icon

Kam vložiť 4 000 eur?

16. nov 2022

Neviem co mam robit, doma mam okolo 4 tisic "v ponozke" a proste denno denne čím dalej tym viac sa ma začal taky divny pocit zmocnovat, ze vyhorime, ze nas vykradnu a z penazi bude hovno.
Kazdy den s tym bojujem a neviem co mam robit. Najviac sa bojim toho ze vyhorime.
Co mam s tymi peniazmi urobit?
Do penazi sa nevyznam. Takze investovat do akcii a co ja viem co to mi neodporucajte.
To su take peniaze "rezerva" aby sme mali na splatky hypoteky keby nieco, prípadne keby sa nieco pokazí pracka / umyvacka/ susicka/ robot/...

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 62 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Pre krátkodobú finančnú rezervu 4 000 € je bečné a praktické riešenie uložiť peniaze na sporiaci účet alebo podúčet v banke, pretože tak zostanú likvidné a sú chránené pred domácou krádežou a požiarmi.
  • Ako alternatívy sa vyskytujú trezor v byte, bezpečnostná schránka v banke alebo rozloženie časti peňazí do investícií (ETF, podielové fondy, zlato), pričom tieto možnosti sa líšia likviditou, rizikom a poplatkami.
  • Jedno z konkrétnych odporúčaní je rozdeliť rezervu percentuálne (príklad 30% krátkodobo na bežný účet, 30% do konzervatívneho realitného fondu, 40% do dlhodobých ETF ako MSCI World alebo S&P 500) s uvedenými očakávanými výnosmi a daňovými následkami.


Najčastejšie otázky

Q: Kam uložiť krátkodobú finančnú rezervu 4 000 € tak, aby zostala dostupná a bezpečná?
A: Uložiť ju na sporiaci účet alebo podúčet v banke je bečná rada; užívatelia konkrétne spomínali bežné účty vo VÚB a sporiace riešenia ako 365 banka "syslenie" s úrokom nad 3% (užívateľské tvrdenie).

Q: Je lepšie mať rezervu v hotovosti doma alebo v banke?
A: Bankové uloženie znižuje riziko krádeže a požiaru v domácnosti, pričom niektorí odporúčajú zároveň mať časť hotovosti (napr. 1 000 €) doma pre okamžité opravy; alternatívou je bezpečnostná schránka v banke alebo trezor.

Q: Sú ETF a indexové fondy (MSCI World, S&P 500) vhodné pre peniaze 4 000 €?
A: ETF ako MSCI World a S&P 500 boli v diskusii odporučované pre dlhodobé zhodnocovanie; jedna konkrétna stratégia uvádza 40% rezervy do týchto ETF s historickým priemerným zhodnotením MSCI ~9% (údaj z diskusie).

Q: Ako rozdeliť rezervu medzi likvidné a investičné položky?
A: Príklad rozdelenia z diskusie: 30% na bežný účet (ihneď dostupné), 30% do realitného fondu (dostupné za 3–5 dní, uvádzané ročné zhodnotenie 5–6%) a 40% do akciových ETF; táto stratégia bola navrhnutá spolu s poukázaním na poplatky a daňové pravidlá (daň 19%).

Q: Ktoré komerčné platformy a služby boli v diskusii spomenuté na investovanie alebo úschovu?
A: Spomenuté boli Finax (ako príklad investičnej služby), EIC – "European investment center" (ako lacnejšia platforma podľa diskusie), XTB (broker), 365 banka (produkt "syslenie"), VÚB (bežný účet), a Heureka (kategória trezorov).

Q: Ako zabezpečiť hotovosť pred požiarom a krádežou doma?
A: Možnosti spomenuté v diskusii zahŕňajú kovový trezor kotvený podľa podmienok poisťovne, bankovú bezpečnostnú schránku alebo rozloženie hotovosti medzi účet a bezpečné miesto; pri trezore treba overiť u poisťovne požiadavky na ukotvenie.

Q: Môžem zlato považovať za vhodnú rezervu namiesto hotovosti?
A: Zlato bolo zmienené ako možnosť uchovania hodnoty, maar tiež s poznámkou o poistení domácnosti, že poistka môže kryť krádež hotovosti a drahých kovov; diskusia upozorňuje na nízku likviditu a potrebu neinvestovať do zlata viac než menší podiel.

