Kúpa nehnuteľnosti

19. feb 2023

Dobry den

Chcela by som vediet ako to vlastne chodi pri kupe nehnutelnosti.
Dlhodobo zijem v zahranici. Na internete jednej realitky som videla inzerat na dom v lokalite ktoru preferujem.
Dom je kolaudovany v roku 2004 je velmi pekne udrziavany a ma vsetko co by som chcela.
Presne ale neviem ako dalej postupovat, respektive som oslovila maklerku s tym ze mam vazny zaujem a ze si zistim informacie ohladne hypoteky. Tak som aj urobila, financny poradca mi potvrdil ze nie je problem a aj priblizne vypocital vysku mesacnej splatky.
Ja ale teraz neviem co dalej. Nemala by mi maklerka poskytnut neaku dokumentaciu?
Dohoda je ze pridem v aprily dom pozriet, to budem pozerat s nou? Alebo aj majotelia? Ako to je keby ze chcem dat majitelom ponuku? Vec sa ma tak ze dom na dedinu, bez pivnice, pozemok celkovo ma 550m2 a cena je dost vysoka. Viem ze nehnutelnosti isli hore, ale moj rodinny prislusnik predaval 5rokov dozadu pozemok ktory bol raz tak velky, velky bazen, pivnica, a dom mal dve poschodia. Cize bol podstatne väcsi ci uz pozemok, ako aj dom a cena bola o 30000 menej ako je predajna cena tohto domceka. Cize som premyslala ci by sa nedalo s nimi neako dohodnut.
Ked som sa pytala maklerky tak hned povedala ze nie. Ja viem ze ona ma zaujem predat a ziskat co najväcsiu proviziu ale aj tak. Je mozne poslat majitelom ponuku alebo trvat na tom ze chcem kontakt s nimi? Ak by isli s cenou nizsie tak 1/3 viem dat v hotovosti hned na ruku. Dakujem za kazde informacie.

patka06
19. feb 2023

@sasa1310 v banke pri podpise záložných zmlúv kupujúci byť nemusí a kúpnu zmluvu tiež nemusia podpisovať súčasne.
Ak predaj rieši realitka v podstate majiteľov nemusí stretnúť vôbec.

sasa1310
19. feb 2023

@patka06 ale musí. Majitelia musia súhlasiť so záložkami na ešte stále ich nehnuteľnosť. A bez záložky zasa banka nepustí peniaze. Niekoľkokrát sme to riešili

basska_b
19. feb 2023

Potom by ti zaloha zial prepadla... je to risk...

Aaa ten postup je takyto:
1. obhliadka a v pripade zaujmu rezervacna zmluva, zlozenie zalohy (vacsinou ide o 2-5 tisic eur realitke)
2. ides do banky, podpises zmluvu o hypo uvere - treba udaje o konkretnom dome a znalecky posudok!!
3. zaloznu zmluvu v banke podpise aj predavajuci, nakolko sa mu na dome, ktory zatial vlastni on, zriadi ťarcha - zalozne pravo banky
4. Zalozne zmluvy idu na prislusny kataster, ktory zapise zalozne pravo v prospech banky
5. Podpisete kupnu zmluvu, predavajuceho podpis musi byt overeny notarom/matrikou, kupujuceho podpis nemusi
6. V tomto bode po doruceni kupnej zmluvy a dalsich podkladov (poistenie nehnutelnosti a pod) banka uvolni peniaze z hypo. Na tvojom ucte len prebliknu, odchadzaju predavajucemu
7. Kupne zmluvy idu na kataster, ktory do 30 dni napise teba ako vlastnika
(5-6-7 je dobre vybavit v jeden den a postrazit si, aby naozaj kupne zmluvy sli na kataster a nezmizli niekde)
8. Pokial ma predavajuci komplet kupnu sumu u seba, kluce moze odovzdat hned, v sulade s lehotou dohodnutou v kupnej zmluve. Niekedy sa vsak cast kupnej sumy vinkuluje, cize zablokuje na tvojom ucte a uvolni sa az v bode, ked sa bsnke predlozi list vlastnictva s tebou sko vlastnikom.
Som to len tak z rychlika napisala, pre hrubu predstavu. Mozne su miernd modifikacie. Je to proces, ktory moze trvat aj tyzdne, mesiace.

