Podnájom verzus hypotéka

15. sep 2023

Ahojte. Som vydatá necelých 6 rokov.
Mám skoro 40r manžel skoro 50r. Máme tri deti. Som ešte na rodičovskej dovolenke. Posledný rok.
Manžel donedávna splácal exekúciu z bývalého vzťahu, takže mu úver nedajú ešte pár rokov.
Preto sme boli nútení ísť do podnájmu.
Neplatiíme málo. Každý nám hovorí, že sme mali vziať úver a kúpiť svoje za ten podnájom.
Sme z východu. Prosím vás, je nejaká šanca, že keď sa zamestnam dajú mi ešte úver a bude to nižšia splátka aj s nájomným (energie atď za bývanie) ako teraz v podnájme?
Neodsudzujte, len ma zaujíma, aká je šanca a koľko asi by sme platili na východe za úver.

marca12
15. sep 2023

Ak mas dost vysoky prijem,dostanes hypoteku. Len je otazne aku sumu a ci za taku sumu kupis schopne byvanie. Nezufaj. Ja som sice mlada brala hypoteku,ale bola som sama,mala som strach. Ale bolo to moje najlepsie rozhodnutie.

jaroslav81
15. sep 2023

@aduskatt nie, ak nemáte po negatívnych záznamoch aj pozitívnu históriu, riešil som to v PSS, mesiac dozadu...ak aktuálne nič nesplácaš, nedajú ti ani cukrík.
A jej manžel bude mať ďalší neg. záznam za zamietnutý úver za telefón k paušálu.. Bez šance.

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 nemusíš mi hovoriť, ako to funguje, pracujem s tým. Moja klientka po zosplatnení úveru pred časom dostala 190tis nedávno

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 zamietnutý úver neznamená negatívny záznam

slniecko5
15. sep 2023

Určite to skúste. Za pokus a cestu do banky nič nedáš.
Hypo pred x rokmi bolo jedno z naj rozhodnutí v našom živote. Vtedy síce úrok 5 percent, ale to je jedno, byt sme kúpili veľmi lacno, splatili za 10 rokov a vedeli sa odraziť ďalej. Bez toho by nebolo dnes nič.

jaroslav81
15. sep 2023

@aduskatt Ďalší problém prichádza v situácii, ak sa klient nepripraví na čerpanie hypotéky a podá žiadosť, ktorú mu banka zamietne. Aj zamietnutie hypotéky zhoršuje úverový profil žiadateľa a ak záujemca o hypotéku žiada o úver nepripravený, môže si spôsobiť ďalšie problémy. Aj takýto zápis sa podľa Mariána Búlika ťahá s klientom ďalších päť rokov.

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 mne nemusíš ohĺadne tohoto vysvetĺovať. Ja nemám problém a v téme sa orientujem viac ako dobre a to aj v praxi. Problém má autorka a ja tam riešenie vidím. Odpoveď dostala.

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 reálne z mojej praxe...moja klientka mala zosplatnený úver v období kratšom ako 5 rokov.....úver 190tis schválený a 87% hodnoty nehnutelnosti. Mne to stačíbk tomu aby som si bola istá tým, čo tvrdím. Pekny večer Ti

jaroslav81
15. sep 2023

@aduskatt sorry, ale autorka jasne napísala, že manžel mal pred necelým rokom aktívnu exekúciu, zosplatnený úver, zamietnutý paušál, písala, že pochodili všetky banky a všade ich odmietli, nemajú našporene ani 20% ceny a ty jej tu dávaš falošné nádeje, ako jej vybavíš hypotéku. Niektorý finančný poradcovia majú príliš vysoké sebavedomie.

