Mali ste zlú skúsenosť s realitkou?

anja27
7. sep 2020

Mali ste zlu skusenost s realitkami pre predaji/kupe nehnutelnosti? Ak ano naco si treba dat pozor? Dakujem

3petka
7. sep 2020

@anja27 my sme kupovali pozemok. A kým sme našli ten pravý tak nás klamalo realitakov na Máriu. Hlavne take, že inžinierske siete sú hneď pri pozemku. Tie ovce idu preč, a podobne dristy. Našťastie sme toho mali najčítaneho a napozeraneho tak sme sa nedali oblbnúť.

anja27
autor
7. sep 2020

@3petka takze je asi aj zbytocne riesit cez realitku ked aj tak klamu casto uz som pocula viac takych pripadov. A treba im vela platit a clovek si to moze obehat aj sam

pieksamaki
7. sep 2020

@anja27
Nastuduj si proces kupy nehnutelnosti ...aby si sa vyznala.....ja aj keby som bola predavajuci ....bez realitky by som nechcela.....tiez nevies na koho natravis....realitka je sluzba ktora je pre obe strany ok....ale aj oni musia vediet a overovat......a vediet co chcu...mnohe realitky su ok...ale teda zaplatis za tu sluzbu... maju overenych klientov a cakajucich aj na kupu nehnutelnosti atd

3petka
7. sep 2020

@anja27 my sme im nič neplatili. Majú províziu z predaja. Ani predávajúci nepovie pravdu ak chce raz predať. Musíte byt obozretný a naozaj naštudovať veľa veci

lubka73
7. sep 2020

@3petka ale platili ste , len uz to bolo v cene nehnutelnosti, predavajuci si povie cenu za ktoru chce nehnutelnost predat a realitka ju navysi cca o 7% /niektore menej/

vikss1
7. sep 2020

hlavne pri kupe by som povedala, ze si treba davat velky pozor, kedze vedia co to zamlcat, hlavne co sa sieti tyka a kanalizacie, takze je lepsie si aj tak vsetko pozistovat na vlastnu past

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anja27
autor
7. sep 2020

@3petka provizia realitiek zacina na 3000 ktore uz su v cene vacsinou zahrnute..co je dost. A podla toho co som pocula od inych za tie peniaze to az tak nestalo tak si nie som ista. Zmluvu treba urcite riesit cez pravnicku ale ostatnych par ukonov za tu sumu neviem neviem

anja27
autor
7. sep 2020

@vikss1 no vraj taketo veci realitka neriesi vobec. V akom stave je nehnutelnost to nikto neskuma. Realitka ma zohnat klienta alebo najst nehnutelnost pre klienta no zatial co sme riesili s realitkou to vsetko by sme dokazali sami a aj lepsie. Takto sa to riesi cez viac ludi a je to o nicom. Pretp vahame ci dalej neist po svojom radsej

queen_mary
7. sep 2020

podla mna realitka v pohode, usetri vela roboty. Sak snad nejste nejaki mantaci, co sa nechaju oklamat. V pohode podla mna direct real, Arvin bennet, alebo nejaka ina z tych znamejsich...

mogaa
7. sep 2020

@anja27 no ak nájdeš predávajúceho čo nepredáva cez realitku, tak určite je to pre teba finančne výhodnejšie...na druhej strane takých predávajúcich čo nepredávajú cez realitku je málo....

maris5
7. sep 2020

Realitka ti hlavne ponukne pravny servis. My sme predavali bez realitky, ale realitky sa vrhli na nas ako supy. Nakoniec sme to predali chalanovi, ktory chcel byvat a nechcel to na kseft. On zhanal byt cez realitku, tak bol aj pravny servis zabezpeceny.

anja27
autor
7. sep 2020

@maris5 ale pravny servis za 3000? Nie je to trosku vela za spisanie jednej dvoch zmluv ako som pocula? Neviem co to este zahrna ako ta suma..

mogaa
7. sep 2020

@anja27 tam ale nejde len o zmluvu ako takú....veď si skús pozrieť byt bez realitky a cez realitku....ak kupuješ cez realitku vieš že je to právne čisté a nedá sa tam urobiť podvod....realitky už presne vedia na čo si dať pozor a čo všetko to obnáša....u nás ti napr.pomôžu vybaviť aj hypotéku, zápis do katastra a podobné maličkosti....prevod cez banku ide samozrejme cez notársku úschovu...samozrejme ak si v tom zbehlá, vieš si tie veci povybavovať aj sama, tam ide naozaj skôr o to nájsť si byt ktorý sa ti páči a aby ho predávajúci neponúkal cez realitku....nedá sa to urobiť tak že si pozrieš byt cez realitku a potom sa dohodneš s predávajúcim že realitku z toho vynecháte, to realitky majú ošetrené...

