Kedy si môžem požiadať o invalidný dôchodok?

martinagubelova
25. sep 2019

Ahojte. Opäť sa obraciam na vás. Mam otázku. Mám 19 rokov. Tento rok som ukončila školu zo zdravotných dôvodov. Hneď som sa musela ísť zapísať na úrad práce, kde mi povedali, že keď mám zdravotne problemy, mám sa dať na PN. Na PN som už 5 mesiac. Čiže škola žiadna, zamestnanie žiadne,.. bývam stále s maminou, keďže by som sa sama uživiť nevedela. A tak sa chcem spýtať. Nárok na požiadanie o invalidný dôchodok mám až po roku na PN? Alebo to môžem skúsiť už teraz? Pýtala som sa na to lekára, povedal mi že na PN som ešte krátko, vraj po roku. No počula so.,že môžem aj teraz, tak teraz vôbec neviem čo mám robiť. Moje diagnózy sú atypická mentálna anorexia a sek. Sociálna fóbia. Budem rada, ak sa niekto vyjadrí. Ďakujem a prajem pekný deň.

iv007
26. sep 2019

@martina2309 chranena dielna sa povazuje ked firma zamestnáva nad 50% invalidov.Ja som narazala na poznamku, ze podla nej ludom bez koncatin nedaju ID.Preco by baba so psych.chorobou nemohla mat?nechajme to na posudenie lekarov

ivca82
26. sep 2019

@martinagubelova myslim, ze sa treba opytat v SP, da sa aj mailom informovat o ID. Poprezeraj si stranku SP, tam najdes viac info.

ivca82
26. sep 2019

@martinagubelova pozri to o ID z mladosti a na to sa opytaj https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288...

martina2309
26. sep 2019

@iv007 co sa týka ľudí bez končatín a jej ID, ako píšete necháme na lekárov, k tomu som sa nechcela vyjadriť, ale pisali ste, že vás by do chránenej dielne nezamestnali, keďže nemáte ID, čo podľa mňa nie je pravda, nakoľko mám inú skúsenosť.

cecilia68
26. sep 2019

@iv007 O tom bola tá reportáž v Reflexe, že štát kašle na takých ľudí :(

gabrielaaaa
2. okt 2019

Záleží aký máš zdr problémy m e napr moja dr povedala že môj zdravotný stav nieje tak aby mi ho uznali a pritom som bola stále v nemocnici operovana 6 4 krát neviem no od čoho to závisí

eliska13
11. okt 2019

@martinagubelova Držím Ti palce, že nájdeš dobrého terapeuta.Tvoja diagnóza je nepríjemná, ale nie neliecitelna.Ked teraz sa dáš zaskatulkovat, že si vážne chorá už zostaneš v tom a nič s tebou nehne.Mas malo rokov na také rezignovanie, ale treba veľkú prácu so sebou aj tvojou mamou.daj do toho vsetko