Máte v sociálnej poisťovni nesprávne údaje o odpracovaných rokoch?
ahojte, no cakala ma neprijemne prekvapenie, ze podla prognozy mam odpracovane len 6 rokov a pritom pracujem uz 15
Dosla niekomu podobna blbost?
Akoze som v soku?
Stručné zhrnutie
- Viacerí diskutujúci hlásili, že im prognóza od Sociálnej poisťovne ukázala menej odpracovaných rokov než reálne majú.
- Najčastejšie chýbajúce doklady sú zápočtové listy, evidenčné listy, vysvedčenia/diplomy a potvrdenia o materskej/rodičovskej dovolenke.
- Odporúčané riešenie bolo zriadiť elektronický účet poistenca na Sociálnej poisťovni, reklamovať chybnú prognózu na pobočke a doplniť dokumenty; viacerí diskutujúci uviedli, že prognózy prideľujú e‑mailom alebo poštou do 31.5.2026.
Najčastejšie otázky
Q: Prečo mi nesedia odpracované roky v prognóze od Sociálnej poisťovne?
A: Vo väčšine prípadov ide o chýbajúce záznamy v spisoch (označené ako „neevidované obdobia“) alebo o to, že zamestnávateľ neposlal evidenčný list; niektorí diskutujúci našli v systéme len 6 rokov napriek 15 rokom práce.
Q: Ako postupovať, keď mi v prognóze chýbajú roky?
A: Zriadiť si elektronický účet poistenca na Sociálnej poisťovni alebo ísť na pobočku, podať reklamáciu a doložiť zápočtové listy, evidenčné listy, vysvedčenia alebo potvrdenia z úradu práce podľa pokynov v sekcii „Neevidované obdobia“.
Q: Počítajú sa do odpracovaných rokov materská a rodičovská dávka?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že materská/rodičovská sa ráta, no niekedy bolo potrebné sa na Sociálnej poisťovni nahlásiť alebo doložiť potvrdenia; jeden používateľ uviedol, že materská mu bola vyplácaná, no napriek tomu mu chýbalo dieťa v prognóze a musel to dokladovať.
Q: Počítajú sa roky štúdia na VŠ do dôchodku?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že VŠ sa do dôchodku počíta len do 31.12.2003 (alebo do roku 2004 podľa niektorých príspevkov); diskusia obsahovala zmienky o tom, že štúdium po tomto termíne sa už nezapočítava.
Q: Ako som sa mal dostať k prognóze a ako mi ju poslali?
A: Diskutujúce osoby uvádzali, že prognóza prišla automaticky e‑mailom alebo poštou; jeden používateľ napísal, že prognózy by mali prísť buď e‑mailom alebo poštou do 31.5.2026, iní uviedli doručenie do e‑schránky.
Q: Čo robiť, keď firma už neexistuje a ja nemám zápočtové listy?
A: Používatelia odporúčajú hľadať staré výpisy alebo potvrdenia, kontaktovať bývalých zamestnávateľov alebo úrady (Úrad práce), a ak treba, prísť na pobočku Sociálnej poisťovne s dostupnými dokladmi; niektorí popisovali mesačné/týždňové hľadanie dokumentov z 1980.–1990. rokov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohým prišla prognóza so zásadnými chybami v počte odpracovaných rokov.
- Riešenie je kontaktovať Sociálnu poisťovňu, zriadiť si elektronický účet poistenca a doložiť zápočtové listy, evidenčné listy, vysvedčenia alebo potvrdenia z úradu práce.
- Chýbajúce obdobia sú v systéme často označené ako „neevidované obdobia“ a po doložení dokladov sa majú preklopiť do evidovaných.
Sporné názory
- VŠ sa podľa viacerých diskutujúcich počíta len do 31.12.2003, pričom niektorí používatelia tvrdia iné termíny alebo si nie sú istí, kedy presne došlo k zmene.
- Niektorí diskutujúci vinia za chyby Sociálnu poisťovňu a systém, iní pripomínajú, že zamestnávatelia mali povinnosť nahlásiť obdobia (evidenčné listy) a že chyba môže byť na strane zamestnávateľa.
