Míňam veľa, alebo žijem s lakomcom?

jamamina77
10. máj 2016

Ahojte maminky, rada by som si vypočula Váš názor, radu, prípadne aj kritiku, hlavne konštruktívnu....

Manžel mi vyčíta, že míňam moc, pár krát mi spravil scénu a reagoval fakt neprimerane. Sme 4 členná rodina, predpubertiak, ročné bábo, a my. Moj rodičovský príspevok slúži na (poistku, dochodkove sporenie, benzin, a poplatky na staršieho v škole: strava, družina, sem tam poplatok na exkurziu, vylet, knihy, pomocky a trening). Manžel má platiť ostatné výdavky. vreckové nemám ani korunu.

Pravda však je, že hoci (podla mňa) kupujem fakt len absolútne nevyhnutné veci, manžel mi neprispieva koľko miniem, a idem do minusu, teda chapte, do mojich uspor. Aj ked mi ,,dá,, nejaké peniaze, nie však toľko , koľko som minula. Povedala som si veľa krát, aj jemu, že to takto sa nedá, aj poukázala, na fakt, že kupujem len nevyhnutné. On mi na to flochol, že nech sa uvedomím, že iní dokážu bez problémov vyjsť s troma detmi na vysokej z 500e mesačne, a popritom platiť aj hypoteku, aj isť na dovolenku.....vraj jeho kolega a iní..že, z čoho by som prípadne platila nájom, alebo hypotéku?

Asi viac než rok si sama, vediem denník výdavkov, aby som mala prehľad. (hlavne na veci, ktoré má hradiť manžel, ale ja ich kupujem)To som už robila aj v minulosti, a, vždy sa mi to osvedčilo. Obyčajne, miniem týždenne okrem už spomenutého priemerne 75E a to je na všetko - teda potraviny, ovocie zelenina, drogeria - plienky, cistiace potr. std, lieky, doktori, oblečenie,telefon. no proste všetko. to na pravidelné výdavky. Ak je nejaký nepravidelný, ako napr. oprava auta, poistka na auto ,topánky pre deti... je to navyše a tak ,,týždenná suma,, sa vyšplhá o to viac, napr aj na 130 - 150. Najmenej som minula asi 50e týždenne na všetko.Okrem toho manžel tiež má nejaké výdavky, hlavne ked kupuje materiál na prerábku, ale aj na iné, ale nemám prehľad,

Kupujem pre deti oblečenie len v sekáči, ale topane vačšinou nové, mnohé oblečenie má menší po staršom, tak nekupujem. Aj ja by som sa rada nahodila ako iné baby, ale, nie je z čoho, nechodíme do reštaurácií, kín, proste nikde, akurát tak sa prejsť, tiež by som rada častejšie ku kaderníčke, nielen 2x do roka...a potraviny aj iné kupujem len základné, oblečenie pre mna či obuv prakticky nekupujem. On sám kúpi často iba ak v dome fakt už skoro nič nie je, alebo, ak zloženie chladničky nevyhovie jeho chutiam. žiadny darček, ani deckám. tiež však chcem sa aj ja obliekať pekne, a je toho viac. On skor to kupovanie necháva na mna. To sú moje predstavy a info pre utvorenie si obrazu.

Chápem, že chceme prerobiť dom, aby sme mohli čim skor bývať v svojom, ale, podľa mojho názoru, neplytvám, a preto, pripadá mi nefer ked manžel takto reaguje. On bol ,,stary mladenec,, a kym sme spolu začali, v podstate, staral sa len o seba. vedel, do čoho ide, že bude na čas živiteľ rodiny iba on. Ja na MD, plánovane.

Ja som mu navrhla, aby sme spolu zapisovali aj jeho výdavky, (nakoľko o nich nemám prehľad) aby sme mohli spolu upraviť naše hospodárenie. Tu však na môj čoraz vačší údiv narážam na nedostatočnú spoluprácu z jeho strany, doteraz, počas už asi 3 mesiacov, je hárok uplne prázdny, akoby nechce ma informovať, odmieta, alebo skor, neprizná mi výšku výplaty (je pohyblivá a robieva aj nadčasy), robí aj fušky pre iných, má bočný príjem, ale, akosi , ked sa zaujímam, zatajuje bližšie info, asi, aby som nemala prehľad..teda, taký mám z toho dojem.Tieto veci ma doslova šokovali, nakoľko je mi jasné, že takéto správanie nemá v manželstve miesto. Najviac ma však bolia niektoré je vyhlásenia, a tie pre dokreslenie situácie pridávam, napr. ,,ked som pýtala na bežný chod domácnosti, a dával mi málo tak povedal že viac mi nedá, lebo ho chcem zničiť a pripraviť o všetko,, alebo ,,vraj by ho alimenty vyšli na menej ako mi dáva,, a, že si bude musieť otvoriť ešte další ,,čierny účet,, o ktorom nebudem vedieť a že nie je dobre, ked viem detaily o fuškách,, a občasne tie komentáre typu, nech sa spamatám..., ked sa mi len chrbtom otočí..

