Kto za mňa platí odvody, keď popri rodičovskej pracujem?

dominika1988
23. feb 2013

Nastúpila som predčasne do zamestnania na polovičný úväzok, rodičák budem dostávať ešte rok. Zaujímalo by ma, keby som dala výpoveď zo zamestnania, kto by za mňa platil odvody do sociálky a zdravotnej? Musela by som sa niekde prihlásiť a platiť si to sama alebo do tých troch rokov dieťaťa by to platil štát? Mám pocit, že keď nastúpim do zamestnania, RD mi automaticky končí, ale nie som si tým istá

liz_lemon
23. feb 2013

@dominika1988 pocas RD za teba stat plati zdravotne a dochodkove

lenka311
23. feb 2013

@dominika1988 Podľa novely zákona platnej od tohoto roka - 1.1.2013 si platíš všetko sama, ako zamestnanec. Inak dovtedy za Teba tieto odvody platil štát. V prípade že odídeš z podniku a ostaneš opäť na rodičovskej dovolenke, bude opäť až do 3och rokov dieťaťa platiť za Teba odvody zase štát a ak to náhodou urobíš, odporúčam Ti zájsť opäť na úrad sociálnych vecí a rodiny a opýtať sa či by si to opäť nemala obehať ako po pôrode - na sociálku, zdravotné a tak a oznámiť im že si znova na RD.....
A pozor podľa tejto novely zákona od 1.1. si povinná pokiaľ zarobíš nad 250EUR mesačne /v hrubom/ si platiť zdravotné poistenie vo výške 55EUR mesačne!!!! /je to vyrátané zo sumy 2990EUR ročne/ .... Podľa tejto novely sa už vlastne matkám na rodičáku pokiaľ nerobia u svojho pôvodného zamestnávateľa ani pracovať neoplatí.. ak si nastúpila do firmy kde si pracovala predtým, tak sa to dá - normálne platíš odvody, dane a plus máš k tomu ešte rodičák do troch rokov dieťaťa...
Dúfam že som to napísala dosť zrozumiteľne. Keby niečo opýtaj sa

lenka311
23. feb 2013

@dominika1988 Ozo a aby som ešte nezabudla čo je tiež dôležité, dôchodkové tiež pokiaľ máš 2pilier ako väčšina ľudí si platíš tiež sama, už Ti ho ako zamestnanej žene neplatí štát!!!!!!!!!!!!!!!!! Len z toho čo zarobíš.... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
SLOVENSKOOOOOOO!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

dominika1988
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
23. feb 2013

@dominika1988 55EUr platia vsetci zamestnanci (cca), nie je to celkova suma hradena ZAMESTNANCOM... bolo to takto a je to v poriadku podla mna... ale k tvojej otazke: Rodicovska dovolenka sa ti konci nastupom do prace (voci Socialke sa odhlasis TY ako osoba na rodicovskom - rovnako ako si sa prihlasovala, na rovnakom tlacive), rodicovsky prispevok (ide z URADU nie SP, ti pokracuje dalej a zanikne 3 rokmi dietata), zamestnavatel tiez posiela vykaz do socialky ze si nastupila do prace... zdravotku prehlasi iba zamestnavatel. Ked das vypoved a budes chciet ist spat na rodicovsky musis znovu obehnut socialku a zdravotku ze ides na rodicovsku dovolenku.
Ja som to odhlasenie tiez nestihla (no nenapadlo ma ze to potrebuju mat 2x odhlasene), volali ma ze nam to nesedi a dodatocne som sa odhlasila...

simca06022011
23. feb 2013

@lenka311 neviem aky vplyv by mohol mat rozdielny zamestnavatel na odvody zo mzdy, prosim ak vies posli mi paragraf nech si nastudujem 🙂

dominika1988
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
23. feb 2013

@dominika1988 no nic mi neurobili a nic mi neprislo .. a to je uz od septembra... 🙂 menila som to aj v januari 🙂) Ja robim mzdy ale na toto, ze sa mam aj ja odhlasovat som tiez nejak "zabudla", neviem preco im to nestaci raz...

dominika1988
autor
23. feb 2013

@simca06022011 dakujem, si ma ukludnila 🙂

lenka311
23. feb 2013

@dominika1988 Ty na tej výplatnej páske budeš mať stiahnuté už aj odvody ako keď si robila predtým... akurát v podstate teraz to robí tak že keď presiahneš sumu 250EUR za mesiac /vyslovene je napísané mzda nad 2990EUR ročne/, musíš si platiť odvody ako majú živnostníci, len zdravotné robí 55EUR - ale budeš to mať automaticky zrazené na výplatnej páske... celkovo to robí pri minimálnej mzde cca 100EUR mesačne...
Vieš, tento zákon je nový, mnohý nemali ešte školenia a v podsate to vyzerá tak že ani politici sami nevedia ešte stále poriadne čo uzákonili... Padlo mi do oka hlavne to zdravotné.. robí to 55EUR mesačne...
A to či robíš u svojho pôvodného zamestnávateľa alebo niekde na dohodu ako som do decembra robila ja je dosť podstatné - od januára sa Ti totiž jednoducho na dohodu robiť neoplatí.... a ak si v pôvodnom zamestnaní tak len pokiaľ si odrobíš normálnu smetu to je 8hodín... bohužiaľ.... 😉

lenka311
23. feb 2013

@simca06022011 - je to rozdiel, lebo ak robíš v pôvodnej firme robíš ako zamestnanec a popri tom berieš rodičák a ak si nájdeš prácu v druhej firme zamestnajú Ťa len na dohodu /brigádne/
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/praca...
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/10/28/zako...