4.

patka06
19. feb 2023

@sasa1310 áno, súčasný majiteľ ide do banky kupujúceho a podpíše záložné zmluvy, v tom momente tam kupujúci naozaj byť nemusí - tiež sme to riešili viackrát aj v rôznych bankách

saxana000
19. feb 2023

Nrmyslim ze by na to pristupili ze obist maklera a predat to z ruky do ruky.oni by platili zmluvnu pokutu a cakalo by ich veeeela papierovaciek ktore za nich vybavi prave maklerka vypracovanie kupno-predajnej zmluvy kataster a t d..
Vy sa predsa viete na cene dohodnut aj ked pojde predaj cez maklerku..ale ked uz raz cenu nastavili pla teba ta ponuka zaujala preco by s nou mali ist dolu?
Po stretnuti s realitackou a zaplateni zalohy dostanes prve dokumenty..tak to chodi.kym nedas zalohu si len jedna zo zaujemcov a tych moze byt aj tucet.pre kazdeho by mala vypracovavat dokumenty?to nedava vyznam.toto sa riesi az pri vaznom zaujme po uhradeni zalohy.

autor
19. feb 2023

@saxana000 no ved toto sa pytam
@basska_b ok dakujem velmi pekne toto mi dost pomohlo, na obhliadku moze prist so mnou rovno aj znalec? Zabespecim ho ja ci realitka?

borabalazova
19. feb 2023

Ja mám len malé poznámky: 1. neodporúčala by som podpisovať rezervačnú zmluvu bez obhliadky; 2. pri príprave obhliadky treba požiadať o stavebnú dokumentáciu a hlavne kolaudačné rozhodnutie k stavbe, pokiaľ bude maklér ochotný, dá sa dohodnúť, že si to odfotíš mobilom a doma sa na to detailne pozrieš; 3. majiteľ na obhliadke byť môže, ale aj nemusí, záleží, ako má zmluvu s maklérom, samozrejme, môžeš požiadať, aby majiteľ bol hneď na prvej obhliadke, z mojej skúsenosti viem povedať, že zvykne sa urobiť aj viac obhliadok, kým sa podpíše zmluva, človek si totiž potrebuje niektoré veci upresniť, niekedy makléri nevedia na prvej obhliadke odpovedať na všetko, dobré je aj dopredu poslať otázky, ktoré vie maklér sprostredkovať majiteľovi; 4. zvykne sa zaplatiť rezervačný poplatok obvykle vo výške provízie makléra, ale nemusí to byť pravidlom; 5. tretinu dohodnutej ceny v hotovosti majiteľom na ruku vyplatiť nevieš: v prvom rade musíš garantovať banke pri schvaľovaní a podpise zmluvy o hypotéke obvykle 20% ceny nehnuteľnosti (podľa znaleckého posudku, kde cena môže byť nižšia ako dohodnutá kúpna cena, čiže môže to byť v reáli viac ako 20%) a tieto peniaze musí mať banka fyzicky na účte, z ktorého pri predaji najskôr odíde Tvoja hotovostná suma a potom dofinancovanie z hypotéky, možno ma tu ženy opravia, ale to je bežná banková prax. Samozrejme, dá sa dohodnúť nejaká rezervačná suma priamo s majiteľom, ale to už je odchýlka od bežného postupu.

rutyruth
19. feb 2023

My sme išli takto na priamo no majitelia mali aj tak svojho makléra a slo to cez neho

eeffka
19. feb 2023

Viem naco sa pytas,sestra kupovala dom v uk a na vsetko bola dokumentacia,tu na slovensku mozes opytat ale malokto ma,resp da. Cena 1/3dole je nerealna, tak max 10-15% dole ale v cash. Na hypo isto nie. Ked poznas majiteliv oslov ich priamo. Uvidis. A upozornujem na to ze foto na weboch byva ilustracne 🤣realita byva ovela horsia.takze kym neuvidim realny stav, ani sa nehandlujem o cene. Idelne si zober na obhliadku stavbara so sebou.

patka06
19. feb 2023

Na obhliadku si môžeš so sebou zobrať znalca, resp. odborníka, ktorý ti pomôže sa rozhodnúť, či nájsť prípadné nedostatky, je to v tvojej réžii.
Ak sa pre dom rozhodneš, potom tam pôjde znalec, ktorý bude vypracovávať znalecký posudok pre banku. Toho zabezpečí alebo minimálne odporučí banka.

borabalazova
19. feb 2023

Vybrala by som si znalca na doporučenie banky, kde mi budú schvaľovať hypotéku. A ešte ma napadla jedna vec: ja chápem, že zo zahraničia musí byť náročné kúpu nehnuteľnosti managovať. Na druhej strane to asi nebude malá investícia a myslím, že stojí za to nájsť si trochu času a ísť aj na viac obhliadok jedného domu, pozrieť sa na okolie, susedov, vyšpióniť niečo v blízkom obchode a tak... Zistiť, či v lokalite nie je problém s vodou, kanalizáciou, aká je momentálna cena domov na okolí, aký je o ne záujem. Možno nájdeš na internete aj nejaký pomocný manuál. Isto iste sa to z dlhodobého hľadiska oplatí. Veľa šťastia pri správnom rozhodnutí.

