Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

iva_na11
25. jan 2024

Dobry den, chcem sa opytat, co sa oplati viac... moja situacia: v roku 2023 som bola januar az oktober vedena na urade prace a od novembra som Zamestnana. Kym som bola na rs, manzel sj na mna uplatnoval nczd a chcela by som vediet, ci si moze uplatnit aj za tych 10 mesiacov za rok 2023 alebo kedze si ja uz podavam danove, tak mozu radsej mne vratit nejake dane? Proste aku je najefektivnejsi postup? Dakujem.

alenah31
25. jan 2024

@iva_na11 poberala si podporu? Dávka v nezamestnanosti a tvoja mzda vyplatená od 11/2023 je tvoj vlastný príjem - ten by sa mu od výšky NČZD odpočítal a daň by sa vrátila len z toho rozdielu. Tebe sa podať RZD resp. DP oplatí - tebe bude vrátená všetka zrazená daň.

aaadkaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iva_na11
autor
25. jan 2024

@alenah31 dakujem a da sa urobit bud jedno alebo druhe ze bud on to poda alebo len ja alebo sa to da aj skombinovat?
Ja som poberala podporu do 13.6. Dakujem

alenah31
25. jan 2024

@iva_na11 ak spočítaš výšku podpory + tvojho príjmu od novembra do decembra 2023 a suma je vyššia ako 4 500,86€ - on si nemá čo uplatniť. Ty si musíš podať - ak chceš dane vrátiť - u zamestnávateľa žiadosť o RZD do 15.2. a tebe sa dane vrátia. Ak si nepodáš žiadosť o RZD potom si treba do 31.3. podať DP. Nič sa nedá kombinovať.

iva_na11
autor
25. jan 2024

@alenah31 ok dakujem velmi pekne za vysvetlenie🙂

laurika554
29. jan 2024

a co ak som bola pol roka na rodicaku a pol roka odpracovala. da sa uplatnit NCZD na mna, pocita sa do toho aj rodicovsky prijem, ci iba prijem zo zamestnania. A ak iba prijem zo zamestnania, hruby ci cisty? Niekde som citala ze prijem znizeny o povinne poistne?

alenah31
29. jan 2024

@laurika554 hruby prijem. Pokial si zarobila brutto 4.500,86€ a viac (cize min. brutto 750€ mesacne a viac) nema si co uplatnit. RP nie je vlastny prijem manzelky, je to statna soc. davka - ta sa nezapocitava.

laurika554
30. jan 2024

@alenah31 dnes som zistovala, vraj ide prijem bez povinnych prispevkov do soc. poist. a zdrav poist., takze teda to nebude hruby prijem

alenah31
30. jan 2024

@laurika554 ale ano...no pre manzela musis vyziadat a doniest od tvojho zamestnavatela Potvrdenie o zd. prijmoch zo zavislej cinnosti. Je tam tvoj celkovy hruby prijem, od toho sa odpocita povinne poistenie, ktore je v tom potvrdeni vypocitane. Ty si pol roka pracovala, uplatnit si moze teda len pomernu cast NCZD na manzelku a nie celych 4.500,86€ - len za obdobie 6 mesiacov tvojej RD. Predpokladam, ze si sa do prace vratila, lebo ti RD skoncila (dieta dovrsilo 3 roky). Cize 4.500,86:12x6 a vysledok minus tvoj prijem (bez odvodov) = suma, z ktorej sa vrati dan. Vysledok moze byt nizsi ako tvoj prijem = vratena dan 0€.

laurika554
31. jan 2024

No podla toho co som prezistila, tak moj vlastny prijem je hruba mzda - povinne odvody do SP, ZP. A co sa tyka mesiacov. Tak je nova novela zakona, kde pre moj pripad ma byt pocet mesiacov 12. Pretoze nova novela je platna od juna 2023.

alenah31
31. jan 2024

@laurika554 novela sa tyka "osoby starajucej sa o dieta do 6 rokov" kedy je toto obdobie zapocitane. Ty si ale bola zamestnanec. Prikladam link priamo z fin. spravy - priklad c. 6 je rovnaky ako tvoj pripad kedy si bola na RD a potom
mala status zamestnanec. Priklad c. 7 sa tyka statusu osoby starajucej sa o dieta do 6 rokov (kedy je vlastne povazovana zo dobrovolne nezamestnanu).
https://podpora.financnasprava.sk/298349-Nezdan...

laurika554
1. feb 2024

@alenah31 dakujem za nazor