- Niektorí tvrdia, že rodičovské obdobia boli kedysi potrebné na Sociálnej poisťovni osobitne nahlásiť, zatiaľ čo iní hovoria, že sa už rátajú automaticky.
Otvorené otázky
- Ako sa najspoľahlivejšie dokážu obdobia práce u zamestnávateľov, ktorí už neexistujú?
- Kedy a prečo Sociálna poisťovňa posiela tieto prognózy a aký je skutočný cieľ tejto aktivity?
- Ako presne sa započítava pracovná doba v zahraničí (napr. dohody v Česku) a aké doklady sú potrebné?
- Bude každý poistenc dostať prognózu do 31.5.2026 a aké sú následné lehoty na reklamáciu?
- Potrebuje každý elektronický občiansky pre zriadenie elektronického účtu poistenca, alebo je možné získať prístup cez pobočku (užívatelia uviedli rôzne informácie)?
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, slovensko.sk, Union (app), Úrad práce, Slovenská pošta
Spomenuté produkty a metódy
elektronický účet poistenca, appka, autentifikátor, elektronický občiansky (eID), zápočtový list, evidenčný list, vysvedčenie, diplom, materská/rodičovská dovolenka, TPP (trvalý pracovný pomer), dohody, Evidované obdobia, Neevidované obdobia, prognóza dôchodku, druhý pilier
Miesta a osoby
Slovensko, Česko, Rusko, KLDR, Kuba
Mala si vždy riadne podpísanú zmluvu? Dohodu?
Lebo ak si robila ciernotu tak si okrádala samu seba
Mala si vždy riadne podpísanú zmluvu? Dohodu?
Lebo ak si robila ciernotu tak si okrádala samu seba
@anonym_c08fe4 normalne TPP dokonca 12 rokov v korporate
Všetkým koho poznám a prišiel im tento zdrap chýba neskutočne veľa rokov, keď to riešili so siciálnou, že bude treba všetko dokázať zmluvami, vysvedčeniami a podobne
Mala si vždy riadne podpísanú zmluvu? Dohodu?
Lebo ak si robila ciernotu tak si okrádala samu seba
@anonym_c08fe4 nie, normalny pracovny pomer, ved ich mam doma, tie zmluvy
Všetkým koho poznám a prišiel im tento zdrap chýba neskutočne veľa rokov, keď to riešili so siciálnou, že bude treba všetko dokázať zmluvami, vysvedčeniami a podobne
@anonym_dcd5ce prosiM? to ozaj nemyslia vazne? Dokazat zmluvami? robia si prdel?
Všetkým koho poznám a prišiel im tento zdrap chýba neskutočne veľa rokov, keď to riešili so siciálnou, že bude treba všetko dokázať zmluvami, vysvedčeniami a podobne
@anonym_dcd5ce ale ved zamestnavatel ma nahlasit na SP a ake zmluvy chcu , no myslim si ze cela akcia je jeden bordel
Tak zavolaj zajtra do SP a reklamuj
Zeny a do odpracovaných rokov sa ráta aj rodicak ze?Lebo mne naopak vyšlo vela rokov a len takto mi dáva zmysel
Zeny a do odpracovaných rokov sa ráta aj rodicak ze?Lebo mne naopak vyšlo vela rokov a len takto mi dáva zmysel
@anonym_ee9a48 Toto síce netuším, ale nedávalo by mi to zmysel ani tak, ani tak😂 podľa môjho veku, premýšľam, kde som bola 6rokov😂 asi na Marse😂😂😂 zasa sa bude zabávať celý svet, aké primitivizmi sa deju na Slovensku 😂🙈
@anonym_ee9a48 Toto síce netuším, ale nedávalo by mi to zmysel ani tak, ani tak😂 podľa môjho veku, premýšľam, kde som bola 6rokov😂 asi na Marse😂😂😂 zasa sa bude zabávať celý svet, aké primitivizmi sa deju na Slovensku 😂🙈