aduskatt
19. feb 2023

rezervačnú zmluvu podpisuješ až po obhliadke, aspoň teda ja dávam klientom podpísať až keď vidia nehnuteľnosť

nikkagab
19. feb 2023

Dobrý večer, my jsme prodávali dům na SK před rokem. Bylo to přes RK která spolupracuje s jedním pořadem o bydlení. Makléř provázel zájemce, ale my jsme byli doma, takže na případné dotazy kolem domu odpovídal přímo přítel s tím, že od makléře dostal zájemce složku s informacemi o domě, ale nebyly to detailní informace o rozvodech apod.
Bylo to v době, kdy byl hlad po domech a prodávali jsme v okolí BA, takže se nám stalo, že dům jsme měli prodaný za den s tím, že zájemce si vyžádal mluvit přímo s námi a nabídl nám “příplatek” k ceně, když dům stáhneme z prodeje a dáme jemu.
Takže záleží opravdu na dohodě mezi prodávajícím a RK a zájemcem, jak se dohodnou. Pokud budete chtít mít majitele u prohlídky, určitě bych o to makléře požádala. Makléř nikdy neodpoví na nějaké detailnější otázky.
Pak se podepsala rezervační smlouva a nám se protáhlo předání o 2 týdny, protože na katastru nestíhali.

mpg
19. feb 2023

@borabalazova Aj ja by som si najprv zistila takéto záležitosti, lebo real.kancelária to má pekne nafotené, to si treba popozerať a aj s nejakým znalcom stavbárom, niekedy je dôležité aj č.domu, ja som sa niekedy zaoberala astrologiou a numerologiou a dá sa povedať, že to č.domu niečo napovie.

autor
19. feb 2023

@borabalazova byvam n tej istej ulici, vela veci viem to nie je problem a ano mas pravdu bohuzial chodim este na vysku a mam v praci tri rozbehnute projekty cize ak by som j chcela nemozem len tsk hocikedy ist hore dole. X km.

autor
19. feb 2023

@mpg tak to by si u nas nebyval my mame 666

kitycat
19. feb 2023

Preco je obhliadka az za mesiac?

autor
19. feb 2023

@kitycat pretoze sa skor na SK neviem dostat

zuzanka.zuzu
19. feb 2023

@sasa1310 súhlasím s @patka06 že ani v banke sa stretnúť nemusia 😉 stačí to len osobne podpísať pred tou pracovníčkou a môžu kludne v iné dni alebo v ten istý deň v iný čas (to bol náš prípad keˇdms epredávali)

no a pri podpise KZ sa už vôbec nemusia stretnúť, ja som v živote predávajúceho nášho jedného bytu ani nevidela

borabalazova
19. feb 2023

OK, tak to skús urobiť opačne: nemáš medzi známymi, v rodine, alebo na doporučenie nejakého makléra alebo právnika, ktorý by to vedel riešiť za Teba? Povieš mu svoju predstavu, požiadavky a očakávania a celé si to necháš pripraviť, jedine prvotnú obhliadku by som na Tvojom mieste absolvovala osobne, a to aj s nejakým odborníkom. Určite by som sa nespoliehala na zástupcu majiteľov a nerozhodovala by som sa podľa informácií len z ich strany. Fakt je to vážna vec.

autor
19. feb 2023

@borabalazova ano urcite chcem byt na obhliadke ja. To akoze neprihadza do uvahy ze by bol niekto iny. Len som nevedela co masleduje potom

borabalazova
19. feb 2023

Ešte možno posledná rada: ak pôjdeš na obhliadku nehnuteľnosti vôbec prvýkrát v živote, tak si normálne napíš zoznam vecí, ktoré chceš vedieť, pošli dopredu, aby sa maklér vedel pripraviť, a choď pekne na stretnutie so zoznamom a odškrtávaj si v ňom. Radím z vlastnej skúsenosti: keď sme kupovali byt, videla som niekoľko desiatok nehnuteľností a človek až postupne zistí, čo a ako, a na začiatku na všeličo zabudne, alebo ho to ani nenapadne sa opýtať. Určite si prečítaj k tomu diskusie a manuály na internete, kľudne aj zahraničné.