Odpis daní na manželku od januára 2013

merylla
17. dec 2012

Ahojte, zajtra mi konci RD a povodne som mala v plane dat sa na predlzenu RD (dobrovolnu do 6rokov dietata/......jednak preto ze nemam pracu a druha vec je ze cakame v maji prirastok a aj tak by ma nikto nezamestnal. Ibaze manzel je zivnostnik a podla zmien na rok 2013 si moze odpisat dane na manzelku ktora je nezamestana, alebo sa stara o dieta do 6rokov koli jeho nepriaznivemu zdravotnemu stavu a pobera opatrovatelsky prispevok.....ale nikde som nenasla co ked chcem zostat s malym na predlzenej RD dobrovolne. Podla mna je byt nezamestnana alebo na predlzenej (neplatenej/ RD to iste bo stat na mna aj tak nic neplati, v oboch pripadoch len zdravotne. Kedze na urade mi k tomu nic nepovedali....tak sa snazim zistit co sa da. No a zajtra sa chystam na urad opat....myslim sice ze opat z toho ziadne vyuzlenie nebude, ale na ten urad prace sa mi teda moc hlasit nechce. A este mi napadlo ci sa to vobec bude na nas vztahovat kedze sa to vsetko udeje este v roku 2012...ale co potom s danovym zuctovanim za rok 2013? Tak keby ste o tom nieco vedeli, prosim napiste. Vdaka 🙂

evita68
1. jan 2013

@mishelin9986 vypýtaj si potvrdenie o príjmoch, podaj DP a vrátia ti cca 76 eur na daniach..
manžel si ešte odráta na teba cca 3244 eur, ktoré sa mu nezdania

tanikaheja
1. jan 2013

Ahojte mna by zaujimalo teda ci si manzel moze uplatnit odpocitatelnu polozku na mna za r.2012 kedze som rodicovskej dovolenke od januara 2012.Matersku som nepoberala, lebo som bola zivnostnik.Mame este deti jedno ma jeden rok na to moze uplatnit ulavu a co druhe dieta?To bude mat teraz 15, mam ho z prveho manzelstva a byvaly manzel si ulavu neuplatnuje. Ma moj terajsi manzel narok na ulavu aj na nemanzelske dieta ked ze ja ho mam v opatere a starostlivosti??Teda moze si uplatnit ulavu na dani na obe deti?
Dakujem

evita68
1. jan 2013

@tanikaheja úľavu si môže uplatniť na teba, na deti sa poberá daňový bonus.. môže si ho uplatniť na obidve deti

tanikaheja
2. jan 2013

@evita68 Dakujem za odpoved,ano mylsela som bonus na deti a ulavu na seba.dakujem velmi pekne.Náhodou nevies aka je vyska ulavy na mna a bonus na deti na rok 2012?Dakujem

chavierka
2. jan 2013

Ahojte žienky, vidím, že sa vyznáte, tak sa spýtam aj ja. Som zamestnaná, momentálne na rodičovskej dovolenke, manžel je kvázi nezamestnaný, stará sa o mamu, teda poberá opatrovateľský príspevok. Takže nikto z nás si ani neuplatňuje daňový bonus na dieťa. Ako to bude s daňami, mám si požiadať? Minulý rok som si žiadala, poberala som vtedy materskú a bolo mi pekne vrátené, ale neviem ako to bude tento rok, keď poberám RP.
Ďakujem

evita68
2. jan 2013

@tanikaheja 249,24 bonus na jedno dieťa.. 3644 úľava -ak si nemala príjem, ktorý túto sumu ponižuje

evita68
2. jan 2013

@chavierka Keď žiadne dane neplatíte v priebehu roka, tak aké vám majú vrátiť? Ak ste nemali zdaniteľný príjem, iba rodičovský príspevok a opatrovateľský, tak ani daňové nepodávate. Nemáte ani nárok na daňový bonus na deti, pretože podmienkou je byť zamestnaný alebo príjmy zo živnosti.

adinam
3. jan 2013

@evita68,ahoj.Aj Ťa poprosím o vysvetlenie.Do 31.1.2012 som poberala rodičovský príspevok.Od 1.2.2012 do 20.8.2012 som bola zaradená do evidencie na ÚP a poberala som podporu v nezamestanosti.Má môj manžel nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na mňa?Ráta sa poberanie podpory do príjmu?Vopred ďakujem za odpoveď.

evita68
3. jan 2013

@adinam podpora sa ráta do príjmu pre manžela.. a od 21.8. nebol žiadny príjem?

