Pomoc s daňovým priznaním

lenuska8
5. feb 2013

Dobry den, bola som na materskej od juna 2012 do januara 2013 moja ekonomka mi robi danove priznanie marodovala som asi cca 2mesiace takze by mi mala nieco vratit, ale tu som sa docitala ze moj manzel moze nieco dostat za mna pri dani poradte mi .Mala som matersku cca 700 eur aj pri tej sume moze nieco dostat za mna ?,

janka699
5. feb 2013

môže si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku (teba) ak spĺňaš podmienky. Túto informáciu teba dať osobe, ktorá bude robiť manželovi daňové priznanie. Ak boli tvoje príjmy vyššie ako 3644,74 eur, tak si nemôže manžel v DP uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Zrátaj si, koľko si zarobila 🙂 za rok 2012 (neráta sa z toho nič, čo si dostávala zo sociálnej poisťovne napr. PNka a pod)

zalka
5. feb 2013

@lenuska8 No tvoj manžel si na teba môže uplatniť rozdiel NCZD 3644,74 - tvoja MD - tvoja PN - tvoje príjmy zo zamestnania + odvody .... xxxx suma

A kedže píšeš že si mala MD cca 700 e a to si poberala 6 mesiacov .. tak len odhadom 700x6 = 4200 eur ,,, už len príjmom z MD si prekročila hranicu a tvoj manžel si na teba neuplatní nič.

zalka
5. feb 2013

@janka699 mýliš sa PN, MD je vlastný príjem manželky ... a to sa odrátava od NCZD.
Príjem RP je štátna dávka a to nemá vplyv na uplatnenie si NCZD u manžela.

janka699
5. feb 2013

zalka jasné, máš pravdu, na tej linke hore je to pekne uvedené 🙂