Máme každý svoj účet, on si tie fušky minie na záluby, zatiaľ čo ja občasne privyrobené (za doučovanie) na chod domácnosti. Najskor som si myslela, že snáď bol zvyknutý z predošlého single života na kopenie korun na účte a miňanie na seba iba, avšak, po mojich snahách si čoraz viac myslím, že žijem s lakomcom,nakoľko normálny chlap by pochopil. Nemožem však nechat decka v topankach o 2 čisla menších alebo nezaplatiť stravu v škole, alebo, telefon. tak kupim, zaplatim, hoci mi na to neda...kolko by mal. do prace nastupit nemožem, nemám kde nechať dieťa, a opatrovatelka stoji viac, ako by som zarobila.
Ako by ste danú situáciu riešili Vy?

Za vaše príspevky dakujem.

mijo53
18. máj 2016

@luciferkax toto sa ani mne nepáči, že nevie koľko zarába muž, ale tie "čierne peniaze a "čierne účty" ma zaujali v tom zmysle, že ženy chcú , aby ich muž pozýval na večeru, na kávu, kupoval darčeky, no a, z čoho to zaplatí, tak z našich spoločných, tak potom na čo také darčeky a pozvania? potrebujeme kúpiť oblečenie, topánky, hoci čo iné, ideme a kúpime z N A Š I CH peňazí a je bez problému alebo si treba povedať "ideme na kávu" tak to je platené zo spoločných, ale "pozývam Ťa na kávu" a zaplatíš zo spoločných? no potom treba "čierne peniaze" podľa niektorých

natalym
18. máj 2016

@mijo53 Ta nech si ich má, ale nech nech aspoň vie na čo a kam ich dáva, nie?

jolinka
18. máj 2016

@mijo53 ale uprimnost a informovanost o zarobku druheho a celkove o vsetkych prijmoch rodiny a "pozvania" na kavu a prekvapenia a darceky sa vobec nevylucuju,. na to netreba zatajovat prijem... 😉 😉 😉

my mame obaja s muzov vzdy nejaku malu sumu pre seba, male "vreckove" nie je to nic zatajene obaja o tom vieme, a tie peniaze kazdy pouzije ako chce, moze pozvat , moze usetrit a prekvapit darcekom.

nie su to velke sumy, u mna je to cca 20 eur mesacne a z toho kolkokrat ani neminiem na seba...ale aj kupim detom co im treba, nemusim oznamovat a prosit ze idem na kavu so sestrou, ci po kruzku pozvat dieta na zmrzlinu, manzel mi obcas kupi kvety, detom drobnost na sviatok, na meniny, den deti.

jolinka
18. máj 2016

a aj to len preto tak robime, lebo ja robim domace uctovnictvo v exeli, zapisujem blocky co minieme.
a asi by bolo trapne, keby muz dosiel , ze hen kupil som ti kytku, tu je blocek 3,20 eur. 🙄

slavinocka16
18. máj 2016

Keby bol čestný a úprimný voči nej, tak by sa k nej, aj inak správal a informoval ju o všetkom. Lenže ju asi nemá za nič. Pokiaľ takéto vo vzťahu už nie je -nie je to ľahké. Pomaly,kľudne si s ním sadni a porozprávaj mu všetko, čo ťa trápi. Uvidíš ako sa bude tváriť, ak sa bude stavať k veciam lahostajne tak to nemá zmysel. Možno má nejaké iné problémy, ktoré nechce aby si o nich vedela. Tak to bolo aj u nás, pekne má ťahal za nos. A dole klobúk, zvládaš to bravúrne, veľa síl ti prajem a nenechaj sa zahnať do kúta. Máš právo žiť aj s deťmi na lepšej úrovni. Držím palce.

zuzulienka1973
26. máj 2016

@monciky A to sa da vybavit spolcny ucet v kazdej banke?Alebo len v niektorych?

