Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

evittam
16. okt 2015

@svettopanok Lenže to neplatíš nemocenské a ani sociálne poistenie- už sa to nedá zvlášť. Tých 57,68 čo platíš tak to je ZP. 😉

zuzanitta1
16. okt 2015

@lili177 ty pracuješ v tomto odbore .? keď sa môžem spýtať ? 🙂

lili177
16. okt 2015

nie nepracujem ale vyznam sa

mysuliatko7
21. okt 2015

@lili177 mozem sa opytat prosim..
Som studentka VS a planujeme dieta.. oplati sa mi nemocensky poistit(ak ano kolko platit?) Alebo sa mi to neoplati a mam poberat len rodicovsky priapevok?
Nikdy som.nepracovala,jedno dieta uz mam,ma 10mesiacov..
dakujem za radu 🙂

evittam
22. okt 2015

@mysuliatko7 Ahoj, takže ak by si chcela mať nárok na MD, tak musíš mať splnených minimálne 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, čo ty nespĺňaš. No platiť si DNP si musíš vyrátať sama či sa ti to oplatí.nakoľko z minima by si musela platiť tých 270 dní mesačne cca 136,- Eur a potom by si dostala materskú z minimálneho VZ.

poky7
23. okt 2015

Ahojte babenky. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som zamestnaná od 16.9.2014 do 15.10.2015, momentálne som na úrade práce no zistila som , že som tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je cca 24.júna 2016. Budem mať nárok na materskú alebo sa musím zamestnať? Alebo stačilo by keby som si dobrovolne platila nemocenské poistenie aspoň po dobu jedného mesiaca čo znamená že zánik nemocenského pistenia by bol menej ako 8mesiacov do pärodu? Ďakujem za radu

evittam
23. okt 2015

@poky7 Noo, ak by si ti vyšlo, že sa prihlásiť na DNP v termíne 26 týždňov pred nástupom na MD, tak si daj max.VZ, môžeš zaplatiť týždeň a dať sa na PN a vyjde ti max.materská, len musíš stihnúť tých 26 týždňov...

lili177
23. okt 2015

@evittam presne tak, a ak by si bola vypisana na rizikove, tak ani poistne by si platit nemusela..len par dni by trebalo, dalsia moznost je zamestnant sa a platit odvody aspon 3 mesiace

evittam
24. okt 2015

@lili177 Ja viem😀. Ano,ale ak sa zamestna musi to byt 90dni bez PN a OCR,aby sa jej MD ratala z toho prijmu.😉

poky7
25. okt 2015

evittam,lili177. dakujem vam dievcata. pojdem co najskor na socialku ,vychadza mi to nejakych 28 tyzdnov do nastupu na MD. velmi ste mi pomohli 🙂

gursen
24. nov 2015

Ahojte, mám jednu otázku. Od 1.2.2015 sm pracovala do 4.9.2015 na TPP a hrubú mzdu som mala 650 EUR. Keďže sme sa sťahovali z Bratislavy naspäť do nášho rodného mesta, som od septembra na úrade práce. Minulý týždeň som zistila že som tehotná a chcela by som vedieť ako postupovať aby som mala nárok na materskú. Do novej práce by som mala nastúpiť od 1.12.2015. No toto obdobie od 4.9 do 30.11 nemám platené nemocenské len ZP. Vznikne mi nárok na materskú ak sa zamestnám od toho decembra na tri mesiace do novej roboty? Práca to bude na živnosť takže si budem musieť platiť všetko sama ale to mi nevadí. @lili177 prosím ťa o radu, lebo vidím že sa do toho vyznáš a ja nemám nervy chodiť po úradoch a pýtať sa to lebo mi tam aj tak nepovedia celú pravdu 🙂 ak budeš taká zlatá a dobrá a nájdeš si kúsok čas, kľudne mi napíš aj na moj emai: mimikamenska@gmail.com Dakujem 🙂)

evittam
24. nov 2015

@gursen Ahoj, tak v prvom rade budeš musieť mať splnenú podmienku 270 dní NP za posledné 2 roky pred pôrodom, čo podľa toho čo píšeš tak budeš mať. Potom už len záleží od toho z čoho sa ti bude rátať VZ pre materskú. Ak si budeš platiť všetko sama - momentálne aktuálne posledné NP a ostatné odvody, tak pravdepodobne z minima a to ti vyjde aj MD z minima.....

tincek12
7. jan 2016

@evittam Ahoj , mala by som jednu otázku prosím ťa 🙂
Od 22.10.2015 po tom ako som odišla z VŠ som dobrovoľne nezamestnaná, do januára sa platilo 57,68 eur a od nového roku 60 eur - ZP. Bábätko plánujeme v blízskej budúcnosti , a ak som dobre porozumela tomu čo ste tu vyššie písali ..Tak mne stačí tak mesiac pred otehotnením (ak trafíme dátum :D ) platiť aspoň ten balíček ( cca 150eur) , aby som mala nárok na minimálnu materskú ? 🙂 či tam treba niečo viac ? ..Ďakujem 🙂

evittam
7. jan 2016

@tincek12 Určite nie, ty musíš mať za posledné dva roky pred pôrodom platené nemocenské poistenie minimálne 270 dní....A zdravotné poistenie nemá nič spoločné s tvojou materskou. 😉

tincek12
7. jan 2016

@evittam áno áno , ja viem. Ja som myslela to, že ked by som chcela platiť DNP tých 270 dní po cca 140 eur , tak potom by mi vyšla minimálna materská , či ja už som beznádejný prípad a budem mať len rodičovský príspevok ak si oň požiadám ?

