Nezdaniteľná časť na manželku a vrátenie dane

lenka110611
6. mar 2013

Ahojte, mám pár otázok ohľadom daňového priznania a bola by som strašne rada, keby mi niekto pomohol. Vlani som bola od januára do septembra na RD, od októbra pracujem. Teda manžel si uplatnil NČ na manželku, kde sa odpočítal môj príjem za minulý rok? Aká je vlastne výška tej nezdaniteľnej časti na manželku? A odrátava sa od toho môj hrubý príjem alebo čistý vyplatený na účet? ĎAKUJEM za odpovede.

alena0305
6. mar 2013

@lenka110611 Odpočítateľná položka je niečo cez 3600eur na rok. Manžel si uplatnil menšiu odpočítateľnú položku - napr. 3600 mínus to čo si zarobila za tie tri mesiace od októbra (ale neviem či v hrubom, či v čistom)

jaduska
6. mar 2013

odpočítava sa hrubý príjem - zamestnávateľ ti dá potvrdenie o príjme, odtiaľ vezmeš to číslo

evita68
6. mar 2013

@lenka110611
odpočíta si na teba 3644,74 - tvoj hrubý príjem zo zamestnania + zaplatené odvody

mimuska123_
22. mar 2013

manzel ma cisty prijem okolo 530 a ja som od novembra min. roku na RD tiez by mu mali vratit nieco?

bmmz
22. mar 2013

@mimuska123_ manzelovi robia v praci RZ alebo si bude robit DP sam,
ak si mala do novembra 2012 zdanitelne prijmy vacsie ako 3644,74euro tak si na teba mancel nic nemoze odpocitat .... do toho prijmu sa zapocitava aj materska ... RP nie

mimuska123_
22. mar 2013

@bmmz no predtym som mala matersku a este som robila asi tri mesiace takze mi to presahuje tu ciastku co si pisala, takze nedostaneme ani fuka? 😒

bmmz
22. mar 2013

@mimuska123_ v takom pripade nie ak je prijem manzelky vyssi tak nie
buduci rok ak budes na RP ten sa nepocita tak bude moct manzel uplatnit

mimuska123_
22. mar 2013

@bmmz ale ved manzelovi vychadza, ze zarobil viacej jak ja za cely rok

bmmz
22. mar 2013

@mimuska123_ to nevani ale ak manzelka ma prijem za rok vyssi ako 3644,74 nemoze si na nu uplatnit nezdanitelnu cast

mimuska123_
22. mar 2013

@bmmz no tak to ma moc nepotesilo 😒

zuzka444
23. mar 2013

ahojte baby.potrebujem poradit.ze ako je to s odpisom dani ked tento rok nastupim.na matersku dovolenku a buduci rok by si ma chcel priatel dat odpisat z dani ale niesme zobraty.da sa to?staci tam len nejake prehlasenie ze zijeme v jednej domacnosti popripade rodny list malej?dakujem.za odpovede

evita68
23. mar 2013

@zuzka444 nedá sa, musíte byť manželia.. na dieťa si ale bonus vyžiadať môže, pokiaľ splní podmienky príjmu a žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti

lillona
4. apr 2013

o kolko sa znizi manzelovi dan, ak je manzelka cely rok na MD a teda cely rok pobera iba rodicovsky prispevok?

limoncino
4. apr 2013

@lillona nezdaniteľná časť na manželku je 3644,74 eur. Rodičovský príspevok sa ako príjem neráta

lillona
4. apr 2013

a teda musi sa jednat o manzelku a nemoze to byt iba druzka?

evita68
4. apr 2013

@lillona je to nezdanitelná časť na manžela/lku, nie na družku

marci77
19. jún 2013

@limoncino chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu, lebo podla tejto diskusie viete ako to chodi v praxi.....ak som ja teda cely tento rok na RD - tak buduci rok si v danovom priznani moze manzel uplatnit nezdanitelnu cast na manzelku (danove priznanie mu robi zamestnavatel) - tak kolko potom mu realne vratia penazi z danoveho uradu? Ja by som teda vobec nepracovala a bola cely rok na RD. pripadne druha moznost - ak by som povedzme od novembra nastupila do prace a moj hruby prijem by bol za rok 2013 napr. 2000eur - tak to sa potom pocita takto? 3644,74 - 2000+odvody? Dakujem vopred za info 🙂 🙂

karolina06
28. sep 2013

Ahojte, neviete mi niekto poradiť ako to bude s mojim RZ, do 6.3. Som pozerala MD (1550€), do 30.9mam RD a od 1.10 nastupujem do práce základ dane za tie tri mesiace cca 1600€, môže si manžel na mna uplatnit odpočet dane? Alebo si len ja spravím RZ a to je vsetko o ostatne prídeme?

