Počíta sa do platby energií aj ,,bytový fond"?

koalin
30. júl 2019

Ahoj, hádam nebudem moc otravná, keď sa znova opýtam niečo, čo sa už riešila. Čítala som tu jednu diskusiu, no trochu som v tom zmätená, preto by som sa rada opýtala ohľadom mojej konkrétnej situácie.
Idem kupovať byt, bolo mi povedané že energie sú 100€, možno to bude aj o niečo viac. No to sa mysli ako energie, tie čo budú konkrétne u mna v byte? Alebo sa to celkovo platí aj s bytovým fondom ?
Rada by som vedela ako to vlastne je, ešte som nebola v takejto situácii, preto som trochu zmätená, možno Vám je aj moja otázka smiešna, no ako píšem, je to pre mna niečo nové.
Byt ma rozlohu 65m2, v Nitre a len úver budem mat 280€.
Ďakujem za každú radu.

sta0
30. júl 2019

@koalin ahoj ak kupuješ cez realitku, tak tam zavolaj a presne sa spýtaj, čo je v tých 100 eurách, treba si to ujasniť, lebo niekto tam zahrnie aj elektrinu a internet, tak jedine oni Ti budú vedieť povedať čo presne je v tej sume - prípadne ten od koho kupuješ byt.

Štandardne je v nájomnom, ktoré platíš bytovému podniku zahrnuté - teplá, studená voda v Tvojom byte, kúrenie, správa bytového domu, údržba, osvetlenie spoločných priestorov, fond opráv a pod.

Zvlášť (aspoň ja to tak mám) platíš elektrinu - to si Ty uzatvoríš zmluvu s elektrárňami, zvlášť plyn - tiež zmluva na Teba a potom internet prípadne televízia.

A to je myslím všetko čo sa takto platí ;)

dadka36
30. júl 2019

Píšeš, ze úver, čiže kúpa. Radšej sa spýtaj fakt realitky, lebo na kompletný poplatok pre bytový podnik je to málo. A ešte doplnim nahlásenie komunálneho odpadu - ja to mám sice zahrnuté v platbách bytovemu a ešte koncesionárske poplatky prihlasujes na pošte zvlášť

fialka1318
30. júl 2019

@koalin ja si myslim ze v tych 100€ mas len platby za vodu,kurenie a pod.co platis spravcom bytovky my mame sbdo a vsade sa to vola inak..tiez som kupovala byt od realitky a tiez mi zadali sumu 100€ a nebola tam zaratana ani elektrina a ani plyn ,ci internet alebo tv nic proste len to co bolo spojene s platenim spravcovi..ale urcite ako pisala baba vyssie sa nato opytaj aby ta neprekvapili vyssie platby 🙂

nika3136
30. júl 2019

@koalin
100€ na osobu? Osobne si myslím, že je tam iba vodné, stočné a kúrenie, bez elektriny a iných vecí ako internet či tv.

nika3136
30. júl 2019

@koalin inak my sme si kúpili dom, lebo by sme si nemohli dovoliť byt 😄 naozaj. Keď nám povedali 200€/2 osoby bez elektriny, plynu a ostatných médií, tak nás vyjde oveľa lepšie takéto riešenie

koalin
autor
30. júl 2019

@sta0
@fialka1318
Ozvala som sa mu, on mi povedal, že je to ASI všetko, ale že mi to prezisti.
Ja som to asi zle pochopila z tých diskusii pred tým. Ja som myslela že je jeden nájom (teda u mna tých 100€) a to je len priamo u mna v byte a druhý nájom je vlastne ten bytový fond čo je vlastne chodba, výťah a tak ďalej a to som teraz nevedela, že budem mat jeden nájom 100€ a druh nájom dalších 100 alebo alebo 150 ??

nika3136
30. júl 2019

@koalin Nájom nebudeš mať ďalší, len ďalšie výdavky na energie a pod. Výdavky bytovému družstvu sa stále dvíhajú s počtom osôb.

koalin
autor
30. júl 2019

Aha, trochu začínam tomu rozumieť, ale nie úplne, čisto veľmi nahrubo odhad, keby mám 280€ úver , nájom by bol 106€ (Teraz mi to realitak zistil, službyt a fond oprav) a plus elektrina a kúrenia u mna doma je zvlášť teda ďalšie číslo ? To sa cca koľko odhaduje ?

