Používate hotovosť?

22. mar 2024

Ahojte, dnes som mala rozhovor s mamou, ktorá ma hrozne sprdla, že nenosím u seba hotovosť. Začalo to tak, že pýtala odomna 2€ do automatu na parkovanie, lebo nemala drobné. Povedala som jej, že ja pri sebe nemám žiadnu hotovosť, že všade platím kartou. A ona ma za to neskutočne zvozila, fakt jak malé nesamostatne decko. Vraj som nezodpovedná, že nikdy neviem, kedy budem nutne potrebovať hotovosť a čo potom. Mám 30 a do situácie, v ktorej by som potrebovala hotovosť a nešlo by to inak vyriešiť, som sa nikdy nedostala. Jediny prípad, kedy mám u seba cash je na dovolenke v zahraničí a aj tam sa už nestáva, že by niekto nemal terminál. Takmer všade je možné platiť kartou, stane sa mi možno raz za rok, že prídem niekam, kde to nejde a vždy sa to dá pohodlne vyriešiť. Som vážne nezodpovedná, alebo preháňa?

liusa82
22. mar 2024

ja tiež len kartou všetko platím.Doma mám v hotovosti len pár euro z bankomatu asi tak do 200,300 až by som nutne potrebovala.Skôr sa naštvem ak sa niekde nedá platiť kartou že chcú len hotové

babababka
22. mar 2024

Mám len hotovosť,nemám a nechcem žiadnu kartu.

pleja
22. mar 2024

Malé platby v malých prevádzkach platím hotovostne, aby nemuseli platiť poplatky. U nás je ešte dosť malých podnikateľov kde píšu že platba kartou až od 5 eur napr. Viem že poplatky pre nich sú dosť vysoké, tak aj tam kde to nežiadajú to robím. Pri veľkých reťazcoch a zvyčajne väčších nákupoch preferujem kartu.

autor
22. mar 2024

@tykat nakoniec som to zaplatila cez smsku😂

gab
22. mar 2024

väcsinou sa snazim platit kartou, ale vzdy mam pri sebe aj hotovost, v pripade nudze. Drobne nakupy , napr. za zmrzlinu 1,50 € naozaj neplatim kartou. A hlavne aj kvôli synovi, ked potrebuje do skoly, tak jedine hotovost.

autor
22. mar 2024

@babababka a príjem ti chodi poštou?

babababka
22. mar 2024

Nie,hotovosť.

masinka
22. mar 2024

Ja vzdy nosim aspon nejake drobne, co ak wc-teta nebude mat terminal a ja budem musiet surne.... ?

masinka
22. mar 2024

Na den nezabudiek dcerina trieda bola v meste predavat nezabudky, kazdy druhy sa vyhovaral ze by aj prispel, ale nema pri sebe hotovost... a ked vytiahli terminal ze aj tak sa da, zrazu sa velka cast tych ochotnych darcov straaaassne niekam ponahlala a prispeju nabuduce 😅

autor
22. mar 2024

Naozaj ma prekvapilo, koľkým sa vám stalo, že ste tu hotovosť naozaj potrebovali. Mne sa to stane možno jeden krát za rok, ale inak nevlastním ani klasickú peňaženku. Keď idem niekam, kde predpokladám, že terminál nebude -automechanik, lekár, trhy… tak si dopredu vytiahnem koľko potrebujem. A keď prestane fungovať terminál, čo sa mi v živote stalo možno 3 krát, tak vždy sa to nejak vyrieši. Nič nie je natoľko dôležité, aby to nedočkalo do ďalšieho dňa, či pár dní.

autor
22. mar 2024

Deti ešte nemám veľké, že by potrebovali vlastne vreckové, vtedy chápem, že niečo u seba mate. Ale tiež mám v pláne vytiahnuť naraz a počas mesiaca postupne vyberať z nejakej obálky na to určenej, lebo keď dieťa príde každý deň pýtať nejakú tú 5ku, nevedela by som si to ustrážiť

iwesska
22. mar 2024

Vzdy nosim. Mam 40 a este sa mi nestalo,zeby som hotovost nepotrebovala. Deti kazdu chvilu doma pytaju.

gab1sol
22. mar 2024

Nenosím hotovosť, ak nejakú mám je to naozaj výnimočná situácia. Ak potrebujem hotovosť, vyberiem v bankomate toľko, koľko potrebujem. Zatiaľ sa mi nestalo, že by som ostala niekde s nutnosťou hotovosti a neriešiteľnou situáciou.

hiro
22. mar 2024

@diamand2326 @januska12323 @ptvw @deniseee Presne tuto nevyhodu vypadku systemu co pisete vyriesi digitalne euro. Este bude aj mat vyhodu anonymity ako hotovost a aj fungovania bez bank bez internetu a budu si ho moct odovzdavat aj priamo ludia medzi sebou bez hociakeho prostrednika.

zuzuliennka1
22. mar 2024

uz ani banky nepracuju s hotovostou. mam rezervu cca 20€, inak vsetko bezhotovostne. nikdy som nemala problem

tiezjedna
22. mar 2024

ja vozím drobné akurát v aute... na vozíky, zmrzlinu pri ceste atď. Inak vôbec. Doma v trezore samozrejme máme hotovosť na niekoľko mesiacov v rôznych menách, ale na to sa nesiaha, to je železná rezerva.

