Môže sa kamarát nejak vyvliecť z ručenia?

25. dec 2023

No verím že si to neprečíta niekto o koho priamo ide… ale skúsim sa tu spýtať ešte predtým ako pôjde kamarát ku advokátovi… môj kamarát 23 ročný spoznal moju kamarátku 20 ročnú.. mali ťažkú situáciu kamarátke a jej rodine hrozilo vykopnutie z domu (prenajatého ) kvôli tomu že mal ísť k predaju… oni ho chceli kúpiť lenže jej mama je už zadlzena aj jej priateľ všetci..jedine kto nebol je ta moja kamarátka ktorá po škole išla hneď robiť lenže pôžička na dom bola vysoká tak mama tej mojej kamarátky začala oblbovat môjho kamaráta že tam môže bývať s nimi že o nič nejde nebude nič platiť len ručiť oni si to budú splácať sami… že ma zobrať pôžičku s tou mojou kamarátkou ( jej dcérou) sú o tom dôkazy spávy ako mu písala prosila ho .. on sprostý išiel .. kamarátka brala pôžičku a on bol ako ručiteľ alebo to brali spolu ako pár toto som si neni istá viem že v banke hovorili že sú spolu a idú si brat pôžičku na dom .. schválili im to asi 150 000 … ako dostali peniaze na účet kamaráta začala ignorovať proste to bol čistý o*eb len aby dostali peniaze .. je to dohodnuté tak že platia to oni - kamarátka a jej mama lenže pokiaľ by neplatili ide to jemu z platu .. a už mu prišli správy že neni zaplatená splátka už je tam nekaka pokuta a to brali fakt nedávno…
Ešte mu poslali nejaké peniaze za to že to spravil a odvtedy s ním prerušili kontakty….
Chcem počuť názor je možné aby sa s dobrým právnikom z toho vysekal aby sa napríklad dom predal a pôžička sa vyplatila ? Alebo neviem aký je postup ale pôžička je ma veľmi dlho a jemu už nechceli v banke ani 2000 požičať na auto všade je na čiernej listine v každej banke zevraj kvôli tomuto čo spravil … proste to zobral pod nátlakom bol zaľúbený a mal vidinu že budú tam spolu bývať …
Čo poradíte ? Na ten dom je zobrata ešte ďalšia pôžička na prerabku ešte 80 000 ….

babulkomale
25. dec 2023

🤦🤦🤦

autor
25. dec 2023

@babulkomale ďakujem za zmysluplný komentár

anjelicek26
25. dec 2023

Ludska hlupost je nekonecna... a toto je este za nou :( A este taka suma... Ano, nech ide za pravnikom, ale nie, nemyslim, ze ho s toho ma sancu vysekat... ale pri tej sume - pravnik, a teda taky, co s tymto pracuje denne.

autor
25. dec 2023

@anjelicek26 ja som schopná mu ísť aj pomôcť na súd ak by bolo treba viem v podstate o všetkom od začiatku a viem že to bolo zmanipulované jej matkou jasne že som ho odhovarala ale nedal si povedať bol zaľúbený a chcel v tom dome s nimi bývať

sense
25. dec 2023

No keď im dali pôžičku 150 000 eur tak bud mali veľmi dobrý plat alebo niečo založili. Môže sa skúsiť kamarát obrátiť na právnika ale ci ho z toho v seka je otázne, lebo nôž mu asi pod krk nedali ze musi byt ručiteľom. Ja sa len čudujem ze v dnešnej dobe je ešte stále niekto taky hlúpy alebo naivný, názvu si to ako chceš. Ze niekto na niečo také pristupi
Keď v tom dome chcel bývať s nimi mal žiadať nejakú zmluvu, zábezpeku, podiel na dome

anjelicek26
25. dec 2023

Ano obllbli ho sladkymi recickami, pretoze pokial niekde nie som na papieri ako vlastnik, tak nic nikdy nepodpisujem... a je uplne jedno, ze mu ty pojdes svedcit, ze ho na to "nahovorili"... pokial je mentalne sposobily a nie je nesvojpravny tak... laska je laska, ale rozum ma tiez... skoda lebo fakt v registry bank byt je neskutocne otravne na roky rokuce do buducna, nech toto dopadne akokolvek.