marcelik88
30. júl 2019

Pod energiami si ja predstavim automaticky voda, elektrika, popripade plyn, nie bytove, vytah a podobne. Ake budes mat naklady na elektrinu ti nikto z prsta nevycuca, treba sa spytat terajsich majitelov kolko platia, kolky tam ziju

zania
30. júl 2019

@koalin my mame 3izbak v Trnave 65m2,ele platime mesacne 30e,plyn 9e. 100e mame najomne-vodu,kurenie, 50e je fond oprav. Internet/tv 15 e,koncesia cca 4e. Takze spolu mesacne naklady cca 200e okrem hypoteky.
Lenze muz robi z domu na pc,takze mozno platime za ele viac ako normelne. Plus mame dve deti

sendy1977
30. júl 2019

@koalin kúrenie je tam aké? centrálna pre celu bytovku alebo ma každý byt vlastný plynový kotol?

lenka2710
30. júl 2019

@koalin my tiež platíme 100€ za byt,elektrina je zvlášť! V tých 100€ je voda,teplo,fond,osvetlenie na chodbách,výťah a neviem co ešte 😊

koalin
autor
30. júl 2019

Prezistila som si to nasledovne:
86€ sluzbyt
20€ fond oprav
15€ elektrina
10€ plyn
A to pôvodným majiteľom ešte vracali a ja keď budem sama, že ešte asi menej.
Baby, čo som ešte vynechala ??

fialka1318
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivetka_kamo
30. júl 2019

@dadka36 prečo by bolo malo? Ja mam veskere poplatky za dvojizbový byt v blízkosti ba 102 eur presne

dadka36
30. júl 2019

@ivetka_kamo my máme v ba 140...ale mnohé nové byty, majú nižšie poplatky, to je pravda

koalin
autor
30. júl 2019

Damy krásne Vám ďakujem za každý moment, už mám v tom jasno (asi)

juliet86
30. júl 2019

@koalin je ten butovy dom zrekonstruovany alebo novy ? ak je stary moze sa stat ze ho budu rekonstruovat a vezme sa hypo a zvysia sa poplatky do fondu. aj to si prezisti. a zisti aj ze ten fond ci v nom maju peniaze ci ok hospodaria vela stastia

candii
30. júl 2019

No to bude asi len voda, kúrenie a čo sa týka spoločných bytových priestorov, záleží aj koľkí budete bývať ak 2 a viac tak určite vyššie zálohové platby treba nastaviť k tomu sa samozrejme ešte pripočítať a elektrina, plyn, TV .. Internet a pod. My všetko spolu platíme 170€

koalin
autor
30. júl 2019

@juliet86 to som nezisťovala, to už by bolo na dneska na mna moc. Takto ako som si to vyrátala, to by som mala zvládať....

koalin
autor
30. júl 2019

@candii ja budem sama, a že majiteľom teraz dosť vrátili a kedze ja budem sama, malo by to byt ešte nizsie.

candii
30. júl 2019

@koalin aha, no môj otec je sám a platí okolo 80€ + elektrina plyn. Ináč radšej o trošku vyššie zálohové platby nech je radšej preplatok ako nedoplatok. Zvlášť keď ešte nevieš, akú budeš mať spotrebu, po vyúčtovaní sa to upraví, buď zníži ale zvýši podľa potreby.

koalin
autor
30. júl 2019

@candii áno, toto už poznám.... ale tak ako som písala, oboznamujem sa s tým všetkým, vždy som bola len v prenajme, ako super, som rada že mi tu poradili.
A ešte mám nezrovnalost, čo si tie koncesionárske poplatky ??

candii
30. júl 2019

@koalin musíš ísť na poštu nahlásiť, ja som išla tam osobné a vyplnila som tam tlačivo 🙂

koalin
autor
30. júl 2019

@candii a to sa mesačne alebo ročne niečo platí ?

candii
30. júl 2019

@koalin mesačne okolo 5€

fokuska
30. júl 2019

@dadka36
@candii
Koncesie sa hlasia na poste len ak ich chcete platit cez SIPO. Inak posta nema nic spolocne s rtvs.

@koalin Kasli na postu a prihlas koncesie cez stranku rtvs - pridu ti na mail udaje k platbe a nastav si trvaly prikaz z uctu. A budes to mat zbytocneho prostrednika (posty) a zbytocnych poplatkov poste.

candii
30. júl 2019

@fokuska áno, ja platím cez sipo všetko 🙂

juliet86
30. júl 2019

@koalin nemusis to zistovat dnes. ale je to dolexite. ja som malaprispevok do fobdu 45eur. ale bolo treba novy vytah vzsal sa uver a na par rokov to slo na 90eur...

koalin
autor
30. júl 2019

@fokuska jej no to potom skvele, že aspoň niečo môžem takto riešiť,