@anonym_57dc72 no ja zas netuším, kde som toľko rokov nabrala 😂
@anonym_57dc72 no ja zas netuším, kde som toľko rokov nabrala 😂
@anonym_ee9a48 zrejme si pracovala aj za mňa😂🙈🤷♀️
@anonym_ee9a48 Toto síce netuším, ale nedávalo by mi to zmysel ani tak, ani tak😂 podľa môjho veku, premýšľam, kde som bola 6rokov😂 asi na Marse😂😂😂 zasa sa bude zabávať celý svet, aké primitivizmi sa deju na Slovensku 😂🙈
@anonym_57dc72 najhorsie ze tieto pitsoviny stoja zbytocne peniaze a nas nervy pardon za moje rozhorcenie
@anonym_57dc72 no ja zas netuším, kde som toľko rokov nabrala 😂
@anonym_ee9a48 si mne ukradla :D asi
@anonym_57dc72 najhorsie ze tieto pitsoviny stoja zbytocne peniaze a nas nervy pardon za moje rozhorcenie
@anonym_autor veď píšem, že zas sa bude na Slovensku zabávať celý svet. Mohli by nás konečne premenovať na Kocúrkovo, veď opäť ďalší blud bez hlavy a bez paty, to nikde inde neexistuje. Keby v tom neboli nedostatky…. Ale takáto komédia s toľkými chybami…😵💫
Mne tiez chybaju skoly, mam doniest diplom a zapocitaju, uz pred X rokmi mi chybalo 5r, hlavne ze mi vyplacali matersku a sim zamestnana u 1 zamestnavatela 26r. Uz sa ani nerozculujem, beriem papiere a idem si dat doplnit. Ja ma dokopy len 3zamestnavatelov, 2xmd, a skoly sa vyparili...
@anonym_autor ale ved samozrejme, maju standardne bordel. Normalne tam zavolaj a d9hodni sa s pani co mas dodat (mozno ani nic nemusis)... je to uplny standard... A sprav si k9nto v socialnej poistovni / rozbehaj appku a budes mat prehlad kedykolvek... a v interakcii so statnymi organmi radsej nebud v soku, lebo budes sokovana neustale 🙂 🙂
Nie si sama, mne nezarátali štúdium na VŠ a rodičovskú za dve deti 🙈
@ewellina studium na VS sa pocita len do 2004. potom uz nie. Ja netusim, jq som nikde nerobila tych 6 rokov, nikde, takze netusim kde ich spravili zobrali lebo ja som bola na jednom mieste pomaly 13 rokov, a na dalsom asi 2,5roka a VS sa mi ma pocitat asi 2-3 roky takze odkial maju 6 rokov netusim.
Mne tiez chybaju skoly, mam doniest diplom a zapocitaju, uz pred X rokmi mi chybalo 5r, hlavne ze mi vyplacali matersku a sim zamestnana u 1 zamestnavatela 26r. Uz sa ani nerozculujem, beriem papiere a idem si dat doplnit. Ja ma dokopy len 3zamestnavatelov, 2xmd, a skoly sa vyparili...
@eeffka tu nejde len o skoly, mne nesedi pocet odpracovanych rokov. Pocita sa aj SS s maturitou? ci len VS do 2004?
Len upozornenie, niekedy nie tak dávno sa mamičky mali hlásiť samé na SP, že sú na RD aby im boli roky započítané.
Cize ak ste to neurobili, tak tam sa to mohlo stratiť.
Len upozornenie, niekedy nie tak dávno sa mamičky mali hlásiť samé na SP, že sú na RD aby im boli roky započítané.
Cize ak ste to neurobili, tak tam sa to mohlo stratiť.
@anonym_57dc72 Vies, ono najhorsie je, ze vies co poviedia, prepacte, ale cele to ma len orientacny charakter. Kopec prachov zas to stalo a verim ze si ti smradi daju aj odmeny. Akoze za projekt, kkti.
@anonym_a6f777 na RD som bola 2017-2020. Vtedy ta povinnost verim, ze este nebola?