dejnas
23. feb 2013

@lenka311 tiež uvažujem nad nejakou brigádou popri RD .... syn bude mať koncom marca 3 roky... ja som v októbri nastúpila do práce, ale nakoľko jeho zdravotný stav momentálne vylučuje pobyt v kolektíve, tento týždeň som sa vrátila späť na RD, pričom si podávam žiadosť o posúdenie a priznanie RP zo zdr, dôvodov... akú sumu brutto teda môžem zarobiť, aby sa mi "oplatilo" pracovať ???

lenka311
23. feb 2013

@dejnas Žiadnu bohužiaľ... ak sa Ti podarí vybaviť RD do 6rokov dieťaťa pracuj podľa možností bez papierov... je mi ľúto, ale tento zákon je postavený na hlavu... ak nevybavíš ten príspevok tak sa radšej zaeviduj na ÚP a žiadaj pomoc od sociálky ak výška platu Tvojho muža nebude presahovať Vaše životné minimum.... ☹ ☹ ☹ ☹
Tento zákon vôbec nedbal na mamičky ktoré potrebujú peniaze. Oplatí sa robiť len tej babe ktorá má kde dať dieťa na celých 8hodín či už babka, príbuzný a nastúpi normálne do pôvodného zamestnania a popri tom jej štát vypláca RD...

dejnas
23. feb 2013

@lenka311 jj, je to na hlavu... ak by som mala kam dať dieťa, nešla by som späť na RD 😝 príspevok mi zrejme priznajú, už som sa informovala... mala som v pláne privyrobiť si cca nejaké 200 mesačne, takže len bez papierov sa ak už 😒

lenka311
23. feb 2013

@dejnas Tá suma je konkrétne 2990EUR ročne, ale dôchokové si aj tak platíš sama... ešte to chcem dodať..
Zastáva si nás mamičky vo veľkom Miháľ / i keď ten už len reptá čo to s naším štátom dorobili, už to neovplyvní/.. lebo ako on hovorí matka si nezarobí teraz ani na slanú vodu... Tie odvody sú nadstavené ako pre živnostníkov.. To znamená že zo mzdy Ti pôjde minimálne 100EUR pre štát... Nie že by naša štátna pokladnica nepotrebovala financie že áno 😉 😉 😉 len by mohli dbať aj na takých ľudí čo iné východisko ako si privyrobiť popri deťoch bohužiaľ nemajú ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

lucula73
23. feb 2013

@simca06022011
@lenka311 ahojte,kočky čítam túto diskusiu a mám jeden dotaz,...........tých 55 eur prečo nepaltí zamestnávateľ?nejak tomu nerozumiem............
Ja som nastupila v januári do práce,k povodnému zamestnávateľovi,malý mal už tri roky a zároveň mi predlžili ešte na jeden rok aj RD.......a na mzdovom mi povedala naša personalistka,že všetky odvody za mňa paltí zamestnávateľ,že rodičák nemá s tým nič......na zdravotnú ma odhlásili oni a na sociálke som bola sama 😕 😕

lenka311
23. feb 2013

@dejnas no tak práca bez papierov je neuveriteľne ťažká... teda zohnať ju.. No napr. Avon, Oriflame, predávanie vecí, resp. podomový predaj - to sa dá ale moc na tom netrhneš... ☹ ☹ ☹
Ono je možné že sa z toho podnikatelia časom vysomária ako to obísť... ale zatiaľ ich poznám dosť a symi sú bezradný.. tetno zákon je pre malých podnikateľov v podstate likvidačný tak ako pre mamičky na RD a i pre všetkých ľudí celkovo ktorý potrebujú robiť na dohodu, lebo z nejakého dôvodu nemôžu odrobiť 8hod denne ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

simca06022011
23. feb 2013

@lenka311 tak ale tu nejde potom o to ci je praca nova alebo stara ale o to na aku zmluvu je...