dena1973
7. jan 2016

@tincek12 Ak do porodu nazbieras 270 dni nemoc. poistenia, tak ti narok na materske vznikne. Ak nie, tak vznikne narok od narodenia dietata na rodicovsky prispevok z UP.

evittam
7. jan 2016

@tincek12 Presne ako píše @dena1973, musíš mať tých 270 dní - čiže platiť cca 9 mesiacov po tých cca 140,- Eur a vyjde ti minim.materská, len pozor pri nástupe na MD ti musí poistenie trvať....

lili177
8. jan 2016

tych moznosti ako ziskat 270 dni je viacej, rata sa tam aj akakolvek dohoda napriklad, moznosti je velmi vela, aj ked niekto napriklad pride zozahranicia ci pride o pracu., vselico sa da , len treba vediet, ak mate zaujem piste im postu, rada poradim, aj co sa tyka davky v nezamestnnaosti, len legislativa je zlozita a nikde vam neporadia komplexne, bud studujete vsetko sami alebo si nechate poradit.,..

sionell
8. feb 2016

Ahojte.. Planujeme druhe babo. ja som momentalne na RD a popri tom mam zivnost. Dochodkove poistenie za mna plati stat, tak ma napadlo, ci sa to neda vyuzit a prihlasit sa na dobrovolne nemocenske poistenie, aby mi po 270 dnoch vznikol narok na matersku davku. Ale teraz som citala, ze narok na matersku davku mi vznikne aj bez platenia NP, pretoze sice nemocenske poistenie neplatim, ale osoba na RD sa povazuje za nemocensky poistenu. Je to pravda? Viac tu: http://podnikam.webnoviny.sk/socialne-poistenie...

lili177
8. feb 2016

ako je to u zivnostnikov to neviem, treba si to overit na 0906171989 je to infolinka socpoist.sk

sionell
11. feb 2016

To ma nenapadlo, dakujem.

anika999
24. feb 2016

Ahojte dievcata, mam par otazok ohladom tejto komplikovanej temy. Zijem v anglicku ale so snubencom sa vraciame na trvalo spat na SR, uz na zaciatku maja tohto roku.Budeme sa snazit o babatko a teda dufam ze sa nam to podari cim skor. Nejakoa mudra poradkynou zo socialenej poistenci, my vysvetlila ze aj ked si platim odvody tu v Anglicku nema to ziaden vplyv na moju matersku na SR v pripade ze otehotniem na SR. Vychadza mi z toho ze po navrate na SR sa musim nahlasit na dobrovolne nemocenske poistenie bez ohladu na to ci budem alebo nebudem tehotna, aby som mala narok na tu matersku. Chcem sa opytat ak si ho zacnem platit a otehotniem do dvoch mesiacov .... je mozne aby som sa z tohto dobrovolneho poistenia odhlasila a zbytocne ho neplatila, ked som uz splnila tu dobu tych 270 dni? A ked sa odlhasim co mam urobit? Ist na urad prace sa nahlasit?

kuukiiss
27. apr 2016

Ahojte. Chcela by som sa poradit. Dnp na ktore som sa
prihlasila k 1. 2. 2015 som ukoncila k 1. 3. 1016. Po mesiaci som zistila ze som
tehotna , takze do nastupu na matersku mam cca 28 tyzdnov. Chcem sa preto
opytat, ak sa prihlasim opat na maximalny vymeriavaci zaklad dnp a moj
gynekolog ma vypise z dovodu rizikoveho tehotenstva na pn, pricom realne
zaplatim len par dni z max dnp, budem mat narok na maximalnu matersku, alebo
len minimalnu? Dakujem za odpoved

dena1973
27. apr 2016

@kuukiiss Aby si mala platene z vym. zakladu, ktory si urcis musis byt do nastupu na materske nemocensky poistena 26 tyzdnov a splnat podmienku 270 dni nem.poistenia v poslednych 2 r. pred porodom. Ak sa teraz nova nemocensky poistis a nastupis na PN tato doba sa ti bude zapocitavat do doby poistenia, no PN sa bude platit z minima. Ak splnis podmienky, tak to bude s materskou O.K.

kuukiiss
27. apr 2016

@dena1973 dakujem krasne, tak to sa idem teda hned zajtra prihlasit opat na maximum. Dakujem este raz

tina110
18. máj 2016

Ahojte chcela by som poradit. Pracovala som od 14.10.2015 a 11.4.2016 som nastupila na PN z ktorej prejdem na matersku dovolenku. Oplati sa mi zacat platit DNP aby mi vznikol narok na matersku?

dena1973
18. máj 2016

@tina110 A pracovný pomer trvá...? Ak skončil, tak kedy? Kedy máš pravdepodobný pôrod?

tina110
18. máj 2016

pracovný pomer stále trvá len som na maródke az do nástupu na materskú dovolenku.Termín pôrodu mám na 20 novembra

dena1973
18. máj 2016

@tina110 Ked PP trva, tak DNP sa nemozes. Subeh DNP a PP bol zruseny. Ak PP trva a si PN, tak tieto dni pocas trvania PN vramci PP sa ti tiez zapocitavaju do dni nemoc.poistenia. Dni PN by sa nezapocitavali iba, ak by pocas PN bol ukonc. PP.

tina110
18. máj 2016

@dena1973 Ďakuejem za odpoveď