Maródka a informovanie zamestnávateľa

blondyblond
5. feb 2013

Ahoj chcem sa poradit,ma pravo zamestnavatel zistovat cez hocikoho ako som na tom zdravotne kym marodim a som povinna ich informovat kedy nastupim do prace kolko ma caka este vysetreni ked to ani ja sama netusim? 😒

saska.t
5. feb 2013

Nie si povinna oznamit, co ti je a ony nemaju pravo od druhych vyzvedat ako na tom si, ale si povinna oznamit predpokladany nastup do prace, ak nie si dlhodobo PN o vysetreniach ich samozrejme nemas dovod informovat, to je tvoja sukromna vec...

erulka77
5. feb 2013

mala by si oznamit zamestnavatelovi vsetko ja som na tom podobne a vcera som davala do prace vediet ale tiez sama neviem ako dlho budem pn

blondyblond
autor
5. feb 2013

Ked by mi niekto zavolal priamo tak ma to tak neserie ako ked vyzvedaju cez svojich pribuznych atd vytaca ma to

zuzana909
5. feb 2013

@blondyblond aj keď zo zákona nie si povinná informovať, ale zo slušnosti by si mala sama informovať zamestnávateľa ako dlho budeš asi PN, či ťa čakajú nejaké vyšetrenia a potom sa uvidí, nemusíš konkretizovať diagnózu, ale nejaké info by si mala poskytnúť sama.
možno sa nechce pýtať na priamo, ale ak ti na práci záleží a po skončení PN nechceš dostať výpoveď informácie by si mala poskytnúť.
zamestnávateľ musí nejakým spôsobom vykryť tvoju neprítomnosť a niekto musí vykonávať tvoju prácu ak to nie je firma kde je 200 ľudí a tvoja neprítomnosť sa stratí.

blondyblond
autor
5. feb 2013

@zuzana909 Ja som dala vediet co mi je a ze ma cakaju vysetrenia atd ale toto neustale vyzvedanie bola si uz na vysetreni am atam a ako dopadlo co teraz ides kam atd

sisaha
5. feb 2013

@blondyblond nie si povinna. Mozem im maximalne povedat, ze ak by tvoja choroba alebo vysledok z vysetrenia znamenal nemoznost dalej pracovat, ze ich budes informovat... A na oplatku by som sa sefa spytala, aky je jeho sexualny zivot, ci je spokojny... 😉

hajajanka
5. feb 2013

@blondyblond Zamestnavatel nema pravo sa o tvojom zdravotnom stave vyzvedat od tvojich pribuznych a znamych. Povedala by som vsak, ze ma moralne pravo vediet, ako na tom jeho zamestnanec je co sa tyka predpokladanej dlzky PN, ale to by sa mal pytat priamo zamestnanca, resp. slusnost kaze "hodit so zamestnavatelom slovo". Ani mne ako zamestnavatelovi by sa nepacilo, keby som vobec nevedela, ako mam zariadit a rozdelit pracu choreho zamestnanca.
@sisaha Toto je dost pritiahnute za vlasy. Tebe by sa pacilo, keby tvoj zamestnanec mlcal ako ryba a ty by si ani memala tusenia, ako dlho bude doma, ako vybavit jeho pracu, ci vziat niekoho na zastup a pod.? Ber to aj z druhej strany.

sisaha
5. feb 2013

@hajajanka ale ona predsa nemlci ako ryba...ona ich o vsetkom informovala. O tom, co jej je, aj ake vysetrenia ju cakaju.. Napr. ja ked som otehotnela a vypadla kvoli krvacaniu na PN, zamestnavatel mojou pracou poveril niekoho ineho. Predpokladam, ze ju takisto niekto zastupuje. Neviem teda aku ma diagnozu, ale ked jej nadriadeny o nej vie, tak vie aj zhruba predpokladat aj dobu PN...Vyzvedat poza chrbat je neeticke...

