Mesačné náklady za energie v jednoizbovom byte

eliza149
20. aug 2015

Ahojte mamičky chcem sa spýtať, viete mi poradiť. Idem sa sťahovať do podnájmu na jednoizbový byt s mesačnou platbou 250 eur a táto sa má deliť na čiastku za nájom a čiastku na energie. Viete mi poradiť ako to rozdeliť aby som za energie nemusela doplácať vo vyúčtovaní? Budem tam bývať s malým synom. ďakujem

stepanka274
20. aug 2015

jednoizbáky sa pohybujú od 70 do 90 eur, záleží od toho či je bytový dom zateplený, či sa spláca úver na bytový dom, ale aj koľko ľudí tam je prihlásených. Záleží aj od toho koľko majiteľ platí za energie, ako to tam je nastavené. Niekedy sa stáva, že zálohové platby sú nízke, nájomník spotrebuje veľa a potom je veľký nedoplatok. Najlepšie je dávať na to pozor a šetriť.

eliza149
autor
20. aug 2015

@stepanka274 No to sa musím veru aj zajtra spýtať koľko platili mesačne a koľko ich tam bolo prihlásených ale rada by som sa dohodla že do zmluvy nech dajú aspon 90 eur až niesu veľke nedoplatky. Dom nieje zateplený

stepanka274
20. aug 2015

ked nie je zateplený, o to je potom treba viac strážiť to kúrenie, ale ak je to vnútrobyt tak vás môžu " vykúriť" susedia a ušetríte.

eliza149
autor
20. aug 2015

@stepanka274 je síce na rohu ale ja moc niesom za veľké kurenie v byte - nemám rada horko a cez víkendy tam skoro ani nebudeme bývať do obeda vobec. synček ide do školky a ja si hladám prácu. dúfam že majiteľka pristupy na sumu 90 eur lebo to riešime cez realitku. na trojizbovom byte sme mali traja náklady približne 170 eur

stepanka274
20. aug 2015

vždy sa dá dohodnúť, želám všetko dobré a spokojné bývanie 🙂

simsalabim
20. aug 2015

@eliza149 v najomnej zmluve by si mala mat napisane, kolko sa plati zalohova platba na energie, over si, ci je to distatocne vysoke + treba zistit, kolko ludi je nahlasenych, ze byva, lebo niektore poplatky s tym suvisia (smeti, vytah....) V zmluve by aj malo stat, ze pripadne preplatky ti bezodkladne vrati (a nedoplatky si povinna uhradit) a ze kazde vyuctovanie ti predlozi.

eliza149
autor
20. aug 2015

@simsalabim v zmluve je to zakotvene že do 10. dni treba toto vysporiadať. nie je tam síce že vyučtovanie mi musí predložiť ale to ešte napíšem realitákovi nech tam dá.

simsalabim
20. aug 2015

@eliza149 podla mna to tam treba dat, ako mas inak verit, ze pripadny nedoplatok ci preplatok je ozajstny? Plus si daj pozor na sluzby ako kablovka ci internet - ak ich nepotrebujes, aby si ich neplatila. Takisto treba osetrit aj depozit a jeho vratenie a este ma napada, my mame k prenajimacej zmluve aj fotodokumentaciu zariadenia a klauzulu, ze drobne opravy do 100€ si hradia najomnici (ale realne sme im napr. vymenili kuchynsku bateriu, aj ked to bolo do 100€). Dobrych najomnikov je malo, tak si ich hyckame.

eliza149
autor
20. aug 2015

@simsalabim dakujem poslala som ešte realitnému maklerovi nech to pridá do zmluvy a tiež som mu tam dala nech kábloku zo zmluvy vyhodí lebo ja ju používať nebudem dám si svoj net - ten tam ani nieje. Fotodokumetnáciu a stav plynomeru, elektormeru a ostatného som napísala do preberacieho protokolu. Inak nevieš mi prosím poradiť ako sa opisuju radiátory lebo sú tam asi štyri údaje a neviem ktorý je ročná spotreba a ostatné

kaja30
20. aug 2015

@eliza149 ja platim v 3 izb. byte 30€ a ešte nikdy sme nedoplácali 😊 a to nás je 5 😉

eliza149
autor
20. aug 2015

@kaja30 ako za všetko - voda, plyn, kúrenie a elektrina?

kaja30
20. aug 2015

Jaj to nie 😊 elektrina len. Ja som v podnajme v 3-izb. bytea platim 370€ všetko do kopy. Nikdy sme ešte nedoplácali práve naopak. Vždy nam vracali okolo 350€ a to sme zatepleny len 1.rok. Som tu už 6.rok ale vravim ešte sme nedoplacali ani raz

simsalabim
20. aug 2015

@eliza149 to netusim, my nemame merace na kazdom radiatore, ale iba jeden merac, ktory komplexne meria teplo, co ide do bytu.

@kaja30 mne sa 30€ zda malo na 5 ludi, asi nie ste vobec doma....

eliza149
autor
20. aug 2015

@simsalabim tak to máš jednoduchšie my sme to predtým na byte mali na každom radiatore vlastný merač

kaja30
20. aug 2015

30€ len elektrika a sme doma skoro stale. Televizor ide nonstop a ostatne veci tiež 😊 ako vravim 370€ máme mesačnu pladbu za podnajom a ešte sme za 6r nedoplácali ani kurenie ani vodu či plyn. Za rok sme neni doma dokopy možno mesiac. Takže frčíme stále 😉

stepanka274
20. aug 2015

A to kde su take lacne prenajmy?

ivlo
20. aug 2015

My za 1i byt platime najom 120e plus 20e elektrina. V byte su nahlasene 2osoby, je zatepleny, rohovy. 30r bytovka. Mali by ste mat v zmluve dohodnute ci nedoplatky prip. preplatky budu zuctovane alebo ich bude znasat majitelka. Ale ak trva na na rozdeleni ciastok na prenajom a energie tak budete rozdiel z vyuctovania platit vy.

petrafarbene
7. apr 2018

dobry vecer, prosim Vas mohli by ste mi poradit naklady elektriny a plynu v jednoizbovom byte s rozlohou 38m2