Máte nejakú radu pri kúpe nehnuteľnosti?

26. okt 2022

Ahojte. S manželom si chceme zobrať hypotéku a kúpiť si rodinný dom. Ale je toho na mna hrozne veľa. Kde? Nový? Alebo prerobiť starý? Postaviť nový? Máte prosím hocijakú radu alebo hocičo čo by ste chceli vy vedieť keď ste kupovali nehnuteľnosť? Ďakujem

martinmmartin
26. okt 2022

To je velmi individulne. Chces dom kde iba stuknes vypinacom a byvas alebo ides do niecoho kde musis robit nejake prace aby sa to dalo obyvat? Lebo sa mi zda ze na Slovensku mame v Genoch nekonecnu toleranciu az priamo slepotu na nedokoncene stavbarske projekty co trvaju desatrocia, a aj dlhsie, vo vlastnom byvani......za mna asi takato otazka je a prvom mieste , viem v tom hned byvat, alebo budem toho celozivotnym otrokom?

luccija
26. okt 2022

Ja by som neprerabala, ale stavala podľa svojich predstáv, alebo už kúpila postavený.Hlavne nestavat niečo obrovské...

andrejka1974
26. okt 2022

My prerabame starý dom bol obývaný,ale si ho sami vylepsujeme postupne záleží koľko máte peňazí a či si ho viete zrenovovať sami alebo radšej do nového záleží aký máte strop finančný my sme išli do staršieho domu a muž je šikovný takže postupne sme si porobili všetko sami dvaja

netti87
26. okt 2022

Ahoj, my sme kupili stary dom, no ta rekonstrukcia je strasne draha, skoro vyjde ako novy dom. Takze kebyze mame znova vybrat, tak radsej stavat novy dom.

veselo_neveselo
26. okt 2022

Zacat treba od lokality, a vasho rozpoctu. Musis mat jasno, kde to chcete. To je uplny zaklad.
Potom si ujasnit, kolko penazi mate teraz, kolko si viete pozicat, a kolko ste schopni splacat dlh, a kolko ich chcete minut. Doporucujem neist uplne nadoraz, nechavat si rezervu, aj v usporach.
No a potom uz len chodit pozerat. Ak najdete dom v idealnej lokalite, co sa vam paci, a zostane vam dobry rozpocet na reko, treba kupit. Ak najdete krasny pozemok, tak treba stavat. Ak uz stavaju v super lokalite, treba kupit. Ani jedno nie je lepsie ako druhe.
Doporucim precitat celu modru strechu odhora az dole, aby si si ujasnila, ako to so stavbami a rozpoctami je, co vsetko reko, ale i stavba, obnasa.

zemiakovysalat
26. okt 2022

Kupili sme novostavnu. Nechcela som este roky prerabat, a financne by vyslo cca na rovnako. Kupili sme od firmy, mali sme cca pol roka rezervovany. Toto info čo ti pomože ked tolko hypotéky nedostanete ?
Postavit dom je minimalne rok, dovtedy niekde musite byvat, vyplatit pozemok, mat peniaze na zaklady aspom atd... veeela papierovačiek okolo, ked nepoznas nikoho kto stym denne pracuje tak pre bezneho človeka je to vela, hlavne popri práci... nechcela by som riesit a kazdy vikend stravit na stavbe

selwadza22
26. okt 2022

Mno keď som ja kupovala nehnuteľnosť, tak som nevedela aké úskalia môže mať sprostredkovateľská zmluva s realitkou. Napr. termín dokedy treba nehnuteľnosť kúpiť... Vybavovala som si hypotéku, banka nabiehala na nový systém a schvaľovací proces sa nečakane predĺžil. Stihla som to LTT. A kebyže tú hypotéku nedostanem musela by som realitke aj tak zaplatiť 5% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. To bolo cca 5000€. Mnohí známi to šťastie nemali. Mali podpísanú zmluvu a prišli o peniaze lebo buď nedostali hypo vo výške v akej potrebovali alebo sa rozhodli, že nehnuteľnosť nechcú kúpiť. A realitaci radi tlačia rýchlo do podpisu...

mishkamishka
26. okt 2022

Dobrú nehnutelnost robia tri veci, povedal nám príbuzný realiťák: lokalita, lokalita a lokalita.
Takže, v prvom rade - máte deti? ak áno, a budú chodiť do školy, je dobre byť blízko školy, aby mohli chodiť pešo. Ak je to v meste a aj stredná škola je dostupná pešo, ešte lepšie.
Takisto vzdialenosť k práci treba zvažovať, prípadne dopravnú situáciu. Vzdialenosť k MHD, k vlaku. K obchodu, aby nebolo treba po každý rožok ísť autom. A keď nájdete dobrú lokalitu, v nej už nájdete dom. Niekedy, ak je lokalita vychytená, si veľmi nenavyberáš a si rada, že vôbec niečo kúpiš. Vtedy záleží od rozpočtu. Nový je samozrejme lepší, ale aj starý si človek pekne spraví - ak stojí v tej správnej lokalite, stojí to za to. Finančne to vyjde zhruba narovnako, ako vyššie písali. No a starší dom dobre pozrieť, či nie je mokrý zospodu, popraskaný a pod., akí sú susedia sa opýtať, ak je možnosť. Držím palce, mať dom so záhradou je super.