Q: Kde nájsť jednoduché pomôcky na schovanie/hľadanie uložených vecí v teréne?
A: Na lokalizáciu zakopaných predmetov v teréne bola v diskusii odporučená aplikácia GPSTest z Google Play a mapy.cz pre orientáciu v lese.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Uloženie krátkodobej rezervy (niekoľko tisíc eur) na sporiaci účet alebo podúčet v banke sa považuje za praktické riešenie kombinujúce bezpečnosť a likviditu.
  • Je vhodné mať krátkodobú rezervu kryjúcu minimálne 2–3 mesiace výdavkov; niektorí pripomínajú tradičnú zásadu 3–6 mesačnej rezervy, hoci pri súčasnej inflácii je 6 mesiacov ťažšie dosiahnuteľné.
  • Trezor alebo banková bezpečnostná schránka sú uvádzané ako metódy ochrany hodnoty pri vyššom riziku krádeže doma, pričom treba skontrolovať podmienky poisťovne.


Sporné názory

  • Investovať časť rezervy do ETF/podielových fondov (dlhodobé zhodnotenie, MSCI/S&P 500) versus držať ju likvidnú na účte (bez rizika kolísania krátkodobých trhov).
  • Mať hotovosť doma (pocit kontroly a okamžitá dostupnosť) versus úplné uloženie v banke (menšie riziko krádeže a požiaru, ale potenciálna strata hodnoty v dôsledku inflácie).
  • Použiť konzervatívne realitné fondy s rýchlou dostupnosťou (uvádzané zhodnotenie 5–6%) versus úplne likvidné riešenia bez očakávaného výnosu.


Otvorené otázky

  • Aké reálne úroky sú dnes dostupné na sporiacich účtoch a ktoré banky poskytujú najlepší pomer likvidity/úroku pre krátkodobú rezervu?
  • Koľko peňazí z rezervy je optimálne držať v hotovosti doma versus na účte vzhľadom na miestne poistné podmienky a riziká požiaru/katastrof?
  • Aký podiel rezervy je rozumné alokovať do zlata alebo investičných fondov pri potrebe okamžitej dostupnosti prostriedkov?


Spomenuté značky a firmy

VÚB, Finax, 365 banka, EIC (European investment center), XTB, Heureka, JOJ, mapy.cz, Google Play

Spomenuté produkty a metódy

sporiaci účet, podúčet, setriaci/šetriaci účet ("syslenie" 365 banka), bežný účet, trezor (kovový kotvený trezor), bezpečnostná schránka v banke, ETF, MSCI World ETF, S&P 500 ETF, podielové fondy, realitný fond, zlato (investičné kovy), predčasné splatenie hypotéky, druhý a tretí pilier, aplikácia GPSTest, mapy.cz

Miesta a osoby

Prešov, Dobšiná, Mukačevská (ulica), Gemer

Strana
z3
avatar
minutka
16. nov 2022

Nechces ich mat na ucte? Ak nie, napada mi jedine dat do alobalu a do mraznicky 😁🤷🏼‍♀️

autor
16. nov 2022

@minutka nie na ucte nie, lebo kade chodim tade prikladam a zrazu by neboli

avatar
slavomira236
16. nov 2022

Tak poducet...

avatar
pribinak
16. nov 2022

Však si zariad sporiaci účet.

avatar
slavomira236
16. nov 2022

Ináč rezervu mám tiež aj doma v ponozke ...mám na účte poducte ale aj doma pre pripad

autor
16. nov 2022

A co to znamena ked na sporiacom ucte ponúkajú zvyhodnenu urokovu sadzbu?

autor
16. nov 2022

@slavomira236 ja som zacala poslednu dobu mat strach mat peniaze v hotovosti

autor
16. nov 2022

Aj ked podla mna neni dobre mat vsetky € v banke

avatar
slavomira236
16. nov 2022

Preto píšem treba sú to rozlozit

avatar
luccija
16. nov 2022

Ide o 4t nie 400 t eur🙂nebala by som sa ich dat do banky.Daj ich na ucet ved snad sa vies kontrolovat a mat mieru v nakupovani.Ked sa bojis poziaru, kradeze, tak len banka.

avatar
dreamss
Odpoveď bola odstránená
avatar
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
avatar
anjelicek26
16. nov 2022

Bankovky premenit na zlato a pre mna za mna zakopat v zahrade, ked budes lepsie spavat... v banke to nema zmysel momentalne rovnako, ako ani v tej ponozke... inflacia zerie akekolvek uspory... styri tisic eur nie je vela, bohuzial. Na ten vyhoreny byt mate dufam dobre poistenie, lebo tam by ti zhorelo vyse sto tisic aj bez ponozky...

avatar
loginexistuje
16. nov 2022

urob si sporiaci poducet ziadny velky urok ale mas ich pristupne ked potrebujes

avatar
miadi
17. nov 2022

To zas nie je taky velky $ aby si sa koli tomu tak trapila. Ty mas k vsetkemu svoju negativnu logiku. Ty nepotrebujes poziar ani zlodeja ani banku lebo problem uz je.. v tvojej hlave. Nema zmysel ti radit kup si diamant skovaj ho akvarka Lebo ked ti prdne pracka alebo susicka tak ho Musis predat ( stratovo) Normalne si to Daj na setriaci ucet nezhori ti to neukradnu a neminies Snad sa vies kontrolovat ked nevytahujes z ponozky.