oli18
7. sep 2020

@mogaa realitky "to maju osetrene" len vtedy, ak maju s predavajucim spisanu zmluvu o exkluzivite. Vacsina predavajucich uz vie, ze s realitkou ziadnu zmluvu spisovat netreba. Lebo sa moze najst aj kupec bez realitky a vtedy by museli zaplatit realitke pokutu. V mojom pripade predaja bytu ho nafotili a uverejnili hadam vsetky realitky, samozrejme, so ziadnou som nemala ziadnu zmlyvu. Predala som ho nakoniec sama. V pripade dalsieho predaja som uz s realitkami na obhliadky mojej nehnutelnosti nechodila a preto ho ani ziadna nemala na svojej stranke. Pri kupe pozemku som ho nasla na stranke realitky a kupila som ho priamo od majitela. Ist do predaja a kupy bez realitky je lacnejsie, aj jednoduche. Vzory kupnopredajnych zmluv a navrhov do katastra su na nete. Su to prakticky len tie dva doklady, ak sa kupuje bez hypoteky. Pri hypoteke vsetko vybavi banka. Dokonca si myslim, ze kataster overi danu nehnutelnost, ked prides podat svoj Navrh na vklad. Ak sa v nom pomylis, kataster ta vyzve na opravu. Vlastna skusenost. Osetrit prevod penazi si treba cez banku.

noami12
7. sep 2020

@anja27 nemôžem s tebou súhlasiť, v cene máš pravny servis, kolky, zmluvy a keď si zoberieš aj ten čas takého makléra a ze na svoje náklady jazdí hore dole po obhliadka h, do kancelárie na kataster, aj taky ľudia musia z niečoho žiť. Ešte k tomu robia všetci na živnosť a provízia ide väčšinou 50 na 50. Medzi maklérom a realitnou kanceláriou ktorá ho zastrešuje 🙂

alenamihal
7. sep 2020

Za mna defo realita!!! my sme kupovali 2 byty ,davali sme ich aj do prenajmu a usetrilo nam to vela stresu!! asi sme mali stastie na realitaka.isto bol topka !!!! vsetko vybavil z nas !!!V tejto dobe clovek nikdy nevie na koho natrafi ohaldom kupy,alebo predaja.

kittykat22
7. sep 2020

@anja27 tak zalezi co chces kupit. Je rozdiel ked niekto predava byt, dom, pozemok & zvysok. Byty su tak +/- jasne. U domov je problem - mala by si mat so sebou niekoho kto sa rozumie stavbam ked pojdes na poslednu prehliadku domu, pred podpisanim rezervacnej zmluvy. Ak chces pozemok, tak by si mala vediet co od neho ocavas, pytat si k tomu papiere - ktore sa nedaju ohukat. Inak zohnat bez realitky je tazke - ako sa k tomu dostanes? Co mozes spravit je, ze do rezervacnej zmluvy napises, ze suhlasis s kupou a proviziou, ak byt/dom/pozemok bude splnat vsetko co bolo popisane v inzerate. Ak zistis, ze uvadzali nepravdive veci, budes pozadovat vratenie rezervacneho poplatku v plnej vyske alebo penale. Otazka je, ci to podpisu.

anja27
autor
8. sep 2020

@noami12 ja nesuhlasim s tebou lebo za tie peniaze mi to pride naozaj malo. To ze makler chodi po obhliadkach je jeho praca s ktorou ma ratat a ini ludia taktiez chodia do prace na svoje naklady. Ked preda nehnutelnost ma pekny zisk a zase si myslim ze sa na tom az tak nenamaka. Vela maklerov dostane sluzobne vozidlo. Znama robila davnejsie maklerku bola som s nou dokonca na obhliadke domu prisla nafotila napisala par slov na inzerat a to bolo cele. To naozaj je podla teba take hrozne? Z tohto pohladu prave preto sa pytam co este je v tej sume lebo ta odmena pre ralitku vo vyske 3-5% nehnutelnosti dakujem pekne. 3000 beru v jednej co som sa informovala. Ak je cena nehnutelnosti dajme tomu 150 000 a realitka si z toho zoberie 5% tak neviem co vsetko za taku sumu mi vedia poskytnut okrem toho ze mi najdu nehnutelnost ktoru si viem najst aj sama a zmluvy pokial viem nepisu oni ale pravnicka..

anja27
autor
8. sep 2020

@noami12 a este dodatok kolky si hradi kupujuci aj ine veci to som si zistovala. Jedinu zmluvu ti daju oni a viac teda neviem co za tu sumu vedia poskytnut. Uz len to ze realitaka dnes moze robit barskto mi celkom nevonia

petulda333
8. sep 2020

Nechapem preco si sem vlastne pisala? Ked ti tu niekto napise plusy tak hned tahas argumenty preco nie! Ak nechces realitku tak ju vynechaj. Ci cakas, ze ti tu zeny vyoisu len zle skusenosti aby si mala ciste svedomie, ze ste ich uz netahali dalej?!

twinflame
8. sep 2020

@anja27 jednoduche riesenie, najdi si realitku, kde provoziu plati druha strana. Ak si kupujuca, tak predavajuci alebo opacne. A provozia nie je len o pravnom servise, je to marketing, cas straveny so zaujemcami, komunikacia s nimi, selektovanie, podanie navrhu na zapis do katastra atd. Vlastna skusenost - nie vzdy je zvucne meno realitky zaruka kvality.