hajajanka
5. feb 2013

@sisaha Ale ja netvrdim, ze vyzvedat poza chrbat je eticke, poriadne citaj 😉

sisaha
5. feb 2013

@hajajanka ja som citala pozorne, ale ty asi iba moju poslednu vetu 😉

zuzana909
5. feb 2013

@blondyblond neviem aké máte vzťahy, aká je to veľká firma, možno ho len trápi, že si chorá a chce vedieť čo sa s tebou deje 😉
ťažko tu presne stanoviť nejaké hranice, je to veľmi citlivá téma a je to náročné aj z jednej aj druhej strany, samozrejme tvoj podrobný chorobopis nemá právo poznať 😉 a ani by ho to nemalo zaujímať.
na druhej strane chce vedieť ako má s tebou počítať a či zobrať miesto teba niekoho iného, ....
prajem skoré uzdravenie 🙂
síce nepoznám šéfa, ale ak sa takto zaujíma tak ho treba nechať tak a nehádať sa s ním ak chceš vo firme aj naďalej pracovať, lebo ľudia sú rôzny, môže sa uraziť a hneď pri prvej príležitosti ťa prepustiť z dôvodu nadbytočnosti, žiaľ funguje to aj tak, alebo mu jemne naznačiť, že nech sa radšej opýta teba a nie tvojich známych, to musíš posúdiť sama akého charakteru je váš vzťah a aká je to firma a osobnosť zamestnávateľa.

blondyblond
autor
5. feb 2013

@zuzana909 Ide o to ze tam je malo ludi a funguje tam vsetko poza chrbat,vsetko sa taji atd.Ked ma sef nieco proti tebe tak ta prestane zdravit a nikto nechce nic riesit priamo do oci ,nikdy som v takomto kolektive nerobila.Keby je inej roboty hned som od tial prec.

zuzana909
5. feb 2013

@blondyblond to ti verím, že v takom kolektíve sa zle pracuje 😒 keď to takto funguje
nič iné ti nezostáva len pevné nervy a ja by som možno hlásila všetko a možno za mesiac by ti povedal, že nemusíš mu všetko vešať na nos 😉
naozaj je to nevyspytateľné a hlavne kvôli zdraviu sa zbytočne nestresuj buď v kľude a keď sa pýta nech sa pýta a keď je taký človek potom nechápem jeho prehnaný záujem, lebo keď by to bol človek, ktorého zaujíma zdravie zamestnanca a na pracovisku je dobrá atmosféra, tak by som brala trápi ho to a preto sa pýta, ale takto si ho asi nasrala, že si si dovolila ochorieť ☹

blondyblond
autor
5. feb 2013

@zuzana909 tam nejde o zdravie ale im ide len o to aby mal kto robit,lebo ked ti tam sekne v krku tak ti povie ze krkom nerobis tak sa nestazuj,je nas tam tak malo ze teraz musi za mna makat aj sef.Cize tam je kamen urazu. 😒

zuzana909
5. feb 2013

@blondyblond tak to je potom jasné, platí to čo som napísala ako posledné, že si ho nasrala ☹ , lebo aj on musí pohnúť prstom, ale veď je to jeho firma tak musí teraz trošku zabrať 😉
každý človek by bol najradšej zdravý a nemal žiadne zdravotné problémy, veď si neochorela naschvál 😒

eeffka
5. feb 2013

V malom kolektive sa neberu ludia na zastup,praca sa rozdeli... Ludia sa mozno buria ze robia za teba a zadarmo... Napr. Mna osobne by teda dost vytocila odpoved neviem kedy pridem.... To co je? Kazdy musi vediet aspon orientacne,ci tyzden,mesiac ci 3. A ze vyzveda naookolo... No niekedy sa inak neda.
Mala som kolegynu co takto chodila na um.opl,pricom som sa jej pytala,bed sme to vedeli,do oci mi klamala a nemala dovod,ved kazda sme boli,resp pojdeme na matersku... A to som ju v tom centre stretla,to bol trapas... Tak som sa zariadila a poviem pravdu ze to klamanie jej na kredite nepridalo.

eeffka
5. feb 2013

@blondyblond no pozeram,ze je ako som si myslela

blondyblond
autor
5. feb 2013

@eeffka vies len ide o to ze kolegyne marodili tiez od kedy tam pracujem a boli to pn-ky dlhodobe (3mesiace a 2mesiace)nepovedala som nic ,vedela som ze to potrebuju a hotovo a ja marodim prvy krat po 7 rokoch a prisla som 5 minut po 12tej.

eeffka
5. feb 2013

@blondyblond ved nevravim,ze nemas pravo... Tak mu povedz ze to vyzera na 2-3mesiace si dopln podla stavu a da pokoj... Mne ked povie kolegyna pn v tomto case,to uz nevyriesis rozdelenim,ale treba zaskok.a to ti uz potom mozes byt jedno. On si to bude musiet nejak zariadit.