@anonym_autor veď píšem, že zas sa bude na Slovensku zabávať celý svet. Mohli by nás konečne premenovať na Kocúrkovo, veď opäť ďalší blud bez hlavy a bez paty, to nikde inde neexistuje. Keby v tom neboli nedostatky…. Ale takáto komédia s toľkými chybami…😵💫
@anonym_57dc72 pre Slovensko by som zial dala ovela vulgarnejsi nazov.
@eeffka tu nejde len o skoly, mne nesedi pocet odpracovanych rokov. Pocita sa aj SS s maturitou? ci len VS do 2004?
@anonym_autor počíta sa ss a vš do 31.12.2003. SŠ od 16 rokov dovrsenych. I evidencia na UP a poberanie podpory do toho dátumu.
Potom bola reforma.
Normalne reklamuj na pobocke, vela ludom prislo chybne oznamenie, robia vela chyb. Nestresuj.
@anonym_57dc72 Vies, ono najhorsie je, ze vies co poviedia, prepacte, ale cele to ma len orientacny charakter. Kopec prachov zas to stalo a verim ze si ti smradi daju aj odmeny. Akoze za projekt, kkti.
@anonym_a6f777 na RD som bola 2017-2020. Vtedy ta povinnost verim, ze este nebola?
@anonym_autor ta povinnosť bola ešte nedávno... Neviem nepamätám kedy to zmenili na automatickú, že bez prihlásenia sa ráta RD... Ešte známa viem ze cca 12 rokov spätne sa nenahlasila a roky na RD sa jej nerátali do odpracovaných.
Nehovorím, že toto schvaľujem ale 90te roky boli divoké a lepšie je vedieť ľuďom teraz si skontrolovať poistenia ako potom v 65r naháňať záznamy a dokazovať, že bol zamestnaný tam ci tam.
I dnes sa nájdu umelci, kt. zamestnancov nenahlasila do SP, ale odvody im zo mzdy trhajú napr.
A keby každý bol natoľko gramotny aby si spojazdniť individuálny účet poistenca na SP, tak tam by si kontroly mohli robiť kedykoľvek.
@anonym_autor počíta sa ss a vš do 31.12.2003. SŠ od 16 rokov dovrsenych. I evidencia na UP a poberanie podpory do toho dátumu.
Potom bola reforma.
@anonym_a6f777 dobre vediet, ja som koncila vs 2021, ale 2r boli uz externe som robila, takze od 16-21 (+5r) by mi mali pripocitat
@anonym_autor zrejme ti chýba evidenčný list z firmy kde pracuješ. Nič sa nedeje....reklamuj to na soc.poistovni. Dajú to do poriadku.
@anonym_autor ta povinnosť bola ešte nedávno... Neviem nepamätám kedy to zmenili na automatickú, že bez prihlásenia sa ráta RD... Ešte známa viem ze cca 12 rokov spätne sa nenahlasila a roky na RD sa jej nerátali do odpracovaných.
Nehovorím, že toto schvaľujem ale 90te roky boli divoké a lepšie je vedieť ľuďom teraz si skontrolovať poistenia ako potom v 65r naháňať záznamy a dokazovať, že bol zamestnaný tam ci tam.
I dnes sa nájdu umelci, kt. zamestnancov nenahlasila do SP, ale odvody im zo mzdy trhajú napr.
A keby každý bol natoľko gramotny aby si spojazdniť individuálny účet poistenca na SP, tak tam by si kontroly mohli robiť kedykoľvek.
@anonym_a6f777 nie, mala som normalne platene odvody, nemyslim si ze korporat by odlbaval na systeme. Inac mam zapoctove listy, odvsadial. Takze toto snad SP bude brat ako doklad?
@anonym_autor počíta sa ss a vš do 31.12.2003. SŠ od 16 rokov dovrsenych. I evidencia na UP a poberanie podpory do toho dátumu.
Potom bola reforma.
@anonym_a6f777 dakujem.

Tak nieco nie je v poriadku. Bola to praca na zmluvu?