Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nemocenské poistenie počas práceneschopnosti a následná materská

karabashka
27. okt 2014

Ahojte. Píšem za svoju sesternicu. Má takýto problém a hľadá radu. Pracovala 8 mesiacov na zmluvu, teda aj zamestnavatel za nu platil vsetky odvody ako aj nemocenské. Avšak zistila ze je tehotná a momentálne ju vypisal dr. na PN vzľadom na jej prácu ktoru vykonava, tak ju ako tehotná nesmie (nočná práca, práca s tazkými bremenami a pod.)samozrejme caka ze ju onedlho prepustia, ale to je uz jedno. Ale chce vediet ci by si teraz mohla zaplatit jeden mesiac nemocenské poistenie (myslím že musi aj dochodkove) aby jej vznikol nárok na materské. Niekde som cítala ze sa obdobie pn do výpoctu materskej nezaratava lebo sa nemocenské za to platit nemusi ale ked ho zaplati? vznikne jej tak narok alebo uz ma smolu? dakujem za odpovede.

ivec16
27. okt 2014

@karabashka ak je na pn tak ju prepustit nemozu ak viem... A ak je tehotna tak je v ochrannej lehote, este nema 270 dni nemocenskeho poistenia? Moze ju lekar nechat na PN aspon do doby kedy bude mat tych 270 dni, aj obdobie na pn sa zapocitava... Popripade ked ma taku pracu tak ju moze nechat lekar pn uz az do porodu

karabashka
autor
27. okt 2014

@ivec16 Takže si to ma teraz za 1 mesiac zaplatit ci ako aby mala narok? No je to tak ze ona ma zmluvu na dobu určitu ale bez datumu. to teraz tak davaju. Takže jej môže dat hocikedy že ukončenie, vieš...

ivec16
27. okt 2014

@karabashka no sak ale hadam jej to nedaju spatne ten datum... Moze si to zaplatit, ale bude sa jej ratat novy vymeriavaci zaklad pretoze to bude ako nove poistenie a teda sa jej to bude pocitat iba z toho zakladu z ktoreho si ten mesiac doplati... Najlepsie by bolo sa dohodnut s tym zamestnavatelom aby jej dal tu vypoved az ked tam uz bude mat tych 270 dni, popripade zostat dovtedy na PN

Tu začni písať odpoveď...

Odošli