Môže byť poskytnutá hypotéka na splatenie spotrebných úverov?

2. apr 2024

Dobrý večer prajem,
susedia boli dnes u nás a poprosili nás o radu. Nevedeli sme im na 100 % poradiť a odpovedaťna otázku, pretože s danou problematiku nemáme skúsenosť. Suseda vravela, že sa to nedá. My sme si mysleli, že jedine bezúčelovou hypotékou. Zavolali sme známemu, ktorý kedysi robil finančné poradenstvo a on vravel, že jedine v kombinácii s vyplatením existujúcej hypotéky. Určite to budú riešiť, ale radi by mali nejaké informácie vopred.
Budem rád, ak nám niekto poradí. Ďakujem za nich.
Prajem pekný večer.

cukorfalat
3. apr 2024

Je tu jeden priklad. Dany clovek si zobral hypoteku na kupu bytu, pred tromi rokmi. Cena bytu bola 100tisic. Na hypo dostal 80tisic a na zvysnych 20tisic bral spotrebny uver. A este mal 10tisic spotrebny uver, ktory uz par rokov splacal.
V tej chvili mal dokopy uvery 110tisic (80tisic hypo+30tisic spotrebak).
Po dvoch rokoch isiel robit refinanc. Pocas tych dvoch rokov ceny bytov isli hore. Dal vypracovat novy znalecky posudok, znalec byt ohodnotil na 150tisic. Novu hypo mohol dostat v hodnote 120tisic. Jemu ale stacilo 105tisic, z coho vyplatil povodnu hypoteku a tie dva spotrebne uvery.Z toho samozrejme vyplatil povodnu hypoteku
Tym padom mal 105tisic hypo a ziadny spotrebak.

To iste sa da urobit aj vtedy, ak clovek ma moznost zalozit si aj nejaku inu nehnutelnost, vtedy sa tiez da vyplatit spotrebak z hypoteky.

Este dalsia moznost: niekto splaca hypo uz dlhsi cas, a povedzme, polovicu uz ma splatenu. Tak zobere novu hypo v cene bytu, z toho vie vyplatit povodnu hypo aj spotrebak.

mogaa
3. apr 2024

čisto teoreticky ano, vezmú si hypo na svoj byt a z toho splatia úvery.....ale niečo/nehnuteľnosť pri hypotéke založia, inak to nepôjde.....

3petka
3. apr 2024

My sme si brali hypotéku a chceli sme s ňou vyplatiť zároveň aj úver. Bolo nám povedané že toto sa nedá.
No akonáhle som dostala peniaze na účet šla som do banky že chcem vyplatiť úver a hla šlo to. Nik nezisťoval odkiaľ tie peniaze sú.

cukorfalat
3. apr 2024

@3petka nepoznam presbe okolnosti tvojho pripadu, ale samozrejme su pripady, ked z hypoteky sa neda vyplatit spotrebny uver. Teda su tam iste podmienky, aby to mohlo fungovat

mk1111111111
3. apr 2024

Nech skusia dat vsetky uvery na jeden spotrebak, predlzit splatnost a znizit tak vysku splatky

cukorfalat
3. apr 2024

@mk1111111111 je pravdepodobne, ze tie uvery uz teraz maju na dlhsiu splatnost, takze toto cesta nebude

mk1111111111
3. apr 2024

@cukorfalat asi mas pravdu

cukorfalat
3. apr 2024

@mk1111111111 ale ak maju nehnutelnost, ktorej sa zvysila cena, alebo nehnutelnost ktoru nemaju zalozenu, tak by to mohlo ist s tou hypotekou. Ale je tu malo udajov, aby sme to tu mohli povedat

lakebabe
3. apr 2024

Ja som brala pred rokom a pol nižšiu bezucelovu hypo na už existujúcu splatenu nehnuteľnost a vyplatili nou v inej banke aj nesplateny spotrebak co bol brány par rokov predtým na prerabku. Zvyšok mi ostal na účte nebol s tým problém pýtali len úverovú zmluvu a vyčísliť zostatok z danej banky