ako nerozumiem tomu ved ta hypo im aj tak pride. Im pridu peniaze a mne daju kluce az ked si zmyslia? Co ked budu za ten cas behat do nasho kupeneho bytu a nieco tam poskodia?

kacena4
21. mar 2024

to ze podpises zmluvu nie je "nic". az ked dostane povodny majitel peniaze az vtedy je byt/dom vas. aspon my sme to tak mali v realitke. vsak sa moze hoco stat medzitym.

autor
21. mar 2024

@kacena4 takze to je ok ked oni tam stale chodia??? Ako mne pride chore aby som cakal. Ved s tym chlapom sa neda normalne dohodnut. Nedviha telefon, neodpoveda na nase otazky, bavi sa somnou iba ak sa hovori o peniazoch

oblecenie99
21. mar 2024

@kacena4 Byt je ich až zápisom do katastra.
Autorka, čo máte v kúpnej zmluve? Aká je dohoda o odovzdaní?

ropucha6
21. mar 2024

Asi az 4 tyzdne od podpisu. Ja som svoj byt odovzdala asi az za 2 mesiace. Bude tak, ako si to dohodnete v zmluve.

kacena4
21. mar 2024

@oblecenie99 ano zle som sa vyjadrila, myslela som ze musi byt splnena aj podmienka penazi na ktore sa pytala nie len podpisu

euie
21. mar 2024

Kluce od bytu sme dostali hned po podpise KZ, ale v ten den realitacka obehala vsetko, banku, kataster, tak sme to mali aj v KZ.
Kluce od domu sme dostali az takmer 3mes po podpise KZ, nakolko tam byvali majitelia potrebovali este byvat. Vsetko je o dohode a mate to urcite aj v rezervacke, KZ specifikovane.

autor
21. mar 2024

Praveze nic take v zmluve nemame iba ze odovzdanie nehnutelnosti.....kalendarnych dni. My sme im povedali, ze ten byt potrebujeme mat hned pretoze nam konci najomna zmluva. Majitelia v tom byte uz neziju tak nevidim v tom problem. Problem robi realitak. Ja som chcel aby sme v jeden den podpisali zmluvu a hned podpisali preberaci protokol. Zas tolko dovolenky nemam

autor
21. mar 2024

Navyse vsetko platim. Znalca, kataster atd. Plus 20 tisic davam majitelom na ruku tak nechapem v com je problem

hanaxxx
21. mar 2024

Zavisi od toho ako to mate dohodnute v zmluve. Ja som ani raz nedostala kluce pri podpise zmluvy, az ked bol byt na katastri prepisany na mna. a ani som kluce skor nechcela.

oblecenie99
21. mar 2024

Neviete sa skontaktovať priamo s majiteľmi? My sme tieto veci brutálne strážili v zmluve, všetci, naši kupujúci, my aj naši predávajúci, aby sme vedeli, kto na čom je a ako stíha. Ešte aj pri podpise zmluvy sme sedeli všetci oproti sebe, kupujúci a predávajúci, a riešili jednotlivé body s advokátom, ktorý zmluvy autorizoval, a to sme návrh zmlúv predtým videli aj spripomienkovali. Realitky boli našťastie tiež nápomocné v tomto.

autor
21. mar 2024

@oblecenie99 praveze nas realitak nas nahana. Nic si poriadne nemozeme precitat hned chce podpisat tak som mu povedal nech mi to posle do emailu a az potom to podpisem. Ja pri skusenosti s nim viem, ze ak tie kluce neda hned tak ich nedostaneme vobec. S majitelmi si chceme vymenit mobil. Oni nam chceli kluce dat ale realitak ich zastavil, ze to sa bude riesit az ked budu prachy

hanaxxx
21. mar 2024

Preco platis ty kataster, zvycajne to plati realitka.