lenka311
23. feb 2013

@lucula73 V tomto prípade Ti platí všetko zamestnávateľ i Ty... Ten RD máš ako bonus.... 55EUR je zdravotné z minimálnej mzdy... pozri si výplatnú pásku - máš tam čo dávaš Ty a čo dáva zamestnávateľ a rozhodne Ti len zdravotné presahuje tých 55EUR spolu so zamestnávateľom... /celkovo to robí minimálne 100EUR pre Teba i zamestnávateľa spolu/ Proste ako keď sme robili normálne pred materskou, žiadne úľavy.... ak robíš normálne ako predtým na 8hod. tak je to v pohode, si zamestnanec, plus dostávaš rodičák... ale tie matky čo si potrebovali len privyrobiť na dajme tomu 3-4hod denne, tak tým sa oplatí venovať radšej svoju energiu a čas deťom 😉 😉 😉 😉 😎 😲

lenka311
23. feb 2013

@simca06022011 ak Ťa niekto ide zamestnať počas RD /a nie je to Tvoj zamestnávateľ u ktorého si pred nástupom na RD robila/ a do troch rokov Tvojho dieťaťa inú zmluvu ako na dohodu Ti nemôže dať... takže hej...

dominika1988
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
23. feb 2013

@lucula73 celkova platba do zdravotnej poistovne z minimalnej mzdy je cca 55EUR, z toho je cast ktoru plati zamestnavatel a cast zamestnanec, nechce sa mi teraz otvarat program, ale napisala by tom si kludne aj presne sumy, nie je to take katastrofalne aby sa tu o tom viedli neviem ake diskusie 🙂)) PLatime aj horsie veci... cize to vobec neries..je to tak ako to vzdy bolo a aj bude... zamestnavatel vsetky odovdy vypocitava v mzde a teda tak ako aj predtym ti bude cast odvodov stahovat z tvojej mzdy a cast doplacat. Zamestnavatel odhlasil aj socialku (aj tvoj), resp. podal zmenu prerusenia aby bolo jasne ze si nastupila, ty si v socialke ukoncila rodicovsku sebe ako fyzickej osobe bez vztahu ku zamestnavatelovi (no neviem ako inak by som to vysvetlila)

@lenka311 ludia mozu robit na pracovnu zmluvu aj kratsi pracovny cas, nie len 8 hodin... nie je potrebna dohoda, dohoda bola velmi zneuzivana, pretoze sa z nej neplatili odvody. Teda clovek mohol cely zivot "oddohodovat" a k tomu brat peniaze do vrecka a neplatit odvody.

lucula73
23. feb 2013

@lenka311 aha,moc ďakujem za vysvetlenie...som s a už zľakla,že som zas dačo prešvihla,prípadne neplatila......
Ja mám inak nejaké znížené odvody ešte,kvoli tomu,že mám aj čiast. invalidný......a pásku som ešte nevidela,lebo som celý mesiac ani nerobila,to uvidím v marci 😉

lenka311
23. feb 2013

@dominika1988 Aj ja som bola na brigáde šťastnejšia aj lepšie platená ako v mojej pôvodnej práci... Ale k 31.12 nás všetkých poprepúšťali a momentálne sa snažia ako veľmi malý podnik z toho zákona spamätať, lebo im to nevýde...
Ja s Tebou súhlasím a je hamba tohto štátu čo robí... Mali tam urobiť výnimku ako študentom, tým dovolili si papierovo odrobiť aspoň nejaké hodiny bez odvodov, takisto dôchodcom... ale na mamičky ani ľudí čo proste do klasickej práce nastúpiť nemôžu už vôbec nemysleli... ☹ ☹ ☹ ☹ a fandím Ti len odtiaľto odíď.... toto k ničomu dobrému nevedie... ublížili len a len malým podnikateľom ktorí sa ako tak držali nad vodou a najchudobnejšej vrstve obyvateľstva ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😠 😠 😠 😠 😠 😠

simca06022011
23. feb 2013

@lenka311 preco by nemohol? zrusili pracovne zmluvy? o tom neviem... byvaly pracovny pomer sa da vzdy ukoncit.

lucula73
23. feb 2013

@simca06022011 ano ano,pochopila som.vďaka aj tebe za vysvetlenie 😉

lenka311
23. feb 2013

@simca06022011 Absolútne sa nechcem hádať, áno máš pravdu v tom že podnikatelia toto zneužívali... ale ruku na srdce koľkých ľudí poznáš v núdzi ktorí by si fakt chceli privyrobiť a nikto ich nezamestná... a koľko poznáš takých fakt malých podnikateľov /s 10zamestnancami, z toho jeden živnostník, dvaja na TPP a ostatní brigádnici?/ lebo práve takýchto ľudí tento zákon úplne zlikvidoval.... a nie je to pravda či robíš na 8hod alebo na 4... lebo tie minimálne odvody musíš zaplatiť aj z tých 4hodín!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dominika1988
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenka311
23. feb 2013

@simca06022011 Prečo by sa mal dať niekto počas RD vyhodiť, keďže má nárok na odstupné zo strany podniku? A do troch rokov dieťaťa som sa ešte nestretla s niekým kto by nastupoval do práce na TPP.... nepoznám nikoho koho by zamestnali na TPP počas RD /myslím RD do troch rokov dieťaťa!/