jantato
8. sep 2020

my sme raz predavali a 2x kupovali a vždy cez realitku , všetko vyriešili za nas, proviziu mali už v cene zarátanu, bolo to presne 1000€. Ja som bola veľmi spokojná, keby take niečo ešte riešim,idem zas cez realitku.

lubka73
8. sep 2020

@jantato za tisicku by som aj ja isla, lebo vypracovanie zmluv u pravnika + ostatne ukony okolo nas vysli cca ako pisete, ale my ked sme predavali realitka si nahodila 7000 eur co uz bolo dost, nastastie mala exkluzivitu len dva mesiace,zaujemcov bolo dost, len chceli spustit cenu, tak sme sa rozhodli ked skoncila zmluva ze to skusime bez realitky, dali sme nasu cenu + naklady a hned 1 zaujemkyna byt kupila, bolo okolo toho viacej roboty , ale nemuseli sme ist s cenou dole

noami12
8. sep 2020

@anja27 tak možno každa realitka ma iné pravidlá, ja keď som pracovala som si hradia všetko sama aj odvody, dane, benzín, auto som mala svoje nie firemné, zmluvy robili u nás v realitke každá realitka ma svojho právnika čiže aj jemu z toho musia niečo dať, kolky som platila ja zo svojho vrecka a u nás sa pýtalo 2000 euro za byt a za dom 3000 s tým ze keď náhodou sa sťahovalo z ceny tak aj z našej provízie. K tomu autu, keď realitak jazdí na svojom musí si doňho aj tankovať a tak isto si ho opotrebovava a na jazdí veľa km. A nieje to také ružové keď na jednu nehnuteľnosť ide pozerať 5 záujemcov v rôzny čas a ešte kor keď si ani jeden tu nehnuteľnosť nezoberie, ten realitný maklér je potom stratový keď na svoje náklady chodí hore dole. Služobné auto nedáva ani ta najlepšia realitka na Slovensku, ty si akurát môžeš dat spraviť na svoje auto u nich logo. Dajú na pol roka alebo na rok auto najlepšiemu realitakovy roka vo firme aj to nie v každej. Ale tak isto si doňho tankuje sám, nemá plnú nádrž..
Preto som s tým aj skončila lebo v konečnom dôsledku som bola ja na všetkom stratová a nie realitka... A nemôžeš to porovnávať s tým ze každý za svoje jazdí do prace, každý si zamestnanie vyberá a keď je niekdo na trvalý pracovný pomer tak určite neprejazdi za celý mesiac toľko co taky maklér keď jazdí hore dole celé dne po nehnuteľnostiach. Keď ide aj sam realitak na nejakú nehnuteľnosť pozerať nie vždy to skončí s tým ze bude mat exkluzívnu zmluvu, tým pádom pokiaľ nehnuteľnosť nepredá ten, môže ju predať druhá realitka ktorá môže doviesť klienta na jednu obhliadku zatiaľ čo ten druhy tam privedie aj 4x záujemcov. Je to hnusná robota ktorú by som nikdy nerobila a tak isto im ani tu províziu nezávidím, lebo pre nich to nejsu čisté peniaze, oni tiež majú šeky, musia sa stravovať, obliekať, tankovať, platiť odvody.. A navyše sú aj v strese každý mesiac ci sa im podarí nejaká nehnuteľnosť predať aby mali z čoho žiť. Kdo není v obraze nech láskavo nesúdi.

anja27
autor
8. sep 2020

@petulda333 nestaraj sa ok 🙂

petulda333
8. sep 2020

@anja27 😂😂😂

anja27
autor
8. sep 2020

@petulda333 nechapem take prispievatelky ako ty skoro v kazdej diskusii co tu citam. Asi sa velmi nudite led potrebujete iba rypat a nic do diskusie autorkam neprispejete. Nechapem ja teba naco si mi pisala ked mi nemas co k teme napisat. Obcas mam pocit ze som mimo ja ale asi nie. Pekny den 🙂

petulda333
8. sep 2020

@anja27 napisala som ti, ak ju nechces tak na nich kasli. Je ocividne, ze realitku nechces. Len si chces zrejme ulavit, ze ked ich posles uz do certa, tak aby si ty nebola ta zla. Pretoze zeny ti tu pisu rozne skusenosti aj co ta provizia obnasa a ty si ides stale svoje a len hladas co realitke vytknut. Tot vsjo. My sme byt kupili mimo realitky za 40000 a predavat ho budeme s realitkou. Chceme 70000, kolko si beru proviziu mi je jedno. My chceme tuto sumu ak bude viac len plus. Pod nu nejdeme

anja27
autor
8. sep 2020

@petulda333 nie ze nechcem len mi nie je jasne celkom za co beru tolko. Tebe ako predavajucej mlze byt jedno kolko si nadhodia pretoze to neplatis ty ale kupujuci. Pozerala som fora aj inde a nasla som vela zlych recenzii preto si chcem overit z kazdej strany nech sa nepopalim. Riesime to prvy krat..to je cele