Od koho si mám pýtať doklad na daňové priznanie?

vendula13
8. jan 2024

Ahojte, min.rok som pracovala 4,5 mesiaca ostatné mesiace som bola na úrade práce kedy som poberala aj podporu. Mám si pýtať doklad pre daňové priznanie pre nového zamestnávateľa z úradu práce alebo zo sociálnej poisťovne?
Ďakujem za radu.

lucka_ke
8. jan 2024

daňové priznanie ti zamestnávateľ neurobí, jedine Ročné zúčtovanie dane a tam potrebuješ Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2023 od predchádzajúceho zamestnávateľa, podpora nie je zdaniteľný príjem

vendula13
autor
8. jan 2024

@lucka_ke 😀 ďakujem

cheeta
8. jan 2024

od bývalého zamestnávateľa si vyziadaj Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch...ak si za rok 2023 nemala iné príjmy podliehajúce zdaňovaniu/zdaneniu,
podaj daňové priznanie typu A,
na základe toho, čo si napísala, ti vrátia strhnutú daň z príjmu zo závislej činnosti.
(mohli by/mali by - mzdový účtovník býv. zamestnávateľa urobiť Ročné zúčtovanie dane, to je matematický to isté)

anos18
8. jan 2024

Tak, ako píše @lucka_ke, buď požiadaš nového zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane a k nemu doložíš potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za r.2023 od predchádzajúceho zamestnávateľa. Alebo si spravíš daňové priznanie sama a vtedy potrebuješ potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za r.2023 od predchádzajúceho zamestnávateľa a potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za r.2023 od terajšieho zamestnávateľa, ak si u neho bola zamestnaná už aj minulý rok.

ikonica
8. jan 2024

U noveho zamestnavatela si odkedy? robila si u neho aj min rok?

vendula13
autor
8. jan 2024

@ikonica áno som u nového od októbra. A bude potrebovať doklad, že som bola evidovaná na úrade práce?

ikonica
8. jan 2024

@vendula13 u nas pytaju. Napis na urad a poslu ti. Alebo tam zavolaj.

julka828
8. jan 2024

@cheeta a mozem sa opytat ked som bola na dohodu v jednej praci asi tri mesiace a potom este v jednej 2 mesiace. Musim podat danove priznanie ? Mam si tiez vyziadat to rocne zuctovanie od tych firiem ?

lucka_ke
8. jan 2024

@julka828 podľa toho koľko si zarobila

anos18
8. jan 2024

@julka828 dovolím si odpovedať ja: Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2023 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2023 presiahnu sumu 2 461,41 eur (s výnimkou uvedenou v § 32 ods. 4 zákona o dani z príjmov), alebo ak vykazuje daňovú stratu. Čiže, ak si mala zdaniteľné príjmy pod uvedenú hranicu, tak nemusíš podať daňové priznanie, ale možno by sa oplatilo, ak si mala strhnutu daň zo mzdy, možno by ti vyšiel preplatok na dani.

julka828
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anos18
8. jan 2024

@julka828 momentálne si zamestnaná?

julka828
8. jan 2024

@anos18 aja uz som precitala dakujem... Tu sumu som nepresiahla to boli len kratke dohody. A momentalne som stale na predlzenej rodicovskej dovolenke platenej

anos18
8. jan 2024

@julka828 ale keď ti strhavali daň, možno by sa oplatilo podať daňové priznanie

vyrovnanaosoba
8. jan 2024

@vendula13 ak si nedostala pri výpovedi ročne zúčtovanie, tak pýtaj teraz. Nič iné ti netreba, ale daňové priznanie si budeš robiť sama, resp.nejaka pani.

anos18
8. jan 2024

@vyrovnanaosoba pri výpovedi nemohla dostať ročne zúčtovanie dane

vyrovnanaosoba
8. jan 2024

@anos18 mne dali potvrdenie keď som odišla v máji, a keď som pýtala vo februári, tak mi povedali, že ten papier čo mi dali je toto. A aj bolo. Tak neviem 😃 možno len môj zamestnávateľ bol iný 🙈

anos18
8. jan 2024

@vyrovnanaosoba pri odchode si mohla dostať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch

anos18
8. jan 2024

@vyrovnanaosoba ročne zúčtovanie dane za r.2023 sa bude robiť až teraz. Zamestnanec oň musí požiadať do 15.2.2024