Vykasli sa na realitaka, dohodni sa s majitelmi, ked budu oni suhlasit, nemas problem, ked nebudu,tak ti ani realitak nepomoze.
A do buducnosti vies, ze vsetko musi byt osetrene na papieri. tie zmluvy, co poskytuji realitky su o nicom, musis si ich vzdy zrevidovat, idealne dat odkontrolovat pravnikovi, aj ked sa to realitke nepaci, ale ide o tvoje peniaze, oni su len sprostredkovatel a este k tomu zvycajne velmi nekvalitny.

vlastnynazor
21. mar 2024

Kluce som dostala v predstihu, cize nemusela som cakat az na zapis do katastra, ale samozrejme potom, ako im nabehla cela suma, cize cast odomna zaplatena na ich ucet a hned nato aj druha cast, kt.im poslala moja banka vramci mojej hypoteky. Ja som sa praveze zatial nestretla u nikoho s pristupom, ze dali predavajucemu cast penazi, nato hned dostali kluce a az potom predavajucemu nabehla zvysna suma rovnajuca sa tvojej hypoteke.
Vsak ak mate urgent situaciu, tak im navrhni, ci ti nebudu ochotni byt na ten cca mesiac prenajat.

gemerka17
21. mar 2024

Nevidím dôvod prečo by ste mali dostať klúče pri podpise kúpnej zmluvy. Byt ešte v tom čase nie je Váš ale pôvodného majiteľa. On ešte nemá peniaze za neho a vy sa mu chcete natrepať stále do JEHO bytu. Hádam nechceš používať niečo, čo nemáš zaplatené a nevlastníš. Ach toto zmýšľanie, nonsens.
Väčšinou to prebieha tak, že klúče dostaneš, keď si zapísaná na katastri ako majiteľka a dohodnete sa na odovzdávaní bytu - má byť definované v zmluve, prípadne ešte sa dá dohodnúť s majiteľmi ako ti baby písali vyššie.

autor
21. mar 2024

@gemerka17 citaj co som pisal. Byt je neobyvany. Nas tlaci cas lebo nam ukoncili najom musime sa vystahovat. Kde mam za ten cas byvat? Pod mostom??? Jasne sme im povedali, ze byt sa musi riesit hned. Davame majitelom 20 tisic na ruku. Hovorim oni problem s tym nemali. Problrm robi realitak.

autor
21. mar 2024

@vlastnynazor na to financie nemame uz kedze sme platili znalcu, kataster, poplatky. Musim zaplatit najom za 2 mesiace a v aprili uz prva splatka hypo. Tolko penazi nemam.

hradnapani
21. mar 2024

my sme dostali kluce tiez, az ked nabehli peniaze. tj asi mesiac po podpise zmluvy. KEd som predavala ja, tiez som odovzdala az po peniazoch. Mne na tom nepride nic cudne. Ale je pravda, ze nas realitak bol sucinny v oboch pripadoch, vela veci obehal, vybavil.

maranta_leuconeura
21. mar 2024

Z pohladu majitela je to uplne pochopitelne. Aj po podpise zmluvy tie peniaze im nabehnut nemusia, nikdy nemoze vediet, co sa stane. Dovtedy preco by si mali este stale vo svojom byte ,,chovat" zadarmo cudzich ludi? Tak bud sa dohodnite s nimi na prenajme do doby zapisania do katastra (alebo co mate v zmluve) alebo ano, pojdete pod most. Zaujimalo by ma kto plati realitaka, lebo ak vy, nechapem, co pre vas vlastne robi, kataster a vsetko by mal vybehat on a mali by ste to mat v cene. Dajte si zrychleny vklad a do pol mesiaca to mate zapisane a byt je vas.