belllinka
25. dec 2023

Pravnik ho nema z coho vysekat, to ze bol zalubeny, banku nezaujima. Asi jedine si najat nejakych bezkrkych, aby ich prinutili predat dom a vyplatit dlzobu.

autor
25. dec 2023

@sense to tiež by sme radi povedali na súde ako to bolo urobené - kamarátka mala jednu robotu a fiktívnu druhu v pizzerii ktorú vlastní ich známa .. neviem ako to urobili ale proste im to prešlo .. to vsetko jej matka zariadila aby jej chodili normálne výplaty aj z tej fiktívnej

mamina7070
25. dec 2023

no nema s tym pravnik co urobit dodrbal si kamarat cely zivot tymto

ak nema na seba pisanu ziadnu nehnutelnost urobila by som toto na jeho mieste
1. nechala by som to zajst do exekucie kt musi trvat rok (budu mu vrat z vyplaty atd)
2. po roku moze poziadat o osobny bankrot a uver sa zosplatni

on si dodrbe celu svoju financnu historiu nebude si moct x rokov hypo a pod ale teda asi jedina sanca ze sa 7-10 rokov z toho vyhrabe

anjelicek26
25. dec 2023

Ale jemu nepomoze dokazat, ze oni vydokladovali vyssie prijmy ako mali. Faktom ostane, ze on im bol rucit a nikto mu noz na krku nedrzal... a suhlasim s komentom vyssie... neplatit, neriesit, nech si to vyzeru, nech si to vezme do ruk exekutor... Banka v prvom rade preda nehnutelnost, potom ostane uz maximalne polovica tej sumy snad a tu bohuzial ako rucitel bude splacat aj on... ... on do zahranicia, 4-5 rokov stiahnut opasok zit v jednoizbaku, praca domov, vikend brigada a splatit, co bude musiet.

deedol
25. dec 2023

mozno poradi pravnik @draik, toto nie je jednoducha otazka.

autor
25. dec 2023

@anjelicek26 už raz meškali so splátkou a doplatili to.. o to nejde oni to podľa mňa platiť budú aj keď budú meškať atd… ide oňho že si nemôže zobrať ani 2000 na auto.. nehovorím o budúcnosti keď sa bude chcieť osamostatniť od rodičov

autor
25. dec 2023

@deedol ďakujem… 🙏🏼

ella1234
25. dec 2023

Panebože 🤦
No hlavne na tvoju otázku ze ci je možné ze by sa dom predal atd... Tak nie toto nie je možné keďže kamoš je ručiteľ ale nie VLASTNIK nehnutelnosti. Co je velmi zásadný rozdiel.
Treba hlavne komunikovať s bankou či je vsetko zaplatené a ci nenabiehaju sankčne úroky.

januska12323
25. dec 2023

Je svojpravny a vedel čo podpisuje. Právnik mu nemá ako pomôcť. Mala si mu radiť keď to išiel podpisovať teraz je už neskoro.

autor
25. dec 2023

@januska12323 Radili sme mu všetci blízki … nepomohlo mal svoju hlavu a vidinu

mamina7070
25. dec 2023

no on je zasekany consa tyka pozicky hypoteky na dobu nez sa ten uver splati tj kolko 25 - 30 rokov to vie uz on
z pohladu vlastneho byvania cez hypo strateny pripad ani pausal s mobilom asi tak
za chyby sa plati

autor
25. dec 2023

@ella1234 tomu ja rozumiem že nieje vlastníkom myslela som keby prebehne súd napríklad .. keby sa dokáže že to bolo zmanipulované tak či by bolo možné aby sa ten dom predal a vyplatil a tým pádom by bol z toho vonku

mamina7070
25. dec 2023

to je hlupost co pises pokial je svojpravny toto sa nestane ze zmanipulovane a sud ho zbavi rucitelstva

ella1234
25. dec 2023

V momente akoby sa napriklad dal dom do drazby/súdny proces/exekúcia tak sa tvoj kamoš dostane do uveroveho registra s negativnym zaznamom a na niekoľko rokov nedostane ziadnu pôžičku a ani len leasing na auto.
Mozno iba cez nejakú pofidernu spoločnosť s 20% urokom co by isto nechcel.
V žiadnom prípade sa nedá dokazovat nejake zmanipulovanie... Raz to podpísal že bude tiež dlžník na úvere tak sa v tomto súdiť proste nemôže.