monciky
26. máj 2016

@zuzulienka1973
ja neviem ake maju podmienky rozlicne banky, treba si to zistit individualne ci to v te banke ide, ale ak to banka robi, spravi to kazda, ktora to tak ma..., len sa netreba dat odbit, lebo niektori pracovnici to povazuju za strasnu robotu navyse🙂

zuzulienka1973
26. máj 2016

@monciky dakujem

misicka27
26. máj 2016

@jamamina77 aj mne muz hovoril zozaciatku ze vela minam, ale my sme zacali spolu zit az ked sa nam narodil syn, dovtedy som studovala na vysokej skole a nebola som zvyknuta hospodarit s peniazmi...rodicia mi vzdy dali tolko kolko som potrebovala. Teraz som si uz uvedomila svoju chybu a snazim sa viac setrit...ale u nas to funguje tak, ze dostanem rodic.prispevok plus on mi da este gastrolistky a tiez nakupi potraviny ked ide z roboty a ja som nemohla...a tiez si doprajeme, ked si kupi nieco na seba oblecenie , nove topanky tak dalsi mesiac kupi on mne co chcem...aby som sa necitila nerovnopravne (lebo som mohla aj ja robit a on mohol byt doma s malym) a vykryla by som celu domacnost uplne s prehladom...musis to len vydrzat, cim skor sa vrat do roboty, stat ti do troch rokov veku dietata hradi jasle, aj sukromne a budes si vazit viac samu seba...niektori chlapi nevedia ocenit pracu zeny na MD lebo su sprosti, tak to potom vyzera...musis drzat hubu a krok...podla mna by si mu mala otvorene povedat co vsetko robis pre rodinu a ze to vobec neje zaplatena robota a nech sa uvedomi lebo ina zena by ho uz davno poslala kade lahsie keby chces vecer teplu veceru a sex...ked on ti nedopraje tak ani nech jemu nie je dopriate.

mijo53
26. máj 2016

@zuzulienka1973
Účty v bankách môžu byť individuálne, tzn. že k účtu nemá nikto prístup iba majiteľ, alebo spoločné. Spoločný účet môže mať formu, že jeden je majiteľ so všetkými právami, druhý je disponent s obmedzenými právami, napr. nemôže rušiť účet, dopĺňať služby k účtu ap. a druhá forma je, že obidvaja sú majitelia s rovnakými právomocami. Nevýhodou tejto formy je, že pri určitých operáciach musia chodiť obidvaja vlastníci spolu, napríklad podpísať dodatok k účtu ak si doplnia nejakú službu ap. Všetky banky otvárajú spoločné účty, nie je pravda, že je to pre nich nejaká práca naviac, možno skôr uprednostňujú individuálne účty, lebo majú poplatky za 2 účty, ale ja osobne uprednostňujem spoločný účet majiteľ - disponent, alebo každý z manželov má svoj účet vo forme majiteľ - disponent, nemám rada účty 2 majiteľov, kde musia chodiť do banky dvaja naraz.

janickacrazy
26. máj 2016

@jamamina77 ako pokračujete?

mijo53
26. máj 2016

@monciky nie je pravda, že spoločný účet je robota navyše, je to menej práce ako otvoriť 2 individuálne účety, skôr im ide o to, že pri spoločnom má banka menej poplatkov, ťažšie plnia plány, ap.

monciky
26. máj 2016

@mijo53
mne to pisat nemusite, ja som len napisala ako zvycajne reaguju bankovi pracovnici🙂

mijo53
26. máj 2016

@monciky možno sa nájdu výnimky, čo tak reagujú, ale nie zvyčajne čo sa rovná, že väčšinou

mateson
26. máj 2016

@mijo53 no mně se z Halíka zdvihne akorát tak žaludek. Ale to hodně lidem v čechách.

natalym
27. máj 2016

@jamamina77 No ako lepšie?

jamamina77
autor
27. máj 2016

@janickacrazy ahoj, no, asi dva tyzdne seka dobrotu, v ramci jeho moznosti, ale viem, si to predstavit aj lepsie. to, ze bude chodit nakupovat mu vyslo asi 2x, viac nebol, a ked som nemohla cakat tyzden bey nakupu, tak som sla ja....pravda vsak je, ze bol dost pracovne vytazeny a potom hned robil na dome, alebo ine....a, spravil malinke nakupy, teda chlieb, rozky....troska viac sa venuje deckam, ale podla mojich predstav stale malo, padam od vycerpania, a aj teraz, krpec mi zaspal az po 22hod, je to uz vyse tyzdna, no, a na nervy, bo vsade mrdnik po celom dni, riady z vecere, a ine....
v iem, treba si viac vyjasnit a trvat na financiach, ale aj vzajoomna pomoc pri detoch, bo nedostatocna....snad mu dojde a bude lepsie..