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 ja som jej nič nesľúbila, už vôbec nie, že jej niečo vybavím. Čítaj - napísala som, že v októbri môže skúsiť a ak splní aj ostatné podmienky tak to je reálne. Kde presne som jej napísala, že jej niečo vybavím? Veľmi ťažko z môjho bydliska k nej.... poradiť jej snáď ale môžem, že? Iste, že má zamietnutý paušál, keď má necelý rok splatenú exekúciu. P.S. Nie som finančný poradca, ale sprostredkovateľ, čo sú odlišné pojmy. Moje sebavedomie je v poriadku. Nepoznáš ma, neviem, prečo posudzuješ moju osobu. Téma nie je o mne. Dobrú noc

elizabeth175421
15. sep 2023

Nie je možnosť ísť do práce už teraz? My máme úver v TB a mne brali do úvahy príjem+rodičák..VUB napr rodičák do úvahy neberie ...inač, keď sa ti spomína, že vo VÚB priemerujú 3 mesiace, ja mám práve skúsenosť, že manžel mal navýšený plat už 4. Mesiac a vubka mu to priemerovala šiestimi. Tak ako sa dodržujú tie pravidlá?

patricia255
16. sep 2023

Záleží predsa od mesta v ktorom žijete
Existujú hypotekárne kalkulačky, kde uvidíš výšku splatky + v byte rataj cca 200€ (energie + nájomné mesačne) k hypotéke.

Máte vysoký vek, zlú úverovú historiu, exekucie, 3 deti, zlý príjem... rok ešte nebudeš zarábať, dovtedy sa to všetko zmení

Momentálne sú byty veľmi drahé+ veľmi vysoké úroky na bývanie...
Musíš si vedieť spočítať aspoň výšku splátky+ 200€ nájomné a uvidíš či je to menej ako čo platíš teraz

+ hypo na byt ti dajú max do 80% z ceny nehnuteľnosti, čiže musíš mať pár tisíc na účte v hotovosti

Ak chceš brať k tomu spotrebak, tak to už budeš mať zas navyše...

sasa1310
17. sep 2023

@marca12 ak je on v úverovom registri ešte 5 rokov, úver nedostanú. Sú manželia

sasa1310
17. sep 2023

@aduskatt autokin muž má za sebou aj exekúciu a nie len splatený úver. To je trošku rozdiel ako tvoja klientka. Neverím, že nejaká banka dá úver niekomu, kto nedávno splatil exekúciu.

sasa1310
17. sep 2023

Ja soobne by som nebrala spoločnú hypotéku na krk s 50-ročným manželom, ktorý len nedávno splatil exekúciu. Nič v zlom, ale pre banku je riadne rizikový klient.
A koľko by si platila na východe úver si vieš ľahko vyrátať. Na nete sú hypokalkulačky kde zadáš váš príjem, sumu čo by stála nehnuteľnosť a váš vek a zistíš koľko mesačná splátka by vám vyšla + koľko musíte mať hotovosť, aby ste hypo vôbec dostali. Do toho ty nezamestnaná....strašná vyhliadka pre banku. Do toho 3 deti. Ale teda s 3 deťmi v podnájme bývať...no nezávidím vašu situáciu

sasa1310
17. sep 2023

@aduskatt a ešte k tomu 50-ročný človek, ktorý by už mal mať nejaký ten majetok nadobudnutý. Pre banku je to absolútne minimálna bonita a neatraktívny klient

iv007
17. sep 2023

V 40ke s 3 detmi a muzom po exekucii by som o hypoteke ani len neuvazovala a zmierila sa s tym podnajmom.Prepac, ale co si robila doteraz?! Preco ste si nieco nekupili hned po svadbe a pred detmi? Aspon 1izbak? Pises ze mas dobry plat ale nic nasetrene.. to mi nesedi.

vratislav_
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
8. okt 2023

@iv007 lebo zarábať dobre neznamená zarábať tisíce a za pár rokov si z toho kúpiť byt. Mala som hypotéku s bývalým manželom, odišla som zo dňa na deň. S ničím. Začínala som odznova. Potom po roku som sa spoznala s terajším.

mamina7070
8. okt 2023

proste na vlastne nemate, rieste obecny byt

autor
8. okt 2023

@mamina7070 obecný byt nie je ľahké získať. Už tam máme žiadosť cez 3 roky.