andrejka10
13. nov 2013

@karolina06 , áno môže si manžel uplatniť odpočítateľnú položku na teba v závislosti od jeho príjmu. A aj ty si urobíš RZ. Do tvojho príjmu sa započítava materské a mzda mínus zákonné odvody (dobrovolné poistné sa za rok 2013 neodpočítava)

petronelak
9. jan 2014

Mamičky som prvý krát na MD, vlastne v roku 2013 som 8 mesiacov pracovala a 4 mesiace som bola na MD, môže si manžel na mňa uplatniť Nezdaniteľná časť za daný rok v danovom?! Ak áno čo potrebuje odovzdať v práci na mzdové aby mu to tam dali?

adele15
9. jan 2014

Ahojte kocky, aj ja mam otazku- do 24.1.2013 som bola na MD. Hned ako mi skoncila materska, tj od 25.1.2013 som si vycerpala v robote 20 dni dovolenky co mi ostalo este z kym som sla na matersku. Rata sa do mojho prijmu aj ta dovolenka co mi vlastne vyplatili v robote ak si chce manzel na mna odpisat dane?

aktevi13
21. jan 2014

Poradí mi niekto s týmto - od januára do konca júla som bola na úrade práce , kde som nemala žiadny príjem od augusta
som nastúpila do práce. V práci mi mzdu zdanili a uplatnili aj nezdaniteľnú položku /za mesiac/. Príjem mi nepresahuje ročnú nezdaniteľnú položku. Môže si manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú položku za obdobie keď som bola bez príjmu
samozrejme len pomernú časť po odpočítaní môjho príjmu ? Čo by som mala urobiť? Nikto mi to presne nevie povedať. Ď

evita68
21. jan 2014

@aktevi13 môže, za obdobie 1-7..
manžel v žiadosti o ročné zúčtovanie uvedie tvoj príjem /Hrubá mzda mínus odvody/

matahari9
22. jan 2014

Ahojte, v minulom roku som bola tri mesiace na materskej dovolenke a zvysok roka na rodicovskej. Ake potvrdenia a odkial bude potrebovat manzel, ak si chce manzel uplatnit odpocitatelnu cast dane za manzelku? Dakujem velmi pekne. M.

masinka
22. jan 2014

@matahari9 potrebuje ten papier zo SC kde ti vypocitali aku mas dennu matersku a do kedy mas na nu narok - vypocitas kolko dni to bolo v tom roku a vynasobis.
z UPSVAR si tiez dostala take vyjadrenie ze mas narok na RD, to tiez bude potrebovat, aj ked rodicak sa do prijmu nerata - materska ano, o tu sa ta nezdanitelka cast na teba znizi.

eeffka
22. jan 2014

@masinka
@matahari9 nepotrebuje.staci cestne prehlasenie,ze manzelka mala prijem XY.cislo ziska z vypisu z banky alebo zo sekov. Kedy bola na md a kedy na rd zameatnavatela manzela nezaujima. Ked mas zaujem o viac detailov zdokladovania prijmu je to §37 tusim.

masinka
22. jan 2014

@eeffka i tak sa da 😀 ale ked mas tie dva papiere, tak je to jednoduchsie, ako prechadzat x stranove vypisy z uctu a hladat kedy kolko bola materska a este aj spekulovat, ako sformulovat cestne prehlasenie 😉

eeffka
22. jan 2014

@masinka no neviem ale citavam tu : 14teho uz bol rodicak? , pre mna je zistit z IB kedy mi prisla materska zalezitost 35sec.
a cestne prehlasenie? Ja Eva prehlasujem ze moj prijem za rok 2013 bol 5penazi, s pozdravom. 22.2014

ende... uplne po sedliacky, Zistovat doklady, vypocitavat dnovu matersku... nic v zlom robim na mzdovom a treba ist lahsou cestou.

katusradus
22. jan 2014

@masinka ahoj vidím,že sa vyznáš 🙂 ak sa môžem spýtať,ja som od mája 2013 na RD neplatenej,som evidovaná teda iba v zdravotke,dostane manžel nejakú čiastku?vďaka

masinka
22. jan 2014

@eeffka v poho, kazdy urobi, ako mu to je jednoduchsie, ty na to pozeras odbornym okom , ale precitaj si tu x diskusii, kde bezny smrtelnik so sedliackym rozumom je z toho uplne zmagoreny 😉

A nie kazdy ma IB - kazdu chvilu si tu u mna niekto nieco objedna z bazarika a plati mi sekom na adresu 😀
Rodicak ci 14, ci inokedy ich aj tak nezaujima - ked ma matersku vypocitanu co ja viem 10 E / den a bola na nej do 15 marca, tak si spocita ze (31 + 28 + 15) dni krat 10 e a je to 😀 ak to hlada vo vypisoch (ci uz IB, alebo papierovych), tak bude spekulovat, ci tu marcovu matersku dostala v marci , alebo az v aprili a ci to, co dostala v januari bolo januarove a ma to teda priznat teraz, alebo to bolo decembrove a priznala to uz o rok skor....

a este mi napadlo - ak zasmestnavatel preplaca dovolenku medzi MD a RD (moj to tak robi) , tak treba este aj od neho Potvrdenie o prijmoch..... @matahari9