Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odpis daní na manželku od januára 2013

merylla
17. dec 2012

Ahojte, zajtra mi konci RD a povodne som mala v plane dat sa na predlzenu RD (dobrovolnu do 6rokov dietata/......jednak preto ze nemam pracu a druha vec je ze cakame v maji prirastok a aj tak by ma nikto nezamestnal. Ibaze manzel je zivnostnik a podla zmien na rok 2013 si moze odpisat dane na manzelku ktora je nezamestana, alebo sa stara o dieta do 6rokov koli jeho nepriaznivemu zdravotnemu stavu a pobera opatrovatelsky prispevok.....ale nikde som nenasla co ked chcem zostat s malym na predlzenej RD dobrovolne. Podla mna je byt nezamestnana alebo na predlzenej (neplatenej/ RD to iste bo stat na mna aj tak nic neplati, v oboch pripadoch len zdravotne. Kedze na urade mi k tomu nic nepovedali....tak sa snazim zistit co sa da. No a zajtra sa chystam na urad opat....myslim sice ze opat z toho ziadne vyuzlenie nebude, ale na ten urad prace sa mi teda moc hlasit nechce. A este mi napadlo ci sa to vobec bude na nas vztahovat kedze sa to vsetko udeje este v roku 2012...ale co potom s danovym zuctovanim za rok 2013? Tak keby ste o tom nieco vedeli, prosim napiste. Vdaka 🙂

angua27
17. dec 2012

ahoj, zatiaľ podľa informácii, ktoré mám, tak sa nezdaniteľná položka na manželku bude dať uplatniť iba v prípade, že manželka sa nepretržite stará o dieťa do veku 3 rokov. pre Teba to znamená, že za rok 2013 si bude môcť manžel na Teba uplatniť nezdaniteľnú čiastku až od júna, keďže prírastok sa vám narodí v máji. a aj tam sa bude z nezdaniteľnej čiastky odpočítavať Tvoja materská. ak budeš hneď od začiatku poberať rodičovský príspevok, nie materskú, tak za jún až december si bude vedieť manžel na Teba uplatniť nezdaniteľnú čiastku v plnej výške za tieto mesiace.
takto som novelizáciu pochopila ja. ak má niekto presnejšie info, rada sa poučím. 😉

evita68
17. dec 2012

@angua27 ešte doplním, že aj na manželku/manžela, zaradených do evidencie uchádzačov o zamestnanie..

4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c)

mishelin9986
30. dec 2012

dobry den tiez by som potrebovala pomoct ako to je ked som na RD a od oktobra som chodila brigadnicky do prac na dohody ci si mam dat ja poziadat o vratenie dani alebo to pripisu manzelovi a ci dostane vratenie dani ked si ma da do odpisu tak ako minuly rok alebo to bude menej koli tomu ze som mala nejaky ten prijem na dohodu dakujem

evita68
31. dec 2012

@mishelin9986 ak ti strhli nejaké dane, tak podaj daňové priznanie a dane sa ti vrátia..
zároveň si manžel na teba môže uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške 3644,74 mínus tvoj zárobok z dohody

zuzanalv
31. dec 2012

moze sa uplatnit nezdanitelna ciastka aj na manzelku na predlzenej materskej do 6.roku dietata?Alebo to plati len do troch rokov ?

evita68
31. dec 2012

@zuzanalv za rok 2012 je to po starom

polyana
31. dec 2012

@evita68 - čiže ja som na predlženej materskej s 5-ročnými dvojičkami- ale na neplatenej. Takže za ten rok 2012 si ešte bude môct manžel uplatniť odpočet aj na mna?? Ja som myslela, že táto zmena sa bude týkať už tohto najbližšieho danoveho priznania a že si už nebude môct odpočítať nič.

evita68
31. dec 2012

@polyana áno, novela platí až od 1.1.2013, čiže uplatní sa až pri podávaní daň. priznaní v roku 2014.. za rok 2012 si môže na teba uplatniť

zuzanalv
31. dec 2012

@evita68 dakujem..

polyana
31. dec 2012

@evita68 dakujem pekne- potešila si ma 😉 😉

monyccka
31. dec 2012

@evita68 a mozem sa opyatat aj ja ? Ak beriem matersku z maxima, kedze som si platila DNP, bude si moct manzel o rok uplatnit vratenie dane? A v akej vyske? ako sa to pocita? Tych 3640e - suma, ktoru som ja dostala na materskej a rodicovskej? Alebo rodicovska sa tam uz pocitat nebude? Matersku beriem od 16.oktobra 2012. Mam v tom riadny zmatok :-/ Dakujem vopred za odpoved.