avatar
lucinka1988
17. nov 2022

kúp za ne nejakú investičnú komoditu, dať na účet je v dnešnej dobe väčšia hlúposť ako mať ich len tak doma

avatar
janulikt84
17. nov 2022

Ideal rozlozit -znacnu cast investovat a ostatne na svoj ucet -do sporiacej casti kde budes mat ako take zvyhodnenie..
Co sa tyka investovania,tak ideal oslovit pordacu ktory sa bude aj o teba starat pocas celej doby investovania -mam super kontakt

avatar
evelin.lopez
Odpoveď bola odstránená
avatar
derdia
17. nov 2022

Mne na ucet😀😀😀🙏

avatar
evelin.lopez
17. nov 2022

Dobrý deň, rada vás usmerním, čo je v dnes aktuálne, bez zbytočných poplatkov.Môžete ma priamo kontaktovať 0907948159.

avatar
elam1234
17. nov 2022

Ja mám vo VÚB obyčajný účet a sporiaci , keď potrebujem niečo vybrať zo sporiaceho , najskôr si to v appke musím poslať na obyčajný 🤷

avatar
tanicka907
17. nov 2022

Ahoj, to je pekna suma, ten sporiaci je hovadina, nad tym ani nerozmyslaj pri momentalnej a buducorocnej inflacii.. urcite sa nedaj nahovorit na nejake fondy od financneho poradcu
Ak si financne gramotnejsia resp. si chces nieco nacitat o tom, mozes investovat do EFT. Ak sa ti nechce, zlato je naozaj dobra volba.

avatar
macekovam
17. nov 2022

urobte garaz a prenajimajte ju.. ale to neviem..

avatar
janka1011
17. nov 2022

To nie je taká suma, ktorú by si nemohla mať aj odloženú doma. Ale ak nechceš, každá banka už hádam ponúka k bežnému účtu aj sporiaci. Takže dať ich na sporiaci, síce nijako ich nezúročíš, ale sú odložené a v prípade potreby behom pár sekúnd presunieš na bežný účet a môžeš si ich kedykoľvek vybrať. Pri takýchto nízkych sumách najlepšie riešenie.

avatar
miadi
17. nov 2022

@tanicka907 preco je to hovadina ? Setriaci ucet mam roky rokuce zadarmo a netrapi mà ci by zlodej ci poziar . To zlato si prosim ta kde skova tak aby jej ho neukradli? Na pusty ostrov ako pirat ci doma do ponozky ?4k je tak maly peniaz ze to sa ani neoplati investovat. Hlavne ked nevie do coho a z netu si nastuduje tak prd makovy o tom ako investovat spravne. Zbytocne su velke reci o financnej gramotnosti no nepovies do coho ( okrem zlata) mà investovat Lebo realnu skusenost nemas. Par extra tisic na ucte pre pripadnu potrebu nie su stratove .to je len obycajna rezerva ktoru by mal mat kazdy.

avatar
tanicka907
17. nov 2022

@miadi Dakujem za komentar. Diskutujuca sa opytala, ci su nejake moznosti investovanie s touto sumou. Samozrejme sporiaci ucet je najjednoduchsia volba, ale daju sa zhodnotit aj inak, ale to zalezi od financnej situacie, ci jej tie peniaze nebudu chybat.
Kolko je teraz urok na sporiacom ucte? Inflacia je 12% takze to mozete mat peniaze v ponozke a su viac likvidne. Samozrejme, ak je byt poisteny, tak poistka kryje aj kradez hotovosti ci drahych kovov, cize nikto nemusi nic zahrabavat do lesa alebo chodit na pusty ostrov. Staci byt obozretny so sedliackym rozumom. 🙂
K Vasmu nazoru, ci mam realnu skusenost a ze mam velke reci, ked som napisala jednu vetu sa nebudem vyjadrovat 🙂

avatar
tanicka907
17. nov 2022

@miadi Ale suhlasim s Vami, pokial autorka nema ziadnu rezervu v pripade napr. pokazenia pracky, tak je jej otazka tak trochu aj zbytocna...

avatar
stevlikova
17. nov 2022

Ja mám vo Finaxe

avatar
20erika07
17. nov 2022

My sme rozmyslali nad nejakym trezorom,zabudovat niekde kde by si ho prípadný zlodej nevsimol/nenasiel,taky ktory neprekvapi ani ohen ani voda

Strana
z3