Máme predať byt?

21. mar 2022

Budem sa snazit byt strucna a objasnit situaciu co najjednoduchsie.
Byvanie mame poriesene - byt bez hypo.
Kupili sme druhy byt - financovanie na hypo, najomne nepokryje komplet naklady, doplacame cca 100€. S tym sme boli ok, brali sme to ako investiciu ved ceny nehnutelnosti stale rastu. Casom ak by sa zadarilo resp moj sen je pozemok aspon s mensou chatkou/zahradkou na jendoduche prespatie alebo vybehanie pre deti.
Lenze ceny nehnutelnosti tak vyskocili ze keby sme ten byt teraz predali mame zarobenych cca 50 000€ cisteho (aj ked odratam dane, vyplatenie zostatkovej hypo). Ak by sme zobrali dalsiu hypo so splatkou len tych 100€ co teraz aj tak doplacame na byt, dostali by sme sa sme uz na peknu sumu za ktoru by sme vedeli kupit uz vacsiu chatu/dom kde by sa dali travit aj prazdniny, nie len tak nejake prespatie.
A tu je nasa dilema - nechat to tak ako mame tj byt z ktoreho momentalne nic nemame a este platime 100€ alebo byt predat, 100€ platit stale ale mat chatu z ktorej bude uzitok uz teraz? Casom by ale byt mal vyssiu hodnotu a splatili by ho najpmnici …

S manzelom mame rozdielne nazory aj ked vzajomne chapeme argumenty toho druheho, uvazujeme co je lepsie. Manzel vidi v druhom byte nasu zabezpeku na dochodok - prenajom bytu po x rokoch uz bez hypo by bol nas prijem k dochodku, alebo ak by sme ho predali bola by to pekna kopa penazi, aj detom by sme vedeli nieco dat … a ako hovori “zadarmo” lebo hypo nam splatia najomnici. Ja som za predaj a kupu chaty, ak by bolo zle tak na dochodok predat bud chatu alebo byt v ktorom byvame a kupit mensi ked deti odrastu.

sasa1310
21. mar 2022

počkala by som určite, aby ste ten byt vlastnili tých 5 rokov, aby ste sa vyhli dani. A potom rozmýšľala nad predajom.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kitycat
21. mar 2022

Ja by som byt rozhodneneprerabala, mate deti. Na chatu mozete ist, hoci len na pohyt ale z dlhodobeho hladiska , ked bduete chietaby sa vam deti aspon trochu osamostatnili a tie ceny a teda aj najmy mozu byt ktovie kde.

autor
21. mar 2022

@sasa1310 lenze za 5 rokov ceny mozu zase klesnut a nezarobime tolko 🤔 teraz tych 50000€ je cisteho, potom sice nebudeme platit dan ale celkova suma moze byt nizsia

sasa1310
21. mar 2022

nič neklesne. Inflácia je brutálna. Pôjde všetko ešte hore. Pri 50 000 eur zisku nie je daň zanedbateľná. Dokopy 33 % zo zisku

autor
21. mar 2022

@zoro9836 lenze hypo sa moze zvysit tiez resp s tym ratam, mame fix len na 5 rokov

diamond007
21. mar 2022

Určite by som nešla do kúpy chaty teraz. Načo vám bude v tomto momente? .
To že zarobíte 50tidic neznamená že o dva roky to nemôže byť 100tisic. Nehrn sa bezhlavo za peniazmi. Muža chápem, mala by som rovnaký názor ako on.

autor
21. mar 2022

@sasa1310 ta suma je uz bez dane, tolko by nam ostalo

sissy27
21. mar 2022

Za mňa nechať byt. Ak by som túžila prázdninovať na chate, tak si môžem kedykoľvek nejakú prenajať a mám to bez starostí, bez údržby (ani kvôli jednej klobáse nechovám celú sviňu 🤷‍♀️) a môžem si vždy vybrať iné miesto. A tá chata nie je bezúdržbová, budeš tam musieť chodiť kosiť trávu, zhadzovať sneh zo strechy, vyvetrať, skontrolovať…Ako dieťa sme vždy chodili prázdninovať na to isté miesto v zime lyžovačka, v lete more, prakticky sme boli vždy na jednom z týchto troch miest (doma / A / B) môj otec to miluje, ja to neznášam, pre mňa to je ako keby som sa ani nepohla z domu.

eeffka
21. mar 2022

Zaloz byt v ktorom byvas a kup si chatu. 2.byt nechaj ako poistku do buducnoati.
Predat byt pod 5r a dat statu 33% zo zisku? Co si salena?

diamond007
21. mar 2022

Ceny nikdy neklesajú, ceny sa zvyšujú. V čom klesne cena? Myslíš že nejaký človek predá teraz byt za 170tisic a o 5rokov ho predá za 120tisic? Nebuď smiešna.... V ktorom roku za posledných 20rokov cena bytov klesla že by si to pocítila?
To je s hocičím tak, ako neklesnú potraviny tak ani byty predsa. Daj na muža, má chladnú hlavu a dobrý cieľ.