ukulela
27. máj 2016

@jamamina77 zriadte spolocny ucet. tynan davaj rodicak a jemu vyrataj, kolko este cca treba na bezne fungovanie a nech tam tolko posiela. nech si dava posielat trebars aj smsky s vypismi, aby vedel kedy a kolko minas. a za co. a ked bude na spolocnom nula, tak prestan kupovat a pytaj, nech posle daksie. neminaj z uspor a basta,
my mame kazdy vlastny ucet a jeden takyto spolocny.
drzim palce, nech to vyriesis. a ked sa ti bude vyhrazat rozvodom a vyzivnym, tak mu hlesni, ze ci rata aj s vyzivnym na teba, kedze na to mas narok. a tiez s tym, ze ho oberies o polovicu nadobudbuteh pocas manzelstva. to si zrata, ze ho lacnejsie vyjde, ked ti da na nakupy .... kazdopadne snaz sa to dostat do kolaji, ked ti da prachy na hospodarenie dopredu a nie ze si musis pytat ex post.

janickacrazy
29. máj 2016

@jamamina77 no aspon čosi 🙂

n0mi
29. máj 2016

Nezavidim Ti situaciu, absolutne nie ste rovnocenni partneri. Najlepsie riesenie by bolo, ako tu je spominane rozvod a ziadost o vyzivne. Takyto clovek si nezasluzi komfort, aky mu ty poskytujes. Ale je to na Tebe, dokedy sa nechas tyrat tyranom.

sovienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denise.v
24. aug 2016

@mijo53 tento čovek tají pred svojou manželkou svôj príjem,ked sa dvaja berú v kostole či na matrike slubujú,že sa jeden o druhého bude starať v dobrom i v zlom ,v chorobe a v zdraví až kým ich smrť nerozdelí..... v tomto prípade manžel autorky dávno porušil to čo slúbil - v dobrom i v zlom,teda ak nemá dostatočný príjem / ako si písala ,že možno málo zarába / , znamená že sa má starať o svoju rodinu i v zlom a už tým že si neprizná príjem klame a to je tiež hriech.
@jamamina77 sa stará o svoju rodinu ,tak ako aj slúbila v dobrom i v zlom,snaží sa a prajem jej všetko dobré nech sa správne rozhodne

mijo53
25. aug 2016

@denise.v je to tak ako píšeš, len to v dobrom a v zlom platí pre obidvoch, keď on sa správa zle, tak ona si to musí odtrpieť a žiť podľa sľubu s ním v dobrom aj v ZLOM, keby ľudia robili všetko ako sľubujú, nebolo by toľko problémov

stano4000
25. aug 2016

MK potvrdzuje ze ludoch chyba na svk zaklade ekonomicke vzdelanie, matematika nic pomaly nikomu nehovori, planovanie uz vobec nie.... a nejdem stale dookola rozoberat to ze preco si vy zeny beriete jebnu.ych chlapov? ked bol niekto skrob pred manzelstvom, tak bude aj v manzelstve, ruzovucka predstava ako sa chlap po svadbe zmeni a vsetko bude ako z rozpravky, nefunguje.... dufam ze si to prispievatelka s manzelom vykomunikovala... ak nie tak ani komunikovat nevedia... 🙂 komunikacia nie je typu: ako si sa dnes mal? ako si sa dnes vyspala? ides zaniest deti do skoly? 🙂 pekny den zenusky.

mima283
25. aug 2016

Nedocitala som uvodny prispevok ani cely...manzelia a dve deti a ty ani nevies kolko zarobi, lebo to pred tebou zatajuje...klobuk dole...

denise.v
25. aug 2016

@mio53 ich pripad už neni o tom , že sa pre nič za nič chce rozviesť, ale o tom či v takomto manželstve a klamstve bude vedieť žiť a trpieť a on si veselo žije. Chcelo by to trochu tolerancie z jeho strany a kto tu prvý porušil sľub tak to je on

ceresnovci
25. aug 2016

Ja nerozumiem, ako mozes ist do svojich uspor ?? Ved ste manzelia. Su to vase uspory, vase prijmy. Tvoj manzel nieje lakomec, dobre si ta financne nastavil a uziva si svoje prijmy :/ . Trapoš.

lutomm
25. aug 2016

Byť tebou sa snažím čo najrýchlejšie to nejakým spôsobom napraviť a presmerovať aj jeho. Aj keď to budeš mať ťažké

simca06022011
25. aug 2016

@mima283 a jeden uz je pubertak... ;) cize ziadna novinka asi...

ingeborgnicol
20. feb 2019

@jamamina77 ahoj. Presiel uz riadny cas. No ja som na tuto diskusiu natrafila az teraz. Mozem sa prosim opytat?,ako si dopadla? zmenilo sa, alebo vyriesilo casom nieco? DAKUJEM vopred za odpoved. Z osobnych dovodov ma totiz Tvoj pripad zaujal.