Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Odvody po skončení rodičovskej

lady511
28. máj 2014

Ahojte baby,,,chcela by som sa informavať,,ako je to so zdravotnou a socialnou poisťovnou ...ked mamičke skončí materská..teda keby som bola doma(kedže mi malu nezobrali do školky v mieste bydliska)...z viacerých zdrojov som počula že do 6 rokov dietata sa platit nemusí,,ako je to prosím Vás?..máte skusenosti?

alenah31
28. máj 2014

@lady511 áno môžeš ostať doma do 6 rokov dieťaťa, ale po ukončenej RD pôjdeš na ÚPSVaR a zažiadaš o neplatenú RD - štát za teba bude ďalej platiť odvody.

lady511
autor
28. máj 2014

@alenah31 dakujem pekne 🙂.. zase tu na internete som vyčítala že treba do socialnej zajst

alenah31
28. máj 2014

@lady511 tam ťa potom pošlú z úpsvar kde dostaneš potvrdenie - na sociálke aj zdravotnej poistovni treba oznámiť, že ostávaš na RD - oznamovacia povinnosť je na tebe, úrad to za teba urobiť nemusí🙂

lady511
autor
28. máj 2014

@alenah31 tak určite je to lepšie oznámit ako potom zistit že mam nedoplatky,,dakujem 😉

havana_frost
28. máj 2014

@lady511 Na zdravotnú poisťovňu musíš ísť oznámiť sama, že ostávaš na neplatenej RD a že za teba bude platiť štát podľa § 11, odsek 7 písmeno j) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení (fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov).
Inak @alenah31 neviem či si zaregistrovala, ale niektoré osoby od 1.1.2013 už nemajú oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni. Sú to tie, ktoré (zjednodušene povedané) poberajú nejakú štátnu dávku a za tie to oznámi tento úrad (Sociálna poisťovňa alebo UPSVaR). Nie je to však prípad lady511, to máš pravdu.

lady511
autor
28. máj 2014

@havana_frost dakujem už som to pochopila

Tu začni písať odpoveď...

Odošli