Odvody v rou 2012 a v roku 2013

xlucia
15. okt 2012

viete mi niekto poradit pre kamaratku, kolko plati tento rok ak je niekto nezamestnany a chce ist na matersku, aby ju dostal, odvody do socialky a kolko to bude v roku 2013? viem ze sa to zvysovalo, ze uz sa neda len nieco ale len cely balik, ale vobec sa v tom nevyzna a jej tiez neviem poradit.
a co sa platilo volakedy a co sa plati teraz? co spada do toho baliku? teda v com je presne ta zmena?
a kolko je potom materska?
ide o to ze bude nezamestnana, ale uz je tehotna. presne je to ze teraz caka babo, a koncom januara pride o pracu. ma ju na dobu urcitu.termin ma posledneho maja 2013.
cize ma si platit od februara do ktoreho mesiaca a kolko aby mala narok na matersku? az do porodu. ci len do tych 6 tt do porodu?
dik

maznacik007
15. okt 2012

ak je uz tehotna tak je to zbytocne zacat platit ... bude mat narok na materske lebo je v ochrannej lehote a ta sa jej bude ratat z prijmu z tej prace na dobu urcitu v medzicase pojde normalne na UP ak splni podmienky moze poziadat aj o podporu

xlucia
autor
15. okt 2012

@maznacik007 cize radis ist hned vo februari na UP? to napadlo aj mna. ona ze bude radsej dobovolne nezamstnana, lebo ze robotu si potom uz s bruochom isto novu nenajde. ale vobec sa otmu nerozumiem. cize ak je do konca januaral zamestnana a isla by na UP tak ako radim ja, tak by tam bola evidovana dokedy? az do porodu, alebo by nastupila 6tt pred porodom na matersku?
a z coho by sa potom ratala ta materska?
hladali sme to spolu na stranke soc.poistovne, ale mame z toho gulas.

maznacik007
15. okt 2012

nie do nastupu na matersku teda sest tyzdnov pred porodom... narok bude mat normalne.. ak by ostala len tak doma musi si platit zdravotne odvody a takto bude mat narok mozno aj na podporu. kolko odrobila tam v tom zamestnani..
a rata sa jej z roka 2012 vymeriavacieho zakladu

xlucia
autor
15. okt 2012

@maznacik007 aha. a ak by tam nesla, kolko by si tei odvody platila sama ? dokedy a v akej vyske?

xlucia
autor
17. okt 2012

poradi niekto?

moon1979
17. okt 2012

@xlucia
nárok na materské vzniká vtedy ak za posledné dva roky bola aspon 270 dní nemocensky poistená ... ak nastupuje na MD v ochrannej lehote, teda do 8 mesiacov po skončení povinného NP a bola 270 dní poistená, vtedy sa jej materská vypočíta 65% z VZ, ktorý mala vtedy ako zamestnaná. Ak nenastúpi v ochrannej lehote 8 mesiacov na MD a splna podmienku 270 dní NP za posledné dva roky tak bude mať nárok na MD z minima, čo je cca 220 EUR ...

volakedy sa dalo pripoistiť dobrovolne výhodnejšie ako teraz ... z maxima to robilo mesačne 50 eur, teraz to robí z maxima skoro 500 eur platbu čo by musela platiť po dobu 270 dní, aby mala nárok na MD alebo PN z DNP ... takže už teraz sa jej to neoplatí ...

ak ešte nie je v 8tt tak sa môže ešte dobrovolne pripoistiť a zvýšiť si materskú, ak splna tú podmienku, čo som uvádzala vyššie, ked sa poistí z minima, mesačne bude musieť platiť 120 eur ...

dobrovolne nezamestnaná jej neodporúčam byť, pretože jednak sa jej to obdobie nebude nikam zaratavať, teda bude to mať vedené ako hluché obdobie a jednak si bude musieť mesačne platiť zdravotné poistenie, čo je cca 50 eur .... ked bude na UP, bude to za nu platiť štát ...

xlucia
autor
17. okt 2012