Názor na hypotéku

13. mar 2024

Zaujímajú ma vaše názory a reálne postrehy. Donedávna som bývala v podnájme o ktorý sme sa delili dvaja čiže náklady neboli take vysoké. Momentálne uvažujem o hypotéke, avšak ja mám strašný rešpekt voči tomu zadlžiť sa na celý život, a tak stále len prepočítavam a bojím sa urobiť posledný krok. Situácia je taká, že zarobím cca tých 1100€ v čistom+ 90 až 100 eur mám každý mesiac na stravnú kartu. Úver vychádza s fix na 5 rokov 320€ + energie 120,130€. Mobil 15€, benzín 20€,poistka 33€, tv internet 20€. To sú všetko tie povinné náklady čo mám. A teraz rozmýšľam či je reálne vyžiť v tejto dobe zo zvyšku. Nemám deti som sama, nepotrpím si na drahé veci, ale predsa mám obavy. Boli ste v podobnej situácii a ako ste zvládli tie obavy, že či to zvládnete?

tttbb
13. mar 2024

Ak je byt v pohode chod do toho. Plat ti postupne porastie, hypoteka mozno aj klesne ked klesnu uroky. Hypoteka je a aj nie je na cely zivot. Hodnota dlhu v case klesa pretoze inflacia ho znici, cize sice je na cely zivot ale splatka o 10-15 rokov uz nebude relevantna..

jazula
13. mar 2024

Ja som do toho takto šla. Keď pôjdu úroky dole, tak refinancuješ, plat časom porastie, hodnota bytu tiež…a ten pocit byť vo vlastnom si pamätám aj po rokoch 🙂

katkaseiner
13. mar 2024

urcite by som do toho isla. Obcas by som zbehla aj na brigadu - len na to aby som si spravila rezervu

petteri
13. mar 2024

Cca 600 eur ti ostane na ostatné, čo sa dá. Zvolil by som najmenší fix ale šiel by som do toho...

colsami
13. mar 2024

Chod do toho 👌😉

guiseppinka
13. mar 2024

Aj znamy sa takto hypoteke branil, nakoniec bral po 40tke, kedy uz kvantum ludi ma aj hypo splatenu... urcite chod do toho

mabenn
13. mar 2024

ja by som do toho sla, resp za podobnych podmienok pred rokmi som realne do toho sla...vlastny byt ti casom ziskava na hodnote, myslim, ze ti ostane celkom dost, zalezi ale aj od toho kde zijes a ake mas ostatne vydaje

andrea_82
13. mar 2024

Vlastny byt mozes vzdy predat a hypoteku splatit. Alebo ho das do prenajmu. Ale z toho, co zaplatis za prenajom ty niekomu inemu, budes mat aj po rokoch velke nic. Cim skor hypoteku vezmes, tym skor ju budes mat splatenu.

lb1984
13. mar 2024

Kým ceny nájomných bytov nepôjdu dole hypo ta vyjde lepšie. Ja som brala hypo v 2010 roku. Vtedy boli prenájmy lacnejšie. Teraz v 2024 mam 90m2 za 400 € rakmer v centre mesta kde sa podnájom pohybuje cez 500€ za garsónku. Ak by sa mi niečo stalo mam poistku, ak nebudem zvládať predám alebo prenajmem a pôjdeme k rodičom. Na nájom tiež musíš mat peniazky .....

lonely66
13. mar 2024

zo 600 eur musíš vyžiť. poznám rodiny, ktoré vyžijú zo 600 eur, čo im ostane po splátkach a úhradách

ildiko36
13. mar 2024

Urcite sa oplaty, do 35r este di daju aj uver pre mladych a budes platit menej.Ja som mala menši plat a bola sama s dcerou a dom som kúpila.Ja som išla cez realitku a vsetko mi vybavili za 2t.,ani som sa s prstom nepohla, este mi spravili tak aby som mohla viac peniaze zobrat z coho sim platika hypoteku

blondinka95
13. mar 2024

Ja som brala vlani s podobným platom a podobnou splátkou a neľutujem. Po pol roku som ho dala do prenájmu ale nájom spláca hypotéku.

rasken10
13. mar 2024

Dám ti príklad. 70 tisíc na 20 rokov. Splátka pri 4 percentách cca 420€. Ak máš do 35 rokov, máš nárok na daňový bonus za zaplatené úroky. To znamená každý rok ti vrátia v marci 1200€ . Nárok máš na 5 rokov po sebe. Poradím ti nebrať poistku na hypo (môj názor). Nič sa neboj, tá splátka teraz vyzerá na dosť ale po 5 rokoch to už bude menšia časť oproti platu ktorí budeš mať cca 2000€.

dadaa1234
14. mar 2024

Len smelo. Ak tento krok nikdy neurobíš, nikdy nebudeš mať nič svoje. A čím neskôr ho urobíš, tým to bude drahšie a finančne náročnejšie. Úroky, poplatky, ceny nehnuteľností rastú.

nisia
14. mar 2024

Chod do toho necakaj. Mala som podobnu situaciu. Plat 1100 €. Hypoteka 65000 € zvysok isli moje uspory. Dokazem si aj odlozit nejake €. Mam mes. hypo 210 €, byt 150€, energie a mobil internet 50 a poistky 100 €. Strava 250 -300 € ako kedy. Varim si doma a chodim na obedy aj k rodicom. Obcas spravi nakup partner (on ma svoj byt) a poviem pravdu pocit vlastneho byvania je na nezaplatenie. Platis svoje, prerobis si ako chces. Postupne nakupis vybavenie do bytu. Neber si viac € z hypoteky ako budes potrebovat. Ale urcite kup si svoje

stanulienkat
14. mar 2024

Ak budes mat aspon 2 izbak, tak 1 izbu prenajmi.

mk1111111111
14. mar 2024

Teraz to mas fajn, ale, mas nasetrene? Lebo, ak si sama, nemozes ratat s takym prijmom, ak prides o pracu, podpora Ti to nevykryje. Ak mas dostatocne nasetrene, aj na pripadne vykrytie takychto splatok, tak ano, lepsie platit svoje, ako cudzie.