autor
21. mar 2024

@maranta_leuconeura vybavil iba znalca a kataster. Inak zmluvu si musime zaniest my. Platili sme rezervacku 4000. Banku sme si obehali tiez sami. Chcel som cislo na majitelov, odmietol mi ho dat.stale na vsetko cakame lebo on ma toho vela, dovolenkuje, nemoze lebo ide tam a hentam. Ked povieme ok prideme za Vami...joj on nemoze. Dohodne sa ze sa ozve a neozve sa lebo zabudol no otras

gemerka17
21. mar 2024

To že dávaš majiteľom 20 tisíc na ruku je tvoja blbosť, nikdy to nerob lebo raz môžeš byť oklamaný. Nikoho úprimne nezaujíma, že nemáš kde bývať, kľudne aj pod mostom. Oni nemajú povinnosť ťa pustiť do svojho bytu, ktorý ste ešte nekúpili. Nerozumiem načo lezeš do hypotéky, keď nemáš ani trápnu rezervu 2000 eur (Vypadne ti príjem a čo potom ?)
Skontaktuj sa s majiteľmi a vysvetli situáciu v kľude a popros či by ti neodovzdali kľúče a popri tom naháňaj realitáka. Máte neschopného realitáka ale už to potrebujete nejako doklepať. Navrhnúť majiteľom, že zaplatíte všetky energie a správcovské poplatky a aj nejaký menší nájom (nemusí byť) pokiaľ ešte byt patrí im.

autor
21. mar 2024

@gemerka17 prepac ale si mimo? Realitka to tak dohodla 20 tisic na ruku zvysok na hypo. Nechcel som to tak ale realitak neustupil v tom. Na najom som mal dokial on neprisiel ze toto treba zaplatit, hento a este toto...peniaze co sme mali bokom na 2 mesiace sme museli dat na ten byt takze rezervu sme vsetku minuli. Ale ide o to, ze my sme dostali vypoved z bytu o com som ho informoval ze nam to suri. Majitelia o tom vedia a nemaju problem s klucami. Problem robi rralitak ktory tie kluce nechce pustit. Uz som rozmyslal tak ze ked budem s majitelmi vypytam si na nich cislo a oni nech mi dsju kluce lebo nam ich nukali hned ako nam schvalilk hypo

gemerka17
21. mar 2024

Dúfam, že sa bavíme, že 20 tisíc bolo v hotovosti (máte v zmluve) a peniaze sú zatiaľ v notárskej úschove a majitelia ich dostanú až vtedy ak budeš ty majiteľom bytu. Tak by to malo byť. Ak si im len tak odovzdal 20 000 tisíc bez ničoho, tak to urobí len a len hlupák. Chýba ti veľmi finančná gramotnosť. Ešte budeš rád, ak vôbec majiteľom budeš, lebo pekne to smrdí. Takto sa to nerobí a ešte sa pomodli aby realiťák nebol podvodník. Na to ako sa vykrúcal, nič nezabezpečil a zatajuje sa.
Tvoja šanca je jedine sa dohodnúť s majiteľmi, neviem akú inú radu čakáš. To čo sme ti písali hore je pravda, aj o postupe a ako sa to v praxi robí.

petamich
21. mar 2024

podla mna je uplne standardny postup, ze kluce kupujuci dostane az po zapise do katastra, je skor vynimkou, ze ich niekto dostane skor, je x veci, ktore sa mozu udiat na oboch stranach a ku kupe nemusi dojst

a je uplne irelevnatne ci tam predavajuci byva alebo nebyva, do zapisu je to technicky stale ich nehnutelnost a teda spravanie realitaka je maximalne cudne - snad ma nejakeho nadriadeneho, verim, ze toho ste uz davno kontaktovali

autor
21. mar 2024

@gemerka17
@petamich kupoval som uz dva byty a vzdy som dostal kluce po podpise zmluvy. To potom ten majitel zhrabne peniaze a kluce nemusim dostat. A jeho z bytu nedostanem v zivote. Tych 20 tisic mame udajne dat majitelom pri podpise. O ziadnej uschovni nam nehovoril. Tiez sa mi tento postup nezda ale od vsetkeho mame doklady aj ked som realitaka nahanal mesiac