evita68
31. dec 2012

@zuzanalv na budúci rok to bude možné do nároku na rodičovský príspevok.. a to môže byť aj do 6 rokov, ak má dieťa zlý zdrav. stav

evita68
31. dec 2012

@monyccka manžel si bude môcť odpočítať 3644,74 mínus materská a mínus príjmy napr. zo zamestnania.. rodičovský príspevok sa do príjmu manželky neráta

monyccka
31. dec 2012

@evita68 dakujem za bleskovu odpoved. Aj ked som sa teda prave dozvedela, ze ziadnu dan nam nevratia o rok :-/ Je super, ze tu su maminky, ktore vedia poradit naozaj k veci..este raz vdaka 🙂

evita68
31. dec 2012

@monyccka prečo nevrátia?

monyccka
31. dec 2012

@evita68 no lebo nam to nevychadza, kedze beriem tu matersku z maxima od 16.oktobra. Alebo sa mylim?

zuzanalv
31. dec 2012

@evita68 ja som doma do 6 ale nie pre zly zdravotny stav ,takze ak som dobre ,rozumela ,na druhy rok nedostaneme nic ,alebo len nejaku mensiu cast?

moon1979
31. dec 2012

@monyccka
kym poberáš materskú a ešte k tomu maxiimálnu, tak manžel nebude mať žiadnu úlavu ... zaujímavé to bude za ten rok, kedy ty vykážeš celý ako poberateľ RP 🙂 vtedy mu vrátia pekne z daní 🙂

zuzanat
31. dec 2012

ahojte, aj ja by som potrebovala poradit, do 31.8 som poberala RP, k 31.8 som dostala vypoved aj odstupne a od 1.9 poberam podporu. Mam si podat danove priznanie- koli tomu odstupnemu, alebo si ma moze dat manzel do odpisu?Dakujem

petrina82
31. dec 2012

Ja som bola v tom, ze ta novela ohladom nezdanitelnej casti na manzelku bude platit uz teraz, kedze je to od 1.1.2013. Neviem, ci sa to tyka az za prijmy v roku 2013 (cize na danovom podanom v roku 2014) alebo tym, ze sa danove priznanie za rok 2012 podava do marca 2013 uz v tomto danovom za rok 2012 podavanom teraz v 2013. Nikde to nie je takto vysvetlene. Alebo som to ja nepochopila. Naco sa potom o tom pise uz teraz vsade? No ak by to bolo tak, ze v tomto danovom za r.2012 sa este uplatnuje nezdanitelna cast na manzelku po starom, to by bolo super, velmi by nam to pomohlo 🙂 . Tak ako to teda je na 100%?

evita68
31. dec 2012

@monyccka no neviem, koľko bola materská.. ak bola viac, ako 3644, tak veru nevrátia

evita68
31. dec 2012

@zuzanalv ak nebudeš poberať RP alebo nebudeš evidovaná na úrade práce alebo nebudeš poberať príspevok na opartrovanie, tak nie, nebude nárok

evita68
31. dec 2012

@zuzanat podaj si daňové priznanie, bud celá alebo časť dane sa ti vráti - záleží od príjmu

a aj manžel si môže odrátať na teba nezd. časť, ak tvoj príjem zo zamestnania mínus odvody plus podpora je menej, ako 3644.74

evita68
31. dec 2012

@petrina82 preto sa o tom píše, lebo rok 2013 je už zajtra a predsa človek musí vedieť už teraz, za akých podmienok bude pracovať od zajtra 🙂 áno, platí to až pri podávaní DP za rok 2013

petrina82
31. dec 2012

@evita68 super, dakujem za odpoved, potesilo 🙂

mishelin9986
31. dec 2012

a este sa chcem opytat ked som robila v dvoch roznych firmach na dohodu? v jednej len na vikendy na tri mesiace a v druhej len dva tyzdne tak mam narok si pozuiadat o vratenie dani z oboch alebo len z jednej ak z jednej tak z ktorej je to pre mna vyhodnejsie? a muzovi potom vratia o to viac alebo menej ?

zuzanat
31. dec 2012

@evita68 dakujem, do prijmu sa mi zrejme rata aj odstupne, vsak...

evita68
31. dec 2012

@zuzanat samozrejme, ráta

evita68
31. dec 2012

@mishelin9986 príjmy z obidvoch dohôd musíš sčítať v daň. priznaní a zrejme tu ide o malý príjem, takže dane sa ti vrátia všetky .. a si si istá, že ti dane strhli? pozri na výpl. páskach, lebo ak s podpísala vyhlásenie na nezd. časť, tak ti ich nestrhli.. manžel si môže uplatniť 3644 mínus tvoje príjmy.. čiže čím máš väčšie príjmy,tým menej si môže manžel odrátať na teba

mishelin9986
1. jan 2013

no dan mi urcite stahovali bo na dohodach som mala sumu na hodinu a ked som si ratala hodiny tak mi peniaze chybali bo vyplatne pasky nam nedali netusim preco :( ale vseho vsudy som zarobila dokopy v oboch firmach cca 400 eur taklze ak som spravne pochopila tak oni mi z firiem daju potvrdenie o prijme ktore si potom manzel da do odpisu ? velmi pekne dakujem

Tu začni písať odpoveď...

Odošli