evica17
26. okt 2022

@selwadza22 no toto aj na nás tlačili,podpise rezervačný zmluvu lebo máme veľa záujemcov,čo to chcú tiez kúpiť. Furt vyvolávala, ale nám poradili že dať si tam svoje body,že v prípade k nedostaneme úver tak nám vrátia zálohu a také svoje. Mali sme dočinenia s dvoma realitkami, a Ted ajedna bola v tomto tip top,ona mala tú rezervačný zmluvu urobenú za mňa parádne,lebo zo zálohy ak odstúpi predávajúci,či kupujúci dostane opačná strana polovicu a relaitka zvyšnú. Pri predchádzajúcej realitke sme to staršie nemali,mali sme vybavený odhad a iné veci okolo toho a zrazu to padlo a prišli sme o peniaze.

adonish
26. okt 2022

My sme stavali svojpomocne, trvalo to 2 roky. Zacali sme 3/2019 a skolaudovali sme 6/2021. Vela casu, ano, kedze muz vela služobne cestuje, potom covid, vypadky materialu. Ale stalo to za to. Pozna kazdy cm domu, co sa oplatilo pri kolaudacii. Mame nami navrhnuty dom podla nasich poziadaviek, ziadna katalogovka. Usetrene (dost velke) financie, na druhej strane na ukor casu s nami. Osobne by som stary nerekonstruovala. Pri tom ako vidim, co robia firmy, by som si nedala postaviť 😂 aspon tu u nás. Byvame v novovybudovanej stvrti, stavia tu kadekto a to, co robia je hroza. Takze ak kupit novostavbu, poriadne si naštudujete, co a ako. Ak Vam daju stavebný denník. Lepsie sa vela pýtať ako potom plakat. Úspešne vyberanie prajem 😊

selwadza22
26. okt 2022

@evica17 to ma mrzí, že ste prišli o peniaze ale aspoň ste si to vedeli druhý krát vyriešiť vo svoj prospech a vedeli čo vás čaká...

zemiakovysalat
27. okt 2022

@adonish nas dom som videla ked este ani strechu nemal, stavebnik tam bol kazdy den, nie raz sme tam nahodou stretli.
Moznost postavit vlasny a 2 roky zit a platit 2 xhypo sme ne nemali. Takze pre nas bolo najrozumnejsie riesenie. 😊 nabuduce tiez im dam postavit, len uz od projektu . Snad o 4 roky 🙂

dreamss
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vivi76
27. okt 2022

Treba si sadnúť a ujasniť si najskôr,čo hľadáte, zadať si parametre a potom si nájsť dobrú a spoľahlivú realitku. V tomto som mala šťastie. Tým,že každým mesiacom sa navyšujú ceny stavebných materiálov a služieb (ak si to teda nebudete robiť svojpomocne) aj kúpa starého domu v konečnom dôsledku nemusí byť výhra.

zemiakovysalat
27. okt 2022

@dreamss zalezi od lokality...

elalala
27. okt 2022

Ak ti môžem poradiť, či už budete kupovať zrekonštruovaný alebo pred rekonštrukciou, pýtajte sa na všetko. Pýtajte si projekt, ako mal byť postavený ten dom, ale aj ako sa to skutočne stavalo...my sme sa strašne popálili na tom, že sme sa nepýtali na odpad, kedy naposledy sa robil a v akom je stave...a po mesiaci si muž v suteréne všimol malú prasklinu a z toho sa vykľulo, že to treba robiť úplne nanovo, no proste tragikomédia... pýtajte sa na všetko, čo vám len napadne, googlite, čo všetko môžu byť závady...lebo ak vám to povie majiteľ, veľmi vám to pomôže pri rozhodovaní, a ak bude klamať, mate na neho páku...úprimne z vlastnej skúsenosti

nelka93
27. okt 2022

My sme kupovali nedávno, nie dom ale byt. No ja som pozerala hlavne na to aby nebol ďaleko od práce, aby tam bola kompletná občianska vybavenosť a takisto sme chceli novostavbu, lebo na prerábky sme nemali chuť ani čas. Čiže rozhodne by som nešla do starého, lebo sa ti to predrazi. A hlavne teraz sú vysoké ceny a vysoké úroky na hypo. Treba si to dobre premyslieť, lebo to nebude lacné.