gemerka17
21. mar 2024

Nič v zlom ale neverím, že si niekedy kupoval byt, ak nepoznáš pojem notárska úschovňa. Okrem toho, nemáš ani "rezervu". Ak by si mal byty, tak nebývaš v prenájme a nemáš potrebu si brať hypotéku. A vôbec netušíš ako systém funguje. Trepeš dve na tri a vymýšľaš si somariny, normálne fantazíruješ a nič z toho nie je pravda. Hypotetická situácia: aj keby si kľuče nedostal, tak zavoláš zámočnika a vymeníš zámok a jeho vysťahuješ preč, keďže je to tvoj byt a ty si majiteľom po zápise do katastra. Takéto situácie sa ale nestávajú.
Xkrát sme ti tu vysvetlili ako je to pri odovzdávaní kľučou pri kúpe bytu. To, že ich dostaneš pri podpise je fakt vzácna situácia, ktorá musí byť odkomunikovaná, majiteľ bytu musí súhlasiť a samozrejme to musí byť všetko podchytené v zmluve. Už fakt neviem ako ti to vysvetliť, aby si to konečne pochopil.
Vyzerá, že si dosť chodil po prenájmoch a áno tam, keď podpíšeš zmluvy aj zaplatíš nájom a depozit všetko zrealizované v jeden den, dostaneš kľuče. Nemýľ si kúpu bytu s prenájmom. To sú dve rozdielne veci. Choď radšej spať.

taksomtu
21. mar 2024

Uff, tak toto nie je len finančná negramotnosť, ale aj právna...a očividne aj sedliacky rozum zlyháva...akože majiteľ zhrabne peniaze a kľúče nemusíš dostať a jeho z bytu nedostaneš v živote? Však máte kúpnu zmluvu, vy zaplatíte, podá sa návrh na vklad na kataster a až vkladom do katastra sa stávaš vlastníkom. Ak predávajúci nesplní svoje povinnosti môžeš sa predsa domáhať právnej ochrany 🤦‍♀️ Nemusíš v takom prípade ani posielať výpalníkov ani bývať pod mostom, ale riešiť to právnou cestou...na to, že si kupoval už dva byty, tak by si mohol vedieť, ako to funguje...toto sú fakt základy, ktoré ovláda aj neprávnik a nevlastník bytu...toto ma inak zaujalo- to si tie 2 byty kupoval pre rodinu, keď teraz platíš nájom a o chvíľu nemáš kde bývať? Chápem, že si nervózny zo situácie, ale na tvojom mieste by som mala najväčšie nervy z toho, že nemám finančnú rezervu a o to viac,keď berieš hypotéku...Nemusíš tu na nikoho vyskakovať, baby ti chcú pomôcť očividne viac ako váš realiťák, ktorý má z predaja províziu...

paradajkova
21. mar 2024

Byt nam odovzdali o mesiac od podpisu KZ. Aj prva splatka hypoteky mi stihla odist, kym nam byt odovzdali. Ale mali sme to tak v KZ, proste ho potrebovali este vypratat.

autor
21. mar 2024

My kupujeme byt zariadeny. Majitelia su ochotny kluce dat ale brzdi to realitak. Mali sme rezervu na 2 mesiace co bolo uplne v pohode. Neratali sme, ze vsetko budeme platit zo svojho vrecka to nam urobilo riadny skrt cez rozpocet. Tie 2 byty som ja nekupoval ale pomahal som to vybavovat nasim a bratovi ale dostali kluce po podpise hned preto ma to zarazilo. Mam to nastudovane vsetko. Citam si vsetko ohladne toho takze sprosty nie som. Kamarat kupil byt a nevedel sa k nemu dostat majitelia mu kluce nechceli odovzdat vraj nemaju este vybaveny dom. Do bytu sa dostal az ked poziadal o pomoc policiu a byt bol v dezolatnom stave. Teraz sa sudi jak z realitkou ale aj z majitelmi