sasa1310
21. mar 2022

ja viem, že je bez dane. Keď ti ostane 50 000 eur, tak ďakujem pekne za takú daň. Ja mám tak tiež byt. V žiadnom prípade nepredávam. Na chaty, keď mám potrebu, ideme na wellness alebo si prenajmeme. Deti budú potrebovať hypotéky vziať. Vtedy ho použijem + my na dôchodok

autor
21. mar 2022

@diamond007 na co nam bude chata? Minimlane nas splneny sen a vo vacsom ako sme chceli, dochodok si predstavujeme aj niekde na chate pod lesom a uz teraz by sme to mohli mat + deti vybeh na vikendy, grilovacky s kamosmi, vyriesena cast prazdnin (home office a deti vonku - take 2v1) …

autor
21. mar 2022

@eeffka 😂 a ked zalozim byt v ktorom byvam a kupim chatu kto bude platit druhu hypo? Nie, tato moznost naozaj momentalne nie je realna

diamond007
21. mar 2022

Už vidím ako na dôchodku keď bude zle predas chatu. Podľa mňa sa máš/máte dobré a chces si len komplikovať život. Vôbec nevies čo príde o polroka či rok. Tak keď tak strašne túžite po chate tak ste nemali kupovať druhý byť ale chatu. To teda nechápem. ak ste kúpili byt tak snáď si nerátala že o rok či dva to predáte a kúpite chatu. Byt nie je rozok 😑

eeffka
21. mar 2022

Nerozumiem ti, kolko penazi ti treba na chatu?
Skm z kosic ale zahradna chatka ako pises na prespatie a grilovacku sa da este stale kupit za 35. A to je hypo smiesna na to, aby som dala tisice statu

autor
21. mar 2022

@diamond007 presne v roku 2008 ked sme byt kupovali a o 4 roky neskor - povodna cena 110 000€ (pretatane z korun) a v roku 2012 problem predat za 75 000€

autor
21. mar 2022

@diamond007 rozdiel medzi bytom a chatou v nasej situaci je ten ze byt sa splaca vpodstate sam z najmu (okrem tych 100€ co doplaceme my) a hypo na chatu by sme v plnej sume platili sami (500€ mozno??)

sasa1310
21. mar 2022

hypo na chatu nedostaneš v plnej výške ani v polovičnej sa mi zdá

nada1326
21. mar 2022

Predstav si ze mas 2 byty, chatu. Platis 3x elektriku, internet, vodu atd. Viem že teraz je to len 100 eur, ale ako rastú ceny, bude rast vsetko

autor
21. mar 2022

@eeffkaano jj mala by sa za taku cenu aj dala kupit, ale to bol sen popri byte, ak ho predame mozeme mat riadnu chatu aj na dlhsi pobyt

autor
21. mar 2022

@nada1326 nebudem mat 2 byty a chatu - bud 2 byty alebo byt a chatu. Pri 2 bytoch som len snivala o malej chatke kde by internet ani nebol, mozno tak voda zo studne a elektricka dvojplatnicka ….

mila19
21. mar 2022

Ahoj, riešim niečo podobné. Kde je ten byt, ako je starý, koľko je tam réžia a aké sú podmienky pre fixáciu? O tom, ako sa bude vyvíjať trh, môže to byť všelijako hoci predpoklad je že ceny porastú.... s ním aj úrokové sadzby. cena energií atď.
ja sa pýtam kedy spľasne realitná bublina. No keď klesne dopyt. Keď banky nedajú hypotéky za 1% ale za 6% , a aj ceny porastú do nebies a ľudia si ich nebudú vedieť zaobstarať ani z dvoch platov. Kedy klesne dopyt? Keď bude dostatok bytov, kedy bude dosť bytov? Ak štát začne masívne stavať nájomné. Keď sa masívne začnú uvoľňovať staré byty a domy, alebo ich ľudia začnú ponúkať z dôvodu, že nebudú vedieť splácať hypo.

autor
21. mar 2022

@mila19 vsak to je to ze nikto nevie co bude resp ak to bude tak kedy 🤷‍♀️ Ak si nechame byt tak mame zabezpeku na dochodok, ak predame mame chatu a splneny sen (a vyuzijeme aj na dochodok ale na oddych nie ako prijem)

mila19
21. mar 2022

Neviem aký máte čistý zisk z prenájmu, lebo ten náš toho moc nevykryje, ale máme dobrých podnájomníkov už dva roky. Cena energií výrazne stúpne takže podľa polohy a réžie je otázne koľko si bude možné do budúcna vypýtať za podnájom, aby ste neboli v mínuse mali dobrých podnájomníkov a nie každý mesiac niekoho neznámeho, kto vám môže byt hypoteticky zničiť.

missdiva
21. mar 2022

Sama mam viac bytov ale vo vasom pripade by som predala ked byvate v byte. Som zvyknuta na dom a zahrada a priestor by mi velmi v zivote chybali. Som za rozumne investicie ale zijete len raz...

missdiva
21. mar 2022

Chyba by bola byt predat a peniaze si nechat ale ked to date do inej nehnutelnosti nevidim to tak tragicky.

mila19
21. mar 2022

no pozri, ak nato pozeráme dávaš na váhu dve odlišné veci, z pohľadu investičného tak si nechajte byt, ak splnený sen tak chata je jasná. Samozrejme všetko je relatívne, si myslím, že poloha je dosť dôležitá.

autor
21. mar 2022

@mila19 vsak pisem ze doplaceme este cca 100€ - najomne nepokryje hypo+naklady

autor
21. mar 2022

@mila19 byt je v BA a je to novostavba