autor
25. dec 2023

@ella1234 ahaa takže ani nemusí za tým právnikom chodit.. bolo by to zbytočne.. už z toho asi niet cesty von už len dúfať že to budú platiť aby mu ešte nestrhali z výplaty..

mamina7070
25. dec 2023

ano budu mu strhat z vyplaty
rucitel znamena ze ak neplati prvy v poradi zoberu rucitelovi (a nie neriesia predaj nehnutelnosti vzdy idu najprv po plate)

mamina7070
25. dec 2023

a v uverovom registri uz priatel je od momentu podpisu tj sa na neho hladi akoby tu pozicku mal on preto nedostane uz ani leasing ci inu drobnu pozicku

autor
25. dec 2023

@mamina7070 no tak to si pekne posral zivot .. hlavne že sme mu všetci hovorili nech to nerobí… jeho rodina o tom ani nevie asi by ho vykopli z domu keby to vedia

michaela329
25. dec 2023

Vyvliecť bez spolupráce s druhým dlžníkom nie. Možnosti sú, ale plne v rukách banky a je nevyhnutné aby spoludlznik súhlasil. Je tu možnosť hypotéku "refinancovať" - nové zmluvy bez kamoša a tým zanikne pôvodný záväzok, ale to predpokladám len tak neprejde cez príjem tej ex, aj keď už tu asi bude možnosť ručiť nehnuteľnosťou.... Jednoducho to posral, hlavne nech nemá žiaden majetok teraz, ak nebudú platiť, banka bude vymáhať najskôr od nich, ale žalobu podávajú hneď aj na ručiteľa (kráti to čas konania). Nevidím tu nádej sa s nimi súdiť. Skôr nech nájde dobrého finančného poradcu a pokúsi sa o dohodu.

mamina7070
25. dec 2023

ano posral si zivot v rodine to treba osetrit aby nic nededil

gab1sol
25. dec 2023

Ak má nejaké dôkazy o tom, že to bolo zmanipulované, že ten úver získali podvodom, či neoprávnene, tak by som možno toho právnika skúsila skrz úverový podvod (neviem, čo presne tam k tomu máte, či by to prešlo). Ale asi by to bolo nadlho a obávala by som sa, či by do toho nebol zamotaný, ak by mu bolo dokázané, že o tom vedel skôr a aj tak do toho išiel, čiže sa na tom podieľal… Je svojprávny, nôž mu pod krkom nedržali, keď podpisoval zmluvy, takže tam asi toho veľa nezmôže.

autor
25. dec 2023

@michaela329 ma na seba len auto

ella1234
25. dec 2023

@michaela329 prepáč ale podľa mna toto co si napísala by neprešlo cez ziadnu banku aby na toto pristupila. Nedá sa refinancovat uver so zmenou ručiteľa takýmto spôsobom. Neviem si predstaviť ze by toto nejaký analytik v banke schvalil ze by pri takejto vyske uveru prišla banka o ručiteľa. Rozhodne nie v dnešnej dobe.

katkaseiner
25. dec 2023

@ella1234 inak chapem co pise
@michaela329 ze keby chceli refinanc, uz by nesiel nic podpisat a ta rodina jeho expriatelky by sa zariadila sama bez neho...mne to dava vyznam len neviem ci je to fakt mozne. Ak refinancuju (volakedy) tak by uz nic podpisat nesiel, nedalo by sa z toho dostat? Kolko rokov to ma uz na krku?