hiro
22. mar 2024

@pleja "Malé platby v malých prevádzkach platím hotovostne, aby nemuseli platiť poplatky. U nás je ešte dosť malých podnikateľov kde píšu že platba kartou až od 5 eur napr. Viem že poplatky pre nich sú dosť vysoké,"
No, praveze oni poplatky maju daleko vyssie s hotovostou, pozri si cenniky bank kolko beru za pracu s hotovostou a mincami - tam poplatok moze byt vyssi ako hodnota minci.
A poplatky ze su vysoke? Napriklad tu su pekne popisane: https://dotypay.com/sk/platobny-terminal-zadarmo/
1,3%? 2,5%? Na tovaroch v potravinach maju 30-50% zisk, niekedy aj 100%. A cim mensie potraviny tym vyssi zisk si pripocitavaju. Tie 2% poplatok je zanedbatelny.

fido69
22. mar 2024

@hiro Presne naopak. Digitálne EURo s využitím technológie blockchain je ako milááášik z Pána Prsteňov:

Jeden prsteň vládne všetkým,
jeden im všetkým káže,
jeden všetkých privedie,
do temnoty zviaže.

Jednoduchý a dokonalý online dohľad nad všetkými vykonanými transakciami. Bez anonymity, bez možnosti niečo aspoň po rokoch zmeniť, pretože blockchain si pamätá všetko na veky večné. 😉

janush
22. mar 2024

vacsinou platim hotovost, kartou vynimocne.. nechcem aby vsade vedeli a poznali moje nakupne moznosti

hiro
22. mar 2024

@fido69 "Jednoduchý a dokonalý online dohľad nad všetkými vykonanými transakciami." :D Tak si o tom nieco najprv nastuduj nech nepises take somariny. Digitalne euro nepotrebuje byt "online" pri transakciach:
https://nbs.sk/digitalne-euro/

khr2016
22. mar 2024

Aj ja mám málokedy hotovosť. Jedine vyberám vtedy, ked idem koncom týždňa zaplatiť v hotovosti za synove terapie. To si ten deň vyberiem z bankomatu. Inak skoro nikdy hotovosť v peňaženke nemám. Všade platím kartou.

fido69
22. mar 2024

@hiro Si vedle ako tá bedle 😉
...ktoré by bolo široko dostupné občanom a podnikom prostredníctvom dohliadaných sprostredkovateľov, napríklad bánk... umožňovalo by okamžité vyrovnanie platieb v peniazoch centrálnej banky...

Čo to prinesie nové? Vôbec nič. Len jednoduchší dohľad nad všetkými transakciami zaznamenanými v blockchaine. Definitívne ovládnutie všetkých transakcií v matrixe a zablokovanie hotovosti.

Bitcoin je mimo matrix a to ich hrozne štve. V tom je jeho sila a rozdiel oproti týmto digitálnym hlúpostiam. 😉

leuska0910
22. mar 2024

Vzdy ked sa da, platim kartou. Hotovost u mna v penazenke je momentalne uz asi mesiac cca 50centov.

tetapetra
22. mar 2024

Dnes som po 100rokoch musela vybrať, pretože muž objednával on-line do jednej predajne a oni berú len keš a online sa platiť nedá 🤦🏻‍♀️. Inak ficim len s kartou

butterflyeffect
22. mar 2024

Ja som nepouzivala dlho-byvali sme v meste v pripade potreby som pobehla do bankomatu ale vacsinou karta, muz je zasa na hotovost. Odkedy ale byvane na dedine tak mam stale hotovost, mame obchod, alebo keby prisiel kurier a nefunguje terminal tak nemam moznost bezat do bankomatu, tak odvtedy mam pri sebe stale nieco a aj doma…

fido69
22. mar 2024

@butterflyeffect krasny nick.
Podľa čoho si si ho zvolila? Páči sa ti teória chaosu alebo rovnomenné americké sci-fi?

ndrag
22. mar 2024

neplatim hotovostou, nenosim ju pri sebe bezne, iba ak viem, ze ju budem potrebovat. Vsade platim mobilom, platby riesim cez IB a je mi jedno, ze iluminati vidia, kde kupujem vlozky a tampony 😁

alessavandervelden
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
22. mar 2024

samozrejme, že nosím hotovosť. Min. vždy okolo 50 eur v drobnom. Nakoľko technické výdobytky ma x-krát sklamali a tringelty vždy dávam v hotovosti, aj keď platím kartou

bluka2
22. mar 2024

Mne sa to stáva skoro každý den a častokrát viac krát za den, že potrebujem hotovosť. V piatky v jednej reštaurácii, kde chodime sa napríklad dá platiť kartou, ale trinkgeld sa dá dať len v hotovosti. Do školy chcú vždy nejaké 4€ za naposledy plavecký preukaz… dnes upratovačka v hotovosti (nemá paypal). Bufet v lese pri nás nemá terminál. Budúci týždeň nejaký workshop pre deti v múzeu histórie chcú poplatok len v hotovosti priniesť (asi kvôli tomu, že by tie 9-12 ročne deti nemali inak ako platiť)