3644,74 - podpora - neviem či bol príjem od 21,8, = to si môže odpočítať

adinam
3. jan 2013

@evita68-nie,nemám žiadny príjem-som "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov,/bez RP/,preto som sa odhlásila z UP po ukončení poberania podpory...

evita68
3. jan 2013

@adinam tak potom platí ten výpočet, čo som ti napísala

adinam
3. jan 2013

@evita68.ďakujem!!! 😉

janulienka1
7. jan 2013

@evita68 Som ešte na rodičovskej do 03.2013,pracujem naHPP od 1.3.2012 Má si manžel uplatniť na mňa odpočitateľnu položku 3644 a ja si mám podať zvlašť daňove?,Dakujem.

evita68
7. jan 2013

@janulienka1 ako si môže odrátať 3644 na teba, ked si mala príjem? ak tvoj príjem mínus odvody bol viac, ako 3644, tak na teba si nemôže odrátať nič..
ty si bud podaj DP, alebo požiadaj do 15.2. zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane

janulienka1
7. jan 2013

Ve
@evita68 no čisty príjem u mňaa je cca 300 euro krát 9 rodičak sa neráat či?,Nevyznam sa ,prepáč..

evita68
7. jan 2013

@janulienka1 ved v pohode 🙂
nie krát 9, ale krát 10..

vyrátaš si to takto:
3644,74 mínus hrubý príjem plus odvody.. rodičovský príspevok sa tu neráta

janulienka1
7. jan 2013

@evita68 zajtra hodím reč s ekonomkou tak dakujem.

zuzoka
7. jan 2013

@evita68 ahoj, od 1.1.2012 som bola na PN-ke, bola som evidovaná na ÚP, ale marodka mi bola vyplácaná iba z DNP. Od marca som poberala MD, tiež iba z DNP. Berie sa to tiež ako príjem?

evita68
7. jan 2013

@zuzoka ak myslíš či ako príjem pre nezd. časť pre manžela, tak áno, aj nemocenské z DNP, aj materské /rodičovský nie/, aj dávky v nezamestnanosti

vladuska99
16. jan 2013

@evita68. Ahoj vidime ze sa vyznas v daniach,mozem sa spytat ci si moze manzel aj namna nieco uplatnit? Lenze sme manzelia len od decembra...a na rodicovskej som od decembra..alebo sa to nanho bude vztahovat az v roku 2014?dakujem

evita68
16. jan 2013

@vladuska99 ak ste manželia od decembra 2012, tak potom až za rok 2013

janulienka1
16. jan 2013

@evita68 Zdravím.Prosím ťa ,ráta sa do prijmu PN a OCR?, 🙂

janulienka1
16. jan 2013

No ako vidím vyššie tak sa ráta.Dakujem 😉

evita68
16. jan 2013

@janulienka1 do akého príjmu? seba, či manželky pri odpočte u manžela

janulienka1
16. jan 2013

@evita68 Myslela som do môjho prijmu a manžel by si uplatnil odpočitateľnu položku na mňa ,kedže môj príjem nepresahuje 3644

evita68
16. jan 2013

@janulienka1 počíta aj nemocenské, aj očr, aj príjem zo zamestnania a mnohé iné 🙂

janulienka1
16. jan 2013

@evita68 Tak dakujem 🙂

lucilucik
16. jan 2013

ja so na materskej ale platia mi ju v cechach pol roka bude si moj manzel opissat ma z dani 😅

evita68
16. jan 2013

@lucilucik od čiastky 3644,74 si odrátaj materskú /ak si iné príjmy nemala/ , zvyšok si môže uplatniť

miroser
17. jan 2013

Dobrý den, chcem si uplatnit ulavu na dani na manželku, ktorá bola celý rok na predčasnom inv. dochodku so sumou 280€. Mzdová učtovnička žiada odo mna sobašny list, a nie výpis zo soc. poistovne, ktorý som dával doteraz, zmenilo sa niečo , má pravdu? Za odpoved vopred dakujem...