Podielové fondy

dema4016
17. nov 2018

Dobrý deň, mala by som otázku ohľadom podielových fondov, mám v slovenskej sporiteľni AM Aktívne portfolio už druhý rok, ale podľa výpisu som si už prišla o 100 Eur, ako ich tam mám, chcem ich vybrať, lebo ak to pôjde takto ďalej o 3 -5 rokov mi tam neostane nič, máte aj vy nejakú skúsenosť s podielovými fondami? Stále ich vychvaľujú, ale ja len tratím, asi to zruším

majkeel
17. nov 2018

Pockaj 1-2 mesiace, koncom roka je vacsinou akciova relly a vyber to. 100 Eur strata je nizka cena za skolu zivota. 🙂
Poslednych 10 rokov sa investovalo jednoducho, lebo trhy cely cas iba rastli. Teraz su trhy na vrchole a a je tu riziko zosunu o 10-30 percent, mozno o mesiac, mozno o rok, mozno o dva.
Investovanie je o tom, ze to musis sledovat a rychlo reagovat. Nestaci kupit fond a raz za mesiac skontrolovat vypis, kolko pribudlo. Na tomto sa dobehnu ludia, ktori nakupili fondy, lebo im to odporucili v banke, nakupili na vrchole a nikto im nepovedal principy investovania.
Zistit si nieco o akciach, o vyvoji hosp.cyklu, obchodovani, kupit akcie prevereneho fondu ci firiem, ci kupit priamo akcie, ci staci indexovy fond, kupit za nizku cenu (pri poklese) a predat za vyssiu pred vrcholom, ci na vrchole.
Aj rokmi ostrielani skuseni investori mavaju straty, co potom ti neskuseni ...

dema4016
autor
17. nov 2018

@majkeel a akciová relly je čo?

majkeel
17. nov 2018

@dema4016 Su urcite mesiace, ked historicky su vysledky akcii zle - ceny skor klesaju (september, oktober) a su mesiace, ked rastu - koniec roka - firmy hlasia vyssie vysledky, vyssie zisky a predaje (Apple, Amazon,...). Akciova relly je najskor pokles (teraz september/oktober) a nasledny rast o 4-6 % pocas par mesiacov ...
Vyvoj akcii je o naladach investorov. Ak maju chut investovat, akcie rastu. Ak sa kvoli zlym spravam boja, tak to moze vyustit do paniky, predaja, az padu akcii. Preto sa neda matematicky, ci statisticky predpovedat vyvoj akcii. Ludska nalada sa neda odhadnut. Da sa byt opatrny, ked su akcie na vrchole.

pebu
18. nov 2018

@dema4016 fondy treba pravidelne sledovat. Pozri si dlhodobu tendenciu rastu a poklesu tvojho fondu a podla toho sa rozhodni. Resp.pozri sa tiez ci si ho kupovala ked bol hore,cize najdrahsi alebo nizsi lacnejsi-vtedy sa ti oplati mozno pockat. Ale urcite to sleduj. Ja som takto investovala a co cert nechcel, hned bol prepad a stalo ma to skoro 2000eur, nechala som to tam,kym sa to pozbiera a ked to bolo na vrchole som to nakoniec vytiahla a spravila zisk 200eur..eby som investovala neskor,ked bol prepad, ziskala by som 2200eur.. oplati sa investovat ked su trhy prepadnute ale vtedy sa investori boja,co je pochopitelne..je to roziko ako hrom 😎

janjochmann
21. nov 2018

@dema4016 investovanie a fondy sú dobrý sluha, ale zlý pán. Buď si o tom treba čo najviac naštudovať a naučiť aspoň základné informácie, alebo sa treba poradiť s niekým, kto tomu rozumie. Ale nie na prepážke v banke...

Pri nastavení investície je dôležité posúdiť viacero faktorov - aký je zámer investície, zamýšľaná doba, suma, či jednorazovo alebo pravidelne menšie sumy, aké sú očakávania, aké riziko som ochotný podstúpiť,...

Neexistuje garantovaná investícia ktorá zároveň prinesie vysoký výnos. Investovanie do akcií /fondov je dobrá vec, ale nemôžem to robiť na 3-5 rokov a očakávať že zarobím veľa peňazí.
To je už špekulácia a nie investovanie a to nedokáže každý, pretože spätne na grafe to je síce vidieť, že tu som mal kúpiť a tu predať ale dopredu vývoj nevie nik 🙂

majkeel
21. nov 2018

Prave prebieha slusny masaker na trhoch, korekcia vymazala tohtorocne zisky. Je to rovnaky pad ako v januari. Takze ak si investovala pred mesiacom, tak si prave stratila 10-12 percent plus poplatky za nakup podielov a nikto Ti nezaruci, ci sa opat vratia akcie na povodnu uroven.
Ak Ti nechyba odvaha, tak teraz je mozno vhodny okamih na kupu akcii. A je zaroven mozne, ze to pojde este o dalsich 10% dole. Investovanie je forma gamblingu...

dema4016
autor
21. nov 2018

@majkeel investovala som pred rokom

majkeel
21. nov 2018

@dema4016 Ak mas pevne nervy tak teraz prikup, pripadne pockaj do polky januara a utekaj. Pre pripad, ze po rastovom konci roka bude koncom januara opat podobny masaker ako tento rok na konci januara. Ale predpovedat vyvoj na zaklade minulosti a statistiky je lepsie zobrat rovno vestecku gulu. 🙂

janjochmann
22. nov 2018

@dema4016 a investovala si jednorazovo väčšiu sumu? Aký čas si ochotná to nechať zainvestované? Môžeš si dovoliť nechať to tam niekoľko rokov?

dema4016
autor
22. nov 2018

@janjochmann investovala som 2800 Eur

kiwi3
22. nov 2018

ja som mala nieco vo vub a tiez bol vysledok minusovy. uz by som do toho nesla.

janjochmann
22. nov 2018

@dema4016 tak záleží od toho koľko si ochotná čakať na to, že budeš v pluse. Pretože môže to trvať pár mesiacov ale aj 5 a viac rokov. Všetko závisí od toho, kedy príde kríza. V čase krízy totiž takéto akciové portfólio môže stratiť hodnotu aj 30-50%. Po kríze ale v priebehu niekoľkých rokov hodnota môže nárast rýchlo. Viď priebeh po poslednej kríze.
Ak sú to peniaze ktoré potrebuješ a nie si ochotná čakať možno dlhé roky, tak zváž či ich vyberieš. Ak sú to peniaze ktoré si ochotná nechať tam dlhé roky, tak môžeš aj počkať. Alternatívou je aj výber, umiestnenie do menej rizikovej investície a následne v čase krízy (keď sú akcie veľmi nízko) presun do akcií.

Zároveň však platí, že sú lepšie spôsoby ako investovať do akcií, než fondy našich bánk - napríklad cez nízkonákladové ETF fondy. Majú nižšie náklady a často podstatne lepšie výnosy než bankové fondy. Ale tie ti v banke neponúknu...

anka32
Odpoveď bola odstránená
Zobraz